Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Να ξεκαθαρίσουμε μερικά πράγματα πρώτα!

Η port που λες ότι όρισες (8899) δεν είναι η port που "ακούει" ο client αλλά η port που χρησιμοποιεί ο client για να συνδεθεί με άλλους χρήστες και γενικά είναι για τη μεταφορά των δεδομένων. Μάλιστα, αυτή την 8899 θα πρέπει να την προσθέσεις και στο router σου για να γίνει σωστά το port forwarding και να κάνεις ολοκληρωμένη δουλειά (ώστε να μπορείς να πιάσεις μεγαλύτερες ταχύτητες). Η 8883 που "ακούει" ο παλιός client δεν αλλάζει (τον καινούργιο τον δοκίμασες παρεπιπτόντως;)

Τώρα, με τον παλιό, για να του δώσεις torrent θα πρέπει να το κατεβάσεις πρώτα στο pc σου (μερικά KB αρχείο είναι) και έπειτα από τον client να πατήσεις browse και να διαλέξεις αυτό το αρχείο.
 

tm

Μηνύματα
85
Reaction score
0
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Καλημερααααα!
Το οτι το port που οριζεις ειναι για up/down load δεν το ειχα καταλαβει, μεχρι χθες που μου το ειπες. Τελικα δουλευει και το clutch. Του εχω βαλει url και κατεβαινει κανονικα... προς στιγμην καθυστερησε λιγακι να ξεκινσει να σερβριρει και νομιζα οτι ειχα καποιο θεμα με τα πορτ, αλλα τελικα ολα ειναι οκ!!
Ενταξει! Με τη βοηθεια σας το μηχανακι λειτουργει υποδειγματικα! Το μονο που μενει ειναι να τσεκαρω να κανω την αλλαγη των username/password (οχι και πως καιγομαι, δηλαδη!)
Ξανα ευχαριστω!!
 

tm

Μηνύματα
85
Reaction score
0
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Η αλλαγη του password για τον Clutch δουλευει (οπως ηταν αναμενομενο) και στο Egreat. Μολις ολοκλήρωσα την διαδικασία!
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Παιδιά μιά ερώτηση κι από μένα. Private tracker διαβάζει? Δηλαδή από τα γνωστά bitομάγαζα...Και πως το κάνει αυτό?

Εγώ αυτόν το client δεν τον ήξερα. Ηξερα μόνο τον προηγούμενο. Τίποτα άλλο κρυφό ή περίργο έχετε ανακαλύψει?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Παιδιά μιά ερώτηση κι από μένα. Private tracker διαβάζει? Δηλαδή από τα γνωστά bitομάγαζα...Και πως το κάνει αυτό?

Εγώ αυτόν το client δεν τον ήξερα. Ηξερα μόνο τον προηγούμενο. Τίποτα άλλο κρυφό ή περίργο έχετε ανακαλύψει?
Σε κάποιους tracker δουλεύει, σε κάποιους είναι μπαναρισμένος. Δες ποιούς client δέχεται ο κάθε tracker.
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Ακυρο το PM unfo. Δοκίμασα και κατεβαίνει :)

Το θέμα είναι όταν κατέβει συνεχίζει να κάνει seed ή σταματάει?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Παράξενο... Τώρα και σε εμένα κατεβαίνει... Πριν έβγαζε Error 4XX...
 

Μηνύματα
826
Reaction score
0
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Και η απάντηση είναι ναι...Seedάρει κανονικότατα
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
παιδιά με τα torrents που κατα 90% ειvαι σε winrar,τι γινετε?τα κατεβάζετε και τα ξεζιπάρετε στον Η/Υ και μετα τα μεταφέρετε στο mediaplayer ?υπάρχει κάποια εφαρμογή του NMT που κάνει αυτήν την δουλειά?
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Re: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

παιδιά με τα torrents που κατα 90% ειvαι σε winrar,τι γινετε?τα κατεβάζετε και τα ξεζιπάρετε στον Η/Υ και μετα τα μεταφέρετε στο mediaplayer ?υπάρχει κάποια εφαρμογή του NMT που κάνει αυτήν την δουλειά?
Δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό. Και είναι όντως εκνευριστικό να μένεις με τα Rar...

Βρε γμτ, εμένα μου κρασάρε συνέχεια ο Transmission. Ή τουλάχιστον δεν μπορώ να μπω από το PC. Αν κάνω restart στο Popcorn, τον βλέπει... :108:
 

tm

Μηνύματα
85
Reaction score
0
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Οπως ειχα γραψει και στο αντιστοιχο του Egreat, μια λυση που προτεινεται ειναι εφ οσον ο δισκος του ΝΜΤ ειναι mapped, να το αποσυμπιεσετε απο τον υπολογιστη μεσω δικτυου..
 

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Υπάρχει και ένα unrar script, αλλά δεν γνωρίζω περισσότερα.

Εν τω μεταξύ το Popcorn Μου σέρνεται απελπιστικά με τον Transmission και στο downloading και στο seeding. Η πλάκα είναι ότι ενώ στην αρχή πήγαινε μια χαρά, με ρώτησε ο γκαντεμόσαυρος ο Ψείρας αν από ταχύτητες είμαι εντάξει, και μετά από λίγο άρχισε να πηγαίνει σαν σαλιγκάρι! :136:

Εσείς τι ταχύτητες έχετε;

Πριν παρουσιαστεί το πρόβλημα έφτανε 850-900kb/sec. Τώρα 20-25, καμία φορά κάνει ένα peak στα 250 για μερικά δευτερόλεπτα και πάλι κάτω. Το δε seeding, κάτω από 10kb/sec...
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: Popcorn Hour: Οδηγός επιβίωσης

Εμενα παει σφαιρα :142:

Οχι αληθεια τωρα το κατεβασμα ειναι πολυ αργο και πιστευω οτι ο client του δεν ειναι και απο τους καλυτερους και δεν διαχειριζεται με τον καλυτερο τροπο τα connections.
Στο seeding απο την αλλη , οντως δεν εχω κανενα προβλημα και ειμαι κολλημενος στα 100kb/s.
 


tm

Μηνύματα
85
Reaction score
0
χαχα, κανω unrar 4GB απο τον υπολογιστη στο ΝΜΤ.. υπολογιστε γυρω στο μισαωρο..
 


tm

Μηνύματα
85
Reaction score
0
οπως ειχα γραψει, αν κανεις map network drive απο windows το /share, μπορεις να τον διαχειριζεσαι οπως καθε δισκο στον υπολογιστη σου.. Αν εχεις εγκαταστησει το winrar στον υπολογιστη, λοιπον, μπορεις να ανοιξεις απο εκει τα .rar του ΝΜΤ και να τα αποσυμπιεσεις..
Αργει, αλλα η δουλεια γινεται!
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
πράγματι έτσι γίνεται χωρίς πρόβλημα .όπως οποιοδήποτε δικτυακό δίσκο,αλλά όπωε είπες αργεί πολύ.
μια ερώτηση.μετα από φορμάτ του Η/Υ ,ενώ μπορώ να δω κανονικά το ΝΜΤ στο δίκτυο,δεν μπορώ δουλέψω τον clutch.κάνει login,μπαίνει στην σελίδα,αλλα απο εκεί και πέρα νεκρός.ουτε τα τορρεντ που καταβαζα μου δείχνει,ουτε μπορώ να προσθέσω νέο τορρεντ.δεν εκτελεί εντολές.καμία ιδεά?
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
πράγματι έτσι γίνεται χωρίς πρόβλημα .όπως οποιοδήποτε δικτυακό δίσκο,αλλά όπωε είπες αργεί πολύ.
μια ερώτηση.μετα από φορμάτ του Η/Υ ,ενώ μπορώ να δω κανονικά το ΝΜΤ στο δίκτυο,δεν μπορώ δουλέψω τον clutch.κάνει login,μπαίνει στην σελίδα,αλλα απο εκεί και πέρα νεκρός.ουτε τα τορρεντ που καταβαζα μου δείχνει,ουτε μπορώ να προσθέσω νέο τορρεντ.δεν εκτελεί εντολές.καμία ιδεά?

εντάξει το βρήκα.επίσηε εγκατέστησα τον νέο trasmission 1,33 και δουλευει πολύ καλύτερα απο αυτόν που έχει ήδη εγκατεστημένο(1,22).μπορείς να δεις και τα τορρεντ απο το νμτ μέσα.


1:Download and extract the zip from Ger Teunis in your PCH root.
http://members.tele2.nl/ger.teunis/downloads/transmission-1.33-nmt-beta1b.zip

2:Cut'n paste the text in the code window below into a text file wich you create in your root of your PCH.
Code:
<html>
<body>
<h2><center>
<a href="http://localhost.drives:8883/HARD_DISK/transmission-installer.cgi">
Install transmission
</a>
</center>
</h2>
</body>
</html>

3:Rename the text file to install_transmission133.htm
(for example, you can name whatever fits you the best, aaa.htm would work to)

4:Goto setup, NMT apps , shutdown torrent client.

5:Goto PCH menu (4th icon) and browse to install_transmission133.htm, klick it and installation will commence.
6:create "http://localhost.drives:8883/HARD_DISK/transmission-nmt/index.cgi" to web services

μάζεψα τις οδηγίες όπως μπορούσα.
 



Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.404
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top