Oppo UDP-203 / UDP-205


Μηνύματα
93
Reaction score
90
εχω το 205 και ειναι πολυ καλο για τα λεφτα του. Εξαιρετικα χρησιμο το γεγονος οτι ειναι roon ready
μακαρι να ειχε και spotify...
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Φιλε Loggeo , εγω που δεν εχω εμβαθυνει και τοσο πολυ ,ειδικα στις τελευταιες εξελειξεις του ''σπορ'' με την γενικευση των αναλυσεων 4Κ και την εμφανιση HDR , HDR 10 ,Dolby Vision,και αλλων ωραιων, τι θα μπορουσα να κανω με τον JVC X-700 που εχω,για να βλεπω ταινιες με HDR ? Διοτι ως γνωστον ο X-700 δεν εχει επιλογη HDR. Ενα ΟΡΡΟ θα ελυνε το προβλημα,ωστε να μπορω να βλεπω κανονικα τις ταινιες με HDR? Οχι τποτ'αλλο δηλαδη, αλλα εχω βγαλει τον 700 στο site για πουλημα και αν ειναι,να κοψω την αγγελια.....
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Φιλε Loggeo , εγω που δεν εχω εμβαθυνει και τοσο πολυ ,ειδικα στις τελευταιες εξελειξεις του ''σπορ'' με την γενικευση των αναλυσεων 4Κ και την εμφανιση HDR , HDR 10 ,Dolby Vision,και αλλων ωραιων, τι θα μπορουσα να κανω με τον JVC X-700 που εχω,για να βλεπω ταινιες με HDR ? Διοτι ως γνωστον ο X-700 δεν εχει επιλογη HDR. Ενα ΟΡΡΟ θα ελυνε το προβλημα,ωστε να μπορω να βλεπω κανονικα τις ταινιες με HDR? Οχι τποτ'αλλο δηλαδη, αλλα εχω βγαλει τον 700 στο site για πουλημα και αν ειναι,να κοψω την αγγελια.....
Καταρχάς να πω ότι πέρασα στην hdmi in του oppo το egreat. Κατάφερα να παίξω με επιτυχία όλα τα αρχεία που δοκιμασα και να πάρω atmos και dts x.
Μόνο ένα file είχε θέμα αλλά αυτό αφορά το Egreat.
Για την ώρα δε φαίνεται να έχει ενεργοποιηθεί το cinavia στην input του oppo.
Το ωραιότερο απ ολα είναι ότι το oppo επιτρέπει να ενεργοποιήσουμε όποια απ τις παραμέτρους του θέλουμε ακόμα κι όταν την αναπαραγωγή την κάνει το Egreat.
Αυτό σημαίνει ότι κατάφερα να ενεργοποιήσω το mapping για υλικό που έπαιζε απο άλλο player!

Κώστα τον 700 τον είχα. Δε θυμάμαι αν οι θύρες του υποστηρίζουν το hdcp 2.2.
Αν όχι κάνεις ότι είπα στο παράδειγμα πιο πάνω.
Αν ναι απλά δε χρειάζεσαι linker ή vertex.
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Καταρχάς να πω ότι πέρασα στην hdmi in του oppo το egreat. Κατάφερα να παίξω με επιτυχία όλα τα αρχεία που δοκιμασα και να πάρω atmos και dts x.
Μόνο ένα file είχε θέμα αλλά αυτό αφορά το Egreat.
Για την ώρα δε φαίνεται να έχει ενεργοποιηθεί το cinavia στην input του oppo.
Το ωραιότερο απ ολα είναι ότι το oppo επιτρέπει να ενεργοποιήσουμε όποια απ τις παραμέτρους του θέλουμε ακόμα κι όταν την αναπαραγωγή την κάνει το Egreat.
Αυτό σημαίνει ότι κατάφερα να ενεργοποιήσω το mapping για υλικό που έπαιζε απο άλλο player!

Κώστα τον 700 τον είχα. Δε θυμάμαι αν οι θύρες του υποστηρίζουν το hdcp 2.2.
Αν όχι κάνεις ότι είπα στο παράδειγμα πιο πάνω.
Αν ναι απλά δε χρειάζεσαι linker ή vertex.
:hi::hi:
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Πολλες ευχαριστιες φιλε μου,εισαι πολυ διαφωτιστικος . Και κατι τελευταιο,στο manual του προβολεα γραφει οτι εχει 2 θυρες HDMI (HDCP compatible) και συνεχιζει αναφεροντας οτι , The image of the HDMI input terminal may not be displayed in some cases due to changes in the HDCP specifications. Να θεωρησω οτι ειμαι ενταξει,η εχουν τυχον αλλαξει προσφατα τα πρωτοκολα με αποτελεσμα να διαφοροποιηθουν και τα HDCP specs ? Εχει ακουστει τιποτα τετοιο ? Και παλι ευχαριστω για το χρονο σου.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Ο dla x700 είναι ένα ερμαφρόδιτο προϊόν!
Έχει θύρες HDMI 1.4b, δεν αναγνωρίζει το πρωτόκολλο hdcp 2.2, αλλά δέχεται uhd σήματα.
Κοινώς θα σου χρειαστεί vertex ή linker.

Χθες προσπάθησα να κάνω simulate προβολέα hd χρησιμοποιώντας το νέο OPPO firmware.
Έβαλα τον rs500 σε hd mode (έπαιζε γύρω στα 12 fl) κι είπα στο OPPO να στείλει
1080p24 σήμα με επιλεγμένο off στο 2020. Δοκίμασα και τα 4 modes που δίνονται. Η ταινία ήταν το uhd δισκάκι wonder woman.
20180203_024625.jpg
20180203_024530.jpg

Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακή και κοντραστατη εικόνα!
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Ο dla x700 είναι ένα ερμαφρόδιτο προϊόν!
Έχει θύρες HDMI 1.4b, δεν αναγνωρίζει το πρωτόκολλο hdcp 2.2, αλλά δέχεται uhd σήματα.
Κοινώς θα σου χρειαστεί vertex ή linker.

Χθες προσπάθησα να κάνω simulate προβολέα hd χρησιμοποιώντας το νέο OPPO firmware.
Έβαλα τον rs500 σε hd mode (έπαιζε γύρω στα 12 fl) κι είπα στο OPPO να στείλει
1080p24 σήμα με επιλεγμένο off στο 2020. Δοκίμασα και τα 4 modes που δίνονται. Η ταινία ήταν το uhd δισκάκι wonder woman.
View attachment 89113 View attachment 89114
Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακή και κοντραστατη εικόνα!

Έχω κάνει ήδη κάποιες δοκιμές και το αποτέλεσμα είναι πολλά υποσχόμενο. Θα παίξω λίγο ακόμη για να έχω μια πλήρη εικόνα.
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΟ ! Να υποθεσω δηλαδη ,οτι στην περιπτωση μου, χρειαζομαι,εκτος απο το ΟΡΡΟ,και ενα απο τα δυο μπλιμπλικια που αναφερεις ? Και τι κοστος εχουν αυτα ? Που τα βρισκω ? Και παλι ευχαριστω για το χρονο σου.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Παίδες και το integral κάνει κι έχει 2 HDMI in και out.

Δεν κάνει scaling όπως οι άλλες 2 συσκευές αλλά δε μας χρειάζεται κιόλας με το OPPO.
Το μόνο που θέλουμε είναι να σπάει το hdcp 2.2.
Έχω στην άκρη ένα linker κι ένα integral που δε χρησιμοποιώ πλέον.
Έχουν πάρει τη θέση τους το vertex κι ο lumagen pro.
Αν κάποιος θέλει να κάνει δοκιμές ας επικοινωνήσει μαζί μου.
Θα έχει ενδιαφέρον η γνώμη του Μανώλη μόλις ολοκληρώσει κι αυτός τις δοκιμές.
Δυστυχώς δεν είναι μια απλή διαδικασία για τον απλό user.
 

Μηνύματα
81
Reaction score
226
Έχω κάνει ήδη κάποιες δοκιμές και το αποτέλεσμα είναι πολλά υποσχόμενο. Θα παίξω λίγο ακόμη για να έχω μια πλήρη εικόνα.
Μόλις βγάλεις συμπεράσματα να μας ενημερώσεις Μανώλη μου ...
 

Μηνύματα
279
Reaction score
668
Νομιζετε οτι θα ηταν μια καλη λυση να συνδεσω το oppo udp-203 με ενα synology nas στο οποιο να κατεβασω ταινιες απο το torrent?
Εχω και τον
JVC DLA-X5900 |
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.891
Ναι είναι περίπλοκο, αλλά αξίζει.:D
Αυτό σημαίνει Γιαννάκη μου ότι αν αγοράσεις ένα Vertex ή δοκιμάσεις με ένα linker (μπορώ να σου στείλω), εσύ κι όποιος άλλος έχει προβολέα με hdmi 1.4 θα μπορείς να απολαύσεις uhd δισκάκια στον προβολέα σου σε άριστη ποιότητα.
Το oppo μπορεί να κατεβάσει την ανάλυση σε 1080p και να διατηρήσει το χρωματικό τρίγωνο 2020. Ακόμα κι αν δεν μπορούσε τη δουλειά αυτή την κάνει το Vertex ή το linker.
Τα 2 τελευταία βασικά χρειάζονται μόνο για να κάνεις bypass το hdcp 2.2.
Με το νέο firmware λοιπόν λες στο oppo να αφαιρέσει τα metadata απ' τον uhd δίσκο ή file. Στην συνέχεια το oppo έχει 4 presets να επιλέξεις για να μετατρέψεις με βάση τη φωτεινότητα του προβολέα την καμπύλη gamma απο 2.4 σε 2084.
Η μέθοδος μοιάζει πολύ με της lumagen. Φαντάζομαι στο μέλλον θα βελτιωθεί περισσότερο.

Ας το δούμε με ένα παράδειγμα όμως:
Συνδέεις oppo-->linker-->jvc 55.
Φωνάζεις τον μάστορα. Του λες να καλιμπράρει ένα preset στον jvc σου στο wider χρωματικό τρίγωνο που έχει ο προβολέας σου σε gamma 2.4 και σε χρωματικό τρίγωνο 2020. Ότι πέφτει απο το dci στο χρωματικό σου τρίγωνο να είναι τουλάχιστον σωστό.
Λες στο oppo να αφαιρέσει τα metadata απ' τα uhd και μετά επιλέγεις ένα απ' τα 4 preset που σου δίνει. Έχει μια τιμή μέγιστης φωτεινότητας μόνο να πειράξεις. Ανάλογα με το αν την ανεβάζεις ή κατεβάζεις επηρεάζεις το τελικό αποτέλεσμα στα γούστα σου.
Το αποτέλεσμα λέγεται ότι είναι εξαιρετικό. Δεν έχω λόγο να μην το πιστέψω, έχοντας δει πως δουλεύει ο lumagen.

Για τα παιδιά που έχουν ήδη προβολέα με hdmi 2.0, το Linker ή το Vertex είναι περιττό. Ειδικά όσοι έχουν Epson που ως τώρα δεν είχαν εργαλεία για το uhd.
EGreat A5 -> OK
Oppo 203 -> OK
Linker -> OK

Όλα ρυθμίστηκαν από τον Καστρουνή (καμπύλη gamma 2.4, προβολέας στο high) με εντυπωσιακά αποτελέσματα. :hi:
Την επομενη εβδομάδα αναμένεται ρύθμιση του JVC για αναπαραγωγή 1080, αφού η καμπύλη gamma έχει φύγει.

Με την ευκαιρία αυτή θα γίνει και συγκριτικό σε αναπαραγωγή 1080 - 4Κ από προβολέα 1080, με την παρουσία διακεκριμένων μελών του AVSite. :p

Stay tuned...:party:
 








Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.128
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top