Oppo UDP-203 / UDP-205

Μηνύματα
4.364
Reaction score
4.234
εχει βγει και update !

http://www.oppodigital.com/blu-ray-udp-203/blu-ray-udp-203-Support.aspx

Release Notes:

  1. Added support for MQA audio files on the UDP-205.
  2. Improved compatibility for recently released and upcoming Dolby Vision UHD Blu-ray discs and TV firmware.
  3. Improved compatibility for non-standard 4:3 aspect ratio media files.
  4. General fixes and disc compatibility improvements based on recent and upcoming UHD Blu-ray releases as well as user-submitted samples.
 


Μηνύματα
689
Reaction score
184
Μια και η κουβεντα για υποτιτλους,παιζει το oppo 203 τα format υποτιτλων ANSI & UTF8 ? Ρωταω, γιατι εχθες που περασα απο την PSA ,και εκανα μια δοκιμη στο Oppo 203 demo τους με ενα δικο μου στικακι με ταινιες που εχουν srt. υποτιτλους σε ANSI ,δεν τους εβλεπε.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Μια και η κουβεντα για υποτιτλους,παιζει το oppo 203 τα format υποτιτλων ANSI & UTF8 ? Ρωταω, γιατι εχθες που περασα απο την PSA ,και εκανα μια δοκιμη στο Oppo 203 demo τους με ενα δικο μου στικακι με ταινιες που εχουν srt. υποτιτλους σε ANSI ,δεν τους εβλεπε.
Κοίταξες στο settings menu αν έχει περαστεί ο τετραψήφιος για τα ελληνικά fonts (6976);
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Δεν κοιταξα αυτη τη λεπτομερεια,διοτι ηταν μια προχειρη και βιαστικη δοκιμη.Σ'ευχαριστω πολυ παντως για την πληροφορια ,γιατι το θεμα των υποτιτλων θα ειναι καθοριστικο για μενα προκειμενου να προχωρησω στην αγορα του player.
 

Μηνύματα
92
Reaction score
120
Επιβεβαιώνω και εγώ ότι παίζει κανονικά τους υπότιτλους από usb όταν περαστεί ο τετραψήφιος 6976 όπως γράφει και ο loggeo πιο πάνω, τόσο σε αρχεία mkv με τη μορφή filename.mkv και filename.srt στον ίδιο φάκελο, όσο και για να φορτωθούν εξωτερικοί υπότιτλοι σε ταινίες BR, με τη μορφή /sub/sub.srt
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Να πούμε εδώ ότι η τελευταία beta έκδοση firmware προσφέρει 4 modes remap για hdr.
Εξαιρετικά νέα για κατόχους προβολέων. ;)
Ωραία νέα! :party:
































...αν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι σημαίνει όλο αυτό. :p:D
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Ωραία νέα! :party:











...αν μπορούσαμε να καταλάβουμε τι σημαίνει όλο αυτό. :p:D
Ναι είναι περίπλοκο, αλλά αξίζει.:D
Αυτό σημαίνει Γιαννάκη μου ότι αν αγοράσεις ένα Vertex ή δοκιμάσεις με ένα linker (μπορώ να σου στείλω), εσύ κι όποιος άλλος έχει προβολέα με hdmi 1.4 θα μπορείς να απολαύσεις uhd δισκάκια στον προβολέα σου σε άριστη ποιότητα.
Το oppo μπορεί να κατεβάσει την ανάλυση σε 1080p και να διατηρήσει το χρωματικό τρίγωνο 2020. Ακόμα κι αν δεν μπορούσε τη δουλειά αυτή την κάνει το Vertex ή το linker.
Τα 2 τελευταία βασικά χρειάζονται μόνο για να κάνεις bypass το hdcp 2.2.
Με το νέο firmware λοιπόν λες στο oppo να αφαιρέσει τα metadata απ' τον uhd δίσκο ή file. Στην συνέχεια το oppo έχει 4 presets να επιλέξεις για να μετατρέψεις με βάση τη φωτεινότητα του προβολέα την καμπύλη gamma απο 2.4 σε 2084.
Η μέθοδος μοιάζει πολύ με της lumagen. Φαντάζομαι στο μέλλον θα βελτιωθεί περισσότερο.

Ας το δούμε με ένα παράδειγμα όμως:
Συνδέεις oppo-->linker-->jvc 55.
Φωνάζεις τον μάστορα. Του λες να καλιμπράρει ένα preset στον jvc σου στο wider χρωματικό τρίγωνο που έχει ο προβολέας σου σε gamma 2.4 και σε χρωματικό τρίγωνο 2020. Ότι πέφτει απο το dci στο χρωματικό σου τρίγωνο να είναι τουλάχιστον σωστό.
Λες στο oppo να αφαιρέσει τα metadata απ' τα uhd και μετά επιλέγεις ένα απ' τα 4 preset που σου δίνει. Έχει μια τιμή μέγιστης φωτεινότητας μόνο να πειράξεις. Ανάλογα με το αν την ανεβάζεις ή κατεβάζεις επηρεάζεις το τελικό αποτέλεσμα στα γούστα σου.
Το αποτέλεσμα λέγεται ότι είναι εξαιρετικό. Δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω, έχοντας δει πως δουλεύει ο lumagen.

Για τα παιδιά που έχουν ήδη προβολέα με hdmi 2.0, το Linker ή το Vertex είναι περιττό. Ειδικά όσοι έχουν Epson που ως τώρα δεν είχαν εργαλεία για το uhd.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
:party:

Πότε παραλαμβάνω; :D
Πάρε με τηλέφωνο όποτε θέλεις, στο συρτάρι το έχω.
Το oppo το έχεις;:D
Πιο πολύ θέλω να δω αν κοτσάρεις το egreat στην input του oppo αν δουλέψει αυτό το πράγμα.
Αυτό το λέω για τις ταινίες με cinavia.;)
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ναι είναι περίπλοκο, αλλά αξίζει.:D
Αυτό σημαίνει Γιαννάκη μου ότι αν αγοράσεις ένα Vertex ή δοκιμάσεις με ένα linker (μπορώ να σου στείλω), εσύ κι όποιος άλλος έχει προβολέα με hdmi 1.4 θα μπορείς να απολαύσεις uhd δισκάκια στον προβολέα σου σε άριστη ποιότητα.
Το oppo μπορεί να κατεβάσει την ανάλυση σε 1080p και να διατηρήσει το χρωματικό τρίγωνο 2020. Ακόμα κι αν δεν μπορούσε τη δουλειά αυτή την κάνει το Vertex ή το linker.
Τα 2 τελευταία βασικά χρειάζονται μόνο για να κάνεις bypass το hdcp 2.2.
Με το νέο firmware λοιπόν λες στο oppo να αφαιρέσει τα metadata απ' τον uhd δίσκο ή file. Στην συνέχεια το oppo έχει 4 presets να επιλέξεις για να μετατρέψεις με βάση τη φωτεινότητα του προβολέα την καμπύλη gamma απο 2.4 σε 2084.
Η μέθοδος μοιάζει πολύ με της lumagen. Φαντάζομαι στο μέλλον θα βελτιωθεί περισσότερο.

Ας το δούμε με ένα παράδειγμα όμως:
Συνδέεις oppo-->linker-->jvc 55.
Φωνάζεις τον μάστορα. Του λες να καλιμπράρει ένα preset στον jvc σου στο wider χρωματικό τρίγωνο που έχει ο προβολέας σου σε gamma 2.4 και σε χρωματικό τρίγωνο 2020. Ότι πέφτει απο το dci στο χρωματικό σου τρίγωνο να είναι τουλάχιστον σωστό.
Λες στο oppo να αφαιρέσει τα metadata απ' τα uhd και μετά επιλέγεις ένα απ' τα 4 preset που σου δίνει. Έχει μια τιμή μέγιστης φωτεινότητας μόνο να πειράξεις. Ανάλογα με το αν την ανεβάζεις ή κατεβάζεις επηρεάζεις το τελικό αποτέλεσμα στα γούστα σου.
Το αποτέλεσμα λέγεται ότι είναι εξαιρετικό. Δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω, έχοντας δει πως δουλεύει ο lumagen.

Για τα παιδιά που έχουν ήδη προβολέα με hdmi 2.0, το Linker ή το Vertex είναι περιττό. Ειδικά όσοι έχουν Epson που ως τώρα δεν είχαν εργαλεία για το uhd.

Αυτό που αναφέρεις Γιώργο έχει γίνει σε πολύ γνωστό μέλος από τον Αύγουστο με μεγάλη επιτυχία.!!!
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Αλλά δεν λέει κουβέντα εεε
Rose έχω κ γω εάν θες για άμεσα να δοκιμάσεις
Έχεις και oppo να του "δανείσεις". :D
[DOUBLEPOST=1517570973][/DOUBLEPOST]
Αυτό που αναφέρεις Γιώργο έχει γίνει σε πολύ γνωστό μέλος από τον Αύγουστο με μεγάλη επιτυχία.!!!
Μόνο που τότε δεν υπήρχε εργαλείο για να γίνει remap το gamma Μάνο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.336
Reaction score
94.006
Πάρε με τηλέφωνο όποτε θέλεις, στο συρτάρι το έχω.
Το oppo το έχεις;:D
Θα σε πάρω το ΣΚ. Oppo, αν υπάρχει διαθεσιμότητα, μέσα στην εβδομάδα. ;)
Πιο πολύ θέλω να δω αν κοτσάρεις το egreat στην input του oppo αν δουλέψει αυτό το πράγμα.
Αυτό το λέω για τις ταινίες με cinavia.;)
Γιατί, εσύ δεν έχεις και τα 2;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Θα σε πάρω το ΣΚ. Oppo, αν υπάρχει διαθεσιμότητα, μέσα στην εβδομάδα. ;)

Γιατί, εσύ δεν έχεις και τα 2;
Ναι θα το δοκιμάσω για εγκυκλοπαιδικούς λόγους. Απλά με το lumagen δεν υπάρχει λόγος.:)
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.870.553
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top