Paradigm ηχεια too bright sound!

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Καλησπέρα,

Θα ήθελα τη συμβουλή σας σε ενα θέμα.

Αγόρασα πρόσφατα σετ ηχείων Paradigm Monitor 11 (v5) κυρίως για μουσική.
Πολύ ευαίσθητα ηχεία στα 97db αν θυμάμαι καλά.

Τα άκουγα με ενα Advance acoustic MAP 3 δικάναλο αλλά ο ήχος ήταν ανυπόφορος και ΠΑΡΑ πολύ φωτεινός-κουσραστικός για τα αυτιά μου.

Μετά απο δοκιμές με καλωδια και αλλαγές θέσεις στο χώρο, κατέληξα να τα συνδέσω με ένα παλιό vintage ενισχυτη (Akai 2250) ο οποίος έκανε πιο γλυκό τον ήχο. Παρόλα τα χαμηλά watt τα οδηγεί καλά λόγω μεγάλης ευαισυησίας τους.

Μετά απο αρκετές ακροάσεις τα ηχεία με κουράζουν ακόμα και αντέχονται μόνο σε πολύ καλές εγγραφές (πχ Flac αρχεία απο βινυλια στα 24/192).
Δε μπορώ να ποροσδιορίσω ακόμα τι με ενοχλέι. Λογικα η συχνίτητα των ψηλών τους (ιδίως όταν ακούω ραδιόφωνο.) είναι κουρατική για τα αυτιά μου.

Θα μπορούσατε να προτεινετα κάποια εναλλακτική σε ηχεία ή σύστημα??

Ευχαριστώ πολύ.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Εγώ να ρωτήσω αν οι βραχυκυκλωτήρες πίσω στις μπόρνες που συνδέουμε τα ηχεία είναι τοποθετημένοι?

 

Μηνύματα
731
Reaction score
616
Προς το παρόν δεν τα έχεις ακούσει με κάποιο καλό ενισχυτή. Μην τα αδικεις...
Έχω συμβιωσει με ενισχυτές της advance acoustic και μόνο όταν αλλαξα ενισχυτή ηρεμησα. Συγνώμη αλλά τα θεωρώ "κακά" προϊόντα.
Πες μας και ορισμένα στοιχεία για τον χώρο σου
 
Last edited:

Μηνύματα
1.849
Reaction score
2.322
Μα με αλλο ενισχυτή τα εχει συνδέσει τωρα. Ο ηχος των ηχειων ειναι ακόμα κουραστικός
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Παρακάτω είναι η μοναδική μέτρηση που βρήκα για τα ηχεία σου, αλλά προφανώς άλλης έκδοσης.
Αν στην εταιρία ακολουθούν την ίδια τακτική κουρδίσματος, δηλαδή με έντονη τόνωση ψηλά, λογικό είναι να σε κουράζουν.

Προφανώς ο γερασμένος ΑΚΑΙ έχει απολέσει τμήμα του δυναμικού του εύρους ψηλά, γιαυτό και σου ακούστηκε ποιο ξεκούραστος από τον Advance (ποιο μοντέλο είναι γιατί ΜΑΡ 3 δεν έχει νομίζω) που έκανε σωστά τη δουλειά του και σου αποκάλυψε το πρόβλημα.
http://www.soundandvision.com/conte...speaker-system-test-bench#TmokQk3qgAACl2DU.97
 




Μηνύματα
29
Reaction score
16
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις!

Κάποιες λεπτομέρειες που ρωτήσατε :

-Ο Advanced Acoustics είναι (ήταν) o MAP - 103.
- Ο χώρος μου είναι σχετικά μεγάλος (περίπου 40 τμ) και δυστυχώς υπάρχει ένωση με χωλ με άνοιγμα οπότε στην πλάτη μου έχω άλλα 7-8 μέτρα βάθος που καταλήγουν στο χωλ. Τα ηχέια είναι τοποθετημένα κοντά στον ένα τοίχο (δεν υπάρχει άνεση ώστε να είναι μακριά από τον τοίχο παραπάνω απο ένα μέτρο), και κάθομαι σε απόσταση 3 μέτρων μακριά τους.
-Δοκίμασα και toe-in και να κοιτάνε ευθεία και η μοναδική βελτίωση που είδα ήταν όταν τα απομάκρυνα μεταξύ τους απο τα 2 μέτρα στα 5-6 οπότε στην ουσία απλώθηκαν σε όλο τον ένα τοίχο και άνοιξε το soundstage τους σε όλο το δωμάτιο.
-Τις γέφυρες τις έχω συνδεδεμένες σωστά και βραχυκυκλωνουν.
-Έβαλα και καλωδια χαλκού αντί για ασήμι που είχα, ίσως υπήρξε μια ανεπαίσθητη βελτίωση.
-Λαμπάτο ενισχυτή πολύ καλό δυστυχώς δεν έχω ακούσει, αλλά λαι οικονομικά δε θα μορούσα να ξεφύγω πολύ.

- Θα διαβάσω για αυτό το minidsp αλλά αν κάποιος μου περιεγραφε με 2 λόγια τι κάνει, και αν θα μπορούσε όντως να αποτελέσει λύση, θα βοηθούσε :)

Η μεγάλη μου ανησυχία είναι μήπως δε θα μου αρέσει ποτέ ο ήχος αυτών των ηχείων. Είμαι σε περίοδο ακρόασης και άλλων αλλά δε μπορώ να βρω κάτι εύκολα που να μου ακούγεται "μαλακό" στο αυτί.
Εννοείται θα προτιμούσ να τα κρατήσω αλλά είναι άσχημο να ανοίγεις το σύστημα σου και να νιώθεις δυσαρέσκεια λόγω κούρασης.
 

Μηνύματα
2.064
Reaction score
1.467
τα ξερω τα ηχεια και ειναι στην αρχη εντυπωσιακα αλλα μετα μαλλον εως και κουραστικα απο οτι λες κ εσυ που συμβιωνεις μαζι τους
δικη μου γνωμη καταρχην δες αν και ποσο μπορεις να τα πουλησεις
μετα πηγαινε ακου και δοκιμασε τι θα σου αρεσε να ειχες
επειτα αποφασισε αν το αντεχεις οικονομικα και κανε τη αλλαγη η και την ανταλλαγη
αν δεν μπορεις να τα κανεις αυτα κανε οτι σου ειπαν οι προλαλησαντες
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Τα ηχεία είναι καινούργια ;
Αν όχι μπορεί να είναι θέμα κρος.
Θα πρότεινα να καλέσετε κάποιον ειδικό στο χώρο σας. Πάνω από τα 2KHz αυτά τα μαραφέτια δεν κάνουν τίποτα. Τουλάχιστον στο REW για το dirac δεν γνωρίζω αν και πάλι δύσκολο μου κάνει.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Κάποια μάρκα ηχείων που θα ήταν σίγουρα ξεκούραστα μπορείτε να προτείνετε;

Για να μην τα αδικώ τα ηχεία είναι αντικειμενικά πολύ καλά.

Εγω λογικά έχω θέμα και πολύ ευαίσθητο/περίεργο αυτί.

Μπορώ να τα ανταλλάξω αλλά με περιορισμένες επιλογές (πχ focal 816v)

Το θέμα είναι αν θα βρω λύση ή λόγω χώρου είμαι ''καταδικασμένος''..
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
- Θα διαβάσω για αυτό το minidsp αλλά αν κάποιος μου περιεγραφε με 2 λόγια τι κάνει, και αν θα μπορούσε όντως να αποτελέσει λύση, θα βοηθούσε :)
Ψηφιακό equalizer. Θέλεις trim στις υψηλές; Σε ένα λεπτό το έχεις.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
- Θα διαβάσω για αυτό το minidsp αλλά αν κάποιος μου περιεγραφε με 2 λόγια τι κάνει, και αν θα μπορούσε όντως να αποτελέσει λύση, θα βοηθούσε :)
Το minidsp είναι ένας ψηφιακός ισοσταθμιστής ουσιαστικά που μπορείς να αλλάξεις το gain συγκεκριμένων συχνοτήτων που θες.διάβασε πχ εδώ να πάρεις μια ιδέα :)
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Ψηφιακό equalizer. Θέλεις trim στις υψηλές; Σε ένα λεπτό το έχεις.
Χρησιμοποιώ ήδη equalizer (ξέχασα να το αναφέρω) και η επιλογή να κατεβαζω τις 2 ακρειανές μπάρες των υψιλών έχει βελτιώσει κατά πολυ τον ήχο.

Κάποιον ειδικό που θα μπορούσα να βρω?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Χρησιμοποιώ ήδη equalizer (ξέχασα να το αναφέρω) και η επιλογή να κατεβαζω τις 2 ακρειανές μπάρες των υψιλών έχει βελτιώσει κατά πολυ τον ήχο.

Κάποιον ειδικό που θα μπορούσα να βρω?
Ποιο equalizer ;
 

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Ποιο equalizer ;
equalizer απο την πηγή που παίζω εννοώ :)

ο καλύτερος ήχος που έχω πετύχει είναι να
παίζω από ένα macbook με wifi airport connection και το VOX player το οποίο έχει equalizer και ακούγεται πολύ πιο καλά από το itunes.
Flac αρχεία μόνο. Αν παίξω mp3 η ενόχληση είναι πολύ έντονη.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Ο κουραστικός ήχος είναι από τις μεσαίες. Παραμύθι μεγάλο οι υψηλές. :wink:

Στα 2-6 kHz, είναι το πρόβλημα...

http://www.teachmeaudio.com/mixing/techniques/audio-spectrum

Βρες έναν VST adapter για τον foobar, κι ένα VST plugin παραμετρικό eq, και θα το διαπιστώσεις μόνος σου.

edit- τώρα το είδα ότι παίζεις από Mac. - Το σκεπτικό παραμένει το ίδιο.
 
Last edited by a moderator:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.370
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top