PlayStation 5


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
PlayStation Plus: 12 Month Membership - 25% Off
ΛΗΞΗ: 13/03/22

 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
To PlayStation 5 ετοιμάζεται να λάβει το πολύ σημαντικό update με την υποστήριξη VRR


1651209284045.png



 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Καλησπέρα, είμαι διχασμένος ανάμεσα σε δύο τίτλους για την επόμενη μου αγορά.
Έχω pc αλλά επειδή και τα δύο είναι Sony releases είπα να ρωτήσω εσάς..
Οι επίμαχοι τίτλοι είναι το God of war και το Days gone.
To god of war με μια έκπτωση που δίνει το epic store θα μου κοστίσει περίπου 36 ευρώ νομίζω, ενώ το days gone μπορώ να το πάρω με την ίδια προσφορά στα μισά (18 ευρώ).
Λογικά έχουν λύσει αρκετά θεματάκια (bugs) που είχε το days gone όταν βγήκε στο pc οπότε ας μιλήσουμε μόνο για το πόσο καλά παιχνίδια είναι (ή όχι) πιο γενικά..
Ευχαριστώ..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Διχασμός; Ποιος διχασμός; Γιατί βασανίζεσαι;

Πάρε και τα δύο! :biggrin: 8-)
Έχω κάποια παιχνίδια που δεν έχω ακουμπήσει ακόμα στην κατοχή μου και έλεγα να μην ψωνίσω τίποτα αλλά είδα την προσφορά, τα είχα γλυκοκοιτάξει και τα δύο κάποια στιγμή..
Λέω να πάω για ένα από τα δύο..
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Καλησπέρα, είμαι διχασμένος ανάμεσα σε δύο τίτλους για την επόμενη μου αγορά.
Έχω pc αλλά επειδή και τα δύο είναι Sony releases είπα να ρωτήσω εσάς..
Οι επίμαχοι τίτλοι είναι το God of war και το Days gone.
To god of war με μια έκπτωση που δίνει το epic store θα μου κοστίσει περίπου 36 ευρώ νομίζω, ενώ το days gone μπορώ να το πάρω με την ίδια προσφορά στα μισά (18 ευρώ).
Λογικά έχουν λύσει αρκετά θεματάκια (bugs) που είχε το days gone όταν βγήκε στο pc οπότε ας μιλήσουμε μόνο για το πόσο καλά παιχνίδια είναι (ή όχι) πιο γενικά..
Ευχαριστώ..
Έχω και τα δύο (από το PS4).

Αν και η σειρά των God of War είναι μέσα στο all-time top 10 του Playstation για μένα, το τελευταίο ήταν μέτριο (συγκριτικά).

Το Days Gone είναι εντυπωσιακό αλλά το βαρέθηκα γρήγορα. Δεν έχω παίξει ούτε το 1/10.

Αν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο θα πήγαινα στο God of War.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Anyway το days gone φαίνεται να έχει ελευθερία κινήσεων και μεγάλο χάρτη πράγμα που μου αρέσει σε games.
Το θέμα είναι το god of war είναι τόσο ''epic'' όσο διαφημίζεται ή όχι?

Έχω και τα δύο (από το PS4).

Αν και η σειρά των God of War είναι μέσα στο all-time top 10 του Playstation για μένα, το τελευταίο ήταν μέτριο (συγκριτικά).

Το Days Gone είναι εντυπωσιακό αλλά το βαρέθηκα γρήγορα. Δεν έχω παίξει ούτε το 1/10.

Αν έπρεπε να διαλέξω ένα από τα δύο θα πήγαινα στο God of War.
Δεν ξέρω αν με κάλυψες ή όχι.. :roflmao:
Κι εσύ ψιλοδιχασμένος μου φαίνεσαι.. :p

(υποθέτω έμεινες στο 1/10 γιατί απαιτούσε ''δουλειά'' ή κανω λάθος?)
 






Μηνύματα
794
Reaction score
851
Εγώ χτύπησα πάντως την έκδοση με δίσκο και δώρο το War of Gods 2, το καλύτερο παιχνίδι μετά το Diablo 4. Στην Digital θα χρειαστείτε σύντομα εξωτερικό δίσκο, τα παιχνίδια πλέον είναι 100G .
Και τα 2 έχουν απίστευτο ήχο! Αν δεν κάνω λάθος 7.1
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Εγώ χτύπησα πάντως την έκδοση με δίσκο και δώρο το War of Gods 2, το καλύτερο παιχνίδι μετά το Diablo 4. Στην Digital θα χρειαστείτε σύντομα εξωτερικό δίσκο, τα παιχνίδια πλέον είναι 100G .
Δεν υπάρχει διαφορά στον χώρο που απαιτεί η εγκατάσταση μεταξύ digital και disk edition. Τα παιχνίδια καταλαμβάνουν τα ίδια ακριβώς Gb από τα 825 συνολικά του SSD.
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Δεν υπάρχει διαφορά στον χώρο που απαιτεί η εγκατάσταση μεταξύ digital και disk edition. Τα παιχνίδια καταλαμβάνουν τα ίδια ακριβώς Gb από τα 825 συνολικά του SSD.
Ναι αλλά εγώ δε χρειάζεται να τα έχω όλα κατεβασμένα να γεμιζει δίσκος. Τα φορτώνω από το Blu ray σε 3 λεπτά ενώ από δίκτυο τα 100G θέλουν 1 ώρα σε γρήγορη σύνδεση, άγνωστο σε 50άρα γραμμη.
Είναι σχεδόν υποχρεωτικό με τη Digital εκδοση να έχεις εξωτερικό δίσκο.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δεν υπάρχει διαφορά στον χώρο που απαιτεί η εγκατάσταση μεταξύ digital και disk edition. Τα παιχνίδια καταλαμβάνουν τα ίδια ακριβώς Gb από τα 825 συνολικά του SSD.
Ναι, αλλά πόσο κοστίζουν τα δισκάκια και πόσο η ψηφιακή εκδοχή;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Ναι αλλά εγώ δε χρειάζεται να τα έχω όλα κατεβασμένα να γεμιζει δίσκος. Τα φορτώνω από το Blu ray σε 3 λεπτά ενώ από δίκτυο τα 100G θέλουν 1 ώρα σε γρήγορη σύνδεση, άγνωστο σε 50άρα γραμμη.
Είναι σχεδόν υποχρεωτικό με τη Digital εκδοση να έχεις εξωτερικό δίσκο.
Η εγκατάσταση από το δισκάκι έχει κι αυτή περιορισμό την ταχύτητα του Βlu Ray. Σε 3 λεπτά αποκλείεται να γίνει εγκατάσταση σε σύγχρονο παιχνίδι.

Μέσω δικτύου υπάρχουν κι άλλα πλεονεκτήματα.

Κατεβαίνει απευθείας η τελευταία έκδοση και δεν χρειάζονται τα χρονοβόρα updates.

Επίσης, κατεβαίνει πρώτα η engine του παιχνιδιού με το πρώτο επίπεδο και μπορούμε να παίξουμε μέσα σε λίγα λεπτά με το βασικό download να τρέχει από πίσω.

Κι εγώ τη disk version έχω, περισσότερο επειδή είχα πολλά παλιότερα δισκάκια από το PS4.

Ναι, αλλά πόσο κοστίζουν τα δισκάκια και πόσο η ψηφιακή εκδοχή;
Αυτός είναι (ακόμα) ένας σημαντικός λόγος υπέρ του disk. Τα καινούργια παιχνίδια από την πρώτη σχεδόν μέρα είναι φτηνότερα σε καταστήματα του Σκρουτζ και μετά 1-2 μήνες είναι 30%+ κάτω. Συν το ότι μπορούμε να δανειστούμε ή να αγοράσουμε μεταχειρισμένα παιχνίδια.

Στο Playstation Store έχουν retail τιμή μέχρι να υπάρξει κάποια περίοδος με sales.

Το μέλλον είναι πάντως μόνο digital όπως στις ταινίες και τη μουσική με προσθήκη συνδρομητικών μοντέλων, όπως το τρέχον PSN Plus Deluxe.

Σκεφτείτε πόσα χρήματα γλυτώνει η SONY από την παραγωγή δίσκων, τη συσκευασία, τη μεταφορά και τα ποσοστά των καταστημάτων. Retail τιμή με μόνο έξτρα έξοδο τους "δυνατούς" servers.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Αυτός είναι (ακόμα) ένας σημαντικός λόγος υπέρ του disk. Τα καινούργια παιχνίδια από την πρώτη σχεδόν μέρα είναι φτηνότερα σε καταστήματα του Σκρουτζ και μετά 1-2 μήνες είναι 30%+ κάτω. Συν το ότι μπορούμε να δανειστούμε ή να αγοράσουμε μεταχειρισμένα παιχνίδια.
Πολύ σωστά.
Επίσης να προσθέσω το πλεονέκτημα της μεταπώλησης.

Αν αγοράσεις σήμερα ένα παιχνίδι μπορείς άνετα να το πουλήσεις όταν το τελειώσεις ή το βαρεθείς και να πάρεις πίσω ένα σημαντικό ποσό.

Με το didital δεν έχεις αυτό το πλεονέκτημα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.627
Reaction score
83.106
Πολύ σωστά.
Επίσης να προσθέσω το πλεονέκτημα της μεταπώλησης.

Αν αγοράσεις σήμερα ένα παιχνίδι μπορείς άνετα να το πουλήσεις όταν το τελειώσεις ή το βαρεθείς και να πάρεις πίσω ένα σημαντικό ποσό.

Με το didital δεν έχεις αυτό το πλεονέκτημα.
H SONY θέλει να το κόψει κι αυτό.

Σε λίγα χρόνια θα είναι όλα με συνδρομή οπότε τα υλικά μέσα θα εκλείψουν.

Θεωρώ σχεδόν απίθανο να βγει PS6 με disk.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top