Placebo effect στο hi-fi

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.690
Reaction score
28.028
Αν όλη μέρα εδώ διαβάζεις πάρτε ενεργά και sub σου γίνεται βίωμα και τελικά θα πάρεις ακόμα και αν δεν τα χρειάζεσαι. :idk:
Γιατί σου μπαίνει στο μυαλό σαν ένας τρόπος αναβάθμισης του συστήματος.
Αν το υποσυνείδητο έχει ως reference ευχαρίστησης την ηχητική απόδοση με αυτό τον τρόπο τότε ναι.

Αν όχι θα πάρεις κάτι άλλο.

Ο καθένας επιλέγει σύμφωνα με τις πεποιθήσεις του. Και αυτός που επιλέγει ενεργά και αυτός που επιλέγει πικάπ και λάμπες έχουν το ίδιο reference. Την απόλαυση σύμφωνα με τα πιστεύω τους.
Άσχετα του τι λέει η επιστήμη του audio για τον ένα ή τον άλλο τρόπο, αν δεν πάρει αυτό που θα τον διεγείρει, δεν θα το ευχαριστηθεί. Οπότε κάθε αγορά κόντρα στα θέλω δεν έχει λογική.

Το μόνο που μετράει είναι να σου αρέσει και ας είναι ότι είναι για τους άλλους. Δεν αγοράζεις για να αρέσει στους άλλους και να σου πούνε μπράβο ή ότι άλλο.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.891
Reaction score
25.929
Και ζωντανή ορχήστρα να ακούσουμε πάλι κάποιοι θα πούνε το κοντό και το μακρύ τους.Ο μαέστρος έχασε το τέμπο οι μουσικοί δεν έβαλαν συναίσθημα και τέτοια.Άσε που και τα αυτιά μας είναι διαφορετικά.Χαλαρώστε και απολαύστε τη μουσική . Τέλειο δεν υπάρχει μόνο τι αρέσει σε μένα.8-)
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.474
Που λέτε..
πριν λίγες ημέρες σκεφτόμουν 2 διαφορετικές τεχνολογίες που υπάρχουν σε κάποια μηχανήματα.
Γκουγκλάρωντας έπεσα αρχικά σε ένα βίνδεο στον γιουτιουμπι.
Κάποιος είχε μηχανήματα παρόμοιας τιμής και από τις 2 τεχνολογίες και ένα φαινομενικά καλό σύστημα.
Με ένα όφωνο έκανε το εξής.
3 διαφορετικού είδους μουσικής κομμάτια έπαιζαν με την μέθοδο του Α-Β. Όλα τα Α ηταν το μηχάνημα της μίας τεχνολογίας και τα Β της άλλης.
Τα άκουσα και προτίμησα τα Α. Μετά είδα ότι υπήρχαν 20 σχόλια. Οι 17 προτίμησαν τα Β. Διαβάζοντας και αλλού είδα ότι οι περισσότεροι προτιμούσαν την Β τεχνολογία.
Ξανακούω τα κομμάτια. OMG, τα Β στιγμιαία μου έκαναν περισσότερη εντύπωση, να το πω έτσι, σαν να άκουγα τα Α με περισσότερο σώμα και πιο καθαρά. Ήπια έναν καϊφέ. Ξανάκουσα. Το placebo λόγω διαβάσματος είχε περάσει. Επανήλθα στην προτίμηση μου στα Α.
:party:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.573
Reaction score
37.901
...δεν ειναι πλασεμπο αυτο που περιγραφεις, είναι πεποίθηση, πχ confirmation bias ο @alexis εχει αναφερθει στο παρελθόν και εχει ασχοληθει με αυτο (πολυ περισσότερο απο εμενα).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.417
Reaction score
125.629
Στο πλασεμπο έχουμε κάτι καθηγητές εδώ μέσα.

Ας μας κάνουν μια ολιστική προσέγγιση.

Ναι, οι καλωδιολαγνοι φίλοι μας. Αυτοί, ξέρουν.


ΥΓ. Μη ξεχνάτε τα στηρικτικά καλωδίων. Καθηγηταράδες, ξεκινάτε διάλεξη.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.166
Reaction score
19.042
Α, ωραία είν' εδώ..
Κάθομαι.

Τι ψάχνετε βρε παίδες όμως..
Με την κούτρα δεν βγαίνει άκρη.

Μετράμε για να ξέρουμε τι γουστάρουμε, αλλά στο τέλος ρυθμίζουμε όπως γουστάρουμε.. :p
(Εγώ δεν μετράω, βαριέμαι..)
Αφού και αυτοί που τα φτιάχνουν μας έχουν πάρει χαμπάρι και μας κάνουν πλάκα..

Τουλάχιστον (νομίζω) ψιλοξέρω τι γουστάρω και δεν ψάχνομαι άλλο. 😎
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
2.800
Reaction score
8.071
Θυμάμαι φίλος ήταν 100% σίγουρος ότι άκουγε διαφορές FLAC-mp3 320, σε bluetooth ηχειάκι του 50άρικου.
Έκτοτε ποτέ ξανά δεν πήρα τη γνώμη του σοβαρά. :lol:
 



Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Δεν ξερω αν εχει γινει καποια μελετη που να δειχνει σε τι ποσοστο λειτουργει το Placebo Effect στον πληθυσμο αλλα σε εμενα δεν εχει πιασει ποτε. Ουτε σε φαρμακα ουτε στο HiFi.
Παντως ενας βεβαιος τροπος να το αποφυγει κανεις ειναι να κανει μονος του ενα blind test με τη βοηθεια ενος φιλου.
 

Μηνύματα
303
Reaction score
306
Νομίζω πως σε μεγάλο βαθμό συμβαίνει αυτό το φαινόμενο στον χώρο του hifi, δεν ξέρω αν βέβαια πιο δόκιμο είναι να το ταυτίσουμε με το όρο placebo ή περισσότερο με μιας μορφής μιμητικής συμπεριφοράς, πολλές φορές άλλωστε συμβαίνει, αντί να ακούμε την δική μας φωνή, να ασπαζόμαστε την άποψη των πολλών ή των ειδικών.
Οι αισθήσεις γενικά, (άρα και η ακοή) επηρεάζονται από αναρίθμητους παράγοντες, εσωτερικούς αλλά και εξωτερικούς από τον οργανισμό, έτσι υπάρχει γόνιμο έδαφος να αναπτυχθεί κάθε λογής μέθοδος για προσέλκυση πελατών σ' αυτή την αγορά, με αυτό, δεν θέλω να πω όμως, ότι δεν υπάρχουν προϊόντα που πράγματι βελτιώνουν τον ήχο ενός συστήματος.
 


Μηνύματα
12.554
Reaction score
14.699
Καθηγηταράς εδώ.
Από Placebo, κίνδυνο έχουν μόνο ευαίσθητοι πολιτισμένοι και αγαθοί άνθρωποι συνήθως κάτοικοι Ευρώπης. Ο Έλληνας, δεν παθαίνει placebo, μόνο κλασίμπο και ανοησίμπο.
 

Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.474
2η σελίδα και δεν βάλατε κανά μουσικό τεμάχιο για χαλάρωση. Αφού το έχουμε καθιερώσει.. πάμε :party:
 


Μηνύματα
27.277
Reaction score
25.295
Μου έχει συμβεί , να έχω κλείσει το σύστημα και την άλλη μέρα να το ακούω να λαλάει και να λέω τι ωραία που δεν παίζει ?

Το άκουγα και κάτι δεν μου πήγαινε καλά , αλλά νταξ χέσε λέω η ιδέα σου είναι.
Μετά από ώρες παιδιά που το άκουγα , έχοντας ακούσει και γνωστά και άγνωστα κομμάτια , λέω κάτι δεν πάει καλά.
Επαιζε κάπως ξυνά να το πω? ενα πράμα περίεργο .
Κοιτάω ρυθμίσεις στο κροςς καλές μου φάνηκαν.
Ξανακοιτάω , ΩΠΑ λέω εγώ δεν έβαλα χτες το tweeter +10db !
Ολα είχανε γίνει μπάχαλο. ΔΕΝ ξέρω γιατί ! Το κρόςς είχε γίνει πτανα .
Ολες οι ρυθμίσεις είχαν χαθεί , ενώ υπήρχαν στην μνήμη , αλλά δεν ήταν επιλεγμένες να παίζουν .
Επαιζε το ενεργό κροςς ότι ήθελε . Κουκουρο΄΄ύκου λαλά .
ΕΚΤΌΤΕ παντα κοιτάω στο power up τι τρέχει , και αν είναι αυτό που έχω επιλέξει.
Οχι τίποτα άλλο ! ψαχνόμουνα σα χαζός τι είχα βάλει να παίξει το ενεργο κρόςς
Τι θέλω να πω με όλα αυτά !
Για ώρες έλεγα ελα μωρέ καλά παίζει . Σκατά έπαιζε.
Για πολλές ώρες άκουγα σκατά . Χρειάστηκε ένα μόνο κομμάτι να με ξυπνήσει (υπ όψην όλα αυτά τα άκουγα από το γραφείο όχι από την συνήθη θέση ακρόασης του καναπέ μου) της Dolly Parton που το ήξερα πολύ καλά για να αντιληφθώ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.
Πέρασαν ώρες που εγώ άκουγα σκατά μουσική γνωστή και 'αγνωστη , μέχρι να αντιληφθώ ότι κάτι δεν πάει καλά .
Είναι πάρα πολύ εύκολο να την πατήσεις .
 
Last edited:



Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Μου έχει συμβεί , να έχω κλείσει το σύστημα και την άλλη μέρα να το ακούω να λαλάει και να λέω τι ωραία που δεν παίζει ?

Το άκουγα και κάτι δεν μου πήγαινε καλά , αλλά νταξ χέσε λέω η ιδέα σου είναι.
Μετά από ώρες παιδιά που το άκουγα , έχοντας ακούσει και γνωστά και άγνωστα κομμάτια , λέω κάτι δεν πάει καλά.
Επαιζε κάπως ξυνά να το πω? ενα πράμα περίεργο .
Κοιτάω ρυθμίσεις στο κροςς καλές μου φάνηκαν.
Ξανακοιτάω , ΩΠΑ λέω εγώ δεν έβαλα χτες το tweeter +10db !
Ολα είχανε γίνει μπάχαλο. ΔΕΝ ξέρω γιατί ! Το κρόςς είχε γίνει πτανα .
Ολες οι ρυθμίσεις είχαν χαθεί , ενώ υπήρχαν στην μνήμη , αλλά δεν ήταν επιλεγμένες να παίζουν .
Επαιζε το ενεργό κροςς ότι ήθελε . Κουκουρο΄΄ύκου λαλά .
ΕΚΤΌΤΕ παντα κοιτάω στο power up τι τρέχει , και αν είναι αυτό που έχω επιλέξει.
Οχι τίποτα άλλο ! ψαχνόμουνα σα χαζός τι είχα βάλει να παίξει το ενεργο κρόςς
Τι θέλω να πω με όλα αυτά !
Για ώρες έλεγα ελα μωρέ καλά παίζει . Σκατά έπαιζε.
Για πολλές ώρες άκουγα σκατά . Χρειάστηκε ένα μόνο κομμάτι να με ξυπνήσει (υπ όψην όλα αυτά τα άκουγα από το γραφείο όχι από την συνήθη θέση ακρόασης του καναπέ μου) της Dolly Parton που το ήξερα πολύ καλά για να αντιληφθώ ότι κάτι δεν πήγαινε καλά.
Πέρασαν ώρες που εγώ άκουγα σκατά μουσική γνωστή και 'αγνωστη , μέχρι να αντιληφθώ ότι κάτι δεν πάει καλά .
Είναι πάρα πολύ εύκολο να την πατήσεις .
Άλλαξε κροσοβερ. Το minidsp ποτέ δεν έχει χάσει ρύθμιση!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.650
Μηνύματα
2.868.865
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top