pioneer room cor


Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Αν εννοείς τα στάσιμα κύματα του χώρου, νομίζω ότι η βασική λειτουργία όλων των συστημάτων ψηφιακής ισοστάθμισης χώρων είναι μέσω των σημάτων ελέγχου που εκπέμπουν να αναγνωρίσουν τις συχνότητες στις οποίες η απόσβεση καθυστερεί χρονικά (στην κύρια θέση ακρόασης και γύρω από αυτήν). Αυτές τις θεωρούν ως πιθανά στάσιμα και ελαττώνουν αυτόματα την ενίσχυση.
Γι' αυτό και οι περισσότεροι υπολογισμοί (υψηλότερης ανάλυσης FFT) γίνονται στις χαμηλότερες συχνότητες.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer room cor

οι πιονεροι διαθετουν 3 λειτουργιες
1 ισοσταθμιση mcacc
2 phase control -full band phase control
3 standing waves
Το 2β και το 3 ερχονται μονο μετα απο μετρηση του χωρου με το μικροφωνο.Και ενεργοποιουνται κατα βουληση απο τον χρηστη.
Σε ενα πρωτο Α-β του audyssey και του mcacc (προχειρα στημενο) το audyssey ειναι καλυτερο.Δεν εχω εξαντηλησει το mcacc.Αλλα και αυτο κανει εξαιρετικη δουλεια , εστω και προχειρα βαλμενο
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: pioneer room cor

οι πιονεροι διαθετουν 3 λειτουργιες
1 ισοσταθμιση mcacc
2 phase control -full band phase control
3 standing waves
Το 2β και το 3 ερχονται μονο μετα απο μετρηση του χωρου με το μικροφωνο.Και ενεργοποιουνται κατα βουληση απο τον χρηστη.
Σε ενα πρωτο Α-β του audyssey και του mcacc (προχειρα στημενο) το audyssey ειναι καλυτερο.Δεν εχω εξαντηλησει το mcacc.Αλλα και αυτο κανει εξαιρετικη δουλεια , εστω και προχειρα βαλμενο
Το Audyssey το δικό σου σε σχέση με των AVRs έχει διπλή ανάλυση ανά κανάλι 32χ vs 16x. Το νέο που έρχεται (αυτό που έχεις άρνηση) το MULTEQ XT32 θα έχει 512χ ανά κανάλι αλλά δεν το βλέπω ακόμα σε φθηνούς AVRs. Έρχεται το Σεπτέμβριο και από νεροπίστολο θα γίνει αντλία υψηλής πίεσης! Εκεί να σε δω....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer room cor

ρε παλαβωμενο, σου ειπα
καλη η ισοσταμιση απλα
θες και αλλα πραματα
 



Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.348
Απάντηση: pioneer room cor

Καλά , τι είχες γιάννη ? τι είχα πάντα.
Μόνο που εδω αντί για γιάννη , πάει αργύρη.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer room cor

τα προβατα ξεχασες ακακιε, να ειναι σαραντα:126:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Και το 2 και το 3 τα κάνει Αργύρη το Audyssey αλλιώς θα ήταν για τα μπάζα. Υπολογίζει το phase control μέσω απόστασης και level απλά δεν το βλέπεις. Όσο για τα standing waves κάτι μας είπαν τώρα!

Διόρθωση στο time domain είναι που είναι και το κύριο χαρακτηριστικό του Audyssey. Αλλιώς έχεις ένα ξερό parametric.

Τα ΙΔΙΑ πράγματα κάνουν!
 

Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: pioneer room cor

Θα ειναι αναβαθμισιμοι οι δικοι μας denon (εμενα και του Γιαννη)με το καινουργιο audyssey?Η θα παρουμε τα @@@@@@ μας?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Απάντηση: pioneer room cor

Χλόμο Αντωνη..
Δεν ξέρω τι επεξεργαστική ισχύ απαιτεί το νεο Οντισι.
Πάντως δεν είναι απίθανο γιατί ΄χει όντως δυνατό επεξεργαστή (με τα τωρινά δεδομένα).
Ένα ακόμη θέμα είναι και πόση μνήμη μπορεί να χρειάζεται ..
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.348
Απάντηση: pioneer room cor

Δεν το βλέπω , να είναι , συμβατοί οι δικοί μας αντώνη , αλλά δεν με πειράζει καθόλου.
Εμένα ειδικά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer room cor

Δεν το βλέπω , να είναι , συμβατοί οι δικοί μας αντώνη , αλλά δεν με πειράζει καθόλου.
Εμένα ειδικά.
δεν ειναι στραβος ο γυαλος , στραβα αρμενιζεις.Ελπιζω να το καταλαβεις καποια στιγμη......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: pioneer room cor

Θα ειναι αναβαθμισιμοι οι δικοι μας denon (εμενα και του Γιαννη)με το καινουργιο audyssey?Η θα παρουμε τα @@@@@@ μας?

μπα , με το ζορι την εφαγε το οντισι μου (δεν ξερω αν αντεξει αλλη τοσο μεγαλη αναβαθμιση στο μελλον)
ποιος ξερει τι αλλα θα σκεφτουν, εδω περασαν τεχνολογια στα κινητα, και στα μικρα ηχεια.Ετσι σωτηρη?:126:
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.348
Απάντηση: pioneer room cor

δεν ειναι στραβος ο γυαλος , στραβα αρμενιζεις.Ελπιζω να το καταλαβεις καποια στιγμη......



Καλά το ποιός αρμενίζει στραβά φαίνεται απο τις πράξεις του καθενός.:119:
Ασε εμένα να αρμενίζω όπως αρμενίζω χωρίς audyssey mccac και καλώδια , και εσύ αρμένιζε όπως επίσης γουστάρεις με όλα αυτά.
Και ελα να μου πεις ποιός παίζει καλύτερα , ο στραβός αρμενιστής (εγω) η ο στραβός γυαλός (εσυ).:125:
 

Μηνύματα
27.318
Reaction score
25.348
Απάντηση: pioneer room cor

Θα ήθελα να ήξερα που το βρήκες το νεο firmware και πως το πέρασες στο δικό σου , αφου ο κυριακάκης λεει οτι μπαίνει μόνο σε καινούρια μασίνια .
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: pioneer room cor

με την ιδια λογικη πρεπει να μπαινει και στα δικα μας.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Καλημέρα! Μπανάνα σήμερα!

Τώρα για το Aydyssey μπορεί να σας το δώσουν αλλά αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι δεν θα δουλεύει στη full ανάλυση.

Είναι τεράστια η διαφορά στους υπολογισμούς που απαιτείται. 16χ Vs 512X ανά κανάλι!

Του Αργυρη που είναι 32Χ ανά κανάλι είναι ξεχωριστώ μηχάνημα και το SUB-EQ που έχει 512Χ ανάλυση αλλά μόνο για το SUB είναι επίσης ξεχωριστό εργαλείο και το ΜΟΝΟ αυτή τη στιγμή με τέτοια ανάλυση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.960
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top