NVO Audio

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Προς το παρόν της Ayre το P-5Xse (special edition) ,αν και να σου πω την αλήθεια παρότι είναι καλό το phono,πολύ το σκέφτομαι να πάω σε ένα Luxman EQ-500
Καταρχάς, με γεια το αναλογικό σύστημα, να το χαίρεσαι και καλές ακροάσεις!

Στα χρήματα του Luxman EQ-500, έχεις δει κι άλλες επιλογές; Για παράδειγμα, υπάρχει το SPA-II Tube Phono pre-amp της NVO. Εάν σε ενδιαφέρει, μίλα με το μέλος @PURETONE για λεπτομέρειες.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Τά καλύτερα εύχομαι .
" παιδιά " ...θα παίζει κάπως έτσι , .......και καλύτερα αφου ....... ,
-


- 'Ετσι , περίπου ,

-
 
Last edited:

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Το luxman με βολεύει γτ έχει 3 input κ 3 output κ ταυτόχρονη ρύθμιση στην έξοδο ώστε ανάλογα να παίζει απο άλλο in/out με ΜΜ κεφαλή και άλλο in/out με MC.Επειδη έχω 3-4 πικάπ κ προφανος μόνιμα δεν θα παίζω με το Seiki, με βολεύει το Luxman γιατί μπορώ να έχω επάνω του κουμπωμενα 3 πικάπ ταυτόχρονα ,με ότι κεφαλη θέλω...Ευχαριστώ πάντως
Με ενα NVO αυτο μπορεις να το κανεις με 2 πικαπ. (Δεν θα εχεις 2 εξοδους)
Εχεις δυνατοτητα απειρων ρυθμισεων στην εισοδο MM & MC για οποια κεφαλη εχεις ή θα εχεις στο μελλον.
Απλα για σκοπους ενημερωσης, να πω οτι τα SPA ειναι αρκετα πιο "πολυπλοκα" phono preamps.
 

T

Tadakis

Guest
Μα καλά, τι του προτείνεται του ανθρώπου? Συσκευή που δεν υπάρχουν specs και μετρήσεις (αυτών)? Απαπαπα. Χίλιες φορες το Luxman και το κάθε luxman που είναι από μεγάλο κατασκευαστή και με αξία μεταπώλησης.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Μα καλά, τι του προτείνεται του ανθρώπου? Συσκευή που δεν υπάρχουν specs και μετρήσεις (αυτών)? Απαπαπα. Χίλιες φορες το Luxman και το κάθε luxman που είναι από μεγάλο κατασκευαστή και με αξία μεταπώλησης.
Ποιος είπε ότι δεν υπάρχουν specifications και μετρήσεις;
 

T

Tadakis

Guest
Το link που έβαλες δεν περιγράφει specs. Αν είναι επίσημο η οχι είναι λίγο χλωμό καθότι είναι ένα blog site μάλλον από το κατασκευαστή του.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Sorry κιόλας, τα specifications δεν είναι αυτά:

- MM/MC
- dual mono power supply
- power supply in separate box
- four tube supply regulators
- four heater regulators
- 22 tubes
- combined active and passive RIAA equalization
- precision components in RIAA network
- designed with circuit simulation software
- wide frequency response: 20Hz - 200kHz
- two 6C45Pi per channel input stage for low noise
- two-stage RIAA implementation amplifier
- low impedance cathode follower output

Μπορεί να καταλαβαίνω κάτι λάθος κι επειδή δεν είμαι ο "δικηγόρος" του κατασκευαστή, θα σταματήσω εδώ. :)
 

T

Tadakis

Guest
Sorry κιόλας, τα specifications δεν είναι αυτά:

- MM/MC
- dual mono power supply
- power supply in separate box
- four tube supply regulators
- four heater regulators
- 22 tubes
- combined active and passive RIAA equalization
- precision components in RIAA network
- designed with circuit simulation software
- wide frequency response: 20Hz - 200kHz
- two 6C45Pi per channel input stage for low noise
- two-stage RIAA implementation amplifier
- low impedance cathode follower output

Μπορεί να καταλαβαίνω κάτι λάθος κι επειδή δεν είμαι ο "δικηγόρος" του κατασκευαστή, θα σταματήσω εδώ. :)
Αυτά είναι η ‘περιγραφή της συσκευης’. Δεν υπάρχουν ούτε τα βασικά specs εδώ. Π.χ Gain/ amplification (mm/Mc), channel separation, RIAA conversion tolerance κλπ.

Δες τι δινουν άλλοι (σοβαροί) κατασκευαστές στα επίσημα site τους και οχι....σε blog.
C05A485E-E15E-4C8D-B381-FFD7824AFE21.jpeg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Δες τι δινουν άλλοι (σοβαροί) κατασκευαστές στα επίσημα site τους και οχι....σε blog.
Δεν γίνεται να γραφεί κάτι χωρίς να αφήνονται αιχμές για κάποιον άλλον, ε; Συνεχίστε, κανένα πρόβλημα.
 

T

Tadakis

Guest
Δεν γίνεται να γραφεί κάτι χωρίς να αφήνονται αιχμές για κάποιον άλλον, ε; Συνεχίστε, κανένα πρόβλημα.
Αν αναφέρεσαι σε μένα προσωπικά, ναι γίνεται. Άλλωστε είμαι θιασώτης αυτού που λες. Επι του συγκεκριμένου ομως εδώ, sorry αλλά δεν το πίεσα εγω. Επίσης αφού δεν έχεις σχέση με τον κατασκευαστή (και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω) μη θίγεσαι και μη το παμε αλλου χωρίς λόγο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Αν αναφέρεσαι σε μένα προσωπικά, ναι γίνεται. Άλλωστε είμαι θιασώτης αυτού που λες. Επι του συγκεκριμένου ομως εδώ, sorry αλλά δεν το πίεσα εγω. Επίσης αφού δεν έχεις σχέση με τον κατασκευαστή (και δεν έχω λόγο να αμφιβάλλω) μη θίγεσαι και μη το παμε αλλου χωρίς λόγο.
Σχέση με τον ένα εκ των δύο κατασκευαστών έχω. Είμαστε φίλοι και ποτέ δεν το αρνήθηκα, ούτε το έκρυψα. Έγραψα ότι δεν είμαι "δικηγόρος" του διότι αφενός δεν θα υπερασπιστώ (λέμε τώρα) εγώ τη δουλειά του κι αφετέρου ούτε έχω τις γνώσεις για να το κάνω.

Και, ναι, το "πίεσες" (όπως γράφεις), όταν αναφέρεσαι σε "σοβαρούς" κατασκευαστές αφήνοντας να εννοηθεί ότι η NVO δεν είναι "σοβαρή", επειδή δεν δίνει τα specifications στο... blog της. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ε; Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν κάνει.
 

T

Tadakis

Guest
Σχέση με τον ένα εκ των δύο κατασκευαστών έχω. Είμαστε φίλοι και ποτέ δεν το αρνήθηκα, ούτε το έκρυψα. Έγραψα ότι δεν είμαι "δικηγόρος" του διότι αφενός δεν θα υπερασπιστώ (λέμε τώρα) εγώ τη δουλειά του κι αφετέρου ούτε έχω τις γνώσεις για να το κάνω.

Και, ναι, το "πίεσες" (όπως γράφεις), όταν αναφέρεσαι σε "σοβαρούς" κατασκευαστές αφήνοντας να εννοηθεί ότι η NVO δεν είναι "σοβαρή", επειδή δεν δίνει τα specifications στο... blog της. Ας μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλο μας, ε; Μεγάλα παιδιά είμαστε, δεν κάνει.
Έλα σε παρακαλω, που κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλο μας. Αν εσυ θεωρείς την NVO σοβαρή καλα κάνεις. Δες το πιο αντικειμενικά ομως και μην επιτίθεσαι στο κοινό αποδεκτό που με τη τοποθέτηση σου είναι στα όρια να θίξει και την νοημοσύνη του οποίου τα διαβάζει.
Από τη μια υποστηρίζετε τα well-established brands και ρίχνεται στη φωτιά τις ‘high end βιοτεχνίες / χειροτεχνίες’ και μετά μιλάμε για κατασκευαστές που βάζουν 22 λυχνίες σε ένα phono και δεν έχουν αναρτημένα ουτε βασικά specs και μάλιστα σε blog!

Sorry, δεν σου φταίω εγω. Ούτε κρύβομαι πίσω από δάχτυλα όπως λες.
 


Μηνύματα
765
Reaction score
964
Να ανεβασω καμια φωτογραφιουλα ακομα να ηρεμησουν τα πραγματα ρε παιδια με το phono,ειπαμε Luxman εχει το προγραμμα.Να συμπληρωσω οτι ηρθε και το Micro Seiki ST-10 Stabiliser καθως και το Micro Seiki CU-180 Copper mat το οποιο ειναι φανταστικο.
 

Attachments


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Έλα σε παρακαλω, που κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλο μας. Αν εσυ θεωρείς την NVO σοβαρή καλα κάνεις. Δες το πιο αντικειμενικά ομως και μην επιτίθεσαι στο κοινό αποδεκτό που με τη τοποθέτηση σου είναι στα όρια να θίξει και την νοημοσύνη του οποίου τα διαβάζει.
Από τη μια υποστηρίζετε τα well-established brands και ρίχνεται στη φωτιά τις ‘high end βιοτεχνίες / χειροτεχνίες’ και μετά μιλάμε για κατασκευαστές που βάζουν 22 λυχνίες σε ένα phono και δεν έχουν αναρτημένα ουτε βασικά specs και μάλιστα σε blog!

Sorry, δεν σου φταίω εγω. Ούτε κρύβομαι πίσω από δάχτυλα όπως λες.
Εντάξει. Έτσι είναι, άμα έτσι θέλεις.:)
Να ανεβασω καμια φωτογραφιουλα ακομα να ηρεμησουν τα πραγματα ρε παιδια με το phono,ειπαμε Luxman εχει το προγραμμα.Να συμπληρωσω οτι ηρθε και το Micro Seiki ST-10 Stabiliser καθως και το Micro Seiki CU-180 Copper mat το οποιο ειναι φανταστικο.
"Ψάχτηκες" πότε με outer rings, πέραν των stabilisers;
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Έλα σε παρακαλω, που κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλο μας. Αν εσυ θεωρείς την NVO σοβαρή καλα κάνεις. Δες το πιο αντικειμενικά ομως και μην επιτίθεσαι στο κοινό αποδεκτό που με τη τοποθέτηση σου είναι στα όρια να θίξει και την νοημοσύνη του οποίου τα διαβάζει.
Από τη μια υποστηρίζετε τα well-established brands και ρίχνεται στη φωτιά τις ‘high end βιοτεχνίες / χειροτεχνίες’ και μετά μιλάμε για κατασκευαστές που βάζουν 22 λυχνίες σε ένα phono και δεν έχουν αναρτημένα ουτε βασικά specs και μάλιστα σε blog!

Sorry, δεν σου φταίω εγω. Ούτε κρύβομαι πίσω από δάχτυλα όπως λες.


Τα περι "νοημοσυνης" και σοβαροτητας εκει που σε παιρνει και πιανουν τοπο φιλε....................
Η NVO εξαγει σε 17 χωρες , ετσι πληροφοριακα.

[/QUOTE]
 
Last edited:

T

Tadakis

Guest
Τα περι "νοημοσυνης" και σοβαροτητας εκει που σε παιρνει και πιανουν τοπο φιλε....................
Η NVO εξαγει σε 17 χωρες , ετσι πληροφοριακα.
Να μιλάς με ευπρέπεια και σεβασμό. Δεν σου επιτρέπω.

Το τι κάνει η NVO και κάθε NVO μου είναι αδιάφορο. Αν σε ρωτήσουν να πεις. Δεν απευθύνθηκα σε σενα και ούτε θα επεκταθώ σε άλλον διάλογο για το θέμα αυτό με σένα ούτε με το wizzy ή οποιον άλλον δικηγόρο/συνήγορο/φίλο ή ότι άλλο επικαλείται ο καθένας. Τέλος.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.467
Να μιλάς με ευπρέπεια και σεβασμό. Δεν σου επιτρέπω.

Το τι κάνει η NVO και κάθε NVO μου είναι αδιάφορο. Αν σε ρωτήσουν να πεις. Δεν απευθύνθηκα σε σενα και ούτε θα επεκταθώ σε άλλον διάλογο για το θέμα αυτό με σένα ούτε με το wizzy ή οποιον άλλον δικηγόρο/συνήγορο/φίλο ή ότι άλλο επικαλείται ο καθένας. Τέλος.
ήρεμα Ταντάκη
δεν σου είπε τίποτα περισσότερο από τον βαθμό που το έθιξες εσύ πριν:)
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Να μιλάς με ευπρέπεια και σεβασμό. Δεν σου επιτρέπω.

Το τι κάνει η NVO και κάθε NVO μου είναι αδιάφορο. Αν σε ρωτήσουν να πεις. Δεν απευθύνθηκα σε σενα και ούτε θα επεκταθώ σε άλλον διάλογο για το θέμα αυτό με σένα ούτε με το wizzy ή οποιον άλλον δικηγόρο/συνήγορο/φίλο ή ότι άλλο επικαλείται ο καθένας. Τέλος.
Περι ευπρεπειας και σεβασμου................................................,επειδη μπορει να μην απευθυνθηκες σε μενα, αλλα μιλησες ΚΑΙ για μενα, και εχεις και την "απαιτηση" να μην σου απαντησω, και "δεν μου επιτρεπεις" κι ολας.
"..........................................Έλα σε παρακαλω, που κρυβόμαστε και πίσω από το δάχτυλο μας. Αν εσυ θεωρείς την NVO σοβαρή καλα κάνεις. Δες το πιο αντικειμενικά ομως και μην επιτίθεσαι στο κοινό αποδεκτό που με τη τοποθέτηση σου είναι στα όρια να θίξει και την νοημοσύνη του οποίου τα διαβάζει.
Από τη μια υποστηρίζετε τα well-established brands και ρίχνεται στη φωτιά τις ‘high end βιοτεχνίες / χειροτεχνίες’ και μετά μιλάμε για κατασκευαστές που βάζουν 22 λυχνίες σε ένα phono και δεν έχουν αναρτημένα ουτε βασικά specs και μάλιστα σε blog! ..............................................."
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.134
Θα πω τη γνώμη μου αν και κινδυνεύω να "τ ακούσω και εγώ"...
Δεν πειράζει, είναι καλοπροαίρετη πάντως...

Η NVO (η οποιαδήποτε NVO...) μπορεί να είναι εταιρειάρα με κάτι balls ναααα... δεν την ξέρω όμως και όταν το μόνο που έχω για να την κρίνω είναι μια σελίδούλα στο ...blogspot... εεε, υπάρχει μια λογική δυσπιστία... τουλάχιστον μέχρι να την ψάξω λίγο παραπάνω...



Στο θέμα του @Musicofilos τώρα... Βάλε καμια extra φωτό!!!! γουστάρουμε οφθαλμόλουτρο!!!
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.868.010
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top