Placebo effect στο hi-fi

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Το φαινόμενο αυτό έχει σχολιαστεί σε πολλά θέματα.
Μία σύντομη εξήγηση του με ιατρικούς όρους είναι αυτή..
Φαινόμενο placebo (πλασέμπο) ονομάζεται το φαινόμενο κατά το οποίο ένας ασθενής παρουσιάζει βελτίωση ενώ λαμβάνει ένα εικονικό φάρμακο, δηλαδή μια ουσία χωρίς πραγματική δράση για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει. Πρόκειται δηλαδή για φαινόμενο αυθυποβολής, κατά το οποίο, ο ασθενής πιστεύοντας ότι λαμβάνει ένα φάρμακο που θα τον βοηθήσει, εξ'αιτίας αυτής της πεποίθησης και μόνο παρουσιάζει βελτίωση.

Κάποιοι νομίζουν ότι βελτιώνεται ο ήχος του συστήματος τους λόγω δύο περίπτώσεων..
-η νέα συσκευή είναι ακριβότερη οπότε οφείλει να παίζει καλύτερα
-υπάρχουν προφορικές ή γραπτές "πληροφορίες" ότι είναι ότι καλύτερο τουλάχιστον στην κατηγορία τιμής της.

Τι λέτε; τα σχόλια σας παρακαλώ.
(Θα γράψω και εγώ κάτι που μου συνέβη πρόσφατα)
 





Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
..ο μονος τροπος ειναι να σταματησουν να ασχολουνται, και να καταλαβουν οτι ασχοληθηκαν ματαια - και εκαναν και μια τρυπα στο νερο. 🐒
... απο τη στιγμη που βρισκουν ομοιδεατες θα συνεχισουν αυτη τη ματαιοτητα.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Ok αλλά αν κάποιος θέλει να βελτιώσει το σύστημα του πρέπει να ασχοληθεί. Οι βελτιώσεις μέσω χώρου και ισοστάθμισης είναι άλλο έργο. Εδώ μιλάμε για συσκευές. Ηχεία, μηχανήματα, καλώδια κλπ αξεσουάρ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Για αξεσουάρ προτείνω σκουλαρίκια και ρολόι έντονο κόκκινο, με γυαλιά να ταιριάζουν.

Καπέλο προαιρετικό. Για όσους ξέρουν να τολμούν.


1665754776411.png



Αυτά κάνουν τη διαφορά.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
αν κάποιος θέλει να βελτιώσει
ας θελει .-
το ιδιο θα ελεγα και στη παμελαντερσον αν με ηθελε...τι ειναι το ηχοσυστημα ...seks life..για να βελτιωθει !? 🐒
τεσπα, υπαρχουν ακσεσουαρ και συσκευες που αλλαζουν καλωδια ενδεικτικα θα αναφερω το γνωστο σίμπγιαν... να κατσουν να δοκιμασουν, χωρις φοβο αλλα με πολυ παθος 8-)
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.524
Reaction score
5.709
Χυμό πορτοκάλι χυμένο στο τραπεζάκι μπροστά από την θέση ακρόασης και αμέσως υγραίνουν οι μεσσαίες και τιθασσεύονται οι υψηλές.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.719
πολλές φορές ακούμε διαφορές, ο εγκέφαλος εστιάζει σε κάτι που τώρα ακούγεται αλλά πριν δεν ακουγόταν, πχ ένα καμπανάκι πίσω δεξιά.
Το πρόβλημα είναι ότι ο ίδιος εγκέφαλος δε μας λέει ταυτόχρονα το τι λείπει, οπότε αυτό το καταλαβαίνουμε....αργότερα.
Διαφορές ακούγονται και τις περισσότερες φορές placebo δεν είναι, το ζήτημα είναι ότι οι περισσότεροι μπερδεύουν τη διαφορά με τη βελτίωση τα οποία είναι διαφορετικά πράγματα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Ο εγκέφαλος κάνει ότι γουστάρει και λογαριασμό δε δίνει σε κανέναν. Βλέπεις πράγματα που πριν δεν έβλεπες ενώ ήταν εκεί.

Σου αρέσει ένα άλλο αυτοκίνητο ή αγόρασες καινούργιο και γουστάρεις σα τρελός. Ε, ξαφνικά βλέπεις στο δρόμο αυτοκίνητα σαν αυτό που θες ή έχεις, ή περισσότερα από όσα έβλεπες πριν. Τι έγινε ξαφνικά; Όλο και περισσότεροι παίρνουν αυτό που θές;

Όχι βέβαια. Απλά ο εγκέφαλος πλέον έχει νέο στόχο.

8-)
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Ο εγκέφαλος κάνει ότι γουστάρει και λογαριασμό δε δίνει σε κανέναν. Βλέπεις πράγματα που πριν δεν έβλεπες ενώ ήταν εκεί.

Σου αρέσει ένα άλλο αυτοκίνητο ή αγόρασες καινούργιο και γουστάρεις σα τρελός. Ε, ξαφνικά βλέπεις στο δρόμο αυτοκίνητα σαν αυτό που θες ή έχεις, ή περισσότερα από όσα έβλεπες πριν. Τι έγινε ξαφνικά; Όλο και περισσότεροι παίρνουν αυτό που θές;

Όχι βέβαια. Απλά ο εγκέφαλος πλέον έχει νέο στόχο.

8-)
Καταθεση ψυχής?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Καταθεση ψυχής?
Αν μου έχει συμβεί; Ναι βέβαια. Σε όλους συμβαίνει, σε μικρό ή μεγάλο βαθμό. Είναι απόλυτα φυσιολογικό. Κάθε νέα πληροφορία που συνεχίζει να σε επηρεάζει μέσα στο χρόνο, σχηματίζει νέους νευρώνες. Αν αυτή η πληροφορία έχει και συναισθηματική δύναμη - αξία από περισσότερο. Αυτό σε γενικές γραμμές έχει ως αποτέλεσμα ότι περιέγραψα πριν.

Υπάρχει και ορολογία που μου διαφεύγει.
 

gid

Μηνύματα
7.418
Reaction score
8.656
Ένας ακόμη υποσυνείδητος τρόπος σκέψης που οδηγεί στο placebo:

"Τη νέα συσκευή την έψαξα και την επέλεξα εγώ, άρα πώς θα ήταν δυνατόν εγώ να έχω κάνει λάθος, αν έχω κάνει λάθος απέτυχα, ενδεχόμενο που δε θέλω καν να σκεφτώ, πόσο μάλλον να δεχθώ".
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.020
Ένας ακόμη υποσυνείδητος τρόπος σκέψης που οδηγεί στο placebo:

"Τη νέα συσκευή την έψαξα και την επέλεξα εγώ, άρα πώς θα ήταν δυνατόν εγώ να έχω κάνει λάθος, αν έχω κάνει λάθος απέτυχα, ενδεχόμενο που δε θέλω καν να σκεφτώ, πόσο μάλλον να δεχθώ".
Αυτό έχει σχέση και με ότι έγραψα παραπάνω. Η πηγή είναι η ίδια και έχει ως βασικό στόχο την επιβεβαίωση.
Αυτό που υποστηρίζεις ως καλύτερο στην ουσία είναι η ανάγκη να νιώσεις ότι δεν έκανες λάθος.

Και στο παράδειγμα με το αμάξι αλλά και σε αυτό με το μηχάνημα η βασική ανάγκη είναι η επιβεβαίωση.

Όλες αυτές οι "διαμάχες" για το καλύτερο μηχάνημα ή format κ.α. έχουν ως πηγή τη δύναμη του "εγώ".
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Αν όλη μέρα εδώ διαβάζεις πάρτε ενεργά και sub σου γίνεται βίωμα και τελικά θα πάρεις ακόμα και αν δεν τα χρειάζεσαι. :idk:
Γιατί σου μπαίνει στο μυαλό σαν ένας τρόπος αναβάθμισης του συστήματος. :download:
Ενώ θα μπορούσες να πάρεις λάμπες και κόρνες. :rolleyes:
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Εγώ πάντως πριν αγοράσω συσκευή διαβάζω όλα τα reviews για να με πείσουν. Μην αγοράζω τσάμπα. Όταν με πείσουν τα reviews παίρνω τηλέφωνο @gpol και αφού εγκρίνει, αγοράζω.
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Εγώ πάντως πριν αγοράσω συσκευή διαβάζω όλα τα reviews για να με πείσουν. Μην αγοράζω τσάμπα. Όταν με πείσουν τα reviews παίρνω τηλέφωνο @gpol και αφού εγκρίνει, αγοράζω.
Έχεις μείνει πίσω. Πλέον αυτό που παίζει είναι η πιστόποίηση από άλλον. Να ένας τρόπος να αποφύγεις το placebo. Εσύ....
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.341
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top