Oλοκληρωμένος που δεν σκουριάζει . . . άλλο

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Mε έντεκα στα δέκα απ αυτά που λέει ο Λεανδρος διαφωνώ. Αλλά αλήθεια τώρα τέτοια μαγκιά ?
Και ιδίως οι ακόλουθοι ? Οι πουθενάδες ? Αυτοί με τα ντεσκτοπ που μπαίνουν στην μπρίζα ? Οι γουόνα μπι ενεργοί ? Το είπε και ο τζιοβάνι (καλοριζικα και καλοακουστα τζο) . Ναι σοβαρά ? Η πρόταση απ τους κουρου για να γλυτωσετε λεφτά ειναι του τζοβάνι ? Δηλαδή υπαρχει καποιος απ αυτους που μπαίνουν εδω που να θεωρεί οτι το εργο του τζο δεν παιζει καλά ? Προφανέστατα οχι. Ναι αλλα και με το αμέσως προηγούμενο σεταπ κανείς δεν βγήκε να αμφισβιτήσει την απόδοση του. Αρα ας αποφυγουμε τα τσουβαλιάσματα και τις υπερβολές.Και οκ Δημητρη (ζιζικ) δεν πρέπει να κανουμε προσωπικές επθέσεις σωστό και σεβαστό αλλά δες το και λίγο διαφορετικα. Εχουμε μέλος που έχει κάνει εκατοντάδες ποσταρίσματα για την "παντόφλα¨ σε βαθμό που λες τον μπούστη ο Κλουνεϊ ειναι.Και έχοντας καβαλήσει το καλαμι ανεβάζει φωτο και καταλαβαίνεις οτι "εβγαλε" την πρώτη του γκομενα πτυχιουχος και ηταν με προξενιό. Να μην μιλήσουμε για αλλους που επειδή ψωνισαν απ τον εθνικό προμηθευτή νομίζουν οτι ανεβηκαν επίπεδο. Και αν τους υπενθιμίσεις τι γράφανε προσφατα τσαντίζονται. Οκ το φόρουμ ειναι ΚΑΙ τεχνικό αλλά η ακρόαση μουσικής είναι ψυχαγωγία και οχι σπάσιμο ρεκόρ.
 

Μηνύματα
2.233
Reaction score
2.753
Ευτυχώς ή δυστυχώς για τον Λέανδρο οι άνθρωποι έχουνε αισθήσεις,όπως όραση,ακοή,όσφρηση,γεύση,αφή.
Ο Λέανδρος χρησιμοποιεί μόνο την ακοή στο audio,τα ματάκια για να διαβάζει χαρακτηριστικα τα έχει στην απέξω.
Δε χρειάζεται Λέανδρε να τον ακούσουμε τον συγκεκριμένο,τα χαρακτηριστικά του για ταλεφτά του είναι κάτω από το μέτριο.
Πας αστυνομία και σου ζητάνε ταυτότητα.
Πως σε λένε; Λάκη λες. Μα η ταυτότητα λέει Δημήτρης.
Τι χρώμα ματιών; Καφέ.Μα κύριε αστυνομικέ στο φως του ήλιου γίνονται μπλε.
Ύψος; 170cm . Μα κύριε αστυνόμε μου με μέτρησαν λάθος είμαι 1.78!
Εύχομαι λέει ο αστυνόμος οι γονείς σου να είναι αυτοί που αναφέρονται στην ταυτότητα γιατί μετά θα πρέπει να σε στείλω αλλού.
Η ταυτότητα είναι το pdf του ανθρώπου,έτσι και τα pdf λένε τα πραγματικά χαρακτηριστικά στις σοβαρές εταιρείες.
Στην αγορά αυτοκινήτου πρώτα κοιτάμε χαρακτηριστικά και τιμή,βάζουμε τα πιθανά αυτοκίνητα που μας αρέσουν και μπορούμε να αγοράσουμε και μετά πάμε για test drive. Αν η τιμή και χαρακτηριστικά του αυτοκινήτου είναι εκτός των ορίων μας δεν πάμε καν να το δοκιμάσουμε.
Έτσι και αυτός ο λαμπάτος,εμένα προσωπικά και σε πολλούς άλλους δεν μας καλύπτει ούτε στη τιμή ούτε στα χαρακτηριστικά.
Μου θυμίζει το άλλο.Σου ρχεται μια με ένα παιδί και σου λέει : Να αυτός είναι ο γιος σου. Μα τι λες; Αυτό είναι μαύρο!
Και λέει η γυναίκα: Μα έχει την φωνή σου!
Άλλες φορές τα ηχεία μπορεί να μην είναι τόσο τέλεια όσο τα ακούμε,πες η συνήθεια,πες η ψευδαίσθηση,επειδή είναι δικά μας τα εκθειάζουμε.
Τα χαρακτηριστικά του όμως δε λένε ποτέ ψέμματα.
Αυτά είχα να πώ,εύχομαι τα ηχεία σου και όλο το συστημά σου να σε ικανοποιεί πλήρως και να το έχεις όσα χρόνια θέλεις.
 

Μηνύματα
9.236
Reaction score
12.746
Mε έντεκα στα δέκα απ αυτά που λέει ο Λεανδρος διαφωνώ. Αλλά αλήθεια τώρα τέτοια μαγκιά ?
Και ιδίως οι ακόλουθοι ? Οι πουθενάδες ? Αυτοί με τα ντεσκτοπ που μπαίνουν στην μπρίζα ? Οι γουόνα μπι ενεργοί ? Το είπε και ο τζιοβάνι (καλοριζικα και καλοακουστα τζο) . Ναι σοβαρά ? Η πρόταση απ τους κουρου για να γλυτωσετε λεφτά ειναι του τζοβάνι ? Δηλαδή υπαρχει καποιος απ αυτους που μπαίνουν εδω που να θεωρεί οτι το εργο του τζο δεν παιζει καλά ? Προφανέστατα οχι. Ναι αλλα και με το αμέσως προηγούμενο σεταπ κανείς δεν βγήκε να αμφισβιτήσει την απόδοση του. Αρα ας αποφυγουμε τα τσουβαλιάσματα και τις υπερβολές.Και οκ Δημητρη (ζιζικ) δεν πρέπει να κανουμε προσωπικές επθέσεις σωστό και σεβαστό αλλά δες το και λίγο διαφορετικα. Εχουμε μέλος που έχει κάνει εκατοντάδες ποσταρίσματα για την "παντόφλα¨ σε βαθμό που λες τον μπούστη ο Κλουνεϊ ειναι.Και έχοντας καβαλήσει το καλαμι ανεβάζει φωτο και καταλαβαίνεις οτι "εβγαλε" την πρώτη του γκομενα πτυχιουχος και ηταν με προξενιό. Να μην μιλήσουμε για αλλους που επειδή ψωνισαν απ τον εθνικό προμηθευτή νομίζουν οτι ανεβηκαν επίπεδο. Και αν τους υπενθιμίσεις τι γράφανε προσφατα τσαντίζονται. Οκ το φόρουμ ειναι ΚΑΙ τεχνικό αλλά η ακρόαση μουσικής είναι ψυχαγωγία και οχι σπάσιμο ρεκόρ.
:hi: :hi: :hi::hi::hi:
Post automatically merged:

Και ιδίως οι ακόλουθοι ? Οι πουθενάδες ? Αυτοί με τα ντεσκτοπ που μπαίνουν στην μπρίζα
ουτε καν... πουθεναδες
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.036
αν βάλω ν ακούσω Αλεξίου με το proac, Αλεξίου θα ακούσω
θα ναι οντως πιο .. Αλεξιου η Αλεξιου
δηλαδή ή Αλεξίου ακούγεται Αλεξίου
να βάλω Αλεξίου, να δω αν ακούγεται ως Αλεξίου
Σοβαρά τώρα, αυτήν την Αλεξίου (και όχι μόνο) πώς την εννοούμε? Με μικροφωνική ή άνευ?? :cool:
Όποιος έχει πιστοποίηση ότι μπορεί να πει πώς είναι η φωνή της χωρίς μεσολάβηση κυκλωμάτων, να σηκώσει το χέρι.
Προσωπικά την είχα ακούσει στα πολύ νωρίς της, το 1975, στην μπουάτ στην Πλάκα, που την είχε πάρει μαζί του ο Νταλάρας. Με μικροφωνική όμως, δλδ τρεχαγύρευε.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ευτυχώς ή δυστυχώς για τον Λέανδρο οι άνθρωποι έχουνε αισθήσεις,όπως όραση,ακοή,όσφρηση,γεύση,αφή.
Ο Λέανδρος χρησιμοποιεί μόνο την ακοή στο audio,τα ματάκια για να διαβάζει χαρακτηριστικα τα έχει στην απέξω.
Τα συμπεράσματα σου για μένα θα σε παρακαλούσα τουλάχιστον να τα τεκμηριώνεις! Δε σου ζήτησα να συμφωνήσεις μαζί μου, όμως μη κάνεις και το άσπρο..μαύρο!
Μόλις χθες έγραψα λοιπόν:
Αναφορικά με...την άλλη πλευρά τώρα, δίνω πολλή περισσότερες από της μιας ευκαιρίες, μιας κι από φύση μου είμαι συγκαταβατικός και..θεωρώ, ευγενής.
Δεν απορρίπτω όπως έχει δημιουργηθεί εντέχνως η εικόνα τις μελέτες και τις τεχνικές αναλύσεις.
Αντιθέτως! Απλά, τους δίνω τη βαρύτητα που τους αρμόζει!
Ως εκεί όμως:wink:

Δεν αφορίζω εκ των προτέρων ότι δε με βρίσκει σύμφωνο, αλλά θα το ακούσω, θα το ψάξω αν είναι κάτι που θα μ ενδιέφερε και μετά θα το απορρίψω ή θα το αποδεχτώ. Δε σταματώ να πειραματίζομαι πάνω στο χόμπι μου-μας μιας και είναι κάτι που με ικανοποιεί.
Η ένσταση μου είναι μόνο στο γεγονός ότι κάποιοι απορρίπτουν τη διαδικασία της ακρόασης ως μέγα λάθος!!!
αυτά από μένα, και πάλι συγνώμη αν σε έθιξα χωρίς να το καταλάβω!:thumbsup:
Όπως διαπιστώνεις, είμαι ιδιαίτερα υπομονετικός άνθρωπος, μιας κι ασχολούμαι μαζί σου περισσότερο από το αναλογούν για να καταλάβεις κάποιες θέσεις μου όσες φορές θα χρειαστεί για να το εμπεδώσεις.
επίσης έχω πεί:
Η διαφορά μας είναι μία αλλά ουσιώδης, εγώ δε θα απορρίψω κάτι απλά επειδή διάβασα κάποιες προδιαγραφές(εκτός των απολύτως απαραίτητων για τα κριτήρια που έχω θέση για το μηχάνημα-καλώδιο-π@π@ρι που θέλω να αγοράσω.
Δηλαδή:budget, διαστάσεις που να μου ταιριάζουν, απαιτούμενη ισχύ(αν μιλάμε για ενισχυτή), κ.α. τέτοιου χοντρού είδους προδιαγραφές, κατόπιν θα δω ποιά ταιριάζουν στις συγκεκριμένες min απαιτήσεις μου, κι απ αυτά, η λίστα θα περιοριστεί σ'αυτά που μπορώ ν ακούσω κατά πρώτον στο χώρο μου, κι αν αυτό δεν είναι δυνατό, τουλάχιστον στο χώρο του πωλητή.
Κατόπιν ακρόασης θα επιλέξω ποιό μου κάνει.

Χρησιμοποιώ λοιπόν ένα μεγάλο μέρος των μετρήσεων(όταν κάτι τέτοιο είναι εφικτό), αλλά για την ακρόαση καλύτερος κριτής από τ αυτιά δεν υπάρχει.
Επομένως φίλε μου, και την όραση μου αλλά και την ακοή μου χρησιμοποιώ για την αξιολόγηση συσκευών, μιας και δε με νοιάζει..πως μυρίζει(όσφρηση!) ή τι αίσθηση θα μ αφήνει στα δάχτυλα(αφή) η συσκευή, και ...προφανώς δε θα τη δαγκώσω για να καταλάβω τη γεύση μου αφήνει στο στόμα!:gotcha::gotcha:
Εύλογα λοιπόν θα πρέπει εκτός της σύστασης μου για να ακούς πριν κρίνεις κάτι, να βλέπεις κιόλας πριν μιλήσεις! :hi:
Post automatically merged:

Σοβαρά τώρα, αυτήν την Αλεξίου (και όχι μόνο) πώς την εννοούμε? Με μικροφωνική ή άνευ?? :cool:
Όποιος έχει πιστοποίηση ότι μπορεί να πει πώς είναι η φωνή της χωρίς μεσολάβηση κυκλωμάτων, να σηκώσει το χέρι.
Προσωπικά την είχα ακούσει στα πολύ νωρίς της, το 1975, στην μπουάτ στην Πλάκα, που την είχε πάρει μαζί του ο Νταλάρας. Με μικροφωνική όμως, δλδ τρεχαγύρευε.
φίλε Σταύρο,
κάποιοι εδώ λένε ότι η ακουστική μνήμη δεν υπάρχει και άλλες τέτοιες π@π@ριές καμαρωτές!, όμως πόσες φωνές οικίων προσώπων μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει για χρόνια μετά και μάλιστα με blind test?
Απαντώ λοιπόν: τουλάχιστον αρκέτες εκατοντάδες!
Η φωνή της κάθε Αλεξίου έχει ένα συγκεκριμένο ηχόχρωμα και είναι η ηχητική της ταυτότητα!..μία και μοναδική!
Αν το ηχείο και το υπόλοιπο σύστημα"τα λέει" έχει καλώς..αν όχι, τότε θ ακούσουμε κάτι ..σαν την Αλεξίου!
Φυσικά, το μαγικό εργαλείο που λέγεται εγκέφαλος, θα προσπαθήσει να σου πει..ωππ..αυτό μοιάζει με την Αλεξίου αλλά κάτι, κάπου....λες να έπαθε κάτι κι άλλαξε η φωνή της ή λες να έχει δίδυμη αδελφή??? :roflmao: :roflmao:
Το ζήτημα που μπαίνει τότε, είναι αν έχουμε "τ αυτιά μας" ανοιχτά για να τ ακούσουμε!
το παράδειγμα λοιπόν, δεν είναι προσωποποιημένο στη φίλτατη Χαρούλα και δεν ήταν τυχαία η επιλογή ως..παρτενέρ της των 2 εντελώς διαφορετικών ηχοχρωμάτων που ανέφερα, αλλά για δείξω ότι μπορεί να μην ακούσουμε εντέλει το ηχόχρωμα που γνωρίζουμε και περιμένουμε ακριβώς όπως το γνωρίζουμε από ένα ηχείο που δεν έχουμε ακροαστεί!
Ελπίζω να έγινα απόλυτα κατανοητός!:hi:
Τη καλημέρα μου!
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ναι σοβαρά ? Η πρόταση απ τους κουρου για να γλυτωσετε λεφτά ειναι του τζοβάνι ? Δηλαδή υπαρχει καποιος απ αυτους που μπαίνουν εδω που να θεωρεί οτι το εργο του τζο δεν παιζει καλά ? Προφανέστατα οχι. Ναι αλλα και με το αμέσως προηγούμενο σεταπ κανείς δεν βγήκε να αμφισβιτήσει την απόδοση του. Αρα ας αποφυγουμε τα τσουβαλιάσματα και τις υπερβολές.
Έχουν επισημανθει απειρες φορές οι υπερβολες και οι ασυνεπειες της κυρίαρχης λογικης
ακόμη και προβλήματα τεχνικής φυσεως.
Πχ το να βάλεις έναν ενισχυτή εσωτερικα ακριβώς πίσω από ένα μεγάφωνο χαμηλών
που βαραει αλύπητα πιστέψτε με δεν είναι ο,τι καλυτερο για τον ήχο του.
Η να συγκρινεις state of the art επαγγελματικές εγκαταστάσεις με entry level παθητικά συστήματα
και νά συμπεραινεις ότι τα δεύτερα δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
Νεανικός ενθουσιασμός......
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Να ένα ωραίο θέμα που θα μπορούσε να ρωτήσει ο κάθε αμφησβητιας αντί για τα χαριτωμένα που γράφουν....
Οι κραδασμοί και το η/μ πεδίο του γουφερ επηρεάζουν και πως τον ενσωματωμένο ενισχυτή που το οδηγεί;
Αλλά που.... Το άκουσες; Δεν το άκουσες...
Για λέγε editor που φαίνεται το έχεις ψάξει...
 

Μηνύματα
593
Reaction score
558
Τα συμπεράσματα σου για μένα θα σε παρακαλούσα τουλάχιστον να τα τεκμηριώνεις! Δε σου ζήτησα να συμφωνήσεις μαζί μου, όμως μη κάνεις και το άσπρο..μαύρο!
Μόλις χθες έγραψα λοιπόν:

Όπως διαπιστώνεις, είμαι ιδιαίτερα υπομονετικός άνθρωπος, μιας κι ασχολούμαι μαζί σου περισσότερο από το αναλογούν για να καταλάβεις κάποιες θέσεις μου όσες φορές θα χρειαστεί για να το εμπεδώσεις.
επίσης έχω πεί:

Επομένως φίλε μου, και την όραση μου αλλά και την ακοή μου χρησιμοποιώ για την αξιολόγηση συσκευών, μιας και δε με νοιάζει..πως μυρίζει(όσφρηση!) ή τι αίσθηση θα μ αφήνει στα δάχτυλα(αφή) η συσκευή, και ...προφανώς δε θα τη δαγκώσω για να καταλάβω τη γεύση μου αφήνει στο στόμα!:gotcha::gotcha:
Εύλογα λοιπόν θα πρέπει εκτός της σύστασης μου για να ακούς πριν κρίνεις κάτι, να βλέπεις κιόλας πριν μιλήσεις! :hi:
Post automatically merged:


φίλε Σταύρο,
κάποιοι εδώ λένε ότι η ακουστική μνήμη δεν υπάρχει και άλλες τέτοιες π@π@ριές καμαρωτές!, όμως πόσες φωνές οικίων προσώπων μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει για χρόνια μετά και μάλιστα με blind test?
Απαντώ λοιπόν: τουλάχιστον αρκέτες εκατοντάδες!
Η φωνή της κάθε Αλεξίου έχει ένα συγκεκριμένο ηχόχρωμα και είναι η ηχητική της ταυτότητα!..μία και μοναδική!
Αν το ηχείο και το υπόλοιπο σύστημα"τα λέει" έχει καλώς..αν όχι, τότε θ ακούσουμε κάτι ..σαν την Αλεξίου!
Φυσικά, το μαγικό εργαλείο που λέγεται εγκέφαλος, θα προσπαθήσει να σου πει..ωππ..αυτό μοιάζει με την Αλεξίου αλλά κάτι, κάπου....λες να έπαθε κάτι κι άλλαξε η φωνή της ή λες να έχει δίδυμη αδελφή??? :roflmao: :roflmao:
Το ζήτημα που μπαίνει τότε, είναι αν έχουμε "τ αυτιά μας" ανοιχτά για να τ ακούσουμε!
το παράδειγμα λοιπόν, δεν είναι προσωποποιημένο στη φίλτατη Χαρούλα και δεν ήταν τυχαία η επιλογή ως..παρτενέρ της των 2 εντελώς διαφορετικών ηχοχρωμάτων που ανέφερα, αλλά για δείξω ότι μπορεί να μην ακούσουμε εντέλει το ηχόχρωμα που γνωρίζουμε και περιμένουμε ακριβώς όπως το γνωρίζουμε από ένα ηχείο που δεν έχουμε ακροαστεί!
Ελπίζω να έγινα απόλυτα κατανοητός!:hi:
Τη καλημέρα μου!
Εγώ πάντως θυμάμαι ακόμα τον ήχο που είχα πριν καιρό, με βάση τη μνήμη φτιάχνουμε αυτό που θέλουμε.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Πχ το να βάλεις έναν ενισχυτή εσωτερικα ακριβώς πίσω από ένα μεγάφωνο χαμηλών
που βαραει αλύπητα πιστέψτε με δεν είναι ο,τι καλυτερο για τον ήχο του.
Όλοι οι κατασκευαστές ενεργών πρέπει να είναι εντελώς βλαμμένοι, μα πώς τους έχει ξεφύγει τέτοιο πράγμα; Αδιάβαστοι.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Mε έντεκα στα δέκα απ αυτά που λέει ο Λεανδρος διαφωνώ. Αλλά αλήθεια τώρα τέτοια μαγκιά ?
Και ιδίως οι ακόλουθοι ? Οι πουθενάδες ? Αυτοί με τα ντεσκτοπ που μπαίνουν στην μπρίζα ? Οι γουόνα μπι ενεργοί ? Το είπε και ο τζιοβάνι (καλοριζικα και καλοακουστα τζο) . Ναι σοβαρά ? Η πρόταση απ τους κουρου για να γλυτωσετε λεφτά ειναι του τζοβάνι ? Δηλαδή υπαρχει καποιος απ αυτους που μπαίνουν εδω που να θεωρεί οτι το εργο του τζο δεν παιζει καλά ? Προφανέστατα οχι. Ναι αλλα και με το αμέσως προηγούμενο σεταπ κανείς δεν βγήκε να αμφισβιτήσει την απόδοση του. Αρα ας αποφυγουμε τα τσουβαλιάσματα και τις υπερβολές.Και οκ Δημητρη (ζιζικ) δεν πρέπει να κανουμε προσωπικές επθέσεις σωστό και σεβαστό αλλά δες το και λίγο διαφορετικα. Εχουμε μέλος που έχει κάνει εκατοντάδες ποσταρίσματα για την "παντόφλα¨ σε βαθμό που λες τον μπούστη ο Κλουνεϊ ειναι.Και έχοντας καβαλήσει το καλαμι ανεβάζει φωτο και καταλαβαίνεις οτι "εβγαλε" την πρώτη του γκομενα πτυχιουχος και ηταν με προξενιό. Να μην μιλήσουμε για αλλους που επειδή ψωνισαν απ τον εθνικό προμηθευτή νομίζουν οτι ανεβηκαν επίπεδο. Και αν τους υπενθιμίσεις τι γράφανε προσφατα τσαντίζονται. Οκ το φόρουμ ειναι ΚΑΙ τεχνικό αλλά η ακρόαση μουσικής είναι ψυχαγωγία και οχι σπάσιμο ρεκόρ.
Η συστηματάρα του jio αναταράσσει ακόμα περισσότερο τις εφησυχασμένες συνειδήσεις αντιπαραβαλλόμενη μ'εκείνη του Ear.Και αυτό γιατί τους αναιρεί οποιαδήποτε δυνατότητα προφάσεων,αφού πρόκειται περί setup υλοποιημένου με... παθητικότατα ηχεία κι εγκατεστημένου σε καλαίσθητο οικιακό χώρο αντί σε αφιερωμένο...batcave,χωρίς μάλιστα ο πρώτος να υποβαθμιζόταν στο παραμικρό με την παρουσία του.Η ζωή είναι σκληρή,ιδίως για όσους θα...ζήλευαν. ;)

Και στόχος όσων υποστηρίζονται κατ'εξακολούθησιν στον παρόντα ιστότοπο δεν είναι βεβαίως να ΄΄έκοβαν το λαιμό τους΄΄ άπαντες ώστε ν'αποκτούσαν συστήματα όπως των Ear & jio προκειμένου ν'απολάμβαναν Μουσική.Τέτοια ΄΄ιδεώδη΄΄ τείνουν να προπαγανδίζονται για γνωστά ΄΄παραδοσιακά΄΄ πρότυπα setup από άλλους ιστοτόπους και αρθρογράφους.

Αντικειμενικός σκοπός των συμβουλών είναι να εισέπραττε ο συνηθισμένος χρήστης το μεγαλύτερο ποσοστό της απόλαυσης που θα παρείχαν τέτοια συστήματα,αλλά με κλάσμα του αντιτίμου των πρώτων.

Διότι Ladies and Gentlemen,leaders and ...(cathode) followers,η ζωή είναι πολύ μικρή για να μένει μίζερη,αλλά ακόμα συντομότερη ώστε να ξοδευόταν χρόνος και χρήμα σε εσφαλμένες αποφάσεις.
Να ένα ωραίο θέμα που θα μπορούσε να ρωτήσει ο κάθε αμφησβητιας αντί για τα χαριτωμένα που γράφουν....
Οι κραδασμοί και το η/μ πεδίο του γουφερ επηρεάζουν και πως τον ενσωματωμένο ενισχυτή που το οδηγεί;
Αλλά που.... Το άκουσες; Δεν το άκουσες...
Για λέγε editor που φαίνεται το έχεις ψάξει...
Καταρχάς αυτό το ζήτημα αναμένεται να έχει διευθετηθεί στον βαθμό που θα ενδιέφερε τον υποψήφιο χρήστη ενεργών με ενσωματωμένα τα αρθρώματα,από κάθε ποιοτική κατασκευή.Για οποιαδήποτε ψυχαναγκαστική αμφιβολία πάνω σε τέτοια στοιχεία,απαντούν και πιο εξεζητημένες υλοποιήσεις με εξωτερικά αρθρώματα.

Δεν είναι όμως και τόσο δύσκολο να προσανατολιζόταν το ενισχυτικό άρθρωμα εντός δεδομένης ενεργής υλοποίησης κατά τρόπον ώστε οι μαγνητικές ροές από τα επιμέρους πεδία (μεγαφώνου-αρθρώματος) να τέμνονταν υπό γωνία 90 μοιρών μεταξύ τους.Όποιος ξέρει να δομεί ενισχυτικά class-D έχει τέτοιες παραμέτρους για...ψωμοτύρι.

Ούτε και θα ήταν ιδιαιτέρως δύσκολη η ένταξη του αρθρώματος σε δομική ενότητα που θα διέθετε ικανοποιητικά χαρακτηριστικά απόσβεσης έναντι της εκπεμπόμενης από το μεγάφωνο ηχητικής ενέργειας.Αποτελεί κάτι τέτοιο ήδη θεμελιώδη απαίτηση για τις μονάδες...υψηλών και μεσαίων ακόμα και σε συμβατικά παθητικά ηχεία - όχι ανήκοντα στην παραδοσιακή σχολή της λεπτότοιχης ΄΄ζωντανής΄΄ καμπίνας για να μην ξεχνιόμαστε.

Οπότε οι γνωστές καραμέλες καιρός είναι να...έλιωναν και αυτές. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Όλοι οι κατασκευαστές ενεργών πρέπει να είναι εντελώς βλαμμένοι, μα πώς τους έχει ξεφύγει τέτοιο πράγμα; Αδιάβαστοι.
Δε διαβάζουν editor προφανώς...
Post automatically merged:

.Αποτελεί κάτι τέτοιο ήδη θεμελιώδη απαίτηση για τις μονάδες...υψηλών και μεσαίων ακόμα και σε συμβατικά παθητικά ηχεία - όχι ανήκοντα στην παραδοσιακή σχολή της λεπτότοιχης ΄΄ζωντανής΄΄ καμπίνας για να μην ξεχνιόμαστε.
:roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Re paidia τον αμφΙσβητια editor ρώτησα...
Φάνηκε ότι τον έχει απασχολήσει και το έχει ψάξει...
Μην παραβλέπεις όμως το γεγονός ότι στο avs εκδηλώνεται ακόμα μεγαλύτερη και αμεσότερη αλληλεγγύη για χάρη των... αμφισβητιών αντί των ομοϊδεατών. ;)
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
Όλοι οι κατασκευαστές ενεργών πρέπει να είναι εντελώς βλαμμένοι, μα πώς τους έχει ξεφύγει τέτοιο πράγμα; Αδιάβαστοι.
-
Μήν αμφιβάλεις φίλε καθόλου !
Έτσι είναι . Αδιάβαστοι και όχι μόνο !
Ξέρεις πώς νοιώθουν , ....λές και ανακάλυψαν τον τροχό !
Οί άλλοι 100 χρόνια τώρα ήταν βλάκες .
Λές να μην το είχαν δοκιμάσει ( ηχείο ) , τόσα χρόνια με ενισχυτή εσωτερικά .

Μόδα είναι .....θά περάσει .

-
Μέ τά ενεργά ηχεία έρχεται ό άλλος και σου λέει ...
Θά ακούς καλά κατ εμένα , έτσι , θά ακούς όμως αυτό που θέλω εγώ !
Άλλοι το δέχονται να ακούν όπως θέλουν κάποιοι άλλοι .
Εγώ όχι .

-
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
κάποιοι εδώ λένε ότι η ακουστική μνήμη δεν υπάρχει και άλλες τέτοιες π@π@ριές καμαρωτές!, όμως πόσες φωνές οικίων προσώπων μπορεί κάποιος να αναγνωρίσει για χρόνια μετά και μάλιστα με blind test?
Απαντώ λοιπόν: τουλάχιστον αρκέτες εκατοντάδες!
:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:


Να'σαι καλά, χαρίζεις απλόχερα γέλιο, με κάτι τέτοια που γράφεις σε εκτιμώ βαθύτατα, όπως (αλήθεια) εκτιμώ τον αγαπημένο Σεφερλή, για τον οποίο ήδη έχω κλείσει εισιτήρια για την επόμενη παράσταση στην πόλη μου (35€ έχουν, να ξέρετε). 8-)

Είναι πολύ δύσκολη η κωμωδία, το δυσκολότερο πράγμα να κάνεις τον άλλο να γελάσει, κι όποιος το καταφέρνει, χαίρει της ευγνωμοσύνης μου και της εκτίμησής μου. ;)

Καλημέρες! :drinks:
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Μην παραβλέπεις όμως το γεγονός ότι στο avs εκδηλώνεται ακόμα μεγαλύτερη και αμεσότερη αλληλεγγύη για χάρη των... αμφισβητιών αντί των ομοϊδεατών. ;)
Μπράβο , ακριβως, με απεριόριστη μάλιστα διάθεση για βοήθεια και μεταλαμπάδευση γνώσης. Και καταλαβαίνω την αλληλεγγύη σου αλλά είναι κρίμα να μην γίνεται αντιληπτή, πόσο μάλλον αντιστηχη συμπεριφορά να κατηγορηθεί και για ... Μπουλινκ...
Post automatically merged:

:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:


Να'σαι καλά, χαρίζεις απλόχερα γέλιο, με κάτι τέτοια που γράφεις σε εκτιμώ βαθύτατα, όπως (αλήθεια) εκτιμώ τον αγαπημένο Σεφερλή, για τον οποίο ήδη έχω κλείσει εισιτήρια για την επόμενη παράσταση στην πόλη μου (35€ έχουν, να ξέρετε). 8-)

Είναι πολύ δύσκολη η κωμωδία, το δυσκολότερο πράγμα να κάνεις τον άλλο να γελάσει, κι όποιος το καταφέρνει, χαίρει της ευγνωμοσύνης μου και της εκτίμησής μου. ;)

Καλημέρες! :drinks:
Του το έγραψα δις, ότι κάθε φορά που πάει να γράψει κάτι τεχνικό γίνεται ρεζίλι... Πόσο ακόμα...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:


Να'σαι καλά, χαρίζεις απλόχερα γέλιο, με κάτι τέτοια που γράφεις σε εκτιμώ βαθύτατα, όπως (αλήθεια) εκτιμώ τον αγαπημένο Σεφερλή, για τον οποίο ήδη έχω κλείσει εισιτήρια για την επόμενη παράσταση στην πόλη μου (35€ έχουν, να ξέρετε). 8-)

Είναι πολύ δύσκολη η κωμωδία, το δυσκολότερο πράγμα να κάνεις τον άλλο να γελάσει, κι όποιος το καταφέρνει, χαίρει της ευγνωμοσύνης μου και της εκτίμησής μου. ;)

Καλημέρες! :drinks:
προφανώς ντόκτορ, όταν ακούς τη φωνή ενός προσφιλούς σου προσώπου (πχ ενός φίλου σου που έχει να δεις 2 χρόνια), κι εσύ έχεις γυρισμένη πλάτη..δε θα τον αναγνωρίσεις ε? :gotcha: :gotcha: :gotcha:
Αν όντως συμβαίνει, ψάξτο! λέγεται άνοια!!:lol:
Παίζει βέβαια και το σενάριο της μερικής κώφωσης..υπάρχουν άλλωστε εξιδεικευμένοι επιστήμονες για να μετρήσουν αυτό με..νέες μεθόδους πλήρως πιστοποιημένες από την IES, ECE, ΚΤΕΟ, κ.α επώνυμους οργανισμούς!!..Τα αποτελέσματα δε, μπορούν να στα κοινοποιήσουν με τη προσφιλή μορφή του..pdf :lol:

aytia.jpg

Μάλλον πρέπει να έχει πάρει τη μορφή επιδημίας το τελευταίο καιρό!
Το δύσκολο δεν είναι πάντως να κάνεις κάποιον να γελάσει, το δύσκολο είναι να καταλάβει πραγματικά γιατί γέλασε!
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
-
Μήν αμφιβάλεις φίλε καθόλου !
Έτσι είναι . Αδιάβαστοι και όχι μόνο !
Ξέρεις πώς νοιώθουν , ....λές και ανακάλυψαν τον τροχό !
Οί άλλοι 100 χρόνια τώρα ήταν βλάκες .
Λές να μην το είχαν δοκιμάσει ( ηχείο ) , τόσα χρόνια με ενισχυτή εσωτερικά .

Μόδα είναι .....θά περάσει .

-
Μέ τά ενεργά ηχεία έρχεται ό άλλος και σου λέει ...
Θά ακούς καλά κατ εμένα , έτσι , θά ακούς όμως αυτό που θέλω εγώ !
Άλλοι το δέχονται να ακούν όπως θέλουν κάποιοι άλλοι .
Εγώ όχι .

-
Τα παραδοσιακά setup παραπέμπουν στο σύγχρονο κοινωνικοοικονομικόν γίγνεσθαι.

Ο χρήστης αφήνεται να νομίσει ότι είναι αυτόνομος και απελευθερωμένος να κάνει τις επιλογές που θα τον ευχαριστούσαν - υποτίθεται - περισσότερο.
Στην πραγματικότητα,αλλότριοι φορείς τις έχουν ήδη διαμορφώσει για πάρτη του πείθοντάς τον ότι ήταν δικές του ώστε να τις επικυρώνει ο ίδιος,αλλά να ωφελούνται περισσότερο οι πρώτοι.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top