Oλοκληρωμένος που δεν σκουριάζει . . . άλλο

K

kimon

Guest
Θα σου πω ένα...μυστικό - όχι και τόσο...εμπιστευτικόν βεβαίως.
Οι πλήρως διαφορικές τοπολογίες κυκλωμάτων τείνουν να επηρεάζονται από μικροφωνικά φαινόμενα σε αμελητέο βαθμό,λόγω αμοιβαίας εξουδετέρωσης ως προς τα παρασιτικά ρεύματα που θα προέκυπταν ανεξαιρέτως και υπό την αυτή φορά στις επιμέρους αντίστροφες μεταξύ τους πολικότητες.

Στις δε λυχνιακές υλοποιήσεις,ανάλογη ανθεκτικότητα έναντι των μικροφωνισμών υπό την επίδραση της εκπεμπόμενης ηχητικής ενέργειας εμφανίζουν τα push-pull στάδια αντί των μονοτελικών...
Tί σημαίνει "πλήρως διαφορική τοπολογία κυκλώματος" ; ( κατανοώ τι σημαίνει "διαφορικός ενισχυτής" , έχω διαβάσει περί κυκλωμάτων "πλήρως συμμετρικής τοπολογίας" , αλλά την φράση της αρχής δεν την έχω συναντήσει ).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Tί σημαίνει "πλήρως διαφορική τοπολογία κυκλώματος" ; ( κατανοώ τι σημαίνει "διαφορικός ενισχυτής" , έχω διαβάσει περί κυκλωμάτων "πλήρως συμμετρικής τοπολογίας" , αλλά την φράση της αρχής δεν την έχω συναντήσει ).
Η ορολογία δεν είναι αυθαίρετη.Μπορεί ν'αποκληθεί και fully balanced circuit.

Ένα κύκλωμα όπου το σήμα θα μεταδίδεται από την είσοδο μέχρι την τελική έξοδο υπό μορφή δύο ξεχωριστών σκελών μέσα από όμοια εξαρτήματα υπό ταυτόσημο πλάτος και φασική υστέρηση για τα περιεχόμενα ,αλλά με αντίστροφη πολικότητα αναμεταξύ τους.Η διαφορική άθροιση στην έξοδο αποδίδει σήμα με διπλάσιο πλάτος αλλά με αμοιβαία εξουδετερωμένες όσες συνιστώσες θα βρίσκονταν σε κοινή πολικότητα - όπως θορυβικές και προερχόμενες από παρασιτικά ρεύματα - ανάμεσα στα επιμέρους σκέλη.


Θα απαντήσω με αυθεντικό ελιγμό Bhutia:
" καλόν είναι να μη δημιουργούνται ευθύς εξαρχής τα προβλήματα
για τα οποία θα καλούνταν οι διαφορικές τοπολογίες να δώσουν λύση."

Εξάλλου σε πόσα σπίτια λειτουργούν πλήρως διαφορικές τοπολογιες
από την αρχή μέχρι το τέλος και σωστές γειωσεις.
Και δεν είναι καθόλου υπερβολική η αναζήτηση setup αποτελούμενων από συσκευές που μεταφέρουν το σήμα υπό αυτήν την συνθήκη.

Είναι εξάλλου ο κανόνας κατά τις επαγγελματικές και στουντιακές εγκαταστάσεις.
 
Last edited:


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Να συμπληρωσω και κατι τελευταιο
Τα κυκλωματα που υλοποιουνται με εξαρτηματα επιφανειακης στηριξης SMD
με τις μικρες διαδρομες σηματος και τα ελαχιστα περιθωρια δονησης
δειχνουν να μην επηρεαζονται τοσο πολυ απο τα προαναφερθεντα προβληματα
Και προκειμενου για ποιοτικες σχεδιασεις κατα τη γνωμη μου ακουγονται παντα καλυτερα.
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.688
Τα παραδοσιακά setup παραπέμπουν στο σύγχρονο κοινωνικοοικονομικόν γίγνεσθαι.

Ο χρήστης αφήνεται να νομίσει ότι είναι αυτόνομος και απελευθερωμένος να κάνει τις επιλογές που θα τον ευχαριστούσαν - υποτίθεται - περισσότερο.
Στην πραγματικότητα,αλλότριοι φορείς τις έχουν ήδη διαμορφώσει για πάρτη του πείθοντάς τον ότι ήταν δικές του ώστε να τις επικυρώνει ο ίδιος,αλλά να ωφελούνται περισσότερο οι πρώτοι.
-
Έχεις δίκιο , έτσι είναι . Πάντα θά κερδίζει ό πωλητής .
Τά πράγματα αλλάζουν από καιρούς σε καιρούς . Ήρθε ξανά ή ώρα γιά τα αυτοενισχυόμενα ηχεία .
-
Braun LV 1020 . ( ή επιλογή μου είναι τυχαία από μιά κορυφαία εταιρία που θαυμάζω ) , πρίν από το 1979 .
vc88.jpg


-
2779_lv_1020_amp_revised_4.jpg


-
gf77.jpg


-
-
Τό ερώτημα είναι πόσο καί πώς θά κρατηθούν στην αγορά αυτή την φορά ;
όσο γιά μέ ,
Νά με συμπαθάς , αλλά εγώ μεγάλωσα με έναν ενισχυτή στό χέρι .
Δέν μπορεί να αλλάξει αυτό γιά μένα τώρα . :hi:
Μεγάλωσα , αφήνω τα πειράματα γιά τους νεότερους , που πολύ καλά κάνουν .

-
 

A

AKARL

Guest
Και σας το λεω....
Μόνον ο Khas έχει πιάσει το πραγματικό νόημα του forum.
:rolleyes: :biggrin:

Κατ' αρχάς, dear Editor, πρέπει να επισημάνω την αντίφαση, ανακολουθία (ή non sequitur αν προτιμάς) της εντυπωσιακής, οφείλω να παραδεχτώ, δήλωσής σου. Εάν "μόνον" ο Khas έχει πχιάσει το "πραγματικό νόημα" του forum, πως γίνεται να το γνωρίζεις αυτό ... εσύ ή οπχοισδήποτε άλλος πέρα από τον ... ίδγιο τον Khas; Με πχιάνεις; :sneaky:

Δεδομένου όμως ότι η δήλωσή σου με έχει ιντριγκάρει τα μάλα προσπερνώ την ανωτέρω αντίφαση και σε (παρα/προ)καλώ, pretty please with sugar and chocolate glazing on top, όπως μοιραστείς και με ημάς τους αδαείς και ανυποπσίαστους to μυστικό σου:

1) Πχοιό είναι το πραγματικό νόημα του forum;

και

2) Γιατί το εν λόγω πραγματικό νόημα του forum το έχει πχιάσει μόνον ο Khas;

:hi:
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
:rolleyes: :biggrin:

Κατ' αρχάς, dear Editor, πρέπει να επισημάνω την αντίφαση, ανακολουθία (ή non sequitur αν προτιμάς) της εντυπωσιακής, οφείλω να παραδεχτώ, δήλωσής σου. Εάν "μόνον" ο Khas έχει πχιάσει το "πραγματικό νόημα" του forum, πως γίνεται να το γνωρίζεις αυτό ... εσύ ή οπχοισδήποτε άλλος πέρα από τον ... ίδγιο τον Khas; Με πχιάνεις; :sneaky:

Δεδομένου όμως ότι η δήλωσή σου με έχει ιντριγκάρει τα μάλα προσπερνώ την ανωτέρω αντίφαση και σε (παρα/προ)καλώ, pretty please with sugar and chocolate glazing on top, όπως μοιραστείς και με ημάς τους αδαείς και ανυποπσίαστους to μυστικό σου:

1) Πχοιό είναι το πραγματικό νόημα του forum;

και

2) Γιατί το εν λόγω πραγματικό νόημα του forum το έχει πχιάσει μόνον ο Khas;

:hi:
Ελα καλε κι εσυ που δεν καταλαβαινεις, το ειπε ο ανθρωπος αφου!!!
Τελειωσε τη σχολη του και ψαχνει μια καλη κοπελα. Αλλά οι ελπιδες εδω ειναι ''σχεδον'' ανυπαρκτες αφου ολοι εδω ειναι...αντρες. :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

A

AKARL

Guest
Ελα καλε κι εσυ που δεν καταλαβαινεις, το ειπε ο ανθρωπος αφου!!!
Τελειωσε τη σχολη του και ψαχνει μια καλη κοπελα. Αλλά οι ελπιδες εδω ειναι ''σχεδον'' ανυπαρκτες αφου ολοι εδω ειναι...αντρες. :roflmao: :roflmao: :roflmao:
:o:o:o

Είχα κι εγώ ελπίδες να "σκοράρω" αλλά....





:rofl::rofl::cry::cry::rofl::rofl:
 


Μηνύματα
948
Reaction score
2.991
Ελα καλε κι εσυ που δεν καταλαβαινεις, το ειπε ο ανθρωπος αφου!!!
Τελειωσε τη σχολη του και ψαχνει μια καλη κοπελα. Αλλά οι ελπιδες εδω ειναι ''σχεδον'' ανυπαρκτες αφου ολοι εδω ειναι...αντρες. :roflmao: :roflmao: :roflmao:
Ρόζι μου θα σου πω κάτι, αλλά δεν θέλω να βγει παραέξω.
Δεν είμαι άντρας.
Γυναίκα είμαι και βρίσκομαι εδώ γιατί ψάχνω τον άντρα μου ο οποίος ξημερωβραδιάζεται εδώ μέσα.
Γενικά είναι αθυρόστομος τύπος και γουστάρει αλλαγές ρόλων... ;)
αν σου περνά κάτι απ΄το μυαλό με αυτά που σου έγραψα θα το εκτιμούσα πολύ και τα λέω σε σένα γιατί είσαι.... γυναίκα, γκουχ, sorry και θα με καταλάβεις.

Τι είναι κι αυτό βρε παιδί μου που διάβασα το πρωί κι έχω αναστατωθεί στο #822
"εβγαλε την πρώτη του γκομενα πτυχιουχος και ηταν με προξενιό"
Τι τυχερές που είναι μερικές, τους βρίσκουν "έτοιμους" με το......... pdf στο χέρι,
κι εμείς που πήγαμε κόντρα στους νόμους της φυσικής ακόμα τρέχουμε.
 
Last edited:


Y

Yiannis_B

Guest
neu.. ξεχασατε..
- Μαύρο Σκοτάδι, τρολ εκ πεποιθήσεως, Βασιλιά του Τίποτα, μαϊμού κρεμασμένη από τον πολυέλαιο σαλονιού μεγαλο-αστικής οικογένειας, την αναγνωρίζεις την φάση.
- όποτε πάω να απαντήσω σοβαρά, στα αγύριστα μυαλά του πάντα, σε θυμάμαι, και το μετανιώνω.
- αλλά την έχω πει την μ@λακία μου.
- σαββατόβραδο, ακίνδυνο τραγουδάκι, για την συνέχεια.



- P.S. - όποιος πει ότι είμαι εκτός θέματος- είναι και featured πανάθεμά το :rolleyes:, μπαν από τον αρβανίκ, για το υπόλοιπο της θητείας του.
 
Last edited by a moderator:



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Γιατί το εν λόγω πραγματικό νόημα του forum το έχει πχιάσει μόνον ο Khas;
μρε ακαρδε για το προξενειο λεει ο khas και οι συμφορουμιτες δεν επεδειξαν αλληλεγγυη κορες ξαδερφες ανιψες να κανουν προτασεις στον ανθρωπο
 


A

AKARL

Guest
μρε ακαρδε για το προξενειο λεει ο khas και οι συμφορουμιτες δεν επεδειξαν αλληλεγγυη κορες ξαδερφες ανιψες να κανουν προτασεις στον ανθρωπο
Είδες κάτι παλιαθρώποι; Πλήρης αναισθησία στην ανάγκη του συμφορουμίτη... Μάλλον δε θέλουν να συγγενέπσουν με... μηχανικό. :roflmao::roflmao::roflmao:
 

A

AKARL

Guest
Και το πραγματικο νοημα του forum, για να μην εχετε αγωνια ειναι...
Infotainment.
Η παραξενη μιξη πληροφοριας και διασκεδασης.
Οχι παντα στη σωστη αναλογια.
Infotainment; Το πραγματικό νόημα του forum είναι... infotainment; :rolleyes:

Well, bugger me with a fish fork.... I couldn't see that one coming... Anticlimatic to say the very least... :o

Προτιμώ χίλιες φορές την πιπεράτη εκδοχή της Ρόζι... :sneaky:
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.655
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top