Old school House music lovers

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Χαχα, μα εννοείται αυτό!!

Χτες άκουσα καμιά δεκαπενταριά κομμάτια, μιλάμε σου αλλάζουν τελείως η διάθεση σε ανεβάζουν, α και χωρίς ποτά και μαλακίες, μόνο με φραπέ. :p
Εν τω μεταξύ έχω και αρκετά cd γιατί κάποτε έπαιρνα ένα περιοδικό και τα έβαζε νομίζω σε κάθε τεύχος έβαζε 2-3, όχι μόνο από trance αλλά και από άλλα είδη της electronica όπως Chillout/ ambient/ drum and bass κ.α, θα τα ακούσω και θα σου πω εντυπώσεις..
 
  • Like
Reactions: vsm

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Βρε John, τέτοια άκουγε η γιαγιά μου, κάτι πιο καινούργιο δεν είχες;;
Δεν ήταν άσχημα αλλά πολύ παλιά ο ήχος θεωρείται κάπως... ξεπερασμένος με τα σημερινά δεδομένα, αυτά είναι μερικά από τα κομμάτια που άκουγα χθες, αα μην τα παίξεις σε δικάναλο με τρίοδο 10watt ηχεία βάσης με εξάϊντζο και χωρίς sub γιατί θα τα πάρεις όλα στο χέρι: :lol:























https://m.youtube.com/watch?v=dXUYOtoRXIs




https://m.youtube.com/watch?v=dkaXZcndtYU




https://m.youtube.com/watch?v=8oA_P3l8LmI
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Χαχα, μα εννοείται αυτό!!

Χτες άκουσα καμιά δεκαπενταριά κομμάτια, μιλάμε σου αλλάζουν τελείως η διάθεση σε ανεβάζουν, α και χωρίς ποτά και μαλακίες, μόνο με φραπέ. :p
Εν τω μεταξύ έχω και αρκετά cd γιατί κάποτε έπαιρνα ένα περιοδικό και τα έβαζε νομίζω σε κάθε τεύχος έβαζε 2-3, όχι μόνο από trance αλλά και από άλλα είδη της electronica όπως Chillout/ ambient/ drum and bass κ.α, θα τα ακούσω και θα σου πω εντυπώσεις..
Περιοδικο λες το Lemon?Ειχε γενικα πολυ ωραια CD!

Τα κομματια που ανεβασες πανω κατω τα βρισκω αρκετα εμπορικα-για τα γουστα μου παντα και θυματα του mainstream και της μοδας...Αν θελεις ανοιξε σχετικο θεμα για τετοιο ειδος μουσικης.

ΥΓ. Εγω ποτε δεν φτιαχνομουν και ουτε καν δοκιμασα κατι-μεσα και το τσιγαρο.Οχι οτι εχω κατι με αυτους που την βρισκουν ετσι.

ΥΓ2. Μην ακους τις μαλ@κιες που λενε οτι παιρνεις μεγαφωνο στο χερι.Αυτο μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε σεταπ αν δεν ξερεις να το χειριζεσαι!
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ναι καλέ, πλάκα έκανα! :p

Νομίζω πως κατά 99% ήταν το Lemon, έχουν περάσει και αρκετά χρόνια, ήμουν έφηβος όταν το έπαιρνα και ήταν η πρώτη μου επαφή με αυτή τη μουσική, τα cd του ήταν πολύ προσεγμένα αν θυμάσαι και γενικά το έπαιρνες το περιοδικό και σου ανεβάζε τη διάθεση, τυχαία είχα ακούσει μία εκπομπή στο ραδιόφωνο με τέτοια μουσική και μου άρεσε πολύ, ε και εκεί έγινε αναφορά στο περιοδικό και το αγόραζα για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα! ;)
Πωω, θυμάμαι έβαζε και κάτι σούπερ φωτογραφίες με ξέφρενα psytrance και dance πάρτι από όλη την Ευρώπη και με γκόμενες που τα έδιναν όλα :spiteful:
 




Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628


Οχι ακριβως house αλλα υπεργ@μ@το και ακρως χορευτικο!!!



Υπαρχει ενδιαφερον να ανοιξουμε θεμα με old school breakbeat και jungle/drum & bass?
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Άνοιξε ένα γενικά για την electronica, εν τω μεταξύ από αυτό εδώ το thread μου (ξανά) γεννήθηκε η επιθυμία να ακούω psychedelic trance, chill out και διάφορα άλλα υποείδη, ότι πρέπει για να με ανεβάζει ξανά μετά τους μοναχικούς μεταμεσονύχτιους περιπάτους μου σε παγωμένα ατμοσφαιρικά black metal μονοπάτια και να αποτινάσσω το μαύρο πέπλο ομίχλης που εμποδίζει τις ζεστές ακτίνες του ήλιου να φτάσουν κοντά μου... :lol:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Άνοιξε ένα γενικά για την electronica, εν τω μεταξύ από αυτό εδώ το thread μου (ξανά) γεννήθηκε η επιθυμία να ακούω psychedelic trance, chill out και διάφορα άλλα υποείδη, ότι πρέπει για να με ανεβάζει ξανά μετά τους μοναχικούς μεταμεσονύχτιους περιπάτους μου σε παγωμένα ατμοσφαιρικά black metal μονοπάτια και να αποτινάσσω το μαύρο πέπλο ομίχλης που εμποδίζει τις ζεστές ακτίνες του ήλιου να φτάσουν κοντά μου... :lol:
Γενικα για ηλεκτρονικη-ναι,θα εχει επιτυχια πιστευω αλλα θα γινει Ο χαμος.Τα ειδη ειναι αμετρητα...Πιστευω dedicated νηματα ειναι το καλυτερο!

Απο ατμοσφαιρικη black metal που λες,αν εχεις μερικα κομματια ή αλμπουμ να μου προτεινεις με πμ...Αν μοιαζουν με soundtracks απο ταινιες τρομου,ενδιαφερομαι πολυ!
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.873
Reaction score
34.217
Άνοιξε ένα γενικά για την electronica, εν τω μεταξύ από αυτό εδώ το thread μου (ξανά) γεννήθηκε η επιθυμία να ακούω psychedelic trance, chill out και διάφορα άλλα υποείδη, ότι πρέπει για να με ανεβάζει ξανά μετά τους μοναχικούς μεταμεσονύχτιους περιπάτους μου σε παγωμένα ατμοσφαιρικά black metal μονοπάτια και να αποτινάσσω το μαύρο πέπλο ομίχλης που εμποδίζει τις ζεστές ακτίνες του ήλιου να φτάσουν κοντά μου... :lol:

Μονο που ολα αυτα δεν εχουν καμια σχεση με την κλασσικη house ε;
8-)
 





Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
απλα επεναω διαβασα για psychedelic, trance , chill out, metal κλπ...
αυριο θα ψαξει θα βαλει αλλα ο @Alfee24 , τιποτα πιο παλια.....
;) :tongue:

Για ποια λες John;;
Έβαλα μερικά κομμάτια psychedelic trance πιο πάνω παράγωγες τελευταίων χρόνων, εννοείται πως δεν έχουν άμεση σχέση με αυτά για τα οποία έχει ανοίξει θέμα ο Γιάννης απλά ήθελα να του δείξω χάριν συζήτησης τι αρέσει σε μένα, όχι πως αυτά που βάζει δεν είναι ωραία... αν αρχίσω να τα ακούω κι αυτά σίγουρα θα τα αγαπήσω, μου αρέσουν σχεδόν όλα τα υποείδη της ηλεκτρονικής μουσικης!
 


Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Ωραιο θεμα :)


Οταν ακουω τη λεξη House,ειναι το πρωτο κομματι που μου ερχεται στο μυαλο
Ακουγοντας το,εχω κανει περιπου τα παντα.Απο καμακι,μεχρι διαβασμα στο πανεπιστημιο και απο δοκιμες Hi Fi στο σπιτι και το αυτοκινητο,μεχρι ωρες πανω απο τα πληκτρα του Synthesizer (Yamaha DX7),να παλευω να πετυχω την απολυτη αντιγραφη
Η σχεση μαζι του ειναι αντικρουομενη
Αισθηση ηδονης και μελαγχολιας
Την ιδια στιγμη χαρουμενος και στενοχωρημενος
Ασυλληπτες μουσικες εποχες....


 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
επειδή ανήκω-νιώθω στην κατηγορία των τυχερών που διδάχτηκε από την παλιά γενιά ντιτζέιδων το αγνό clubbing....λόγω ξαδέλφου γενιάς 80s κλπ παρέας και κονέ....

τότε που τα ελληνικά απαγορεύονταν στα κλαμπς σε βαθμό λιθοβολισμού :party:

τότε που κάναμε γουορμ απ και μετά ξεκινούσε το κανονικό πρόγραμμα και ψάρωνε ο κόσμος

τότε που κυνηγούσαμε εκτελέσεις extended των 7.30+ λεπτών και κάναμε κόντρες με άλλους για το ποιος θα το πρωτοπαίξει

τότε που οι μίξεις μεταξύ των τρακ τραβούσαν ένα-ενάμιση λεπτό και κ@vlwname να χώνουμε και κάνα 3ο με fade όταν υπήρχε στις τέλειες περιπτώσεις και ένα 3 πλέιερ

τότε που αφήναμε το κομμάτι να παίξει και όχι αυτό το χάλι κάθε 15 δευτερόλεπτα αλλαγή με τις έτοιμες μιξιές του traktor

τότε που τα mix version των κομματιών δεν ήταν ένα μπ@σταρδεμένο κατσιβελαριό από κάποιο άλλο τραγούδι

τότε που εμείς σαν πιτσιρικάδες που θέλαμε να εντυπωσιάσουμε τους παλιούς ψάχναμε σαν λυσσασμένα charts και κατεβάζαμε από soulseek και emule (όταν έκλεισαν το napster) και βρίσκαμε ένα ''νέο'' κομμάτι...τρώγαμε ήττα όταν ο παλιός μας έβγαζε την original μελωδία από κάποιο album των 70-80s χασκογελώντας για την ανακάλυψη μας

τότε που κουβαλούσαμε 10 τσάντες cd για να μη μας λείψει τίποτα
τότε που ο dj έγραφε στα @@ του παραγγελιές και δεν έβαζε 10 φορές το ίδιο τραγούδι για χάρη κανενός νιουμου

τότε που υπήρχε ρισπεκτ στο επάγγελμα και δεν σου σπαζε κανένα αφεντικό τα ούμπαλα να αλλάξεις τέμπο στο πρόγραμμα σου

και πόσα άλλα τότε....


δεν ξέρω αν μιλάμε για εκείνη την house εποχή
αλλά καλό είναι να βάζουμε και κάνα club version και όχι μόνο τις τηλεοπτικές για το βιντεοκλιπ;)



 
Last edited:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.865.594
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top