O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Ο κυριαρχος κρικος ειναι...


  • Total voters
    257
Μηνύματα
33
Reaction score
0
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

τα ηχεια ειναι ολα τα ευρω στη θεαση dvd ιδιως
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Ο κυρίαρχος κρίκος σε μία οποιαδήποτε ηχητική αλυσίδα είναι ο πιο αδύναμος κρίκος της συγκεκριμένης αλυσίδας. Ανεξαρτήτως της ποιότητας και του κόστους των επιμέρους κρίκων, τελικά ακούμε τον πιο αδύναμο κρίκο της αλυσίδας (οποιοσδήποτε είναι αυτός), ο οποίος είναι αυτός που περιορίζει και την απόδοση των υπόλοιπων επι μέρους κρίκων. Γενικά, υπάρχει η τάση να θεωρούμε ότι ο πιο αδύναμος κρίκος είναι τα ηχεία, το οποίο έχει μεγάλη δόση αληθείας, καθόσον τα ηχεία δεν είναι ηλεκτρονικές συσκευές όπως οι υπόλοιποι κρίκοι, αλλά ηλεκτρομηχανικές, οι οποίες είναι επιφορτισμένες με πολύ δύσκολα καθήκοντα, αφενός να μετατρέψουν το ηλεκτρικό σήμα σε ακουστικό, αφετέρου να οδηγήσουν τον χώρο ακρόασης στον οποίο είναι εγκατεστημένα (τελικά ακούμε χώρους, οι οποίοι είναι και αυτοί μέσα στην ηχητική αλυσίδα). Ίσως, τουλάχιστον το 50% του συνολικού κόστους μίας ηχητικής εγκατάστασης θα πρέπει να πηγαίνει στα ηχεία (ίσως και περισσότερο).
Δεν μπορώ να συμφωνήσω περισσότερο!

Με μία προσθήκη: Ο χώρος.

Ίσως αυτός να μην αποτελεί κρίκο στην αλυσίδα (με τη στενή έννοια του όρου), αλλά είναι κυρίαρχος παράγοντας στην σωστή (ή μή) ηχητική παρουσία, είτε αυτή είναι μουσική είτε ήχος ταινίας είτε και τα δύο.

Άλλωστε το έθιξαν - και δικαίως - και άλλοι πριν από μένα.

Πάντως, για να πλησιάσουμε την πραγματικότητα και να είμαστε και προσγειωμένοι, τα ηχεία ΟΝΤΩΣ αποτελούν τον πιο αδύναμο κρίκο, με την έννοια του λόγου κόστους/απόδοση.

Δηλαδή, αν κάποιος διαθέτει πεπερασμένο ποσό χρηματων και τίθεται ζήτημα στο πώς θα το μοιράσει στην αγορά των επί μέρους εξαρτημάτων του συστήματός του, είναι εκ των πραγματων υποχρεωμένος να εστιάσει στην βέλτιστη (και ίσως την πιο ακριβή) επιλογή ηχείων, με λιγότερη προσοχή, ή μάλλον με κάποιους σχετικούς συμβιβασμούς, στην ποιότητα των υπολοίπων, που θα μπορούσαν να "συγχωρήσουν" πιο εύκολα ελλείψεις και αδυναμίες.

Μ' αυτή την έννοια, όντως τα ηχεία παίρνουν την ψήφο μου.
 

Μηνύματα
350
Reaction score
236
Θα συμφωνησω με τους MAC Αναμουρλιδη και Παναγιωτη Μελα.

Το ταιριασμα χωρου-ηχειων κρινει κατα πολυ το αποτελεσμα πανω στο οποιο μπορει να χτιστει ενα αξιολογο συστημα.

Βασιλης
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

τι να το κανεις το ηχειο αμα δεν μπορει να το διεγειρει ο ενισχυτης σου...
το χτισιμο ξεκιναει απο τον ενισχυτη.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.680
Reaction score
2.727
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

τι να το κανεις το ηχειο αμα δεν μπορει να το διεγειρει ο ενισχυτης σου...
το χτισιμο ξεκιναει απο τον ενισχυτη.
Πρεπει παντα ο ενισχυτης να ειναι σε θεση να παιρνει το 100% των ηχειων. Αλλιως δεν εισαι σε θεση να ξερεις πως και ποσο καλα μπορει να παιξουν τα ηχεια σου.Ποσοι απο μας δεν αλλαζουν με χαρακτηριστικη ευκολια τα ηχεια τους επειδη κατι δεν τους αρεσει, και στα καινουρια αυτο το κατι παραμενει.
Απλα το ηχειο ειναι αυτο που στελνει το πρωτευον ερεθισμα στο αυτι μας και για ψυχολογικους λογους το καθιστουμε κυριαρχο κρικο
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Τα ηχεία και από εμένα. Πάνω στον διαθέσιμο χώρο που έχεις ταιριάζεις τα ηχεία και πάνω στα ηχεία ταιριάζεις τον ενισχυτή.
Ιδανικό χώρο δεν μπορούμε να έχουμε πάντα ή δεν μπορούμε να έχουμε όλοι μας. Μπορούμε όμως να του ταιριάξουμε τα σωστά ηχεία και να πάρουμε το μέγιστο δυνατό απότελεσμα που επιθυμούμε.
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Εγώ θεωρώ ότι τα σημαντικότερα είναι τα ηχεία αλλά και η πηγή!
Ο ενισχυτής πάνω κάτω θα κάνει αυτό που πρέπει να κάνει, αν είναι σχετικά της προκοπής. Παράδειγμα : Δοκίμασα στο σύστημά μου πάνω από 15 ενισχυτές, από 1500-3000€ και όλοι παίξαν παρόμοια με μικρές διαφορές. Μετά, άλλαξα το dac μου των 300€ με ένα άλλο ίδιας περίπου αξίας αλλά με διαφορετικά D/A Converters κλπ. και ο ήχος άλλαξε τόσο δραματικά όσο κανένας ενισχυτής δεν είχε καταφέρει.
Θέλω να πω πως οι αλλαγές που μπορείς να επιφέρεις στον ήχο σου με αλλαγή ενισχυτή, απαιτούν πολύ μεγαλύτερο κόστος από αυτό που πρέπει να διαθέσεις για να έχεις ίδιου μεγέθους αλλαγές με αλλαγή πηγής. Από αυτό προσωπικά βγάζω το συμπέρασμα ότι η πηγή είναι σημαντικότερος παράγοντας στην ηχητική αλυσίδα από τον ενισχυτή, και προσωπικά τοποθετώ την πηγή λίγο πιο κάτω από τα ηχεία!
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Σωστή η τοποθέτηση! Έτσι και αλλιώς οι πηγές πάνε και έρχονται....
 

Μηνύματα
220
Reaction score
1
...τα ηχεία. Δεδομένου ενός ενισχυτή που μπορεί να οδηγήσει το ηχείο πλήρως, δηλαδή ενός ενισχυτή με ισχύ τουλάχιστον όση μπορεί να απορροφήσει το ηχείο, το ηχείο είναι ο πρώτος κρίκος στην αλυσίδα που αρχίζει να παραμορφώνει, από λίγο έως και πάρα πολύ στα όριά του.

Ως πάρα πολύ εννοώ ακόμη και το 5%, αφού ένας ενισχυτής στη μέγιστη ανακοινωθείσα ισχύ παραμορφώνει σχεδόν 1% και στο 80%-90% αυτής παραμορφώνει 0,1% ενώ είναι πολύ τυπικό ένα ηχείο να φτάνει να παραμορφώνει 2-3% όταν προσλαμβάνει το 50% της ισχύος του...ενώ στα όρια η παραμόρφωση αυξάνει εκθετικά...
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Ο χώρος είναι το Α και το Ω.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

χωρος - τσεπη - δυνατοτητα υλοποιησης
αν ενα απο τα 3 δεν υπαρχει απλα εχουμε συμβιβασμους
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Εγω τα εχω ολα στα max .Δεν μου λέιπει τίποτα .
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

χα χα χα καλο
τουλιπ σου λειπει
 

Μηνύματα
268
Reaction score
30
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Λεβεντες μου αν δεν εχετε καλη πηγη βαλτε οτι θελετε απο ενισχυτη- ηχεια - καλωδια η οτιδηποτε αλλο. Παντα θα ακουτε την ποιοτητα της ΠΗΓΗΣ.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Λεβεντες μου αν δεν εχετε καλη πηγη βαλτε οτι θελετε απο ενισχυτη- ηχεια - καλωδια η οτιδηποτε αλλο. Παντα θα ακουτε την ποιοτητα της ΠΗΓΗΣ.

Ναι ναι όπως τα λες είναι. Κι εγώ που παίζω τα 800D με PC και δυο NEMO ή έναν Bryston 14BSST (ότι θέλω) ακούω χάλια!

Καλύτερα να είχα πάρει Roister (με τους ίδιους ενισχυτές) και να έπαιζα με πηγή 20.000 Ευρώ.


Πλάκα κανουμε νομίζω!



Δείξε μου ένα σύστημα με πηγή 20.000 χιλιάδων ευρώ και ηχεία των 1500 που παίζει καλύτερα από το ανάποδο και σου τα χαρίζω τα δικά μου.

Είναι απλά ανέκδοτο.
 

Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Τα αφτιά.

Οσο πιο κουφός τόσο πιο ευτυχισμένος!!!!!
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.283
Reaction score
853
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Ο συνδυασμός μεταξύ τους.
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: O κυριαρχος κρικος στην ηχητικη αλυσιδα ειναι...

Λεβεντες μου αν δεν εχετε καλη πηγη βαλτε οτι θελετε απο ενισχυτη- ηχεια - καλωδια η οτιδηποτε αλλο. Παντα θα ακουτε την ποιοτητα της ΠΗΓΗΣ.
Για έλα μία απο το σπίτι μου να σου δείξω πώς ένας ενισχυτής με χύμα jacker και με 2 καλώδια για Qbase μέσα στο laptopaki πώς κάνουν τον ήχο. Καλύτερο και απο original!
 

Μηνύματα
170
Reaction score
2
Εγω παλι πιστευω οτι το πιο σημαντηκο στην αλυσιδα του συστηματος ακωμα και απο τα ηχεια ειναι η πηγη ειτε ειναι ψιφιακη ειτε αναλογικη. Γιατι αν κατι δεν ξεκινησει σωστα δεν καταληγει και σωστα
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.184
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top