PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Κατά την διάρκεια ενός πρωινού της άνοιξης που μας πέρασε χτύπησε το τηλέφωνο . Μια γνώριμη φωνή ακούστηκε! Ήταν η χαρακτηριστική φωνή του γνωστού ασπρομάλλη γέροντα νάρκισσου ( που μας βάζει avatar την τραβηχθείσα προ 30 ετών φωτογραφία του φωτογραφία του ). Ακολούθησε ο εξής διάλογος :
--- (Καφ.) Καλημέρα ! ( με ύφος γλυκανάλατο)
--- (Τσαν) Έλα ρε ! Τι θέλεις πρωί –πρωί;;;
--- Μου τηλεφωνεί συνέχεια ένας από την Κύπρο και ισχυρίζεται ότι έχει φτιάξει ένα «καταπληκτικό» μηχάνημα. Θέλει να το δοκιμάσουμε !Με παίρνει συνέχεια και με ζαλίζει. Τον παρέπεμψα όμως σε εσένα.
---Ρε συ Ανδρέα δεν με λυπάσαι ! Είναι δυνατόν να ξεφορτώνεσαι συνέχεια τον κάθε ενοχλητικό φορτώνοντας τον στην πλάτη μου;;;
---Τι να κάνω μωρέ;;; Βρες εσύ ένα τρόπο να τον ξεφορτωθείς!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Πέρασαν λίγες μέρες και το τηλέφωνο ξαναχτύπησε . Αυτήν την φορά ακούστηκε μια φωνή με έντονα τα γνωστά χαρακτηριστικά του κυπριακού ιδιώματος-προφοράς!
---Γεια σας ! Λέγομαι Θόδωρος Παλλαρής και είμαι γιατρός. Μένω στην Κύπρο και χόμπι μου είναι η τα ηλεκτρονικά . Εδώ και 20 περίπου χρόνια έχω εφεύρει μια καινοτόμα-ριζοσπαστική τοπολογία που λύνει όλα τα προβλήματα των ενισχυτικών διατάξεων. Όλες οι χρησιμοποιούμενες μέχρι σήμερα τοπολογίες (DARLIGTON,SINGLAI κ.λ.π.) έχουν σοβαρές αδυναμίες που σχετίζονται με εγγενείς σε αυτές σχεδιαστικές ατέλειες !

Αδυναμίες που ελέγχονται εν μέρει με την χρήση ενός αναγκαίου κακού : Της αρνητικής ανάδρασης. Ενός εργαλείου που κανείς δεν ξέρει επακριβώς σε ποιον βαθμό-εκταση πρέπει να το χρησιμοποιήσει για να έχει τα μέγιστα οφέλη και τις ελάχιστες κακές παρενέργειες.

Ταυτόχρονα ,από όλους τους εμπλεκόμενους στoν χώρο των ηλεκτρονικών, παραβλέπεται το μείζον θέμα της «θερμοκρασιακής σταθεροποίησης» που είναι απαραίτητη για την ιδανική λειτουργία μιας ενισχυτικής διάταξης. Τις δικές μου ανακαλύψεις τις έχω υποβάλλει για κατοχύρωση στο Patent Office στο Λονδίνο.

--- Με λίγα λόγια κ. Παλλαρή ισχυρίζεστε ότι όλες οι ενισχυτικές διατάξεις που χρησιμοποιούνται σήμερα είναι ατελείς και εσείς βρήκατε κάτι νέο που προσεγγίζει το ιδανικό.
---Ακριβώς. Και μάλιστα μπορεί να τύχει σοβαρής αξιοποίησης όχι μόνο στις audio εφαρμογές αλλά και στις εφαρμογές εικόνας, ιατρικών μηχανημάτων, στρατιωτικών εφαρμογών ,τηλεπικοινωνιών, hardware πληροφορικής, radars , δικτύων κάθε φύσεως κ.λ.π.,κ.λ.π!
---Ωραία αυτά μου αναφέρετε ! Εγώ όμως τι μπορώ να κάνω στην προκείμενη περίπτωση;
---Έχω κατασκευάσει ένα line προενισχυτή που χρησιμοποιεί την συγκεκριμένη τοπολογία ! Θα ήθελα να τον ακούσετε και να επιβεβαιώσετε αυτό που ισχυρίζομαι. Ότι είναι ίσως ο καλύτερος προενισχυτής που έχει υλοποιηθεί!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Αυτόματα δύο σκέψεις μου γεννήθηκαν:
α) Αυτός ο άνθρωπος είναι διαταραγμένος !!!
β) Βρες ένα τρόπο να τον ξεφορτωθείς γρήγορα και ανώδυνα!!!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

---Ξέρετε κ. Παλλαρή έχω δεκάδες υποχρεώσεις και δεν μπορώ αυτόν τον καιρό να ασχοληθώ. Ίσως μπορέσω μετά από κάποιους μήνες.
Πέρασαν οι μήνες και φτάσαμε στις παραμονές της έκθεσης hi end στην Αθήνα.
Το τηλέφωνο χτύπησε και ήταν ο κ. Παλλαρής .
---Βρίσκομαι στην Αθήνα και έχω και τον προενισχυτή μαζί μου. Θέλεις να σου τον φέρω να τον ακούσεις . Θα τον πάρω όμως αμέσως γιατί δεν θέλω να ασχοληθεί κάποιος με αυτόν και να αντιγράψει ιδέες μου που δεν έχουν ακόμη κατοχυρωθεί πλήρως.
--- ( Αμέσως είπα από μέσα μου: Ρε γαμώτο που μπλέξαμε….) Κε Παλλαρή εγώ δεν μπορώ να αποφανθώ για το οποιοδήποτε μηχάνημα στο πόδι ! Θέλω να το ακούσω με την ησυχία μου , να το ψάξω σε επαρκές πλήθος συστημάτων και «μεθοδεύσεων» και να εκμαιεύσω από αυτό το maximum. Και αυτό ενίοτε απαιτεί μακρύ χρόνο.
---Τουλάχιστον να σας τον φέρω να τον δείτε !
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Έκλεισα ραντεβού με βαριά καρδιά και τον περίμενα. Χτυπάει το κουδούνι και ανοίγω.
Εμφανίστηκε μια συμπαθέστατη , ιδιαίτερα ευγενική και χαμηλών τόνων φυσιογνωμία.

Έβγαλε από ένα ταξιδιωτικό σακίδιο δύο μικρά λευκά κουτάκια . Ήταν ο εν λόγω προενισχυτής.
Κατασκευή και εξωτερική εμφάνιση ψιλοάθλια. Μου τον ανοίγει και με ταχύτητα και μυστικοπάθεια μου δείχνει για δευτερόλεπτα το εσωτερικό του. Υλικά του δίφραγκου που δεν παρουσιάζονται σε ιδιοκατασκευές άφραγκων μαθητών του γυμνασίου . Τροφοδοτικό της πλάκας χωρίς ούτε στοιχειώδεις σταθεροποιήσεις.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

---Τι είναι αυτά κ.Παλλαρή;;;;; Είναι δυνατόν να παίζει αυτό το «σούργελλο»;;;;
---Σκόπιμα τον έχω έτσι. Θέλω να δείξω ότι το κύκλωμα δουλεύει τέλεια ακόμη και με άθλια ταλαιπωρημένα υλικά και με τροφοδοτικό της πλάκας. Μήπως θα μπορούσατε να τον χρησιμοποιήσετε στην έκθεση στο σύστημα του avsite;;; Υπό την προυπόθεση ότι θα μου δώσετε τον λόγο της τιμής σας ότι δεν θα τον ανοίξετε και δεν θα αφήσετε κανένα να τον περιεργαστεί.

(Σκέφτηκα αμέσως: Τι πάθαμε !!!!Θα γίνουμε ρεζίλι και των σκυλιών!) Αγχωμένος από τις κάθε φύσης υποχρεώσεις μου για να τον ξεφορτωθώ του είπα εντάξει.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Πήγαμε λοιπόν στην έκθεση. Κάποια στιγμή συνέδεσα τον εν λόγω προενισχυτή στον τελικό μου που είχα μεταφέρει στην έκθεση . Ο ήχος ήταν μέτριος . Όμως μέτριος ήταν και με τον άλλον πανάκριβο προενισχυτή που είχα εκεί διαθέσιμο, μέτριος ήταν και με τον λαμπάτο ολοκληρωμένο που επίσης υπήρχε εκεί . Θεωρώντας ότι έφταιγε ο τραγικός χώρος , τα ηχεία που ήταν άστρωτα κ.λ.π,κ.λ.π. σταμάτησα να ασχολούμαι και συμβιβάστηκα με την δεδομένη μετριότητα.

Εκ των υστέρων ανακάλυψα ότι μελετώντας πρόχειρα το manual του τελικού , κατάλαβα λάθος τον τρόπο της unbalanced συνδεσμολογίας. Τα έκανα θάλασσα και για αυτό δεν έβγαινε άκρη με συνέπεια να εγκαταλείψω την προσπάθεια για καλό αποτέλεσμα .

Μέχρι τότε είχα δουλέψει στο σπίτι το τελικό μόνο με balanced συνδεσμολογία. Ο συγκεκριμένος τελικός όμως έχει από πίσω δύο ζευγάρια RCA ! Ένα κανονικής και ένα αντεστραμμένης φάσης. Συνέδεα λοιπόν το ένα κανάλι σε φάση και το άλλο εκτός φάσης. Το ένα κανάλι έπρεπε να συνδεθεί διαφορετικά και οι ελεύθερες rca υποδοχές έπρεπε να βραχυκυκλωθούν! Τίποτε από αυτά δεν έγινε και είναι άξιο απορίας πως το τελικό αποτέλεσμα δεν ήταν τελείως «κουκουρούκου»!
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Τέλος πάντων μετά την βαβούρα της έκθεσης βρήκα την ευκαιρία να δοκιμάσω σχολαστικά τον προενισχυτή του Θόδωρου.

Τον δοκίμασα στο σύστημά μου και σε δύο συστήματα φίλων. Στο σπίτι μου τον συνέδεσα διαδοχικά με τους τελικούς SIM AUDIO W5 (τιμή πάνω από 9200 eu),NEXUS ACOUSTICS REFERENCE DELTA 400, DARED DV805, PARASOUND HCA 3500, KRELL KSA 100.

Χρησιμοποιήθηκε πλήθος καλωδίων και βοηθητικών παρελκόμενων.
Σαν πηγές χρησιμοποιήθηκαν το τροποποιημένο SHANLING SCD T-200, το transport MCD 403 της ADVANCE, και τα da converters LUXMAN DA-07, ADVANCE MDA 503 , XINDAK DAC8. Αναλογική πηγή που χρησιμοποιήθηκε ήταν το YAMAXA PX2 με μια κορυφαία VDH GRASSHOPPER. Σαν phono preamplifier χρησιμοποιήθηκε ο εξαιρετικός DARED MC-7V .
Ηχεία τα MARTIN LOGAN SUMMIT.


 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Με την πρώτη σοβαρή ακρόαση η έκπληξη ήλθε κατακέφαλα! Αυτή η πρόχειρη κατασκευή με τα αστεία χαμηλής ποιότητας ηλεκτρονικά υλικά και το γελοίο τροφοδοτικό ΔΙΕΛΥΣΕ τον ανταγωνισμό! Κανένας από τους πέντε διαθέσιμους προενισχυτές δεν μπόρεσε να τον ανταγωνιστεί σε overall επίπεδο!!!!!

Ο εξαιρετικός SIM AUDIO W5 των δύο «κομματιών» και των 7500eu δεν κατάφερε να ξεπεράσει τον προενισχυτή του Θόδωρου σε κανένα τομέα!!!!

Ο προενισχυτής του κ.Παλλαρή δεν παίζεται! Έχει μια απίστευτη διαφάνεια και καθαρότητα. Αναδεικνύει με εξαιρετική άνεση κάθε καταγεγραμμένη λεπτομέρεια του μουσικού υλικού. Και αυτό το καταφέρνει μέσα από μια ψευδαίσθηση φυσικότητας που σε κάνει να νομίζεις ότι δεν ακούς ηχογράφηση αλλά το ίδιο το μουσικό γεγονός σε ζωντανή εκτέλεση.

Στερεοφωνική εικόνα έξοχη! Πλάτος, βάθος, εστίαση κορυφαία! Φυσικές και τεχνητές αντηχήσεις αναδεικνύονται έξοχα ! Κάθε μέρος του ακουστού φάσματος αναπαράγεται σχεδόν τέλεια! Κρυστάλλινα πεντακάθαρα πρίμα, μεσαία φυσικότατα, μπάσα έξοχα. Χαμηλό που συνδυάζει δύναμη , έκταση, τέλεια άρθρωση και ιδανικό όγκο-σώμα. Αυτό το χαμηλό είναι πολύ δύσκολο να το βρείς ακόμη και σε απολύτως κορυφαίες προενισχυτικές διατάξεις.

Το όλο αποτέλεσμα είναι καθηλωτικά δυναμικό και ταχύ! Μικρά και μεγάλα μουσικά σύνολα , μικρά και μεγάλα μουσικά όργανα αναδεικνύονται με εξαιρετική αληθοφάνεια. Πνευστά, έγχορδα ,κρουστά και φωνές παρουσιάζονται με τρόπο που ποτέ δεν θα σε κάνει να αναζητήσεις κάποιον κορυφαίο λαμπάτο ενισχυτή.

Νομίζω ότι αυτό το μηχάνημα συμπεριλαμβάνεται στους τρείς καλύτερους τρανζιστοράτους προενισχυτές που έχω ακούσει από το 1973.Είναι άξιον απορίας πως θα μπορούσε να «παίξει» αυτό το μηχάνημα με κορυφαία υλικά και ένα τροφοδοτικό υψηλού επιπέδου .
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Αφού ολοκλήρωσα τις ακροάσεις μου βρήκα σε μια άκρη κάποια φυλλάδια που μου είχε αφήσει ο κ.Παλλαρής . Άρχισα να τα χαζεύω . Και τότε με έκπληξη διεπίστωσα ότι κάποια από αυτά αποτελούσαν μία «CONSULTANT’S REPORT” από το κορυφαίο μηχανικό ηλεκτρακουστικών εφαρμογών και reviewer MARTIN COLLOMS .

Έχει πολύ ενδιαφέρον να δούμε χαρακτηριστικά σημεία από την εκτενή αυτή πολυσέλιδη αναφορά. Λάβετε υπόψιν σας ότι από τα χέρια του COLLOMS έχουν περάσει δεκάδες κορυφαίες συσκευές του πλανήτη. Τα δε review του καταχωρίστηκαν επανειλημμένα στο HIFI NEWS , στο STEREOPHILE , στο HIFI CHOICE ,στο HIFICRITIC κ.λ.π.
 








Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Αυτά για αρχή σχετικά με ένα προενισχυτή που βιάστηκα να τον αντιμετωπίσω στην αρχή με αρνητική προκατάληψη , που υλοποιήθηκε από έναν άνθρωπο που επίσης βιάστηκα να τον χαρακτηρίσω γραφικό και υπερφίαλο.

Δυστυχώς όμως αυτόν τον προενισχυτή δεν πρόκειται ποτέ να τον αποκτήσω! Ο κ. Παλλαρής δεν ενδιαφέρεται να τον παράγει. Δεν μπορώ επίσης να του ζητήσω και να μου φτιάξει έναν παρόμοιο ! Και αυτό γιατί δικαιολογημένα ή όχι φοβάται να μην αντιγραφεί η τοπολογία του προτού εκείνος αισθανθεί απόλυτα κατοχυρωμένος…..

Εν κατακλείδι δεν ξέρω αν όντως ο κ. Παλλαρής έχει σχεδιάσει μια ριζοσπαστική τοπολογία. Ότι και να συμβαίνει ένα είναι σίγουρο ! Αυτός ο προενισχυτής είναι κορυφαίος !

ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ που λέει και ο φίλος μου ο Σκαλούμπακας….
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Πρεπει, σε αυτο το σημειο, να σας πω-και περα απο την χιουμοριστικη
εισαγωγη του Βασιλη-πως ηρθα σε επαφη με την κατασκευη του Θοδωρου
εδω και πεντε χρονια περιπου.
Αυτο εγινε μεσω γνωστου reviewer ο οποιος μου ειχε τηλεφωνησει τοτε
και μου ειχε πει, με δικα του λογια, πως ανακαλυψε ουτε λιγο ουτε πολυ,
την "λυδια λιθο" απο εναν Κυπριο χομπιστα.
Θυμαμαι και εγω με την σειρα μου ποσο "προστυχη και φτηνη" μου
ειχε φανει η κατασκευη αλλα και πως ακουγοταν.
Οχι τοσο πολυ λογο εμπιστοσυνης στςι δικες μου "ακουστικες εμπειριες"
αλλα απο τον ενθουσιασμο που εδειχνε ο reviewer.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: PALLARIS PTA PREAMPLIFIER !

Δυστυχώς όμως αυτόν τον προενισχυτή δεν πρόκειται ποτέ να τον αποκτήσω! Ο κ. Παλλαρής δεν ενδιαφέρεται να τον παράγει. Δεν μπορώ επίσης να του ζητήσω και να μου φτιάξει έναν παρόμοιο ! Και αυτό γιατί δικαιολογημένα ή όχι φοβάται να μην αντιγραφεί η τοπολογία του προτού εκείνος αισθανθεί απόλυτα κατοχυρωμένος…..
Αυτο δεν το καταλαβαινω.
Προκειται για μια κατασκευη once and for all?
Δεν προκειται να συνεχιστει η προσπαθεια?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top