PlayStation 5


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.741
Reaction score
83.516
Καλησπερα στην παρεα.Θα ηθελα εκ μερους του αδερφου μου που δεν ασχολειται με Φορουμ του χωρου, να μας δωσετε τα φωτα σας σχετικα με ενα θεμα που εχει προκυψει σχετικα με την εν λογω κονσολα που προσφατως απεκτησε.Συνδεδεμενη λοιπον με μια lg oled c9 και κατα την διαρκεια παιχνιδιου, ανα τακτα χρονικα διαστηματα μαυριζει η οθονη για περιπου 10 δευτερα και επανερχεται αναγραφοντας το λογοτυπο hdr συνεχιζοντας το παιχνιδι.Και μετα απο λιγο παλι τα ιδια.Να φταιει το καλωδιο hdmi ή πρεπει να γινει καποια ρυθμιση σε καποια απο τις δυο συσκευες???Σας ευχαριστουμε εκ των προτερων για την οποια απαντηση.
Μάλλον είναι το καλώδιο. Δοκίμασε με αυτό που είχε στη συσκευασία.

Αν δεν φτιάξει δοκίμασε να παίξεις με τις ρυθμίσεις transfer rate που φαίνονται στο screenshot

960x0.jpg
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα και η Lg oled c1 χρησιμοποιεί θύρες HDMI 2.0-2.1-2.2 ενώ το playstation 5 έχουν θύρα HDMI 2.1.
Το HDMI 2.1 επιτρέπει καλύτερους ρυθμούς καρέ, για τη καλύτερη μεταξύ τους σύνδεση καλό θα είναι να μπει ένα αντίστοιχο καλώδιο HDMI που ονομάζεται Ultra High Speed 48G το οποίο μεταφέρει 4Κ, HDR10, 120fps για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Αν χρησιμοποιείς τέτοιο καλώδιο θα πρέπει να μπεις στα μενού των συγκεκριμένων να κάνεις αλλαγές.
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Καλη σας μερα.Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Θα τις μεταφερω ωστε να εφαρμοστουν αυτες οι ενεργειες και ελπιζουμε πως θα λυθει το συγκεκριμενο προβλημα που σας εθεσα.Να ειστε καλα !!!
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.046
Reaction score
4.015
Χωρίς να αποκλείω την παραπάνω λύση με το καλώδιο hdmi
δες μηπως η ανάλυση που στέλνει η κονσόλα είναι μεγαλύτερη απο αυτη που σηκώνει η τηλεόραση.

Κανε μια επανεκκίνηση και απενεργοποιησε το HDR 4K να δεις αν είναι αυτή η αιτία.
Μετα,βγάλε / βάλε ξανά ολα τα καλώδια.
 

Μηνύματα
248
Reaction score
285
Χωρίς να αποκλείω την παραπάνω λύση με το καλώδιο hdmi
δες μηπως η ανάλυση που στέλνει η κονσόλα είναι μεγαλύτερη απο αυτη που σηκώνει η τηλεόραση.

Κανε μια επανεκκίνηση και απενεργοποιησε το HDR 4K να δεις αν είναι αυτή η αιτία.
Μετα,βγάλε / βάλε ξανά ολα τα καλώδια.
Καλο μεσημερι.Θα το δουμε και σημερα.Παντως χτες που συνδεσε το μηχανημα με το ιδιο καλωδιο σε μια απλη 4k 49αρα lg , δεν παρουσιασε κανενα παρομοιο θεμα.Σ ευχαριστουμε !!!
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.741
Reaction score
83.516
Καλο μεσημερι.Θα το δουμε και σημερα.Παντως χτες που συνδεσε το μηχανημα με το ιδιο καλωδιο σε μια απλη 4k 49αρα lg , δεν παρουσιασε κανενα παρομοιο θεμα.Σ ευχαριστουμε !!!
To HDR ευθύνεται για τις maximum απαιτήσεις hardware.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.741
Reaction score
83.516
Ένα παράπονο που μπορεί να το έχουν κι άλλοι.

Υπάρχει μία τάση στα παιχνίδια δράσης να γίνονται όλο και πιο δύσκολα. Από την αναγκαστική εκμάθηση του πολύπλοκου χειρισμού μέχρι την ελάχιστη δυνατότητα ρύθμισης του βαθμού δυσκολίας.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, τα save points είναι από ελάχιστα μέχρι ...ανύπαρκτα.

Αγόρασα πρόσφατα το Demon's Souls για να διαπιστώσω ότι αν χάσεις ξεκινάς την πίστα από την αρχή. Κάθε αντίπαλος θέλει μελέτη γιατί θα χρειαστεί άλλη προσέγγιση μάχης κι όπλων. Μετά από μισή ώρα το παράτησα.

Πήρα το πολυδιαφημισμένο και βραβευμένο Deathloop και η εμπειρία ήταν παρόμοια.

Δεν έχουν όλοι την όρεξη και τον χρόνο για να "γίνουν ένα" με το κάθε παιχνίδι, ξεχνώντας τι ώρα είναι.

Το Uncharted, που αποτελεί την κορυφή όλων για το δικό μου γούστο, μπορείς να το κάνεις όσο εύκολο ή δύσκολο θες και να το σταματήσεις/διακόψεις σε όποιο σημείο γουστάρεις.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Ένα παράπονο που μπορεί να το έχουν κι άλλοι.

Υπάρχει μία τάση στα παιχνίδια δράσης να γίνονται όλο και πιο δύσκολα. Από την αναγκαστική εκμάθηση του πολύπλοκου χειρισμού μέχρι την ελάχιστη δυνατότητα ρύθμισης του βαθμού δυσκολίας.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, τα save points είναι από ελάχιστα μέχρι ...ανύπαρκτα.

Αγόρασα πρόσφατα το Demon's Souls για να διαπιστώσω ότι αν χάσεις ξεκινάς την πίστα από την αρχή. Κάθε αντίπαλος θέλει μελέτη γιατί θα χρειαστεί άλλη προσέγγιση μάχης κι όπλων. Μετά από μισή ώρα το παράτησα.

Πήρα το πολυδιαφημισμένο και βραβευμένο Deathloop και η εμπειρία ήταν παρόμοια.

Δεν έχουν όλοι την όρεξη και τον χρόνο για να "γίνουν ένα" με το κάθε παιχνίδι, ξεχνώντας τι ώρα είναι.

Το Uncharted, που αποτελεί την κορυφή όλων για το δικό μου γούστο, μπορείς να το κάνεις όσο εύκολο ή δύσκολο θες και να το σταματήσεις/διακόψεις σε όποιο σημείο γουστάρεις.
Υπάρχει μια τάση - μόδα προς games τύπου DARK SOULS τα τελευταία χρόνια..
Το Demon souls νομίζω είναι κάτι τέτοιο, το άλλο δεν το ξέρω καθόλου.
Απλά κάνε μία έρευνα πριν ψωνίσεις για να τα αποφεύγεις..
Είδα ένα trailer από deathloop..
Αυτό έχει strategy-intelligence through death.. :biggrin:

death-loop :rolleyes:
Προχωράς με restart - re-done αν έχω καταλάβει σωστά..
Πάρε το καινούριο Horizon που είναι πιο κοντά σε αυτό που θες νομίζω..
 
Last edited:

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.498
Ένα παράπονο που μπορεί να το έχουν κι άλλοι.

Υπάρχει μία τάση στα παιχνίδια δράσης να γίνονται όλο και πιο δύσκολα. Από την αναγκαστική εκμάθηση του πολύπλοκου χειρισμού μέχρι την ελάχιστη δυνατότητα ρύθμισης του βαθμού δυσκολίας.

Και σαν να μην έφτανε αυτό, τα save points είναι από ελάχιστα μέχρι ...ανύπαρκτα.

Αγόρασα πρόσφατα το Demon's Souls για να διαπιστώσω ότι αν χάσεις ξεκινάς την πίστα από την αρχή. Κάθε αντίπαλος θέλει μελέτη γιατί θα χρειαστεί άλλη προσέγγιση μάχης κι όπλων. Μετά από μισή ώρα το παράτησα.

Πήρα το πολυδιαφημισμένο και βραβευμένο Deathloop και η εμπειρία ήταν παρόμοια.

Δεν έχουν όλοι την όρεξη και τον χρόνο για να "γίνουν ένα" με το κάθε παιχνίδι, ξεχνώντας τι ώρα είναι.

Το Uncharted, που αποτελεί την κορυφή όλων για το δικό μου γούστο, μπορείς να το κάνεις όσο εύκολο ή δύσκολο θες και να το σταματήσεις/διακόψεις σε όποιο σημείο γουστάρεις.
Δεν υπάρχει σύγκριση ανάμεσα στα uncharted που είναι σαν να βλέπεις μια διαδραστική ταινία και στα soulskike που βασίζονται καθαρά στο GamePlay. Το Deathloop ανήκει σε ένα άλλο είδος που λέγεται rogue like και είναι ακόμα πιο hardcore. Σίγουρα υπάρχει φανατικό κοινό για τα soulslike παιχνίδια τα τελευταία χρόνια όπως κι εγώ άλλωστε αλλά σε γενικές γραμμές θα έλεγα οι AAA παραγωγές δεν έχουν δυσκολέψει καθόλου στο μέσο όρο.
Δες πχ το Red dead redemption 2 η το the last of us part 2 που ενώ η ai είναι τερματισμενη τα παιχνίδια είναι πολύ βατα τουλάχιστον στο normal επίπεδο.
Γενικά πρόσεχε πριν αγοράσεις τι είδος γράφουν ότι είναι τα παιχνίδια και αν βλέπεις κάτι από τις λέξεις που ανέφερα όπως και τη λέξη hardcore κάνε μεταβολή επί τόπου 😉
Υπάρχει μια τάση - μόδα προς games τύπου DARK SOULS τα τελευταία χρόνια..
Το Demon souls νομίζω είναι κάτι τέτοιο, το άλλο δεν το ξέρω καθόλου.
Απλά κάνε μία έρευνα πριν ψωνίσεις για να τα αποφεύγεις..
Είδα ένα trailer από deathloop..
Αυτό έχει strategy-intelligence through death.. :biggrin:

death-loop :rolleyes:
Προχωράς με restart - re-done αν έχω καταλάβει σωστά..
Πάρε το καινούριο Horizon που είναι πιο κοντά σε αυτό που θες νομίζω..
+1 για το horizon αλλά να παίξεις πρώτα το πρώτο παιχνίδι γιατί στην ουσία είναι η συνέχεια.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
να παίξεις πρώτα το πρώτο παιχνίδι γιατί στην ουσία είναι η συνέχεια.
Σωστά, φαντάστηκα πως θα το ξέρει..
Και το cyberpunk παίζεται και είναι ενδιαφέρον..
Το έβγαλαν ξανά στο play μετά το πρώτο κάζο? (δεν έχω playstation :biggrin: )
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.741
Reaction score
83.516
To "Last of Us" μου άρεσε αρκετά. Το Horizon, το πρώτο, το έχω τελειώσει. Και θα πάρω το δεύτερο.
Το πιο κοντινό στο Uncharted ήταν το Tomb Raider.

Επηρεάζομαι από τις κριτικές αλλά τελικά κι εκεί έχουν γίνει όπως στις ταινίες: Οι βραβευμένες σπάνια μου αρέσουν.

Υ.Γ. Ήμουν adventure gamer στα 80s &90s κι έπαιζα και action αλλά με cheat codes (στο PC). :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
To "Last of Us" μου άρεσε αρκετά. Το Horizon, το πρώτο, το έχω τελειώσει. Και θα πάρω το δεύτερο.
Το πιο κοντινό στο Uncharted ήταν το Tomb Raider.

Επηρεάζομαι από τις κριτικές αλλά τελικά κι εκεί έχουν γίνει όπως στις ταινίες: Οι βραβευμένες σπάνια μου αρέσουν.

Υ.Γ. Ήμουν adventure gamer στα 80s &90s κι έπαιζα και action αλλά με cheat codes (στο PC). :biggrin:
To STAR WARS FALLEN ORDER παίζεται ευχάριστα με γρήγορο gameplay και κάποιους λίγους γρίφους..
Αν δεν το έχεις ήδη, ρίξε μια ματιά..
Αν δεν έχεις ακουμπήσει το Witcher 3 επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις τη νέα NEXT GEN version που θα βγεί σε λίγο (λογικά και στο PS5).
Το παιχνίδι αξίζει..
Θα έβαζα και το STALKER 2 μέσα αλλά αργεί ακόμα..
Είναι δύσκολο παιχνίδι και αυτό (επιβίωσης κάπως) αλλά με άλλο τρόπο, όχι όπως τα παραπάνω που ίσως βρεις πιο ελκυστικό..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.129
Reaction score
18.914
Βάλε και το CONTROL στο κάδρο που το ξέχασα..
Ενδιαφέρον..
Αν σου αρέσει το μπλα μπλα και το διάβασμα, δύσκολα θα βρεις κάτι πιο βαθύ, περίπλοκο και όμορφο από το Disco Elysium.
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Ως λατρης της ατμόσφαιρας των Full Throttle, Grim Fandango, Day of the Tentacle και προφανώς των monkey islands. Πέρασα καταπληκτικά με το psychonauts 2.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
To "Last of Us" μου άρεσε αρκετά. Το Horizon, το πρώτο, το έχω τελειώσει. Και θα πάρω το δεύτερο.
Το πιο κοντινό στο Uncharted ήταν το Tomb Raider.

Επηρεάζομαι από τις κριτικές αλλά τελικά κι εκεί έχουν γίνει όπως στις ταινίες: Οι βραβευμένες σπάνια μου αρέσουν.

Υ.Γ. Ήμουν adventure gamer στα 80s &90s κι έπαιζα και action αλλά με cheat codes (στο PC). :biggrin:
Έχω τελειώσει όλα τα tomb raider και φυσικά τα uncharted. Λατρεύω τέτοιου είδους παιχνίδια. Με την ευκαιρία κυκλοφορίας του remaster του Uncharted 4 και του άλλου με τις γκομενες, ξαναξεκίνησα όλη τη σειρά!
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω εθιστεί στα γραφικά του PC και δεν την παλεύω με το PS5!
Έβαλα τις προάλλες το God of War σε PC (με την 3090) και μάζευα τα σαγόνια μου απ' το πάτωμα.
Το ίδιο και με tomb raider και με red dead 2. Ανυπομονώ για το Elden Rings.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.247
Reaction score
8.755
Ως λατρης της ατμόσφαιρας των Full Throttle, Grim Fandango, Day of the Tentacle και προφανώς των monkey islands. Πέρασα καταπληκτικά με το psychonauts 2.
Opeartion Stealth, τα Indiana Jones, Kings Quest, Leisure suit Larry.
Αγαπημένα τα monkey island.
Adventures της Lucararts και της Sierra. Κάψιμο!
 

Μηνύματα
774
Reaction score
782
Έχω τελειώσει όλα τα tomb raider και φυσικά τα uncharted. Λατρεύω τέτοιου είδους παιχνίδια. Με την ευκαιρία κυκλοφορίας του remaster του Uncharted 4 και του άλλου με τις γκομενες, ξαναξεκίνησα όλη τη σειρά!
Το πρόβλημα μου είναι ότι έχω εθιστεί στα γραφικά του PC και δεν την παλεύω με το PS5!
Έβαλα τις προάλλες το God of War σε PC (με την 3090) και μάζευα τα σαγόνια μου απ' το πάτωμα.
Το ίδιο και με tomb raider και με red dead 2. Ανυπομονώ για το Elden Rings.
Συμφωνώ περί pc 4k ultra με 3090 120hz(lg oled c1) αλλά και μια περιουσία σε σχέση με κόστος του ps5.
Το ps5 για αυτά που προσφέρει και στην τιμή φυσικά που έχει (msrp) δεν έχει καμία σύνθεση pc αντίπαλο σε αυτό το εύρος τιμής.

Στα των games που αναφέρθηκαν και πιο πάνω θα συμφωνήσω.
Έβαλα το dark souls και στην μία ώρα το παράτησα μου έσπασε τις μπάλες ,μάλλον μεγάλωσα για να παίζω τέτοια παιχνίδια.
Αύριο λέω να ξεκινήσω το forbidden west .
Άλλο ένα ευχαριστο game στο ps5 που κατ εμε αξίζει ...spider man morales .Το τελείωσα και μου άρεσε
Επίσης δείτε ξανά το cyberpunk στο pc με το 1.5 πάτς έχει τρομερές βελτιώσεις σε σχέση με τα προηγούμενα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.416
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top