O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Ο κυριαρχος κρικος ειναι...


  • Total voters
    257

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Για να δουμε λοιπον ποια ειναι εκεινη η συσκευη η οποια αξιζει περισσοτερο την προσοχη μας αλλα και τα χρηματα μας.

Ψηφιστε και σχολιαστε παρακαλω :wink:
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
πιστευω πως τα καλωδια ειναι οτι πιο συμαντικο γιατι αν δεν ειναι οσο πιο καλα γινεται στο μετρο του δυνατου δεν εχουμε το καταληλλο αποτελεσμα οσο ακριβα και αν ειναι τα υπολοιπα μερη του σετ μας επεισης αντεχουν σε χρονο και σε εξελιξη περισσοτερο απο καθε τι αλλο ειδικα στην εικονα που το ματι ειναι πολυ πιο ευεσθητο απο το αυτι
 


Μηνύματα
724
Reaction score
0
Τα ηχεια. Σε μια μεση κατασταση ενισχυτων και μοναδων αναπαραγωγης, εκεινο που ακουμε ειναι με βαση τον χαρακτηρα, τον χρωματισμο, τις εμφασεις σε καποιες οκταβες και γενικα οπως προτιμουν και μπορουν τα ηχεια μας!
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Νομίζω ότι τα ηχεία είναι μακράν τόσο οι πιο αδύναμοι κρίκοι στην αναπαραγωγή της μουσικής όσο και οι συσκευές με τον μεγαλύτερο χαρακτήρα.
Ειδικά για το Home Cinema δε είναι και οι πλέον διαχρονικές συσκευές, πηγή (πιο πιθανό) και επεξεργαστή (σε δεύτερη φάση μετά τη πηγή) λίγο πολύ λόγω των εξελίξεων θα αναγκαστούμε να αλλάξουμε συχνά.
 


Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Με σειρά προτεραιότητας είναι

Ηχεία ενισχυτές dvd player και ψηφίζω σαν σύνολο και όχι μεμονωμένα διότι γιατί να πληρώσεις ακριβά αν μια από της συσκευές πάσχει.

Αλλά ψηφίζω άλλο για να δω το αποτέλεσμα!
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Για μένα είναι με μεγάλη διαφορά τα ηχεία. Άλλωστε απ' αυτά ακούμε μουσική εν τέλει! Και, όπως σωστά παρατηρήθηκε, πολύ πιο εύκολα θ' αλλάξουμε τα οποιαδήποτε άλλα κομμάτια του συστήματός μας παρά τα ηχεία...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ο κυρίαρχος κρίκος κατά σειρά προτεραιότητας είναι :
1ον Τα ηχεία
2ον Τα αυτιά μας.

Τα ηχεία θέλουμε δεν θέλουμε πρέπει να είναι το ακριβότερο πράγμα στο σύστημά μας αν θέλουμε να πάρουμε αξιοπρεπές αποτέλεσμα. Ένα παραπάνω που όσο καλύτερα είναι τα ηχεία τόσο καλύτερα πρέπει να είναι και τα υπόλοιπα συνοδά.
Άρα καθορίζουν σε έναν μεγάλο βαθμό το συνολικό κόστος που θα δαπανηθεί για το σύστημά μας, αλλά και καθορίζουν και την ποιότητα αυτού.

Τα αυτιά μας όμως είναι αυτά που θα υποδείξουν στην πραγματικότητα τις ανάγκες μας. Για μένα ένα καλό ηχείο έχει 500 ευρώ ενώ για κάποιον άλλον έχει 10.000. Το ίδιο ισχύει και τα λοιπά συνοδά.
 

V

VIDEOMIX

Guest
Πάντα αυτό που με εξιταρε ήταν ενας καλός θηριώδες αλλα και τεχνολογικά εξεληγμένος ενισχυτής.
 

V

VIDEOMIX

Guest
Διαβάζωντας τώρα τις υπόλοιπες απαντήσεις, θα συμφωνήσω και εγώ όσον αφορά την διαχρονικότητα στον κρίκο. Ομως εγω ψήφισα με δαιδομένο το ερώτημα πως εννοεί πάντα το παρόν. Οπότε ψήφισα ενισχυτή για τώρα. Εαν με ρωτήσεις αύριο, πάλι ενισχυτή θα ψηφίσω και θα εννοώ τον ενισχυτή που θα έχω αύριο!!!
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
πιστευω πως τα καλωδια ειναι οτι πιο συμαντικο γιατι αν δεν ειναι οσο πιο καλα γινεται στο μετρο του δυνατου δεν εχουμε το καταληλλο αποτελεσμα οσο ακριβα και αν ειναι τα υπολοιπα μερη του σετ μας επεισης αντεχουν σε χρονο και σε εξελιξη περισσοτερο απο καθε τι αλλο ειδικα στην εικονα που το ματι ειναι πολυ πιο ευεσθητο απο το αυτι
εχμ...να κι άλλος ένας...πιστεύω ότι θα σου χρησιμεύσει να δεις εδώ:
http://www.theaudiocritic.com/downloads/article_1.pdf
:wink: :)
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
βλεπω οτι τα ματια μου βλεπουν δηλ καποτε ειχα ενα ανταπτορα component to vga
με καλωδιο σχετικα καλο και καλα βυσματα σε καποια λευκα εκανε θορυβο το αλλαξα με ενα πολυ καλυτερο και ο θορυβος χαθηκε διαβαζω και κρινω μεσα στο χρονο αναθεωρω και προσπαθω να δω αυτο που υπαρχει και οχι αυτο που φαινεται
η θελουν να βλεπω prove it που λενε και οι αμ
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Η ακοή μου! :p 8)

Πέρα από την πλάκα....εγώ μάλλον ρίχνω λευκό (αν και πάνω στην βιασύνη μου κάτι ψήφισα- έτσι την πατάω και κάθε τετραετία - το ξανασκέπτομαι αργά δυστυχώς)

Πιστεύω ακράδαντα στο ζυγισμένο σύστημα.
Τα καλύτερα καλώδια του κόσμου..μόνα τους ...δεν παίζουν τίποτα.
Ο καλύτερος ενισχυτής με τα ηχεία του υπολογιστή μου...δεν παίζει τίποτα.
Η καλύτερη πηγή πάνω σε ένα ραδιοενισχυτή των 250 euro...είναι έγκλημα.
Τα 801 πάνω στις εξόδους της τηλεόρασης μου παίζουν ...χειρότερα από αυτά της μάνας της.

Και αυτή η άποψη μάλλον ισχύει γενικά.
Porsche κινητήρας σε 13άρες ζάντες με 135/70....Το όχημα θα παραμείνει ακίνητο μέχρι να βγάλει σπινθήρες η ζάντα.
P4 4000mhz με 128 ram και δίσκο περασμένης δεκαετίας. Το περνούν και τα laptop με Celeron σε standby mode...
Και ο κατάλογος μπορέι να γίνει πολύ μακρύς....
 

Μηνύματα
519
Reaction score
0
ο κυριαρχος κρικος μπορει να ειναι οποιοσδηποτε ο συνδετικος ενας οσο πιο καλος
τοσο πιο αναδεικτικος για οτι συνδεει
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Η λογική θα μπορούσε εύκολα να επιλέξει κάποιο τμήμα του συστήματος.
Πχ τα ηχεία είναι μια απολύτως λογική απάντηση στο ζήτημά μας!
Αλλά και ο ενισχυτής......κ.ο.κ. ( ο preve το ανέλυσε πολύ σωστά.......)


Εγώ λοιπόν ψηφίζω ότι ο συματικότερος κρίκος είναι κάτι....άλλο
Τ' αυτιά μας........

Ξεχάστε μηχανάκια, καλώδια, ηχεία, βάσεις κ.ο.κ.
Βάλτε κάποιον από εμάς, στην θέση ακρόασης, κλείστε του τα μάτια και χωρίς να του πείτε τι συνδυασμό μηχανημάτων ακούει, αφήστε τον να βγάλει άκρη ανεπηρέαστος από μάρκες και χρήματα........

Τότε θα καταλάβετε ποιός είναι ο σημαντικότερος κρίκος........... :roll: :wink:
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Η ακοή μου!   :p  8)


Πιστεύω ακράδαντα στο ζυγισμένο σύστημα.
Τα καλύτερα καλώδια του κόσμου..μόνα τους ...δεν παίζουν τίποτα.
Ο καλύτερος ενισχυτής με τα ηχεία του υπολογιστή μου...δεν παίζει τίποτα.
Η καλύτερη πηγή πάνω σε ένα ραδιοενισχυτή των 250 euro...είναι έγκλημα.
Τα 801 πάνω στις εξόδους της τηλεόρασης μου παίζουν ...χειρότερα από αυτά της μάνας της.

Και αυτή η άποψη μάλλον ισχύει γενικά.
Porsche κινητήρας σε 13άρες ζάντες με 135/70....Το όχημα θα παραμείνει ακίνητο μέχρι να βγάλει σπινθήρες η ζάντα.
P4 4000mhz με 128 ram και δίσκο περασμένης δεκαετίας. Το περνούν και τα laptop με Celeron σε standby mode...
Και ο κατάλογος μπορέι να γίνει πολύ μακρύς....
Ok, σύμφωνοι, αλλά εφόσον το θέμα αναφέρεται στον πιο δυνατό κρίκο, προφανώς εννοεί ότι και οι άλλοι κρίκοι δε θα είναι... καταδικαστικοί. Εννοείται ότι αν έχεις "τέλεια" ηχεία και τα υπόλοιπα κομμάτια του συστήματος είναι... για πέταμα, είναι πολύ πιο πιθανό ν' ακούσεις κάτι καλύτερο από ένα φτηνό αλλά ισορροπημένο σύστημα. Νομίζω όμως ότι το πνεύμα του thread είναι για τον κυρίαρχο κρίκο όταν και το υπόλοιπο σύστημα είναι υπολογίσιμο. Πχ αναφερόμενος στο παράδειγμά σου με τ' αυτοκίνητα, τι θα συνέβαλε περισσότερο σ' ένα αυτοκίνητο για ν' αυξηθούν οι επιδόσεις του; Αλλαγή της μηχανής με μεγαλύτερη ιπποδύναμη, καλύτερα λάστιχα ή βελτίωση της ποιότητας της βενζίνης; Νομίζω ότι με λογικά λάστιχα και νορμάλ βενζίνη είναι προφανές ότι η αλλαγή της μηχανής θα συμβάλλει τα μέγιστα! Ok, προφανώς το παράδειγμα είναι τραβηγμένο και κάτι τέτοιο δεν είναι τόσο οφθαλμοφανές σ' ένα ηχητικό σύστημα καθώς όλα τα κομμάτια παίζουν σπουδαίο ρόλο, παρόλαυτά νομίζω ότι δεν μπορούμε να τα βάλουμε όλα σ' ένα καλάθι. Συνεπώς, κατά τη γνώμη μου, πιο σωστή προσέγγιση είναι να σκεφτούμε για τον κυρίαρχο κρίκο στην ηχητική αλυσίδα δεδομένου ότι υποστηρίζεται επαρκώς και απ' τα υπόλοιπα κομμάτια. Αλλά και της ίδιας κλάσης να είναι όλα τα μέρη του συστήματος, εδώ μιλάμε για τον κυρίαρχο κρίκο. Πχ έστω ότι έχουμε κορυφαίο CD player και επίσης κορυφαίο έπιπλο στήριξης. Πιο πολύ δε συμβάλλει το player στην τελική απόδοση απ' ό,τι το έπιπλο; (και πάλι ακραίο παράδειγμα επίτηδες). Έστω κάτι πιο προσγειωμένο: ενισχυτής και ηχεία. Έστω έχουμε ήδη ένα καλό set ενισχυτή-ηχείων που είναι σωστά ματσαρισμένο, έχει καλή οδήγηση και τα σχετικά. Πότε θα καταλάβουμε μεγαλύτερη διαφορά, αν αλλάξουμε τα ηχεία (με κάποια καλύτερα που όμως επίσης θα τα σηκώνει ο ενισχυτής μας) ή αν τοποθετήσουμε καλύτερο ενισχυτή (που ταιρίαζει επίσης με τα υπάρχοντα ηχεία); Όπως έγραψα και προηγουμένως, προσωπικά πιστεύω ότι μεγαλύτερη διαφορά θα ακούσουμε με αλλαγή ηχείων παρά ενισχυτή. Άλλος φίλος πιστεύει το αντίθετο (απολύτως σεβαστό φυσικά). Αυτό όμως που θέλω να πω είναι ότι ίσως το πνεύμα της ερώτησης είναι στο παραπάνω μοτίβο. Και πάλι, απλά προσωπική μου άποψη:)
 

Μηνύματα
483
Reaction score
0
Πιστεύω πως τα ηχεία είναι μακράν ο σημαντικότερος κρίκος της ηχητικής μας αλυσίδας...

Διακρίνω διαφορές και σε επίπεδο προενισχυτών, όχι τόσο σημαντικές βέβαια αλλά αναμφίβολα ακουστές.

Στους τελικούς δυσκολεύομαι πιο πολύ να διακρίνω διαφορές, στις πηγές πάλι αμφίροπα είναι τα πράγματα...αν δε κάνεις τυφλή ΑΒ σύγκριση, δύσκολα εντοπίζεις το "καλύτερο".

Σε επίπεδο καλωδίων τα αυτιά μου κάνουν πουλάκια! μια ΄νομίζω έτσι και μια αλλιώς. Δεν βγάζω ιδιαίτερη άκρη. Κάποιες διαφορές αλλά τι είναι καλύτερο και τι όχι είναι αδύνατο να το υποστηρίξω. Το μόνο σίγουρο είναι πως όσα Audioquest έχω ακούσει είναι απαλά στα πρίμα και ενισχύουν τα μπάσα. Αυτό το υπογράφω...

Αλλά τα ηχεία είναι τόσο διαφορετικά που δεν τίθεται θέμα αμφιβολίας. Το ζητούμενο είναι τι αρέσει στον καθένα μας. Ανάλυση? Χαμηλό? Μεσαία? όρεξη να χεις να ακούς!
 


Μηνύματα
104
Reaction score
11
Πρώτο και δεν σηκώνει αμφιβολία είναι τα ηχεία.

Το δεύτερο σημαντικότερο είναι ο χώρος, η τοποθέτηση των ηχείων και η θέση ακρόασης. Οι τρείς αυτοί παράγοντες μαζί είναι πιστεύω το σπουδαιότερο μετά τα ηχεία.

Τρίτος ο ενισχυτής και έπειτα τα καλώδια.
 


Staff online

  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.045
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top