NovaBox+ HD PVR 5001

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.439
screenshot-www.nova.gr-2018.06.14-18-46-57.png


Εδώ και λίγες μέρες είναι επίσημα διαθέσιμος από τη Nova ο νέος PVR δέκτης 5001. Το μεγάλο του πλεονέκτημα είναι η ύπαρξη 2 δορυφορικών tuner και ενός επίγειου. Έτσι μπορούμε να κάνουμε μέχρι τρεις εγγραφές ταυτόχρονα ή δύο εγγραφές και να παρακολουθούμε ένα τρίτο κανάλι.

Χθες, ήρθε ο τεχνικός για την εγκατάσταση του 5001 στη θέση του 3001. Αρχικά αλλάχτηκε το LNB σε twin. Επειδή ήταν δύσκολο και φασαριόζικο το πέρασμα δεύτερου δορυφορικού καλωδίου, καταλήξαμε στη λύση του TV-SAT combiner, με το οποίο περνάει το σήμα της δορυφορικής και της επίγειας από το ίδιο καλώδιο.

Γιατί χρειάζονται δύο καλώδια; Τα κανάλια της Nova παίζουν σε διαφορετικά bands, οπότε αν είχαμε ένα μόνο καλώδιο θα ήταν αδύνατη η εγγραφή ή η θέαση ενός καναλιού αν γινόταν ταυτόχρονα εγγραφή προγράμματος καναλιού σε διαφορετικό band. Θα αχρηστευόταν δηλαδή το βασικό πλεονέκτημα του 5001.

Ο δέκτης είναι ποιοτικός και πολύ γρήγορος στην απόκριση των εντολών. Έχει εσωτερικό σκληρό δίσκο 500GB, χωρητικότητα αρκετή για δεκάδες ώρες εγγραφών. Διαθέτει οθόνη που δείχνει την ώρα, το κανάλι και αρκετές βασικές λειτουργίες.

Συγκριτικά με τον DSI 810H της COSMOTE TV (που είχα παλιότερα) έχει τις ίδιες δυνατότητες. Σε ένα σημείο χάνει: Η COSMOTE TV προσφέρει rewind δύο ημερών, δηλαδή μπορείς να δεις οποιαδήποτε εκπομπή έχει παιχτεί τα τελευταία δύο εικοσιτετράωρα στα περισσότερα κανάλια. Η Nova δίνει rewind 2 ωρών. Αυτό βέβαια είναι θέμα υποστήριξης της εταιρείας και δεν έχει να κάνει με το hardware.

Το μενού είναι το ίδιο με του 3001, πολύ εύχρηστο και κατανοητό.

Όταν τον δουλέψω περισσότερο θα γράψω τις παρατηρήσεις μου.
 

Μηνύματα
56
Reaction score
36
Καλησπέρα και ευχαριστώ για αυτή την μικρή ανάλυση.
Τον αγόρασα και εγώ σήμερα. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα για το αν άξιζαν τα 150€ για να περάσω από τον προηγούμενο pvr 865 σε αυτόν.
Ωστόσο παρατήρησα πως τα HD κανάλια δεν εχουν τόσο καλή εικόνα σε σχέση με πριν.
Εκτός αυτού η τηλεόρασή μου έβγαλε ένα μήνυμα αναφέροντας low input resolution ενώ πριν δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα.
Αν εσύ ή κάποιος άλλος έχει κάποια ιδέα σχετικά με το προαναφερόμενο είναι πραγματικά ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.716
Reaction score
83.439
Καλησπέρα και ευχαριστώ για αυτή την μικρή ανάλυση.
Τον αγόρασα και εγώ σήμερα. Δεν είμαι σίγουρος ακόμα για το αν άξιζαν τα 150€ για να περάσω από τον προηγούμενο pvr 865 σε αυτόν.
Ωστόσο παρατήρησα πως τα HD κανάλια δεν εχουν τόσο καλή εικόνα σε σχέση με πριν.
Εκτός αυτού η τηλεόρασή μου έβγαλε ένα μήνυμα αναφέροντας low input resolution ενώ πριν δεν είχα ποτέ τέτοια θέματα.
Αν εσύ ή κάποιος άλλος έχει κάποια ιδέα σχετικά με το προαναφερόμενο είναι πραγματικά ευπρόσδεκτη.

Ευχαριστω
Καλησπέρα!

Στις ρυθμίσεις της εικόνας εκεί που λέει "Επιλογές HDTV" είναι στο 1080i;
Αν είναι στο auto μπορεί να κλειδώνει λανθασμένα σε χαμηλότερη ανάλυση.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.622
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top