Paradigm ηχεια too bright sound!

Μηνύματα
29
Reaction score
16
Μια χαρά είναι τα αυτιά σου (τι άλλο θα διαβάσουμε;;;;;)

Κάνε τη χάρη στον εαυτό σου και (sorry για την κυνικοτητα) κάνε τα εξής:
1) Σκότωσε το συντομότερο δυνατό τον απαράδεκτο ενισχυτή στο ebay,
2) σπρώξε τα ηχεία σε κάποιον που θα διαθέσει παραπάνω χρήματα σε ενισχυτικά για να τα κάνει να παίξουν,
3) αγοράζεις focal aria όποιο είναι καταλληλότερο για το χώρο σου (δεν θυμαμαι τμ)
4) κρατάς τον πολυκάναλό σου για αρχή, αργότερα αγοράζεις καλό δικάναλο στο 1000αρικο ή πολυκάναλο στα 1500, τα aria δεν έχουν τρελές απαιτήσεις,
5) απολαμβάνεις μουσικουλα.... και απορεις πώς τα αυτιά σου γιατρεύτηκαν χωρίς ακοόγραμμα και αντέχουν "audiophile equipment" χωρίς να σε ενοχλεί αυτό που είπε ο Zackman, το SPL και η ευκρίνεια των μεγάλων και καλών ηχείων σε συνδυασμό με τα προβλήματα του χώρου, κακές εγγραφές κτλ.
6) με ευχαριστείς με πμ.

Παρακαλω εκ των προτερων.

Ευχαριστω απο τωρα για την αμεσόττα της απάντησης :)
Ηχεια προτείνεις, ενισχυτή οχι..

Επίσης μην ξεχνάς οτι δοκίμασα και αλλα ηχεία (Aerial) και με ενοχλούσαν εξίσου.

[DOUBLEPOST=1481901672][/DOUBLEPOST]
Αγαπητε Agent sumo θα μου επιτρεψεις μια "παρατηρηση", πιθανως ολιγον αγενη, αλλα λογω ...ηλικιας:( θα μου τη συγχωρησεις! Ακοογραμμα εκανες; Οχι για το ευρος της ακοης σου (αν και μονο γι αυτο καλο ειναι!) αλλα για να διαπιστωσεις μηπως μερικες/ορισμενες συχνοτητες προς τα ανω σε ενοχλουν ακομη και εκει (με τα ακουστικα που σε τεσταρουν), οποτε ισως δεν φταινε τα μηχανηματα σου κλπ. Προσωπικα εκανα και διαπιστωσα οτι δεν ξεπερνω τα 12khz προς τα ανω (και μαλλον πολυ καλα ειναι - ειπαμε, λογω ηλικιας!) χωρις ενοχληση (αυτο ελειπε...) αλλα...
...αλλα, με τα τεστ συχνοτητων που υπαρχουν/κυκλοφορουν σε αρχεια και δισκακια, ξαναδιαπιστωσα οτι, ανεξαρτητα απο το επιστημονικο διαγραμμα, συνεχιζω να ακουω πανω απο το οριο μου (12khz) αλλα με φοβερη ενοχληση μεχρι μη ανοχης οσο ανεβαινουν (δεν ξερω αν ειναι τιποτα αρμονικες αυτο που ακουω ομως).
Ολα αυτα σου τα λεω γιατι, απο οτι λες, η ενοχληση σου ΔΕΝ ειναι μονο με τα συγκεκριμενα ηχεια - σωστα; Κι ακομη, ηλεγξε την ηχητικη ποιοτητα οσων σε ενοχλουν - εμενα πχ, μερικες hirez κατεβασμενες εγγραφες με ενοχλουν πολυ στα ψηλα τους, οταν με τα ιδια κομματια σε αλλο ειδος "αρχειου" ειμαι μαι χαρα.
Αυτα τα ολιγα ..."εμπειρικα ιατρικα"!
Καμία απολύτως αγένια :)
 
Last edited:



Μηνύματα
29
Reaction score
16
Υπάρχει κανένα φίλτρο ρεύματος?
Ειναι συνδεδεμένα τηλεορασεις, ενισχυτές , cdιερά, PlayStation σε ενα πολύμπριζο με μια απλή ασφάλεια. Οχι τιποτα της προκοπής παντως.
 

ika

News
Μηνύματα
13.671
Reaction score
12.772
Ειναι συνδεδεμένα τηλεορασεις, ενισχυτές , cdιερά, PlayStation σε ενα πολύμπριζο με μια απλή ασφάλεια. Οχι τιποτα της προκοπής παντως.
Δεν δοκιμάζετε και με ένα σκέτο πολύμπριζο, χωρίς καμία προστασία?
Έτσι για να φύγει η υπόνοια της τροφοδοσίας ρεύματος.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Ευχαριστω απο τωρα για την αμεσόττα της απάντησης :)
Ηχεια προτείνεις, ενισχυτή οχι..

Επίσης μην ξεχνάς οτι δοκίμασα και αλλα ηχεία (Aerial) και με ενοχλούσαν εξίσου.

[DOUBLEPOST=1481901672][/DOUBLEPOST]

Καμία απολύτως αγένια :)
αργοπορημενο αλλα .... με paradigm premier 800εχω διαφορα ακουστικα θεματα και εγω.και διαβασα οτι γραφτηκε εδω με την ελπιδα να φωτισω λιγο το δικο μου θεμα. σε αντιθεση με εσας νομιζω οτι δεν ακουγωνται γλυκα και διαυγη οι μεσαιες μου !! δεν βοηθηθηκα πολυ απο τα διαφορα που εχω διαβασει , και σκεφτωμαι να τοποθετησω ενα κροσοβερ απο dm 303 poy εχω σαν δοκιμη στο πανω 2δρομων κοματι του ηχειου !!! βλακεια ;;; θελω να δω ....... μπορεεει να γλυκανει ο ηχος του ; φταινε οι μοναδες ; το κροσοβερ ; η το κουρδδισμα ; καλοδεχουμενες οι οποιες προτασεις και πειραματα..
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
, και σκεφτωμαι να τοποθετησω ενα κροσοβερ απο dm 303 poy εχω σαν δοκιμη στο πανω 2δρομων κοματι του ηχειου !!! βλακεια ;;; θελω να δω ....... μπορεεει να γλυκανει ο ηχος του ; φταινε οι μοναδες ; το κροσοβερ ; η το κουρδδισμα ; καλοδεχουμενες οι οποιες προτασεις και πειραματα..
Θέλω να πιστεύω ότι αστειεύεσαι...
Δεν είναι δυνατόν να τοποθετήσεις ένα άσχετο δίδρομο κροσόβερ σε ένα άλλο τρίδρομο ηχείο.
Το πρώτο που έπρεπε να σκεφτείς είναι πως το μεγάφωνο των μεσαίων έχει αποκοπή ως προς τις χαμηλές συχνότητες, πράγμα που δεν έχει το δίδρομο.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Θέλω να πιστεύω ότι αστειεύεσαι...
Δεν είναι δυνατόν να τοποθετήσεις ένα άσχετο δίδρομο κροσόβερ σε ένα άλλο τρίδρομο ηχείο.
Το πρώτο που έπρεπε να σκεφτείς είναι πως το μεγάφωνο των μεσαίων έχει αποκοπή ως προς τις χαμηλές συχνότητες, πράγμα που δεν έχει το δίδρομο.
Έχει 4 Μπόρνες πίσω. Θα το δοκίμαζα στις 2 πάνω !
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Έχει 4 Μπόρνες πίσω. Θα το δοκίμαζα στις 2 πάνω !
Ναι, οι δύο επάνω πόρνες αφορούν τα μεγάφωνα των μεσαίων και των υψηλών. Αμέσως πίσω από αυτές υπάρχει το κύκλωμα που κάνει το διαχωρισμό συχνοτήτων και τροφοδοτεί το μεσαίο με συχνότητες από 700 Hz έως 2,5 KHz και το tweeter με τις συχνότητες άνω των 2,5 KHz.
Πως ακριβώς θα συνέδεες το δίδρομο κροσόβερ χωρίς να κάψεις το μεσαίο, από τη στιγμή που πλέον θα αναπαρήγαγε όλο το φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων;
 

Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Greko
Δεν είναι σίγουρο αν τρολάρεις η τα λες σοβαρά αυτά που λες
Το παραπάνω ειλικρινά χωρίς καμιά εμπάθεια...
 

Μηνύματα
90
Reaction score
39
Ναι, οι δύο επάνω πόρνες αφορούν τα μεγάφωνα των μεσαίων και των υψηλών. Αμέσως πίσω από αυτές υπάρχει το κύκλωμα που κάνει το διαχωρισμό συχνοτήτων και τροφοδοτεί το μεσαίο με συχνότητες από 700 Hz έως 2,5 KHz και το tweeter με τις συχνότητες άνω των 2,5 KHz.
Πως ακριβώς θα συνέδεες το δίδρομο κροσόβερ χωρίς να κάψεις το μεσαίο, από τη στιγμή που πλέον θα αναπαρήγαγε όλο το φάσμα των χαμηλών συχνοτήτων;
φανταστηκα ότι ανοίγοντας το θα έβλεπα ξεχωριστά το κροσοβερ για τα κάτω ηχεία όποτε το νόμιζα εύκολο να συνδέσω στα πάνω .. δεν είμαι ηλεκτρονικός αλλά με βάση την λογική μου δεν θα έκανα λάθος η να κινδύνευα να τα κάψω .... σήμερα βέβαια μου είπαν για κάποιον εδώ στο ρεθυμνο που μπορεί να τα δει και ίσως να βάλει χέρι στα κροσοβερ
 

TGD

Μηνύματα
6.906
Reaction score
7.002
Να μην βάλεις χέρι στο κροσόβερ. Κατέβασε τα πρίμα αν σε ενοχλούν από τον ενισχυτή. Αν είναι πολύ χάλια έλεγξε αν δουλεύει σωστά το ηχείο και δεν έχει ζημιά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.332
Reaction score
27.597
Τα Paradigm είναι εξαιρετικά ηχεία, και σωστά σχεδιασμένα. Όπως πρέπει.
Προφανώς μέχρι τώρα άκουγες αλλιώς.
Μην τα πειράξεις καθόλου. Για αρχή παίξε με τις ρυθμίσεις του ενισχυτή σου.
 


VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
η παιρνεις ενισχυτη λυχνιας η παιρνεις ψηφιακο ενισχυτη με dsp για να τον κανεις να παιζεις σαν ενισχυτη λυχνιας.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.151
Μην πιστεύεις ότι σου λένε, δεν υπάρχει εδώ στο Ρέθυμνο άνθρωπος με τις γνώσεις και τον απαραίτητο εξοπλισμό μετρήσεων για να κάνει σωστή επέμβαση στα κροσόβερ των ηχείων σου, στην θέση σου δεν θα το σκεφτόμουν καν για Ρέθυμνο, υπάρχουν άλλοι επαγγελματίες ακόμα κι εδώ στο φόρουμ που μπορείς να απευθυνθείς αλλά θα πρέπει με κάποιο τρόπο να στείλεις τουλάχιστον το ένα ηχείο σε όποιον επιλέξεις.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top