Nova Eon TV

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Η εφαρμογή EON υπάρχει στο Tizen. Δεν ξέρω πόσο παλιά είναι η TV σου. Κάνε ένα search στα apps και θα δεις.
Σε Samsung τηλεοράσεις του 2017 (?) έγινε κάποια "κέντα" και τα video apps εξαφανίστηκαν από το menu.

Σε μια 55αρα H6400 που έχω δεν μπορώ να κατεβάσω νέα video app, μόνο ότι είχα ήδη εγκατεστημένο έχει μείνει..

Τυχαίο?
Μπα, η αγαπητή Samy μας σπρώχνει να πάρουμε καινούρια tv, τα π@π@ρι@ μου θα πάρει..

Sony και άγιος ο Θεός..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Σε Samsung τηλεοράσεις του 2017 (?) έγινε κάποια "κέντα" και τα video apps εξαφανίστηκαν από το menu.

Σε μια 55αρα H6400 που έχω δεν μπορώ να κατεβάσω νέα video app, μόνο ότι είχα ήδη εγκατεστημένο έχει μείνει..

Τυχαίο?
Μπα, η αγαπητή Samy μας σπρώχνει να πάρουμε καινούρια tv, τα π@π@ρι@ μου θα πάρει..

Sony και άγιος ο Θεός..

Έχεις δοκιμάσει έμμεσους τρόπους;

Π.χ. https://samagame.com/en/how-to-install-an-app-from-usb-on-a-samsung-smart-tv-with-tizen/
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Έχεις δοκιμάσει έμμεσους τρόπους;

Π.χ. https://samagame.com/en/how-to-install-an-app-from-usb-on-a-samsung-smart-tv-with-tizen/
Όχι, αλλά θα το δω κι αυτό.
Βασικά ότι χρειαζόμουν το έχω οπότε δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, εκτός απο την κοροϊδία.


Edit: Μόλις κοίταξα και έχουν επανέλθει όλα!Τι να πώ, πάντως EON app ΔΕΝ έχει μεσα, δυστυχώς.
 
Last edited:

Μηνύματα
634
Reaction score
767
Καλησπερα,
Να μοιραστω την πολυ ωραια εμπειρια μου με την EON.
Ειμαι συνδρομητης full pack nova δορυφορικου.
Με το που σκαει μνμ στο viber απο nova για την πλατφορμσ ΕΟΝ, πατάω το link που θεωρητικα θα εβρικα πως θα συνδεθω αλλά π@παρια, δεν έγραφε τπτ σχετικο.
Πάω λοιπόν στην 2η smart tv που έχω στην κρεβατοκάμαρα, μια samsung q75 και ψάχνω το app. Το βρίσκω, πατάω εγκατάσταση, οκ. Και μετά τι κάνουμε?
Παίρνω σε ένα nova shop κ μου λέει ο εξυπηρετικότατος υπάλληλος, πως να ενεργοποιήσω από το myaccount το app σε μεγάλη οθόνη.
Κλείνουμε το τηλ και το παλεύω μόνος μου αλλά κάπου κόλλησα και επειδή το retail είχε σχολάσει πήρα την εξυπηρέτηση. Μιλάω λοιπόν με μια κυρία η οποία μου λέει αυτό που λέτε όλοι από πάνω, ότι οι κάτοχοι δορυφορικού δεν μπορούν να έχουν το app στην smart tv τους.
όση ώρα λοιπόν προσπαθεί να με πείσει ότι δεν γίνεται, εγω είμαι στο myaccount και ως δια μαγείας συνδέομαι!!
Δλδ όντας συνδρομητής δορυφορικού, έχω κανονικά EON στην smart tv μου.
Το λέω real time στην κυρία, η οποί μου λέει "ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΥΡΙΕ! ΑΦΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΤΕ!"
Αυτά!
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Θα το κοιτάξω κι εγώ στη samsung μου σε κάμποσο καιρό γιατί είμαι εκτός Αθηνών :)
Αν θυμάμαι είναι του 2018 ή 19.
(Η επόμενη TV θα είναι μόνο Sony).
 

Μηνύματα
44
Reaction score
8
Να κάνω μια ερώτηση, εάν τυχών μπω στο my account και επιλέξω το eonextra θα μου κάνει και ανανέωση συμβολαίου αυτόματα; Ξέρει κάποιος; Έχω fullpack με δορυφόρο και το συμβόλαιο έχει λειξει εδώ και καιρό !! Ενώ προτιμώ να το έχω ανοικτό !
 

Μηνύματα
339
Reaction score
1.203
Εχθές πήρα από το κατάστημα του Πειραιά τον αποκωδικοποιητή.
Μετά από 5 λεπτά όλα ήταν έτοιμα.
Έχω βάλει την εφαρμογή και στην TV (QE65Q9FN) και στο κινητό.
Εντυπώσεις - παρατηρήσεις:
Στον αποκωδικοποιητή παίζουν όλα, αλλά η ποιότητα εικόνας, δεν... οσο και να προσπάθησα να την φέρω.
Στο κινητό επίσης, όλα καλά.
Η ποιότητα κανονική, καλύτερη από το Box. Το θέμα είναι με την εφαρμογή στην TV, για να φορτώσει τα κανάλια κάνει από 5 ως 15 λεπτά, αυτό συμβαίνει σε όλα τα κανάλια και στα on demand video.
Καλό UI (EON) αλλά με ελάχιστες ρυθμίσεις, σαν box έχει αρκετές και για βίντεο και για ήχο.
Θα δοκιμάσω το απόγευμα και σε άλλη TV να δω αν είναι θέμα συσκευής (αν και δεν νομίζω).
Το άλλο καλό είναι ότι και η τρις συσκευές, box - tv - mobile μπορούν να παίξουν ταυτόχρονα.
Α, και στα σπορτ κανάλια έχεις την δυνατότητα να δεις στατιστικά του αγώνα που παρακολουθείς.
Screenshot_20211022_223042_com.ug.eon.android.jpg
Screenshot_20211022_223016_com.ug.eon.android.jpg
Screenshot_20211023_133615_com.ug.eon.android.jpg
Screenshot_20211023_133558_com.ug.eon.android.jpg
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Να συμπληρώσω ότι το Eon δε λειτουργεί σε άλλο box όπως στο minix που έχω. Δυστυχώς είναι ή με το δικό τους box ή σε tvs ή σε κινητές συσκευές (κινητά,λαπτοπ,ταμπλετ)
Δε ξερω αν υπάρχει τρόπος να το παίξω στο minix.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Να συμπληρώσω ότι το Eon δε λειτουργεί σε άλλο box όπως στο minix που έχω. Δυστυχώς είναι ή με το δικό τους box ή σε tvs ή σε κινητές συσκευές (κινητά,λαπτοπ,ταμπλετ)
Δε ξερω αν υπάρχει τρόπος να το παίξω στο minix.
Νομίζω ότι ο θα πρέπει να πληρωθεί EON extra; (2,27€/μήνα)
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Νομίζω ότι ο θα πρέπει να πληρωθεί EON extra; (2,27€/μήνα)
Ή όταν κάνω ανανέωση συμβολαίου θα μου δώσουν το box τους. Όμως προτιμώ το δορυφορικό που έχω και είναι ανεξάρτητο από την ταχύτητα του ίντερνετ. Όταν έρθει η ώρα θα το σκεφτώ...
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Ευχάριστο νέο:

Μόλις μίλησα με τον γνωστό μου στο τοπικό κατάστημα Nova. Μου είπε ότι είναι θέμα ημερών να ανοίξουν το EΟΝ app για Smart TVs στους δορυφορικούς.
Επανέρχομαι επειδή δεν υπήρξε κάποια αλλαγή στο συγκεκριμένο θέμα.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν το ανοίγουν στους δορυφορικούς επειδή φοβούνται το "μπούκωμα" στις γραμμές τους, με τα όποια προβλήματα θα προκαλέσει στην ποιότητα θέασης.
 


Μηνύματα
1
Reaction score
1
Η EONtv σε μένα λειτουργεί σε μία τηλεόραση με τον αποκωδοποιητη και σε μία ακόμη τηλεόραση σε δύο τάμπλετ (ipad και samsung) και σε PC hp δηλαδή σε δύο τν και σε τρείς φορητές συσκευές
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Η EONtv σε μένα λειτουργεί σε μία τηλεόραση με τον αποκωδοποιητη και σε μία ακόμη τηλεόραση σε δύο τάμπλετ (ipad και samsung) και σε PC hp δηλαδή σε δύο τν και σε τρείς φορητές συσκευές
Στα νέα συμβόλαια EON έτσι είναι. Στους παλιούς δορυφορικούς, χωρίς ανανέωση συμβολαίου, σε TV έχουν πρόσβαση μόνο μέσω δορυφορικού δέκτη.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Στα νέα συμβόλαια EON έτσι είναι. Στους παλιούς δορυφορικούς, χωρίς ανανέωση συμβολαίου, σε TV έχουν πρόσβαση μόνο μέσω δορυφορικού δέκτη.
Σε android box που το έχω συνδεδεμένο στη TV πάντως λειτουργεί που είμαι παλιός δορυφορικός χωρίς ανανέωση.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Σε android box που το έχω συνδεδεμένο στη TV πάντως λειτουργεί που είμαι παλιός δορυφορικός χωρίς ανανέωση.
Μήπως είχες ενεργοποιήσει το EON+ για έξτρα συσκευή πρόσφατα;
Γιατί λόγω bug του συστήματος, αρκετοί δορυφορικοί συνδρομητές ξεπέρασαν τον αποκλεισμό του app στις TV.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.716
Μήπως είχες ενεργοποιήσει το EON+ για έξτρα συσκευή πρόσφατα;
Γιατί λόγω bug του συστήματος, αρκετοί δορυφορικοί συνδρομητές ξεπέρασαν τον αποκλεισμό του app στις TV.
Όχι δεν έχω ενεργοποιήσει ποτε το EON+.
Είχα δοκιμάσει παλιότερα να κατεβάσω την εφαρμογή στο box και μου έβγαζε δεν υποστηρίζει. Όταν ξαναδοκίμασα πριν 1 μήνα περίπου μου την κατέβασε και λειτουργεί κανονικά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top