Oppo UDP-203 / UDP-205

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Δε νομίζω να είναι θέμα του firmware. Έχεις ρυθμίσει σωστά τον αριθμό των ηχείων και την έξοδο ήχου σε HDMI ή σε RCA?
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
μα δεν μπορώ να ρυθμίσω τον αριθμό των ηχείων, μέγεθος, απόσταση κλπ, διότι το speaker configuration δεν έχει δίπλα κουκίδα, και από το filter characteristics πηγαίνει κατευθείαν στο crossover. Την ενδιάμεση επιλογή speaker configuration την προσπερνάει.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
247
Δεν ξέρω γιατί στο κάνει αυτό. Στο δικό μου, το 205, εχω συνδέσει δύο ηχεια και τα βλεπει κανονικά. Από τις ρυθμίσεις πάω στο Audio proccesing και κανονικά στο speaker configuration, όπου μου επιτρέπει να αλλάξω χειροκίνητα ότι θέλω. Μήπως να έβαζες εργοστασιακές ρυθμίσεις και να ξαναδοκιμάσεις?
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Τελικά το θέμα λύθηκε αφού πρώτα το έβγαλα από την πρίζα και ξεσύνδεσα τα πάντα. Και το αποτέλεσμα είναι βάζοντας σωστα τις αποστάσεις και βάζοντας small, να αλλάξει τελείως η απόκριση του 205 στο πολυκάναλο (προς το καλύτερο φυσικά). Εβαλα το κρος στα 60hz, την ίδια τιμή έβαλα και στα ηχεία και στα σαμπ οπότε κάνει τώρα bass management και το χαμηλό < 60hz αναπαράγεται μόνον από τα σαμπ. Θα πειραματιστώ και με άλλες τιμές στο cross.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
80 βάλε και μη το σκέφτεσαι.

Καθόλου σκέψη. Μηδέν.

Κρος θα κάνει μόνο αυτό. Όχι και τα ηχεία και το/τα σαμπ και το οππο, όχι κρος από όλες τις πλευρές.

1 διαχείριση του κρος. Τώρα έβαλες το οππο να κάνει κρος, άσε τα ηχεία ελεύθερα χωρίς κρος και το σαμπ ομοίως χωρίς καμία αποκοπή.
 
Last edited:




Μηνύματα
23
Reaction score
3
Μετά την τελευταία αναβάθμιση δυστυχώς σταμάτησε να περνάει HDR από το HDMI in που έχω συνδεμένο το chromecast ultra για να βλέπω Netfix 4K HDR στον προτζέκτορα.
Περνάει μόνο 4Κ και το μετατρέπει σε SDR διατηρώντας όμως το ΒΤ. 2020.

Ούτε σε HDMI IN ούτε σε HDMI ΙN BYPASS. Έχω δοκιμάσει τα πάντα. :(

Με το παλαιό firmware δεν υπήρχε πρόβλημα.
Παιδιά από καιρό είχα δει τη συγκεκριμένη αναφορά,αλλά τώρα βρήκα χρόνο και το θυμήθηκα να σας ρωτήσω:

Λέτε ότι με την τελευταία αναβάθμιση το oppo σταμάτησε να περνάει HDR από την HDMI in. Απ 'ότι καταλαβαίνω εφόσον λέτε ότι σταμάτησε να περνάει HDR από την HDMI in εννοείτε ότι σταμάτησε να περνάει όλα τα είδη του HDR,δηλαδή:

1. Σταμάτησε να περνάει HRD10 από την HDMI in
2. Σταμάτησε να περνάει Dolby Vision από την HDMI in

Τώρα τα παραπάνω μου ακούγονται ιδιαίτερα περίεργα για τους παρακάτω δυο λόγους:

1. Για το HDR10 από την HDMI in:

Σύμφωνα με το firmware history που υπάρχει διαθέσιμο στο Αμερικάνικο site του oppo, εδώ:


Αν δείτε το firmware με :

Main Version UDP20X-50-0913
Release Date: September 13, 2017
MCU Version:
MCU203-01-1118 (UDP-203), MCU205-01-1220 (UDP-205)

στα Release Notes αναφέρει στο 2 :

2. Added HDR10 support for the HDMI input. An HDMI In Specs setting has also been added to the Setup Menu.

Επίσης όπως όλοι γνωρίζουμε τα χαρακτηριστικά κάθε firmware είναι ίδια για Αμερική με το αντίστοιχο firmware για τα Ευρωπαικά το οποίο παραδοσιακά βγαίνει μερικές ημέρες ή εβδομάδες μετά.

2. Για το Dolby Vision από την HDMI in:

Στην τελευταία αναβάθμιση για την οποία γίνεται λόγος, μια από τις βασικότερες προσθήκες ήταν η υποστήριξη Dolby Vision passthrough διαμέσου της HDMI In. Δείτε και πάλι τι αναφέρεται: Αντιγράφω αυτή τη φορά από την Ευρωπαική σελίδα του oppo:


Latest Official Firmware - Release Date: 22nd February 2019

Release Notes:

Category: Latest Official Release
Main Version: UDP20XEU-65-0131
Loader Version: TF0035
MCU Version: MCU203-01-1118

Comparing to the previous Official release version UDP20XEU-60-0625, the major changes included in this version are:

1. Added the "HDMI IN BYPASS" mode for Dolby Vision passthrough via HDMI In.
2. General fixes and disc compatibility improvements based on recent and upcoming UHD Blu-ray releases as well as user-submitted samples.


Δηλαδή με δυο λόγια σχετικά με την HDMI in θύρα του oppo σύμφωνα με τα παραπάνω η υποστήριξη HRD10 διαμέσου της HDMI in υπήρχε ήδη από το firmware του Σεπτεμβρίου 2017 ενώ στο τελευταίο firmware αναφέρεται ότι επιπλέον προστέθηκε και υποστήριξη για να μπορεί να περνάει και Dolby Vision διαμέσου της HDMI in του oppo. Δηλαδή σύμφωνα με όσα αναφέρονται,μετά και το τελευταίο firmware από την θύρα HDMI in του oppo περνάνε τα πάντα (HDR10,Dolby Vision,κλπ)
Γι'αυτό μου κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που αναφέρετε ότι πλέον δεν περνάει καθόλου HDR ! Δηλαδή ούτε καν HDR10,πόσο μάλλον Dolby Vision ! Τι ακριβώς συμβαίνει τελικά? Έχουμε κάποια νεώτερα από δοκιμές?

Επίσης, για να ευλογήσω και τα γένια μου, να αναφέρω ότι πέρισυ που είχα αρκετή επικοινωνία με ένα Εγγλέζικο μαγαζί όπου σκεφτόμουν να το αγοράσω,είχα ρωτήσει εκεί αν το player υποστηρίζει Dolby Vision passthrough διαμέσου της HDMI in θύρας του. Η κοπέλα μου είχε απαντήσει πως δεν γνώριζε και μου είχε αναφέρει ότι το προώθησε στο τεχνικό τμήμα της oppo. Αυτό έγινε περίπου πέρισυ τέτοιο καιρό,γι αυτό και θυμάμαι ότι μόλις είχα δει ότι στο τελευταίο firmware αρχές του 2019, πρόσθεσαν υποστήριξη Dolby Vision passthrough διαμέσου της HDMI in σκέφτηκα αμέσως ότι πιθανότατα να εισακούστηκε η αναφορά που είχε προωθηθεί στο τεχνικό τμήμα της oppo,από εμένα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.067
Reaction score
2.182
Tο Cromecast το ήθελα για Netflix. Οι περισσότερες HDR ταινίες του είναι Dolby Vision. Tο είδα τώρα που πήρα μια LG TV που το υποστηρίζει.
Όντως είναι περίεργο και δεν έχει λογική αλλά δυστυχώς έτσι είναι. Ίσως κάτι να φταίει στην συνεργασία Cromecast - Oppo. Τι να πω :idk:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Βοηθάτε πατριώτες.... :biggrin:

Σε πολλές περιπτώσεις, όταν βάλω να παίξει επόμενη ταινία μέσω δικτύου, το 203 δεν παίζει τον ήχο. Αν η ταινία έχει και δεύτερη μπάντα ήχου, η εναλλαγή μεταξύ τους λύνει το πρόβλημα και ο ήχος "ξεκλειδώνει". Αν όμως δεν υπάρχει άλλη μπάντα ήχου, ο ήχος επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση του Oppo.

Ξέρει κάποιος άλλη λύση;
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Αυτά δεν τα γλυτώνεις φίλε. Συχνά πυκνά όταν προσπαθώ να μπω σε φάκελλο smb τρώει κολλήματα και πρέπει να επανεκκινήσω.
Κάνε μια προσπάθεια απ' το application. Κάποιες φορές που το oppo έδειχνε κολλημένο, υπάκουγε στο app.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Βοηθάτε πατριώτες.... :biggrin:

Σε πολλές περιπτώσεις, όταν βάλω να παίξει επόμενη ταινία μέσω δικτύου, το 203 δεν παίζει τον ήχο. Αν η ταινία έχει και δεύτερη μπάντα ήχου, η εναλλαγή μεταξύ τους λύνει το πρόβλημα και ο ήχος "ξεκλειδώνει". Αν όμως δεν υπάρχει άλλη μπάντα ήχου, ο ήχος επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση του Oppo.

Ξέρει κάποιος άλλη λύση;
Μια από τα ίδια εδώ. Όχι πολύ συχνά.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αυτά δεν τα γλυτώνεις φίλε. Συχνά πυκνά όταν προσπαθώ να μπω σε φάκελλο smb τρώει κολλήματα και πρέπει να επανεκκινήσω.
Κάνε μια προσπάθεια απ' το application. Κάποιες φορές που το oppo έδειχνε κολλημένο, υπάκουγε στο app.
App??? Ποιο app?
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.878
Βοηθάτε πατριώτες.... :biggrin:

Σε πολλές περιπτώσεις, όταν βάλω να παίξει επόμενη ταινία μέσω δικτύου, το 203 δεν παίζει τον ήχο. Αν η ταινία έχει και δεύτερη μπάντα ήχου, η εναλλαγή μεταξύ τους λύνει το πρόβλημα και ο ήχος "ξεκλειδώνει". Αν όμως δεν υπάρχει άλλη μπάντα ήχου, ο ήχος επανέρχεται μόνο με επανεκκίνηση του Oppo.

Ξέρει κάποιος άλλη λύση;
συχνο φαινομενο...
 





rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Για βοηθήστε για να μην χαθώ στο ψάξιμο:
- Αλλάζει το χρώμα των υπότιτλων και πώς;
- Ελληνικοί υπότιτλοι ενσωματωμένοι σε BD δεν παίζουν στο 203, ενώ παίζουν στο Dune. Τι σκ@τά φταίει;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top