Nova Eon TV

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Έχει ήδη ξεκινήσει να εκπέμπει η EON TV. Έχω δοκιμάσει μέσω Chrome στο PC και το interface είναι πολύ εύχρηστο και όμορφο. Στην TV δεν παίζει ακόμα.

Screenshot 2021-10-19 095339.png
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Από ποιότητα εικόνας?
Επειδη πολλοί αναφέρουν ότι μάλλον προς το παρόν έχει την ποιότητα του novago..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Από ποιότητα εικόνας?
Επειδη πολλοί αναφέρουν ότι μάλλον προς το παρόν έχει την ποιότητα του novago..
Η κριτική θα γίνει όταν βγει επίσημα από αύριο.

Δεν παίζει ακόμα στην TV για να συγκρίνω με το δορυφορικό NOVA.
To Nova Go το έχω αλλά δεν το χρησιμοποιώ. Δεν με αφορά η θέαση σε τάμπλετ και smartphone.

Αυτό που προέχει στην παρουσίαση είναι η έλλειψη προβλημάτων. Οπότε πιθανώς να υπάρχει αρχικά μειωμένο bitrate για να εξασφαλιστεί η ομαλή ροή σε όλους. Απ' όσο πάντως έχω "παίξει" στο Desktop η απόκριση είναι άμεση και η ποιότητα εικόνας ικανοποιητική. Netflix δεν είναι κι ούτε πρόκειται.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
View attachment 226605


Με τους υφιστάμενους συνδρομητές σε triple play τι γίνεται; Το δίνουν δωρεάν;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Με τους υφιστάμενους συνδρομητές σε triple play τι γίνεται; Το δίνουν δωρεάν;
Ναι. Απλά δεν παίρνουν μποξάκι αφού έχουν τον SAT receiver. Αλλά μπορούν να χρησιμοποιούν και το app αν έχουν άλλο TV Box.

Όσοι είναι ήδη σε δορυφορικό πακέτο το κρατάνε μέχρι να λήξει το συμβόλαιο. Πλέον στους νέους συνδρομητές δεν υπάρχει επιλογή πιάτου, παρά μόνο σε περιοχές χωρίς λειτουργικό internet.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Χρησιμοποιώ ήδη την υπηρεσία μεσω κωδικών novago σε PC
Βασικά το app για smart TV θέλω.

Θέλω να πιστεύω ότι αυτα τα bitrate θα αλλάξουν με την επίσημη διάθεση απο αύριο

Screenshot_2021-10-19 EON - Ρυθμίσεις.png


Πλέον στους νέους συνδρομητές δεν υπάρχει επιλογή πιάτου, παρά μόνο σε περιοχές χωρίς λειτουργικό internet.
Internet "λειτουργικό" για Internetικη TV δεν έχει η χώρα γενικά
Το ότι τα αστικα κέντρα κουτσο-έχουν δεν λέει τίποτα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Χρησιμοποιώ ήδη την υπηρεσία μεσω κωδικών novago σε PC
Βασικά το app για smart TV θέλω.
Κι εγώ αυτό ήθελα αλλά...

Προς το παρόν, όσοι είναι ενεργοί πελάτες με πιάτο, θα βλέπουν στη smart TV μόνο μέσω δορυφορικού αποκωδικοποιητή. Το Eon app θα δουλεύει όπως και το Nova Go σε φορητές συσκευές.

Όσοι νέοι πελάτες κάνουν διετές συμβόλαιο θα παίρνουν δωρεάν το Android μποξάκι στη θέση του SAT receiver.
Το οποίο πρακτικά τους είναι άχρηστο αν έχουν ήδη άλλο Android TV Box.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Προς το παρόν, όσοι είναι ενεργοί πελάτες με πιάτο, θα βλέπουν στη smart TV μόνο μέσω δορυφορικού αποκωδικοποιητή.
Δεν το κατάλαβα αυτό.
Τι εννοείς μέσω του αποκωδικοποιητή?

Έχω nova εξοχικό και στο εξοχικό έχω 4mbps και πάλι καλά να λέμε..
Δεν γίνεται να κόψω το δορυφορικό λοιπόν.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Γιατί θεωρείς ότι τους ενδιαφερει ?
Απλά οι νέοι συνδρομητες δεν θα έχουν την δυνατότητα να επιλέξουν δορυφορικο σήμα
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Δεν το κατάλαβα αυτό.
Τι εννοείς μέσω του αποκωδικοποιητή?

Έχω nova εξοχικό και στο εξοχικό έχω 4mbps και πάλι καλά να λέμε..
Δεν γίνεται να κόψω το δορυφορικό λοιπόν.
Το ίδιο λέμε.

Η δορυφορική σύνδεση θα συνεχίσει να παρέχεται σε όσους δεν έχουν πρόσβαση σε γρήγορο internet.

Το πρόβλημα είναι ότι όσοι ήδη έχουμε δορυφορική συνδρομή δεν θα μπορούμε να δούμε μέσω EON στην τηλεόραση.
Μόνο στις φορητές συσκευές.

Στο τηλέφωνο μού είπαν (χθες) ότι θα βγει μία "υβριδική" λύση αλλά δεν ήξεραν περισσότερα.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το ίδιο λέμε.

Η δορυφορική σύνδεση θα συνεχίσει να παρέχεται σε όσους δεν έχουν πρόσβαση σε γρήγορο internet.

Το πρόβλημα είναι ότι όσοι ήδη έχουμε δορυφορική συνδρομή δεν θα μπορούμε να δούμε μέσω EON στην τηλεόραση.
Μόνο στις φορητές συσκευές.

Στο τηλέφωνο μού είπαν (χθες) ότι θα βγει μία "υβριδική" λύση αλλά δεν ήξεραν περισσότερα.
Όντως δοκίμασα χθες στο κινητό, όλα καλά.
Προσπαθώντας να παίξω απ' το shield έπεσα σε τοίχο.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Μέσω browser παίζει και από shield.
Browser μόνο.
Ίσως σε βολεύει εφόσον υπάρχει κοντρολ.

Αλλά άστο καλύτερα μην κλείσεις τις συσκευές σου, λογικά σύντομα θα δώσουν επίσημα το App, δεν γίνεται αλλιώς.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
Μέσω browser παίζει και από shield.
Browser μόνο.
Ίσως σε βολεύει εφόσον υπάρχει κοντρολ.

Αλλά άστο καλύτερα μην κλείσεις τις συσκευές σου, λογικά σύντομα θα δώσουν επίσημα το App, δεν γίνεται αλλιώς.
Το ξέρω για τον browser αλλά η καινοτομία του EON είναι η εφαρμογή και η ευκολία χρήσης της. Θα περιμένω λίγες μέρες για πιθανές προτάσεις.

Θα περάσω σήμερα-αύριο από το κατάστημα Nova που ξέρω τον υπεύθυνο μήπως και ξέρει κάτι παραπάνω.
 

Μηνύματα
2.196
Reaction score
2.719
Εμένα μου έληξε το συμβόλαιο στη νόβα και δεν έκανα ανανέωση γιατί απλά δεν ήμουν σίγουρος αν θα μείνω. Το ίδιο πάγιο πληρώνω ακόμα. Για εμάς που έχουμε δορυφορικό όμως έχω και την εφαρμογή novago . Θα μπορώ αντί το novago να χρησιμοποιώ το Eon app με το box που εχω; Με το novago μπορούσες μια συσκευή εκτός αν πλήρωνες έξτρα και για 2η συσκευή. Με το Eon κατάλαβα δεν έχει περιορισμό.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Το σπαστικό με το Novago είναι όταν έχει κανένα σπουδαίο ματς και πρέπει να μπαίνεις σε διαδικασία να απενεργοποιείς απ' το my account τον δορυφορικό δέκτη.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Το σπαστικό με το Novago είναι όταν έχει κανένα σπουδαίο ματς και πρέπει να μπαίνεις σε διαδικασία να απενεργοποιείς απ' το my account τον δορυφορικό δέκτη.
Η λειτουργία θέασης καταργήθηκε και το novago επίσης.
Βλέπεις σε desktop και κινητό ή tablet ταυτόχρονα!

Μπείτε από τα pc σας μέσω browser και από tablet και κινητά με την εφαρμογή, σε αυτά δουλεύει κανονικά.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.631
Reaction score
83.116
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.378
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top