Nova vs Ote!

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
"Κακά" νέα, όχι γιατί έχω cosmote, αλλά διότι η cosmote έδειξε με την τιμολογιακή πολιτική της αλλά και άλλες κινήσεις της ότι δεν προσπαθούσε να αρμέξει στο έπακρο του πελάτες της.

Είναι η μόνη που χει αφήσει ελεύθερο το cosmote go να παίζει ακόμα και σε τηλεόραση, είτε έχει αγώνα είτε όχι.
Εχει τιμές που στην nova, ούτε τον καιρό που ήταν με τα λουκέτα στο χέρι δεν είχαν.

Γενικά η cosmote απέδειξε έμπρακτα πως είναι οι σωστές υπηρεσίες..

Έχω την αίσθηση ότι θα ξαναγυρισουμε στα 55αρια του full pack στη nova.

Αυτό θα γίνει απολύτως βέβαιο αν καταφέρει να πάρει και το Ch L του οποίου τα δικαιώματα κρίνονται την Άνοιξη του 2021 (?)
Ευτυχώς που δεν το κατάφερε, τώρα είδα την είδηση πιο πάνω..

Υγ: Δεν εργάζομαι στην cosmote. Απλά αναγνωρίζω τις προσπάθειες.
 
Last edited:

Μηνύματα
46
Reaction score
3
"Κακά" νέα, όχι γιατί έχω cosmote, αλλά διότι η cosmote έδειξε με την τιμολογιακή πολιτική της αλλά και άλλες κινήσεις της ότι δεν προσπαθούσε να αρμέξει στο έπακρο του πελάτες της.

Είναι η μόνη που χει αφήσει ελεύθερο το cosmote go να παίζει ακόμα και σε τηλεόραση, είτε έχει αγώνα είτε όχι.
Εχει τιμές που στην nova, ούτε τον καιρό που ήταν με τα λουκέτα στο χέρι δεν είχαν.

Γενικά η cosmote απέδειξε έμπρακτα πως είναι οι σωστές υπηρεσίες..

Έχω την αίσθηση ότι θα ξαναγυρισουμε στα 55αρια του full pack στη nova.

Αυτό θα γίνει απολύτως βέβαιο αν καταφέρει να πάρει και το Ch L του οποίου τα δικαιώματα κρίνονται την Άνοιξη του 2021 (?)
Ευτυχώς που δεν το κατάφερε, τώρα είδα την είδηση πιο πάνω..

Υγ: Δεν εργάζομαι στην cosmote. Απλά αναγνωρίζω τις προσπάθειες.
Ποιά 55άρια?Τό 12 πού έκοψα τήν νόβα(από τήν πρώτη στιγμή είμουν συνδρομητής μέ δικό μου δέκτη κάι μόνο κάρτα)είχε 62 τό full σύν 5 εάν ήθελες τά HD, 10 ακόμα γιά τά πορνό καί 7,5 γιά το multiwiew σύνολο δηλαδή 77+7,5
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μα τι λετε? 40€ τα παντα ολα, απεριοριστα σταθερα/κινητα, 50Gbps, 2 συσκευες nova go κλπ
Βασικα 37€ ειναι τωρα.
:idk:
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Μα τι λετε? 40€ τα παντα ολα, απεριοριστα σταθερα/κινητα, 50Gbps, 2 συσκευες nova go κλπ
Βασικα 37€ ειναι τωρα.
:idk:
Μιλάς για σήμερα?
Εμείς για κάποια χρόνια πίσω, που ήταν μονοπώλιο.

Τώρα ναι, τα δίνουν όσο λες αλλά ταυτόχρονα έχουν μηδενική υποστήριξη, δεν δίνουν vdsl παντού αλλά όπου έχουν αρκετούς πελάτες.
Πχ αν σε ένα δρόμο δεν έχουν πολλούς πελάτες, δεν αγοράζουν χονδρική από ΟΤΕ για να βάλουν vdsl σε έναν ή δύο πελάτες τους..
Τους λένε απλά ότι δεν υποστηρίζουν vdsl στην περιοχή τους, ασχέτως αν οι υπόλοιποι πάροχοι δίνουν κανονικά.. ;)

Nova go?
Συγνώμη αλλά η υπηρεσία είναι μονο στα λογια.
Οπου θέλει παίζει κι όχι πάντα, γενικά είναι ότι να'ναι.
Είχα για πολύ καιρό σε laptop και μια έβλεπα, δέκα όχι..

Και μιλάμε τώρα για την άλλοτε παντοδύναμη Forthnet την οποία βούλιαξε η nova όταν την εξαγόρασε..
 
Last edited:

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μιλάς για σήμερα?
Εμείς για κάποια χρόνια πίσω, που ήταν μονοπώλιο.

Τώρα ναι, τα δίνουν όσο λες αλλά ταυτόχρονα έχουν μηδενική υποστήριξη, δεν δίνουν vdsl παντού αλλά όπου έχουν αρκετούς πελάτες.
Πχ αν σε ένα δρόμο δεν έχουν πολλούς πελάτες, δεν αγοράζουν χονδρική από ΟΤΕ για να βάλουν vdsl σε έναν ή δύο πελάτες τους..
Τους λένε απλά ότι δεν υποστηρίζουν vdsl στην περιοχή τους, ασχέτως αν οι υπόλοιποι παροχο δίνουν κανονικά.. ;)

Nova go?
Συγνώμη αλλά η υπηρεσία είναι μονο στα λογια.
Οπου θέλει παίζει κι όχι πάντα, γενικά είναι ότι να'ναι

Και μιλάμε τώρα για την άλλοτε παντοδύναμη Forthnet την οποία βούλιαξε η nova όταν την εξαγόρασε..
Η διαθεσιμοτητα vdsl ειναι πραγματι προβλημα. Σε μενα δεν δινουν 100Gbps ας πουμε για καποιον ακατανοητο λογο. Ασε που δεν εχουν κανει τιποτα για οπτικη ινα.
Φανταζομαι αυτα οφειλονται στα οικονομικα προβληματα που ειχε η εταιρια τα τελευταια χρονια.

Το nova go δουλευει κανονικοτατα, οπουδηποτε, σε 2 συσκευες ταυτοχρονα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Οι τιμές των τηλεοπτικών υπηρεσιών σήμερα:
Το Nova full pack έπεσε από τα 44,9€ στα 31,73€ με πρόσφατη προσφορά, αφού η Nova έχασε περίπου 70.000 συνδρομητές
Το Cosmote ΟΤΤ full pack είναι τώρα σε προσφορά από τα 25,45€ στα 22,75€. Με την ίδια ακριβώς τιμή δίνεται και μέσω δορυφόρου.

Μα τι λετε? 40€ τα παντα ολα, απεριοριστα σταθερα/κινητα, 50Gbps, 2 συσκευες nova go κλπ
Βασικα 37€ ειναι τωρα.
:idk:
Μιλάμε για τις τηλεοπτικές υπηρεσίες Nova χωρίς την υποχρέωση να τους έχεις σαν πάροχο.

2 συσκευες nova go
Και με το Cosmote ΟΤΤ έχεις πρόσβαση από όλες τις φορητές συσκευές (κινητό, laptop κλπ) και ταυτόχρονη θέαση σε διαφορετικές συσκευές με άλλο μέλος της οικογένειας.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Μιλάμε για τις τηλεοπτικές υπηρεσίες Nova χωρίς την υποχρέωση να τους έχεις σαν πάροχο.
Γιατι να μιλαμε για αυτο? Η νοβα ειχε παντοτε πανακριβη αυτην την υπηρεσια. Ηταν φτηνοτερο να εχεις το φουλ πακετο απο το να εχεις μονο τηλεοραση. Ηταν θεμα πολιτικης φανταζομαι. Αυτα αλλαζουν κατα καιρους. Στην κοσμοτε το φουλ πακετο με 50Gbps, εχει 55€ με μονο 420 λεπτα προς κινητα. Δεν το λες και φτηνο.
Και με το Cosmote ΟΤΤ έχεις πρόσβαση από όλες τις φορητές συσκευές (κινητό, laptop κλπ) και ταυτόχρονη θέαση σε διαφορετικές συσκευές με άλλο μέλος της οικογένειας.
Αναφερθηκε οτι δεν δουλευει το nova go και ειπα οτι δουλευει μια χαρα. Δεν ειπα οτι οι αλλοι παροχοι δεν εχουν. Αλλωστε απο το mini pack ειδαμε θρυλο στο τσ λ. Τωρα το κοψαμε βεβαια. Τον Φλεβαρη παλι.;)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Έχω αρκετά χρόνια Nova all in one, το Cinema Pack με VDSL. Μόλις διατέθηκε η 100άρα την ενεργοποίησα. Δίνω 39€.

Το μόνο που με εκνευρίζει (αλλά χαροποιεί όλους τους άλλους) είναι ότι ρίχνουν τα χρήματα στο ποδόσφαιρο που απεχθάνομαι. :biggrin:
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Έχω αρκετά χρόνια Nova all in one, το Cinema Pack με VDSL. Μόλις διατέθηκε η 100άρα την ενεργοποίησα. Δίνω 39€.

Το μόνο που με εκνευρίζει (αλλά χαροποιεί όλους τους άλλους) είναι ότι ρίχνουν τα χρήματα στο ποδόσφαιρο που απεχθάνομαι. :biggrin:
Ναι αλλα απο κει τα παίρνουν κιόλας. Χωρίς αθλητικά δε θα υπήρχε συνδρομητική τηλεόραση
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Ναι αλλα απο κει τα παίρνουν κιόλας. Χωρίς αθλητικά δε θα υπήρχε συνδρομητική τηλεόραση
Φυσικά. Εγώ κρατάω τη συνδρομή μόνο για το Eurosport που βλέπω ποδηλασία και μπιλιάρδο. Τα υπόλοιπα κανάλια έχω μήνες να τα ψάξω.

Θα μου πεις ότι το Eurosport έχει δική του εφαρμογή και συνδρομή. Αλλά η Nova έχει φτηνό πακέτο και βαριέμαι τις αλλαγές.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Γιατι να μιλαμε για αυτο? Η νοβα ειχε παντοτε πανακριβη αυτην την υπηρεσια.
Γιατί αφορά την τεράστια πλειοψηφία συνδρομητών, αφού η Forthnet έχει μόνο 550.000 συνδρομητές τηλεφωνίας & internet (700.000 η Vodafone, 600.000 η Wind, πολλαπλάσιοι προφανώς στην Cosmote). Δεν αλλάζουν εύκολα όλοι πάροχο, ειδικά αν είναι ικανοποιημένοι από την σύνδεσή τους.

Για να μιλάμε επί ίσοις όροις, πρέπει να συγκρίνουμε αμιγώς τηλεοπτικές υπηρεσίες.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Φυσικά. Εγώ κρατάω τη συνδρομή μόνο για το Eurosport που βλέπω ποδηλασία και μπιλιάρδο. Τα υπόλοιπα κανάλια έχω μήνες να τα ψάξω.

Θα μου πεις ότι το Eurosport έχει δική του εφαρμογή και συνδρομή. Αλλά η Nova έχει φτηνό πακέτο και βαριέμαι τις αλλαγές.
Σνουκερ, βρε αμερικανακι! Ακου ...μπιλιαρδο! :gotcha:
Ποδηλασια δε μπορω, να μου πεις curling...μαλιστα.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Γιατί αφορά την τεράστια πλειοψηφία συνδρομητών, αφού η Forthnet έχει μόνο 550.000 συνδρομητές τηλεφωνίας & internet (700.000 η Vodafone, 600.000 η Wind, πολλαπλάσιοι προφανώς στην Cosmote). Δεν αλλάζουν εύκολα όλοι πάροχο, ειδικά αν είναι ικανοποιημένοι από την σύνδεσή τους.

Για να μιλάμε επί ίσοις όροις, πρέπει να συγκρίνουμε αμιγώς τηλεοπτικές υπηρεσίες.
Δε θα βγαλουμε ακρη συγκρινοντας διαφορετικα πραγματα.
Τα προηγουμενα χρονια η κοσμοτε θελοντας να κερδισει μεριδιο, ειχε πιο φτηνη την ανεξαρτητη υπηρεσια τηλεορασης.
Αυτο δε λεει κατι. Σε ολα τα αλλα πακετα η κοσμοτε ηταν και ειναι ο ακριβοτερος παροχος, σε γενικες γραμμες.
Αλλα και παλι δεν ξερω τι προσπαθουμε να πουμε τωρα. Οτι ο ενας παροχος ειναι καλυτερος απο τον αλλον?
Αυτοι κανουν τη δουλεια τους κι εμεις τη δικη μας. Αυτοι προσπαθουν να μας πουλησουν υπηρεσιες με το μεγαλυτερο δυνατο κερδος για αυτους κι εμεις προσπαθουμε να αγορασουμε υπηρεσιες με το λιγοτερο δυνατο κοστος για εμας.
Ο καθενας με τις αναγκες του και τις επιλογες που εχει στη διαθεση του, διαλεγει τον παροχο που τον συμφερει.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Αλλα και παλι δεν ξερω τι προσπαθουμε να πουμε τωρα. Οτι ο ενας παροχος ειναι καλυτερος απο τον αλλον?
Δεν είναι κακό να συγκρίνουμε. Όλοι μπορούμε να έχουμε γνώμη που προέρχεται από την εμπειρία μας. Όντας κάτοχος και των 2 συνδρομητικών υπηρεσιών μπορώ, νομίζω, να έχω άποψη και για τους δύο.

Φυσικά η άποψή μου δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική σου, και η "αντιπαράθεση", σε πολλά εισαγωγικά, μπορεί να βοηθήσει κάποιους άλλους να προτιμήσουν τη μια ή την άλλη πλατφόρμα ανάλογα με τις προτιμήσεις τους.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Σνουκερ, βρε αμερικανακι! Ακου ...μπιλιαρδο! :gotcha:
Ποδηλασια δε μπορω, να μου πεις curling...μαλιστα.
Τρίσποντο βλέπω (ήμουν κάποτε καλός παίκτης). Σνούκερ πιο σπάνια. Αμερικάνικο καθόλου.
Εδώ και ένα χρόνο τις μεγάλες διοργανώσεις τρίσποντου τις δείχνει live στο youtube. Οπότε άλλο ένα πλήγμα για τη δορυφορική μου.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.313
Reaction score
7.826
Δεν είναι κακό να συγκρίνουμε. Όλοι μπορούμε να έχουμε γνώμη που προέρχεται από την εμπειρία μας. Όντας κάτοχος και των 2 συνδρομητικών υπηρεσιών μπορώ, νομίζω, να έχω άποψη και για τους δύο.

Φυσικά η άποψή μου δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τη δική σου, και η "αντιπαράθεση", σε πολλά εισαγωγικά, μπορεί να βοηθήσει κάποιους άλλους να προτιμήσουν τη μια ή την άλλη πλατφόρμα ανάλογα με τις προτιμήσεις τους.
Ετσι ειναι. Απλα οι γενικες συγκρισεις εταιριων, δεν λενε και κατι, ουτε βγαινει καποιο χρησιμο καθολικο συμπερασμα του τυπου: ο Α παροχος ειναι καλυτερος απο τον Β. Ολοι εχουν καποια ανταγωνιστικα πακετα και καποια αλλα που δεν συμφερουν. Και ολο αυτο ειναι συνεχως μεταβαλλομενο. Γι'αυτο και ολοι εχουν πελατες αλλωστε, αλλιως θα εκλειναν ολοι εκτος απο εναν.
Καθε ενας που θελει να διαλεξει παροχο, συγκρινει τη συγκεκριμενη στιγμη τα διαθεσιμα πακετα και παιρνει αυτο που του ταιριαζει. Δε νομιζω οτι ειναι κανενας κορόιδο, να παρει το χειροτερο.
Ουτε φυσικα θα κατσω να υπερασπιστω καποια εταιρια. Αν αυριο το πρωι εχω διαθεσιμη μια καλυτερη επιλογη, θα την παρω αβλεπί
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Τρίσποντο βλέπω (ήμουν κάποτε καλός παίκτης). Σνούκερ πιο σπάνια. Αμερικάνικο καθόλου.
Εδώ και ένα χρόνο τις μεγάλες διοργανώσεις τρίσποντου τις δείχνει live στο youtube. Οπότε άλλο ένα πλήγμα για τη δορυφορική μου.
Eπαιζα και εγω στα 90΄s στην Κόρινθο,οι βλαμμενοι που παίζαμε γαλλικό τοτε το γυρίσαμε σε τρισποντες.Καποιες φορες ανεβαιναμε Αθηνα στου Σακκα το μαγαζι στα Ανω Πατησια:)
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.754
Reaction score
83.583
Eπαιζα και εγω στα 90΄s στην Κόρινθο,οι βλαμμενοι που παίζαμε γαλλικό τοτε το γυρίσαμε σε τρισποντες.Καποιες φορες ανεβαιναμε Αθηνα στου Σακκα το μαγαζι στα Ανω Πατησια:)
:thumbsup:

Ο Γιώργος Σακκάς ήταν ο μέντοράς μου. Μου έκανε και μαθήματα γύρω στο 95.
 

Μηνύματα
46
Reaction score
3
Μα τι λετε? 40€ τα παντα ολα, απεριοριστα σταθερα/κινητα, 50Gbps, 2 συσκευες nova go κλπ
Βασικα 37€ ειναι τωρα.
:idk:
Τό 14 η" τό 15 μέ πήραν τηλέφωνο (δέν θυμάμαι ακριβώς,ήταν όμως ένα χρόνο αφού έχασε champions καί europa league)καί μού ζητούσαν νά επιστρέψω στήν νόβα μέ 25 ευρώ όλα καί HD καί πορνό μέσα καί ακόμα εάν πλήρωνα μέ πιστωτική καί τήν υπηρεσία multiview,αυτα μέ λίγα λόγια πού όταν έφυγα τά χρέωνε 85 ευρώ περίπου.13 χρόνια συνδρομητής στήν νόβα + 2 τού επίγειου filmnet δέν έκαναν τήν παραμικρή κίνηση.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Κλασική συμπεριφορά όλων των παρόχων τηλεφωνίας, internet και tv στους υπάρχοντες πελάτες. Ξεβρακώνονται μόνο όταν πρόκειται να τους χάσουν.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top