Paradigm ηχεια too bright sound!

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Ο κουραστικός ήχος είναι από τις μεσαίες. Παραμύθι μεγάλο οι υψηλές. :wink:

Στα 2-6 kHz, είναι το πρόβλημα...

.
- ακριβώς έτσι και μάλιστα θα το περιόριζα στην περιοχή 2k - 4k , εκεί πουσάρει ο ηχολήπτης εάν θέλει να δώσει sparkle
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Τότε κατά την ταπεινή άποψη μου είσαι κ συ ένας normal άνθρωπος σαν όλους.
τώρα αν έχεις ικανότητα ακοής Superman...
Υποκλίνομαι.
Κ για να πω σοβαρή απάντηση κ ερώτηση συνάμα.
Ποιος από όσους δίνουν ένα σκασμό χρήματα για hobby hi end ,αγοράζει ηχεία ,ενισχυτή κλπ κ δεν δίνει σημασία - αγορά σε καλωδίωση κ άλλες λεπτομέρειες;
Αφού ψάχνουμε κάτι ( ότι κ αν είναι αυτό) δοκιμάζουμε .,Αρέσει; κρατάμε.Δεν ; πετάμε κ συνεχίζουμε.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου απαντήσω...δεν είμαι ούτε σουπερμαν ούτε χαιεντάς..
 



Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Καινουρια του κουτιου.

Τα ακουσα πριν τα πάρω αλλά ως άσχετος με την ενασχόληση με τον ήχο εντυπωσιάστηκα και μου άρεσαν.
Το ίδιο και ο αρχικος ενισχυτής advance.

Στο χώρο μου όμως και μετά από τος πρώτες ώρες ακρόασης κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά.
- προσοχή , κατά κανόνα ότι εντυπωσιάζει . . . κουράζει γρήγορα ή και το βαριόμαστε

- εντυπωσιάζει επειδή κατά βάση ακούμε κάτι που δεν μας ήταν μέχρι τότε οικείο , θα το οικειοποιηθούμε όμως στην συνέχεια ;. . . Ε.Θ.Ξ. ( Ένας Θεός Ξέρει )
 
  • Like
Reactions: ika

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
. . . κάτι που μπορεί να είναι ποιο ξεκούραστο αλλά και αδιάφορο ταυτόχρονα.
- αυτή είναι η ισορροπία τρόμου που ψάχνουμε όλοι , και φυσικά ο καθ΄ ένας για τα αυτιά του και για δεδομένη χρονική περίοδο ( ευρεία βέβαια +_ 4 χρόνια περίπου )
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.370
Τα Paradigm σε συνδυασμό με τον Advance θα τα χαρακτήριζα εύηχα και ξεκούραστα, ικανά να παίζουν σε πολύ χαμηλές εντάσεις 60-65 db με ξεκούραστα πρίμα και πολύ ωραία μεσαία περιοχή.

.
- και εγώ αυτό θα έλεγα από ακροάσεις των paradigm , και pdf των advance ( δεν τους έχω ακούσει ) , ειδικά όμως αυτό το ηχείο το έχω στα στάνταρ υποψήφια για να μαλακώνουν επιθετικά συνοδά . . . :thumbsdown: . . . τι να πω , δεν μπορεί , κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν συμφωνώ διόλου.
Η συμπίεση και το κλιπαρισμα είναι αμφότερα σημαντικές παραμορφώσεις που ενοχλούν κάθε αυτί.
(Είναι αυτό το κακό κι ενοχλητικό πράμα που ακούς στο τέρμα στην τηλεόραση ή στο φορητό ράδιοcd που έλεγε ένα παιδί σε προηγούμενο ποστ)
Οσο πιο συμπιεσμένος και κλιπαρισμενος ο ήχος ενός τραγουδιού, τόσο πιο δυνατά ακούγεται και τόσο πιο ενοχλητικός και κουραστικός είναι, αυτό χαρακτήρισε μία ολόκληρη εποχή ηχογραφήσεων.

Αντιθέτως, ο ήχος με πραγματικά μεγάλο δυναμικό εύρος, είναι πολύ πιο ξεκούραστος και αληθινός, και συνάμα ακούγεται πιο χαμηλά, δηλαδή μετράμε μεγάλες στάθμες που δε μας ενοχλούν, τυπικό χαρακτηριστικό να παίζει πολύ δυνατά το στέρεο και να μιλάς άνετα με το διπλανό σου, χωρίς προβλήματα κατανόησης του λόγου.

Το αντικειμενικά τεράστιο πρόβλημα που υφίσταται στον ήχο υψηλού δυναμικού εύρους, είναι το ξεβρακωμα των ενισχυτικων και των δυνατοτήτων των ηχείων, και γι'αυτό πολλοί ακούν πιο ευχάριστο το πικάπ, διότι έχει μικρότερο δυναμικό εύρος και δε καταπονεί το σύστημα ενισχυτή ηχείου.

Ξέρουμε καλά πόσο τραγικά λάθη γίνονται στην οδήγηση, ε, όλα αυτά πολλαπλασιάζονται όταν απαιτείται μεγάλο δυναμικό εύρος, εκεί φαίνεται η πραγματική ανάγκη για δυναμικό περιθώριο (headroom) στα ενισχυτικά, και τα 3db δε φτάνουν ούτε για πλάκα, τα 6 πολύ οριακά και στα 9 γίνεσαι άνθρωπος. Αυτό αν το βάλουμε σε νούμερα, τρομάζει κόσμο:

Πχ ηχείο που ζητά 200 βατ για να δουλέψει σωστά.

Ο ενισχυτής συχνά είναι 70-100 βατ γιατί "αυτός μου άρεσε", ή γιατί "έχει καθαρά βατ" κι άλλες μπούρδες.

Για να έχεις 3 db δυναμικό headroom θες ενισχυτή 400 βατ.
Στα 6 θες 800 βατ.
Στα 9 θες ενισχυτή 1.600 βατ.

Τρόμαξαν όλοι κι έφυγαν.

Γι'αυτό λέω "ενεργά", γιατί αλλιώς τρομαζετε και φεύγετε..
 

Μηνύματα
889
Reaction score
201
Συμφωνώ απολύτως με τον Κώστας Ear. Αυτήν την στιγμή η μια ενεργή τρι-ενίσχυση που έχω (εννοείται με ενεργό κροσσ) έχει συνολικά περίπου 300 watt RMS (ένα Roister tower για τα Μ + ένα NAD C370 για L και κάτι ψιλά για H) και ακούγεται πολύ ποιο ξεκούραστα από οτι ένα ενισχυτή των 60 W + ηχείο με παθητικό κροςς, για δυναμικά βέβαια η μέρα με την νύχτα η τα μαύρα μεσάνυχτα καλύτερα. Και όσοι λενε οτι την παραμόρφωση του ενισχυτή και παθητικού κροςς δεν την καταλαβαίνουν οι αδαείς παρά μόνο οι χαιενταδες λένε απλά σαχλαμάρες , κάθε αυτί μπορεί να καταλάβει εκτός εάν για ευνοήτους λόγους το κρύψεις κάτω από το χαλί (όπως για παράδειγμα όταν κάτι δεν πάει καλά με το πανάκριβο μας σύστημα και πότε φταίνε τα καλώδια πότε η τροφοδοσία κλπ ...). Νομίζω οτι μερικοι εχουν τοσο πολυ συνηθίσει την παραμόρφωση των hiend ενισχυτικών και παθητικών κροςς που δεν τους φαίνεται περίεργη, οταν ακούσει κάποιος ενεργό σύστημα θα καταλάβει την διαφορά ..
 
Last edited:

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Αντιθέτως, ο ήχος με πραγματικά μεγάλο δυναμικό εύρος, είναι πολύ πιο ξεκούραστος και αληθινός, και συνάμα ακούγεται πιο χαμηλά, δηλαδή μετράμε μεγάλες στάθμες που δε μας ενοχλούν,
Ναι σωστά, έλα όμως που τον φίλο μας τον ενοχλεί - κουράζει οτιδήποτε περνάει τα 70 -75 db (κορυφές).
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Και εδώ η πολύ χαμηλή παραμόρφωση των Paradigm, έτσι όπως μετρήθηκε με τον στην θέση ακρόασης.

Paradigm.jpg


Οπότε αυτό που τον ενοχλεί δεν είναι ούτε θέμα υψηλής παραμόρφωσης, ούτε κάτι που έχει να κάνει με την απόκριση συχνότητας του ηχείου. Είναι καθαρά θέμα έντασης SPL.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η απόκριση.
Στους 2 χιλιόκυκλους είναι στα 74 db περίπου, κι από κει ξεκινάει μια μαρτυρική ανηφόρα μέχρι τους 9 χιλιόκυκλους, που χτυπάει 80 db.

Δηλαδή, έχουμε μια άνοδο 6 db σε μια περιοχή που αναμένεται πτώση!

Αυτό σαν άκουσμα πάω στοίχημα ότι στο 99% του κόσμου είναι λαμπρό και κουραστικό, με υπόνοια υπερανάλυσης, ίσως να το πουν και κλινικό και ψυχρό.

Θα ήταν τραγικά πιο ξεκούραστο το άκουσμα, και πολύ πιο σωστό σύμφωνα με τις γραμμές ακουστότητας και το γνωστό κατα μπούτια ευαγγέλιο, αν πχ από τον 1,67 χιλιόκυκλο που έχεις τη μέτρηση, όπου βρίσκεται στα 74 db περίπου, ξεκινούσε μια όμορφη κατηφορική παύλα, ώστε να καταλήγει στα 64db στους 12-14 χιλιόκυκλους.

Δηλαδή, στόχος είναι μια πτώση της τάξης των 10 db κι όχι μια άνοδος 6db...

Αναλόγως χαρακτηριστικών του χώρου ακρόασης (χρόνοι αντήχησης) η πτώση αυτή μπορεί να χρειαστεί να είναι και ακόμα μεγαλύτερη.

Έχεις μέτρηση RT 60?
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
μη μου δινεις σημασια,ειναι που το μπασο μου ακουγεται καλυτερα στην τουαλετα παρα στη θεση ακροασης ...
μια χαρα τα λες ...
Τυχερός είσαι σύντεκνε! Τι να πω και γω που το μπάσο το ακούω στην κουζίνα και τό' χω ρίξει στο μαγείρεμα ...:p
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Δεν μου αρέσει καθόλου αυτή η απόκριση.
Στους 2 χιλιόκυκλους είναι στα 74 db περίπου, κι από κει ξεκινάει μια μαρτυρική ανηφόρα μέχρι τους 9 χιλιόκυκλους, που χτυπάει 80 db.
Μην βιάζεσαι, δεν υπάρχει καμία ανηφόρα στα πρίμα.

Αυτή είναι η τελική απόκριση συχνότητας συγκριτικά με Brüel & Kjær ευαγγέλιο.
BK.jpg


Αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για ένα απλό σαλόνι χωρίς ηχητική φροντίδα και χωρίς ΕQ, νομίζω θα το ζήλευαν πολλοί.

Υ.Γ. Η πτώση στα πρίμα μετά τα 10Κ οφείλεται σε ένα βαθμό στο υπερβολικά μακρύ καλώδιο ηχείων.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Μην βιάζεσαι, δεν υπάρχει καμία ανηφόρα στα πρίμα.

Αυτή είναι η τελική απόκριση συχνότητας συγκριτικά με Brüel & Kjær ευαγγέλιο.
View attachment 66940

Αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για ένα απλό σαλόνι χωρίς ηχητική φροντίδα και χωρίς ΕQ, νομίζω θα το ζήλευαν πολλοί.

Υ.Γ. Η πτώση στα πρίμα μετά τα 10Κ οφείλεται σε ένα βαθμό στο υπερβολικά μακρύ καλώδιο ηχείων.
Εγώ πάντως ζηλεύω !!
Αυτή η πτώση μετά τα 10Κ αρχίζω και υποψιάζομαι ότι μπορεί να είναι και θέμα αναξιοπιστίας των μικροφώνων. Μετράς κοντά όλα εντάξει, μετράς στα 2 - 3 μέτρα και σχεδόν σε όλες τις μετρήσεις που έχω δει όλα τα ηχεία κάνουν βουτιά. Τι στο καλό όλα τα tweeter τόσο εκτός παίζουν ;
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μην βιάζεσαι, δεν υπάρχει καμία ανηφόρα στα πρίμα.

Αυτή είναι η τελική απόκριση συχνότητας συγκριτικά με Brüel & Kjær ευαγγέλιο.
View attachment 66940

Αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για ένα απλό σαλόνι χωρίς ηχητική φροντίδα και χωρίς ΕQ, νομίζω θα το ζήλευαν πολλοί.

Υ.Γ. Η πτώση στα πρίμα μετά τα 10Κ οφείλεται σε ένα βαθμό στο υπερβολικά μακρύ καλώδιο ηχείων.
Αρα οι δικές μου ειναι... ιδανικες ;
119699_8165c4a4a858a5bbed9a10ac42ebbb91.jpg
 
  • Like
Reactions: PPG

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Μην βιάζεσαι, δεν υπάρχει καμία ανηφόρα στα πρίμα.

Αυτή είναι η τελική απόκριση συχνότητας συγκριτικά με Brüel & Kjær ευαγγέλιο.
View attachment 66940

Αν αναλογιστεί κανείς ότι μιλάμε για ένα απλό σαλόνι χωρίς ηχητική φροντίδα και χωρίς ΕQ, νομίζω θα το ζήλευαν πολλοί.

Υ.Γ. Η πτώση στα πρίμα μετά τα 10Κ οφείλεται σε ένα βαθμό στο υπερβολικά μακρύ καλώδιο ηχείων.
Γιατί αυτή η μέτρηση είναι διαφορετική (πέρα από το διαφορετικό smoothing); Και η προηγούμενη στη θέση ακρόασης δεν ήταν (3μ); Toe in/out;
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top