Paradigm ηχεια too bright sound!


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Γιατί αυτή η μέτρηση είναι διαφορετική (πέρα από το διαφορετικό smoothing); Και η προηγούμενη στη θέση ακρόασης δεν ήταν (3μ); Toe in/out;
Είναι σε άλλη θέση το ηχείο.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μάλλον όχι. Θα φανεί αν βάλεις μέτρηση ανά 5 dB, και όχι ανά 50.
Το ειπαμε και στο αλλο θεμα βεβαια, αλλα ξεχασα να γραψω οτι η μετρηση ειναι πολυ πιο λεπτομερης (ισως ανα 5db - δυστυχως ειναι σε nuc που σταλθηκε προς επισκευη και δεν μπορω να το "σηκωσω"), αυτο που ποσταρω ειναι η, ας πουμε, συνισταμενη των μετρησεων. Οι νεες θα γινουν με dirac
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
(Είναι αυτό το κακό κι ενοχλητικό πράμα που ακούς στο τέρμα στην τηλεόραση ή στο φορητό ράδιοcd που έλεγε ένα παιδί σε προηγούμενο ποστ)
Οσο πιο συμπιεσμένος και κλιπαρισμενος ο ήχος ενός τραγουδιού, τόσο πιο δυνατά ακούγεται και τόσο πιο ενοχλητικός και κουραστικός είναι, αυτό χαρακτήρισε μία ολόκληρη εποχή ηχογραφήσεων.

Αντιθέτως, ο ήχος με πραγματικά μεγάλο δυναμικό εύρος, είναι πολύ πιο ξεκούραστος και αληθινός, και συνάμα ακούγεται πιο χαμηλά, δηλαδή μετράμε μεγάλες στάθμες που δε μας ενοχλούν, τυπικό χαρακτηριστικό να παίζει πολύ δυνατά το στέρεο και να μιλάς άνετα με το διπλανό σου, χωρίς προβλήματα κατανόησης του λόγου.
Σωστά, όπως τα λες είναι.
Όταν κάναμε final master όπως έπρεπε για τα διαφημιστικά στην τηλεόραση ακούγονταν πολύ χαμηλά σε σχέση με άλλα που τα είχαν περάσει από compressor. Τους λέγαμε ότι γίνεται για αυτο το λόγο, οτι ειναι λάθος και ότι χαλάει ο ηχος, αλλά τίποτα. Φταίγαμε γιατί δεν κάναμε καλά τη δουλειά και να την κάνουμε οπως οι άλλοι, ήταν μερικές φορές η απάντηση. Η διαφημιστική καταλάβαινε τη διαφορά αλλά ο πελάτης είχε αλλη άποψη. Οπότε πάρε κομπρέσορα να χεις, μάστορα.
 


Μηνύματα
889
Reaction score
201
α) όλα έχουν σχέση β) ακόμα και αν τα ξέρουν οι παλαιότεροι υπάρχουν και παιδαγωγικοί λόγοι για τους νεότερους, κάποιοι ίσως παρακινηθούν και το ψάξουν περισσότερο ...
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Θα συμφωνήσω με το παραπάνω κείμενο του TheoS και αν αναφέρεσαι στο δικό μου post για το τη σχέση έχουν τα προαναφερθέντα με τα Paradigm, θα σου πως ότι ως επαγγελματίας στο χώρο της επεξεργασίας διαφημιστικών και κινηματογραφικών παραγωγών επιβεβαιώνω τα γραφόμενα του CostasEar αναφεροντας και παράδειγμα.

Εκμεταλλευόμενος το παρών θέμα του Agent_sumo θα ήθελα να προτείνω στο Φόρουμ να σκεφτεί να έχουμε τη δυνατότητα να κατεβάζουμε σε μορφή PDF ένα νήμα (όλες τις σελίδες σχολιασμού). Διαβάζοντας πάρα πολλά εδώ από ανθρώπους που πραγματικά ξέρουν, βλέπεις ότι τα κείμενα τους είναι πηγή εκπαίδευσης και καθοδήγησης για τους νέους και η αρχειοθέτηση στον υπολογιστή τους βοηθάει πολύ.

Οι διαχειριστές τη γνώμη έχουν και πόσο εύκολο είναι αυτό;
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.521
Παρρηγγειλα ένα raspberry (hifiberry) με dac + pro ώστε αρχικά να βετιώσω player ποιότητα και ήχο που στέλνω.
Θα ενημερώσω για εξελίξεις, παντως έχει να κάνει πολύ και με τη δική μου αίσθηση του τι ακούω η οπία είναι όπως είπα μη έμπειρη.

 
Last edited:

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Καλησπέρα,

Θα ήθελα μία ακόμη γνώμη σας αν γίνεται...

Έκανα ένα διάλλειμμα απο τα ηχεία γιατί πραγματικά συνέχιζαν να με ενοχλούν.
Τα ξαναέβαλα και παραμένει η ενόχληση. Αυτό που δοκίμασα είναι να παίξω μουσική με μικρότερα ηχειάκια που μου έφερε φίλος.
Τα ηχεία είναι αυτά :

http://www.nakas.gr/prd/energy-cb-10-ixeia-bibliothikis-zeigos

Με αυτά τα ηχεία (σε συνδυασμό πάντα ένα sub yamaha των 100Ε, οδηγούμενων όλων από τον Marantz AV) ενω χάθηκε η λεπτομέρεια και ο εντυπωσιασμός ταυτόχρονα χάθηκε και η κούραση και ο ερεθισμός που ένιωθα στα αυτιά. Μπόρεσα να ακούσω ευχάριστα και ικανοποιητικά ακόμα και cds στο pioneer.
Εννοείται μίκρυνε το soundstage του δωματίου αλλά ακόμα και έτσι είναι αποδεκτό.

Επίσης όταν συνέδεσα αυτα τα ηχεία με τον δικάναλο advance προκάλεσαν μια μικρή ενόχληση.(φαίνεται ότι τον advance δεν τον μπορώ με τπτ :) )

Καταλήγω σιγά σιγά οτί λογικα με ενοχλεί αυτό που είπε ο Zackman, το SPL και η ευκρίνεια των μεγάλων και καλών ηχείων σε συνδυασμό με τα προβλήματα του χώρου, κακές εγγραφές κτλ.

Το θέμα μου όμως είναι να βάζω απλά λίγο μουσική και να ακούω και να μην ταλαιπωρούμαι με εγγραφές κτλ. ΟΚ θα μου πείτε κακώς έμπλεξα με audiophile equipment αλλά δεν ήξερα..

Το ερώτημα είναι ποιο χαρακτηριστικό κάνει αυτα τα ηχεία(τα βάσης) να μην είναι κουραστικά?
Πχ για μένα είναι στο όριο να είναι αποδεκτός καλός ήχος (οχι audiophile) αλλά και μη κουραστικός.

Ένα άλλο ηχείο βάσης (λίγο καλύτερο)
πχ
http://www.ihoekfrasi.gr/productsDetails.asp?catID=9&prID=4711

θα μπορύσε να με κουράζει πάλι? Φοβάμαι ότι αν ανέβω επίπεδο σε ηχείο τόσο πιο κουραστικό μπορεί να μου είναι.
Ποιό χαρακτηριστικό του ηχείου το κάνει να δίνει αυτή την ευκρίνεια και κουραση για μένα.
sorry αν σας κουρασα και εσας :)
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Αγαπητε Agent sumo θα μου επιτρεψεις μια "παρατηρηση", πιθανως ολιγον αγενη, αλλα λογω ...ηλικιας:( θα μου τη συγχωρησεις! Ακοογραμμα εκανες; Οχι για το ευρος της ακοης σου (αν και μονο γι αυτο καλο ειναι!) αλλα για να διαπιστωσεις μηπως μερικες/ορισμενες συχνοτητες προς τα ανω σε ενοχλουν ακομη και εκει (με τα ακουστικα που σε τεσταρουν), οποτε ισως δεν φταινε τα μηχανηματα σου κλπ. Προσωπικα εκανα και διαπιστωσα οτι δεν ξεπερνω τα 12khz προς τα ανω (και μαλλον πολυ καλα ειναι - ειπαμε, λογω ηλικιας!) χωρις ενοχληση (αυτο ελειπε...) αλλα...
...αλλα, με τα τεστ συχνοτητων που υπαρχουν/κυκλοφορουν σε αρχεια και δισκακια, ξαναδιαπιστωσα οτι, ανεξαρτητα απο το επιστημονικο διαγραμμα, συνεχιζω να ακουω πανω απο το οριο μου (12khz) αλλα με φοβερη ενοχληση μεχρι μη ανοχης οσο ανεβαινουν (δεν ξερω αν ειναι τιποτα αρμονικες αυτο που ακουω ομως).
Ολα αυτα σου τα λεω γιατι, απο οτι λες, η ενοχληση σου ΔΕΝ ειναι μονο με τα συγκεκριμενα ηχεια - σωστα; Κι ακομη, ηλεγξε την ηχητικη ποιοτητα οσων σε ενοχλουν - εμενα πχ, μερικες hirez κατεβασμενες εγγραφες με ενοχλουν πολυ στα ψηλα τους, οταν με τα ιδια κομματια σε αλλο ειδος "αρχειου" ειμαι μαι χαρα.
Αυτα τα ολιγα ..."εμπειρικα ιατρικα"!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
- τα Energy τα έχω ακούσει και φημίζονται για τον μαλακό τους ήχο ( ίσως ''βουτάνε'' στα 1,6 . . . 4k )

- το αξιοπερίεργο που προκύπτει από τις εμπειρίες σου ( και που επαληθεύει για μια ακόμα φορά , πως ο καθ΄ένας ακούει διαφορετικά) , είναι πως και τα paradigm και τα advance θεωρούνται επίσης μαλακά στο άκουσμά τους , το οποίο με βρίσκει σύμφωνο ως προς τα paradigm ( advance δεν έχω ακούσει )
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
Αγαπητε Agent sumo θα μου επιτρεψεις μια "παρατηρηση", πιθανως ολιγον αγενη, αλλα λογω ...ηλικιας:( θα μου τη συγχωρησεις! Ακοογραμμα εκανες; Οχι για το ευρος της ακοης σου (αν και μονο γι αυτο καλο ειναι!) αλλα για να διαπιστωσεις μηπως μερικες/ορισμενες συχνοτητες προς τα ανω σε ενοχλουν ακομη και εκει (με τα ακουστικα που σε τεσταρουν), οποτε ισως δεν φταινε τα μηχανηματα σου κλπ. Προσωπικα εκανα και διαπιστωσα οτι δεν ξεπερνω τα 12khz προς τα ανω (και μαλλον πολυ καλα ειναι - ειπαμε, λογω ηλικιας!) χωρις ενοχληση (αυτο ελειπε...) αλλα...
...αλλα, με τα τεστ συχνοτητων που υπαρχουν/κυκλοφορουν σε αρχεια και δισκακια, ξαναδιαπιστωσα οτι, ανεξαρτητα απο το επιστημονικο διαγραμμα, συνεχιζω να ακουω πανω απο το οριο μου (12khz) αλλα με φοβερη ενοχληση μεχρι μη ανοχης οσο ανεβαινουν (δεν ξερω αν ειναι τιποτα αρμονικες αυτο που ακουω ομως).
Ολα αυτα σου τα λεω γιατι, απο οτι λες, η ενοχληση σου ΔΕΝ ειναι μονο με τα συγκεκριμενα ηχεια - σωστα; Κι ακομη, ηλεγξε την ηχητικη ποιοτητα οσων σε ενοχλουν - εμενα πχ, μερικες hirez κατεβασμενες εγγραφες με ενοχλουν πολυ στα ψηλα τους, οταν με τα ιδια κομματια σε αλλο ειδος "αρχειου" ειμαι μαι χαρα.
Αυτα τα ολιγα ..."εμπειρικα ιατρικα"!
- συμφωνώ απόλυτα , σε προσωπικά τεστ συχνοτήτων , έχω ανακαλύψει πως τα 2,5k & 3.15k , μου ''τρυπάνε'' τα αυτιά ,

- το τεστ το έχω κάνει με πάνελ , κόρνες , κουτιά και ακουστικά . . . και δεν άλλαξε τίποτα ( ισως γ΄ αυτό μου αρέσουν οι grado & koetsu )
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Της κοινής εκδιδομένης μέτρησης το κιγκλίδωμα γίνεται! :gotcha:

Πριν πάρουμε σβάρνα τα μαγαζιά για να βρούμε ηχεία θα περνάμε από το γιατρό για ακουόγραμμα πρώτα;; :bigboss:
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.397
Reaction score
27.683
Για ήχο:
Μέτρηση στα αυτιά
Μέτρηση χώρου για Rt60
Μέτρηση χώρου για room treatment
Μέτρηση χώρου για EQ
Μέτρηση χώρου για Dsp

Για εικόνα:
Μέτρηση για καλιμπραρισμα εικόνας

Της μέτρησης γίνεται.

Τη ξέχασα;;;;
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.360
Της κοινής εκδιδομένης μέτρησης το κιγκλίδωμα γίνεται! :gotcha:

Πριν πάρουμε σβάρνα τα μαγαζιά για να βρούμε ηχεία θα περνάμε από το γιατρό για ακουόγραμμα πρώτα;; :bigboss:
- τέτοια τεστ μας βοηθάνε να ξέρουμε πως ακούμε , οκ με τα χρόνια χάνουμε τις άνω συχνότητες , αλλά εκεί που παίζεται το παιγνίδι ( ευρύτερη μεσαία περιοχή ) , τα πράγματα είναι πάνω κάτω σταθερά

- ταυτοποίηση της ακοής μας κάνουμε

- το ίδιο δεν κάνουμε ( εμπειρικά ) , με τις τροφές που καταναλώνουμε ; έτσι ώστε κάποια στιγμή ξέρουμε τι μας πειράζει και τι όχι
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Που να έμπαινες κ στο δωμάτιο EPSON στην έκθεση του ήχου...
Με τόση ευαισθησία θα γινόσουν εγκληματίας!!!
έχουν κ σίτες τα ηχεία σου ; τις αφήνεις επάνω ή not ; η εταιρεία λέει πάνω μόνιμα
Εγώ συνεχίζω σε ανέξοδες ιδέες...
 

Μηνύματα
683
Reaction score
295
Επίσης, θα κανω μια πρόβλεψη...
Θα κάνεις τώρα σίγουρα κάποιες αλλαγές που θα βελτιώσουν τον ήχο σου και σε τρεις μηνες θα ψαχτείς παλι. Ο σκληρός ηχος δεν εξαρταται από την εκπαίδευση του αυτιού.
Μια χαρά είναι τα αυτιά σου (τι άλλο θα διαβάσουμε;;;;;)

Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και (sorry για την κυνικοτητα) κάνε τα εξής:
1) Σκότωσε το συντομότερο δυνατό τον απαράδεκτο ενισχυτή στο ebay,
2) σπρώξε τα ηχεία σε κάποιον που θα διαθέσει παραπάνω χρήματα σε ενισχυτικά για να τα κάνει να παίξουν,
3) αγοράζεις focal aria όποιο είναι καταλληλότερο για το χώρο σου (δεν θυμαμαι τμ)
4) κρατάς τον πολυκάναλό σου για αρχή, αργότερα αγοράζεις καλό δικάναλο στο 1000αρικο ή πολυκάναλο στα 1500, τα aria δεν έχουν τρελές απαιτήσεις,
5) απολαμβάνεις μουσικουλα.... και απορεις πώς τα αυτιά σου γιατρεύτηκαν χωρίς ακοόγραμμα και αντέχουν "audiophile equipment" χωρίς να σε ενοχλεί αυτό που είπε ο Zackman, το SPL και η ευκρίνεια των μεγάλων και καλών ηχείων σε συνδυασμό με τα προβλήματα του χώρου, κακές εγγραφές κτλ.
6) με ευχαριστείς με πμ.

Παρακαλω εκ των προτερων.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.043
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top