Oλοκληρωμένος που δεν σκουριάζει . . . άλλο


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λάθος παραλληλισμός. άλλο να μην χρειάζεται ακρόαση ένας ενισχυτής για να καταλάβεις πως παίζει και άλλο να μην γίνεται ακρόαση του μουσικού θέματος γενικά και ν αδιαβάζεις μόνο νότες. Άσχετο εντελώς.
Όλα είναι απόλυτα σχετικά φίλε μου!
Ειδικότερα δε όταν ο ενισχυτής τυγχάνει να είναι και λαμπατος!
Λάμπες αλλάζεις στο ίδιο μηχάνημα κι αλλάζει ο ήχος (παρεπιπτόντως το pdf του ενισχυτή ίδιο θα παραμείνει..),
Ένα πυκνωτή να του αλλάξεις μόνο, άλλο ήχο θα ακούσεις με.. προφανώς αμετάβλητο pdf.
Χωρίς ακρόαση άποψη για τον ήχο ενός μηχανήματος μόνο ο Θεός ίσως να έχει...αν ακόμα και για αυτόν δεν είμαι τόσο σίγουρος!
Φυσικά ξέχασα... κάποιοι εδώ μέσα μπορούν να τους αξιολογήσουν μέσω pdf και μόνο:roflmao::roflmao:...και είναι και εν δυνάμει θεοί...respect!
Ο ενισχυτής σ ένα σύστημα είναι ο μαέστρος, αν αλλάξει ο μαέστρος είπαμε... άλλο έργο θ ακούσεις, όλα τ αλλά είναι για να γίνεται κουβέντα.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Όλα είναι απόλυτα σχετικά φίλε μου!
Ειδικότερα δε όταν ο ενισχυτής τυγχάνει να είναι και λαμπατος!
Λάμπες αλλάζεις στο ίδιο μηχάνημα κι αλλάζει ο ήχος (παρεπιπτόντως το pdf του ενισχυτή ίδιο θα παραμείνει..),
Ένα πυκνωτή να του αλλάξεις μόνο, άλλο ήχο θα ακούσεις με.. προφανώς αμετάβλητο pdf.
Χωρίς ακρόαση άποψη για τον ήχο ενός μηχανήματος μόνο ο Θεός ίσως να έχει...αν ακόμα και για αυτόν δεν είμαι τόσο σίγουρος!
Φυσικά ξέχασα... κάποιοι εδώ μέσα μπορούν να τους αξιολογήσουν μέσω pdf και μόνο:roflmao::roflmao:...και είναι και εν δυνάμει θεοί...respect!
Ο ενισχυτής σ ένα σύστημα είναι ο μαέστρος, αν αλλάξει ο μαέστρος είπαμε... άλλο έργο θ ακούσεις, όλα τ αλλά είναι για να γίνεται κουβέντα.
Εγώ φίλε Λέανδρε δεν αποφάνθηκα για το αν πρέπει να κάνουμε ακροάσεις στα μηχανήματα. Απλά προσπαθώ να καταδείξω ότι ο συλλογισμός σου να παραλληλίσεις-συγκρίνεις την ακρόαση ενός ενισχυτή με την ακρόαση του μουσικού έργου είναι de facto λανθασμένος. Είναι άλλο πράγμα. Δεν είναι σχετικό το αν θα πας να ακούσεις το τάδε μηχάνημα ή θα το αγοράσεις βασιζόμενος στις όποιες μετρήσεις, με το αν θα ακούσεις ένα κομμάτι ή θα διαβάσεις τις παρτιτούρες του. Δεν νομίζω ότι θέλει ιδιαίτερη απόδειξη αυτό. Είναι άτοπο το παράδειγμα της μουσικής. Μόνο αυτό είπα.
Τώρα για τις λάμπες και τους μαέστρους ή τους εν δυνάμει θεούς, δεν ξέρω. Έχεις προφανώς την δική σου άποψη και είναι σεβαστή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Όλα είναι απόλυτα σχετικά φίλε μου!
Να μια λάθος πρόταση.
Λάμπες αλλάζεις στο ίδιο μηχάνημα κι αλλάζει ο ήχος (παρεπιπτόντως το pdf του ενισχυτή ίδιο θα παραμείνει..),
Να κι άλλη μια λάθος πρόταση.

Πφχχχχχχχχχχχ

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
Δηλαδή, κάνεις λάθος. :lol:


Επί της ευκαιρίας, οι ενισχυτές δεν είναι μαέστροι βρε τρελοκομείο, ενισχυτές τάσης είναι και η δουλειά τους είναι να μεγαλώνουν το πλάτος στις διακυμάνσεις της τάσης εισόδου. Αυτά. Τέλος.
 

Μηνύματα
252
Reaction score
645
Λάμπες αλλάζεις στο ίδιο μηχάνημα κι αλλάζει ο ήχος (παρεπιπτόντως το pdf του ενισχυτή ίδιο θα παραμείνει..),
Ένα πυκνωτή να του αλλάξεις μόνο, άλλο ήχο θα ακούσεις με.. προφανώς αμετάβλητο pdf.
Προφανώς αλλάζει το pdf των χαρακτηριστικών και των μετρήσεων αν αλλάξεις λάμπες πόσω μάλλον πυκνωτές.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Προφανώς αλλάζει το pdf αν αλλάξεις λάμπες πόσω μάλλον πυκνωτές.
Το pdf του ενισχυτή είναι ένα από τον κατασκευαστή, δε βγάζει ένα ανά σετ διαφορετικών λυχνιων;)... πόσο μάλλον για αλλαγή πυκνωτή με ίδιες τιμές αλλά άλλης εταιρίας:smile:
Επομένως ένα pdf, ειδικά σε λαμπατο, είναι περισσότερο .. γενικού ενημερωτικού χαρακτήρα και όχι πανάκεια!
Αυτά τα ολίγα!!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός μηχανήματος δεν είναι γενικού ενημερωτικού χαρακτήρα αλλά ειδικού, αναφέρονται στη συσκευή όπως αυτή σχεδιάστηκε, κατασκευάστηκε και παραδόθηκε.

Δυσκολεύτηκα να καταλάβω τι είναι το pdf ενός ενισχυτή αλλά μάλλον κατάλαβα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Προφανώς αλλάζει το pdf των χαρακτηριστικών και των μετρήσεων αν αλλάξεις λάμπες πόσω μάλλον πυκνωτές.
- όχι, εάν οι αλλαγές εξαρτημάτων γίνονται με ηλεκτρικά χαρακτηριστικά όπως τα μαμισια, το pdf παραμένει ως έχει ενώ ο ήχος αλλάζει,,, ειδικά με τις λάμπες που ηχούν ποικιλοτροπως
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τα τεχνικά χαρακτηριστικά ενός μηχανήματος δεν είναι γενικού ενημερωτικού χαρακτήρα αλλά ειδικού, αναφέρονται στη συσκευή όπως αυτή σχεδιάστηκε, κατασκευάστηκε και παραδόθηκε.

Δυσκολεύτηκα να καταλάβω τι είναι το pdf ενός ενισχυτή αλλά μάλλον κατάλαβα.
- όχι, εάν οι αλλαγές εξαρτημάτων γίνονται με ηλεκτρικά χαρακτηριστικά όπως τα μαμισια, το pdf παραμένει ως έχει ενώ ο ήχος αλλάζει,,, ειδικά με τις λάμπες που ηχούν ποικιλοτροπως
Φίλτατε ΖαBBalos, την απάντηση την έδωσε παραπάνω ο Mr Spock, εξ ού και η ένσταση μου για το αν εντέλει μπορεί κάποιος θεούλης εδώ μέσα να αξιολογήσει τον ήχο που μπορεί να παράξει ένας λαμπάτος ΧΩΡΙΣ να τον ακούσει, απλά διαβάζοντας ένα γ@μοpdf και μάλιστα να τον χαρακτηρίσει και..χάλιεντ :wink: :wink:..
Πολύ δε από τους ...ηχητικούς φωστήρες, ακούνε με μηχανήματα που κοστίζουν όσο..οι μπόρνες του συγκεκριμένου ενισχυτή, αλλά αυτό δεν του απασχολεί.. τες πα!!
Η γνωστή παροιμία της αλεπούς και τα.. κρεμαστάρια!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν μπορώ να δεχτώ πως αλλάζει ο ήχος μίας συσκευής χωρίς να αλλάζουν τα μετρήσιμα χαρακτηριστικά της. Μπορώ όμως να δεχτώ πως δεν "μετράμε αυτό που μετράει", είναι ανθρώπινο το σφάλμα, δε μετράμε σωστά.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
- over all , γιατί προτιμούμε και εκτιμούμε τους αντιπροσώπους που μας δανείζουν συσκευές προς ακρόαση και όχι τα pdf τους ;
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Πολύ δε από τους ...ηχητικούς φωστήρες, ακούνε με μηχανήματα που κοστίζουν όσο..οι μπόρνες του συγκεκριμένου ενισχυτή, αλλά αυτό δεν του απασχολεί.. τες πα!!
Η γνωστή παροιμία της αλεπούς και τα.. κρεμαστάρια!

Έχεις νυχτωθεί πολύ μακριά και το ξέρουμε.
Πρέπει να μας το υπενθυμίζεις συνεχώς?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δεν μπορώ να δεχτώ πως αλλάζει ο ήχος μίας συσκευής χωρίς να αλλάζουν τα μετρήσιμα χαρακτηριστικά της. Μπορώ όμως να δεχτώ πως δεν "μετράμε αυτό που μετράει", είναι ανθρώπινο το σφάλμα, δε μετράμε σωστά.
Κι όμως είναι αλήθεια! Αν ακούσεις το ίδιο μηχάνημα που φοράει πχ el34, και το ακούσεις με Electro-Harmonix, με mullard, ή με rca, θα ακούσεις εντέλει τρεις διαφορετικούς ενισχυτές!!
Ενώ τεχνικά δε θα έπρεπε, μιας και μιλάμε για θεωρητικά τουλάχιστον την ίδια λυχνία, ο ήχος είναι εντελώς διαφορετικός!!
Στο site υπάρχουν παμπολοι λαμπατοι φίλοι να στο πιστοποιήσουν.
Επίσης πολλοί (ειδικά των αδελφών Τσακιριδη) έχουν αντικαταστήσει τους πυκνωτές με άλλους ίδιας χωριτικοτητας, και μάλιστα στους Τσακιριδηδες, αλλά καλύτερης ποιότητας με τα ίδια αποτελέσματα!!
Πρέπει να έχουμε επομένως τα αυτιά μας και το πνεύμα μας ανοικτό.
Το pdf είναι όπως τα αποτελέσματα των δημοσκοπήσεων, απαντήσεις σε ερωτήσεις που θέλουμε να ακούσουμε κι όχι συνολική αποτίμηση της αληθινής ηχητικής συμπεριφοράς ενός μηχανήματος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
- over all , γιατί προτιμούμε και εκτιμούμε τους αντιπροσώπους που μας δανείζουν συσκευές προς ακρόαση και όχι τα pdf τους ;
Γιατί ζούμε σε ένα ψέμα που μας υπαγορεύει ότι εάν ακούσουμε οτιδήποτε στο οικιακό μας σαλόνι κι αρέσει στα αυτιά μας, τότε αυτομάτως είναι καλό.

Αρνούμαστε να καταλάβουμε ότι ακούμε τον χώρο, τα έπιπλα, τις κρυσταλλιέρες, τις πόρτες, τα παράθυρα και μετά όλα τα υπόλοιπα (ηχεία, ενισχυτές, καλώδια, βύσματα ροδίου κτλ). Το ότι αυτό που αρέσει στα αυτιά μας, μπορεί να είναι εντελώς λάθος, γεμάτο παραμορφώσεις (οι οποίες βρίσκονται στα .pdf τους), δεν μας ενδιαφέρει. Ε, ΟΚ, συνεχίστε να ζείτε στο ψέμα.
 


Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
- over all , γιατί προτιμούμε και εκτιμούμε τους αντιπροσώπους που μας δανείζουν συσκευές προς ακρόαση και όχι τα pdf τους ;
Για πολλούς λόγους.

1ος) Οι συσκευές που δανείζονται έχουν ελλιπή ή ανύπαρκτα δημοσιευμένα στοιχεία.
2ος) Οι υποψήφιοι αγοραστές δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να μελετήσουν τα χαρακτηριστικά ή δε θέλουν ή δεν έχουν το χρόνο.
3ος) και σημαντικότερος, είναι καλοί άνθρωποι :)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Όντως είμαι πολύ μπροστά,
Έχεις πλάκα!
Θα έλεγα τι ''όντως'' είσαι , αλλά δεν θα το κάνω.
Απ τη μια, γιατί θα έπρεπε να ρίξω ban στον εαυτό μου και απ την άλλη επειδή έχω καταλάβει, πως οι προθέσεις σου είναι αγνές.
Απλά θα σε παρακαλέσω να μην είσαι τόσο επίμονος.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.456
Reaction score
50.606
Για πολλούς λόγους.

1ος) Οι συσκευές που δανείζονται έχουν ελλιπή ή ανύπαρκτα δημοσιευμένα στοιχεία.
2ος) Οι υποψήφιοι αγοραστές δεν έχουν τις απαραίτητες γνώσεις για να μελετήσουν τα χαρακτηριστικά ή δε θέλουν ή δεν έχουν το χρόνο.
3ος) και σημαντικότερος, είναι καλοί άνθρωποι :)

1,,,το Orpheus audio δανείζει και οι φίρμες τους είναι σχεδόν όλες επώνυμες

2,,,ναι , και αυτό

3,,,έμποροι είναι όλοι κατά βάση
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top