Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10

To scaler εκτός από την καλύτερη κίνηση,

τις περισσότερες εισόδους και την ευκολία να πηγαίνει ένα καλώδιο στο προβολέα που έχει,

που αλλού είναι χρήσιμος;

Αξίζει να διαθέσουμε τα χρήματα που κοστίζει;
Το εαν αξιζει η οχι ειναι παντα σχετικο και το αποφασιζει/κρινει διαφορετικα
ο καθενας απο εμας.
Εκτος απο οσα αναφερεις ηδη θα πρεπει να προσθεσεις και την
βελτιωση στο συνολο της εικονας ειδικα απο σηματα χαμηλοτερης
αναλυσης(π.χ. τηλεοραση)
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Re: Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10

Κατά την ταπεινή μου άποψη λοιπόν, δεν υπάρχει αντικειμενικά σωστή εικόνα που είναι δυνατόν να μας ικανοποιήσει όλους ταυτόχρονα. Υπάρχει μόνο η εικόνα που μας ικανοποιεί, που μας αρέσει, που μας κάνει ευτυχισμένους μια συγκεκριμένη χρονική περίοδο.
:615::615:
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.628
Reaction score
94.576
Απάντηση: Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10

Σ΄ευχαριστώ φίλε Ανδρέα για τις απαντήσεις!

Πάντα πρόθυμος στις ερωτήσεις που κάνουμε όλοι εδώ μέσα.

Καλή σου χρονιά.:605:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10

Σ΄ευχαριστώ φίλε Ανδρέα για τις απαντήσεις!

Πάντα πρόθυμος στις ερωτήσεις που κάνουμε όλοι εδώ μέσα.

Καλή σου χρονιά.:605:
Ειναι η μεγαλυτερη χαρα μου:126:
Καλη χρονια και σε εσενα!

Α, σας ειπα πως μου εφεραν πρωι-πρωι τον scaler?:144:
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10

Ειναι η μεγαλυτερη χαρα μου:126:
Καλη χρονια και σε εσενα!

Α, σας ειπα πως μου εφεραν πρωι-πρωι τον scaler?:144:
:111:
Λέγε, λέγε, λέγε, λέγε, λέγε!
Εντυπώσεις, εντυπώσεις, εντυπώσεις, εντυπώσεις... :138:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10

:111:
Λέγε, λέγε, λέγε, λέγε, λέγε!
Εντυπώσεις, εντυπώσεις, εντυπώσεις, εντυπώσεις... :138:
Οπως καταλαβατε...δεν προλαβα.
Απο Δευτερα...
 


Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
και για ποιον τον περασες,να κανεις βολτα;

Καφατος λεγεται οχι.....Γερμανος!!! :142:
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10

Οπως καταλαβατε...δεν προλαβα.
Απο Δευτερα...
Καλή χρονιά, περιμένω και εγώ τις εντυπώσεις.
Επίσης, τι είναι καλύτερο να επενδύσει κανείς για συνδιασμό με τον optoma 800xlv, (1) στο scaler optoma hd3000 και σε ένα φτηνό blu-ray player (π.χ.Sony550) ; ή (2) σε ένα ακριβώτερο player π.χ.pioneer LX71;
Η πρώτη λύση θα κάνει μεγάλη διαφορά στα υπάρχοντα DVD και σήμα τηλεόρασης; ή μόνο στα blu-ray;:623:
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Optoma HD800xlv vs Sony VPL HW10

Καλή χρονιά, περιμένω και εγώ τις εντυπώσεις.
Επίσης, τι είναι καλύτερο να επενδύσει κανείς για συνδιασμό με τον optoma 800xlv, (1) στο scaler optoma hd3000 και σε ένα φτηνό blu-ray player (π.χ.Sony550) ; ή (2) σε ένα ακριβώτερο player π.χ.pioneer LX71;
Η πρώτη λύση θα κάνει μεγάλη διαφορά στα υπάρχοντα DVD και σήμα τηλεόρασης; ή μόνο στα blu-ray;:623:
Εμ, εχεις δικαιο, το εχω αργησει...
Θα εχεις τις απαντησεις σου συντομα:126:
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Αργησα λογω φορτου εργασιας να γραψω για τους δυο προβολεις ,και βρισκοντας λιγο χρονο ,θα πω δυο πραγματα. Κατ'αρχην, στην κατηγορια των 2000ε ειναι αδιαφιλονικητοι νικητες .Η εικονα που προβαλλουν ειναι εξαιρετικη για τα χρηματα που απαιτουν. Ο ΟΡΤΟΜΑ ειναι εκπληξη ,διοτι καταφερνει να κερδισει τις εντυπωσεις ,οντας πιο φωτεινος ,και πιο ευκρινης απο τον ΣΟΝΥ, με αποτελεσμα σε φωτεινα και ημιφωτεινα πλανα, να παιζει ανευ αντιπαλου , σκετη απολαυση...Αντιθετως, στα σκοτεινα πλανα, η κατασταση αντιστρεφεται α ρ δ η ν ,σε σημειο που να νομιζεις οτι βλεπεις αλλους προβολεις. Εδω ο ΣΟΝΥ παιρνει το αιμα του πισω. Ποιον θα αγοραζα? Χμμμμ.... αν δεν υπεφερα απο το φαινομενο του rainbow,τον ΟΡΤΟΜΑ. Εαν ειμουνα φαν των ατμοσφαιρικων ταινιων οπου επικρατουν τα σκοτεινα πλανα, θα σκεφτομουν ΣΟΝΥ. Παντως ο ΟΡΤΟΜΑ δεν ειχε πολυ r/b. Επισης για τον Lambros εχω να πω,[ επειδη ημουν κατοχος του ΟΡΤΟΜΑ 81 οποιος συνοδευοταν υποχρεωτικα απο εξωτερικο scaller] οτι αν ειναι ο ιδιος scaller, να τον προτιμησει, διοτι ειναι πολυ καλος,και οπως και να το κανουμε, ενας scaller, δινει μεγαλη ευκολια στο στησιμο οποιουδηποτε set-up τοσο για το παρον, οσο και για το μελλον.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Kώστα, η κριτική σου για τους δύο προβολείς ήταν πολύ "διαφωτιστική", και επιβεβαιώνει αυτήν του Ανδρέα. Είμαι οπαδός του φωτεινού προβολέα αφού έχω ήδη τον optoma hd72i, γιατί πέραν της φωτεινότητας βρίσκω ότι προσδίδει και μια πιο τρισδιάστατη υφή στην εικόνα.
Έχεις κάποια άποψη για τα άλλα ερωτήματα που θέτω; Τι player χρησιμοποιείς με τον 81;
Καλή χρονιά.:102:
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
1.ο scaler μπορει να χρησιμοποιηθει/αγορασθει για αλλους προβολεις ειτε ειναι ΟΡΤΟΜΑ ειτε οχι;
2.στην ιδια κατηγορια τιμης χωραει στη συγκριση και ο Benq w5000;
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
1.ο scaler μπορει να χρησιμοποιηθει/αγορασθει για αλλους προβολεις ειτε ειναι ΟΡΤΟΜΑ ειτε οχι;
2.στην ιδια κατηγορια τιμης χωραει στη συγκριση και ο Benq w5000;
Για την πρώτη ερώτηση η απάντηση είναι ναι, ανεξαρτήτως μάρκας προβολέα.
 

Μηνύματα
851
Reaction score
748
Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτοχος Optoma

Αν τοποθετηθεί ο προβολέας(Optoma) στο ταβάνι σε απόσταση 5 μέτρων από την οθόνη τότε η πάνω πλευρά της εικόνας πόσα cm απέχει από το ταβάνι?
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Μήπως γνωρίζει κάποιος κάτοχος Optoma

Αν τοποθετηθεί ο προβολέας(Optoma) στο ταβάνι σε απόσταση 5 μέτρων από την οθόνη τότε η πάνω πλευρά της εικόνας πόσα cm απέχει από το ταβάνι?
Ποιό μοντέλο;

http://www.optomausa.com/distancecalculator.asp
 

Μηνύματα
689
Reaction score
184
Φιλε Lambros, εγω, οταν ειχα τον ΟΡΤΟΜΑ,τον επαιζα με ενα player SAMSUNG BDP-1000 και στη συνεχεια με το BDP-1400.Θεωρω τη λυση scaller την καλυτερη, για την θεαση ταινιων και DVD,και BLURAY, και ειδικα για για TV.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πρεπει να σας πω πως εχω ηδη συνδεσει τον scaler με τον HD800XLV
Δυστυχως αρχικα ειχα ενα προβλημα με το remote control-το οποιο
τελικα αποδειχτηκε πως ηταν οι ληγμενες μπαταριες που ειχε η Optoma στην συσκευασια-
το οποιο και λυθηκε.
Στην συνεχεια ηρθα αντιμετωπος με μια σπαζοκεφαλια στις αναλυσεις αλλα δεν εχω βρει καθολου καιρο να ασχοληθω καθως ολη
αυτη η εβδομαδα ηταν ιδιαιτερα πολυασχολη.
Παντως οι πρωτες εικονες που πηρα εδιναν οριακη βελτιωση της εικονας
ακομα και σε χρηση blu ray(δεν δοκιμασα DVD η τηλεοπτικο σημα)
Περισσοτερα μολις βρω λιγο χρονο...
 

Μηνύματα
463
Reaction score
32
Μετα την εγκατάσταση του προβολεα (800xlv) και την συνδεση του με τον scaler που τον συνοδευει καθησα λιγη ώρα να παρακολουθησω την εικόνα του. Παρ' ότι τον είδα για περιορισμένο χρονικο διάστημα και εχοντας δει τους sony (80 και 10) παρατήρησα τα εξής:

1. η ευκρινειά του ειναι παρα πολυ καλή. Μαλλον για να το πώ καλυτερα και πάντα σε συγκριση με τους 2 sony είναι πολυ κοντά στον 80 και καλύτερος απο τον 10.

2. Μου άρεσε πολυ η κίνηση του (στο scaler ρυθμιση 1920 X 1080 @ 50). θα τον τοποθετούσα ένα κλίκ παρακάτω απο τον 80 αλλα σε σχεση με τον 10, εγω είδα καλύτερη κίνηση. Τελικά στο θεμα αυτό ο 80 είναι αξεπέραστος τουλάχιστον απο μηχανηματα ίσης αξίας πόσο μαλλον απο μηχανήματα κατώτερης κατηγορίας τιμής. Πλεον ψαχνω σε διαφορους projectors ποιός κανει το λιγότερο flickering στην κίνηση.

3. Η φωτεινότητα του είναι το κατι άλλο. με ημίφως και εβγαζε μάτια στην οθόνη χωρίς να δείχνει να ζοριζεται απο το μεγεθος της οθόνης (120"). Σε φωτεινά πλάνα ολα εδειχναν να γίνονται στην σωστη ώρα της ημέρας με πολύ ζωντανα χρωματα. Δεν έκανα καμμία ρυθμιση στα μενού και είμαι απολυτως σιγουρος οτι η εικόνα του μπορεί να βελτιωθεί παρα πολυ με σωστη ρύθμιση η οποία ουσιαστικα θα του περιορίσει το φως που τόσο απλοχερα δίνει. Αυτό ουσιαστικά θα τον κάνει να αποδόσει καλύτερα και στα σκοτεινά πλανα στα οποία μαλλον ηδη έχετε καταλάβει οτι πάσχει. Ευτυχως οι ρυθμίσεις είναι παρα πολλες και ο καθένας θα φέρει την εικόνα του προβολέα αυτού εκει που θέλει. Μαλλον όμως αυτός ο προβολέας είναι γι' αυτούς που τους αρέσουν οι φωτεινοί προβολείς (μεσα σ'αυτούς είμαι και εγω) και με μικρες παραχωρήσεις στα σκοτεινά και στα μαύρα παίρνουν συνολικά πολύ καλή εικόνα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.940
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top