Popcorn Hour A-110

Μηνύματα
688
Reaction score
3
Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Γιατί πολύ άπλα ότι ανεμηστηράκι κι αν βάλω θέλω να μπορώ να κλείνω το κουτί και να το μεταφέρω όπου θέλω και με το που ανοίξω να ξεκινάει να δουλευει το ανεμηστηράκι.
Και τι ακριβώς είναι το μπλοουερακι?
Όχι δεν είναι ζεστό ζεματάει. το ζεστό είναι ότι μπορείς να ακουμπήσεις την ψήκτρα και να κρατήσεις το χέρι σου πάνω σε αυτήν το ζεματάει είναι ότι δεν μπορείς να αφήσεις πάνω από 5sec το χέρι σου πάνω στην ψήκτρα.

Ε ηλεκτρονικά είναι αυτά και περνάει ρεύμα, γιατί να μη ζεστένεται δηλαδή?
Ο κατασκευατής φαντάζομαι αν το έκρινε αναγκαίο θα έβαζε και κάποιο ανεμιστήρι, σιγά το κόστος. Αν στα datasheet των τσιπ που περιέχει επιτρέπονται οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται, τότε δεν τρέχει μία, φτιάχτηκαν για να αντέχουν. Δηλαδή γιατί να μη βάλουν εξαρχής? Δεν έχω ακούσει πάντως για κανένα Popcorn να χαλάει από υπερθέρμανση.
Αφού λες ότι δεν το βρήκανε υποχρεωτικό για ποιο λόγο να έχουν βάλει θέση για να παίρνει ρεύμα ένα οποιοδήποτε ανεμηστηράκι βάλεις και ακόμα και jumper που θα διαλέγεις πόσα volt(5 ή 12) να παίρνει ο ανεμιστήρας.
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Γιατί πολύ άπλα ότι ανεμηστηράκι κι αν βάλω θέλω να μπορώ να κλείνω το κουτί και να το μεταφέρω όπου θέλω και με το που ανοίξω να ξεκινάει να δουλευει το ανεμηστηράκι.
Και τι ακριβώς είναι το μπλοουερακι?
Όχι δεν είναι ζεστό ζεματάει. το ζεστό είναι ότι μπορείς να ακουμπήσεις την ψήκτρα και να κρατήσεις το χέρι σου πάνω σε αυτήν το ζεματάει είναι ότι δεν μπορείς να αφήσεις πάνω από 5sec το χέρι σου πάνω στην ψήκτρα.



Αφού λες ότι δεν το βρήκανε υποχρεωτικό για ποιο λόγο να έχουν βάλει θέση για να παίρνει ρεύμα ένα οποιοδήποτε ανεμηστηράκι βάλεις και ακόμα και jumper που θα διαλέγεις πόσα volt(5 ή 12) να παίρνει ο ανεμιστήρας.
Αναμιστηρακι-φυσερο-βενταλια.
Κανε οτι κανεις αλλα μετα μη μας λες οτι φταιει ο Γκαγκατσης που το εκαψες :142:

Και φυσικα σου κανω πλακα. Παντως δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
3
Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Αναμιστηρακι-φυσερο-βενταλια.
Κανε οτι κανεις αλλα μετα μη μας λες οτι φταιει ο Γκαγκατσης που το εκαψες :142:

Και φυσικα σου κανω πλακα. Παντως δε νομιζω οτι πρεπει να ανησυχεις.
Έλα ρε φίλε γιατί μου τι λες?
Τους έστειλα ένα μέϊλ να δω τι θα μου απαντήσουν.
Ξέρει κανείς πως ακριβώς δουλευει το service τους?
Αν δηλαδή πρέπει να το αφήσεις εκεί να το ελέγξουν ή αν το αντικαθιστούν αμέσως αν τα έχεις όλα όπως όταν το αγόρασες(Κουτιά, καλώδια κ.τ.λ.)
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.944
Reaction score
3.759
Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Για όσους δυσπιστούν ότι πολλές φορές το PCH χρειάζεται βοήθεια για την απαγωγή θερμότητας, εάν ρίξετε μια ματιά στο networkmediatank.com, θα δείτε ότι δεν είναι λίγες και οι περιπτώσεις που ακόμα και αυτά κολλάνε λόγω αυξημένης θερμοκρασίας.

Συνολικά φαίνεται ότι στις περισσότερες υλοποιήσεις (PCH, egreat, icybox) έχει δοθεί πολύ μικρή σημασία στη θερμότητα και υπάρχει πολύς κόσμος που έχει πρόβλημα - μην κρίνετε μόνο από τα δικά σας.

Σε κάθε περίπτωση, ένα τσιπάκι που λειτουργεί στους 80 βαθμούς θα έχει στατιστικά μικρότερο χρόνο ζωής από ένα που λειτουργεί στους 30, οπότε δεν είναι κακό εάν κάποιος θέλει να εξασφαλίσει τη μακροβιότητα της συσκευής του δίνοντας καλύτερη ψύξη.

Τέλος φίλε fits, έχει πάρει το μάτι μου ότι στο PCH έκοψαν την λειτουργία του 3pin (5V-GND-12V) με το τελευταίο firmware, γιατί και άλλοι που είχαν τοποθετήσει ανεμιστήρα εκεί παρατήρησαν ότι σταμάτησε να λειτουργεί. Εγώ στο icybox μου έχω "κλέψει" ρεύμα για ανεμιστήρα από USB.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
3
Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Έχει παρατηρήσει κανείς ότι σε μερικές "βαριές" ταινίες με dts ήχο κάνει καποια κολλήματα σε σκηνές που είναι πολλά μαζί και από ήχο και από εφέ κ.τ.λ. κάτι σαν τα κολλήματα που κάνει το western digital hd tv.
Υ.γ. Είναι συνδεδεμένο με ενισχυτή μέσω της οπτικής ίνας για τον ήχο και στα options του μηχανήματος έχει διαλεχτεί το "digital(raw) ή dts-hd(raw)"

Υπάρχει περίπτωση να διορθωθούν αυτά με επερχόμενο firmware update.
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Γεια σας και εγω εχω προβλημα με τα blue-ray iso τα παιζει η τσαμπα παιδευομαι ?
Μέσω δικτύου ή από τον εσωτερικό σκληρό/usb?

Στην πρώτη περίπτωση θα μπορούσες να κάνεις mount το iso στο PC και μετά να διαλέξεις να παίξει το m2ts από το popcorn.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
3
Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Αν ενδιαφέρεται κανείς πουλάω το δικό μου με υπόλοιπο εγγύησης(Από Ελλάδα) τουλάχιστον 9 μήνες ακόμα.

Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει μήνυμα.
 

Μηνύματα
443
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Τέλος φίλε fits, έχει πάρει το μάτι μου ότι στο PCH έκοψαν την λειτουργία του 3pin (5V-GND-12V) με το τελευταίο firmware, γιατί και άλλοι που είχαν τοποθετήσει ανεμιστήρα εκεί παρατήρησαν ότι σταμάτησε να λειτουργεί. Εγώ στο icybox μου έχω "κλέψει" ρεύμα για ανεμιστήρα από USB.
Αυτό φίλε μου μάλλον είναι εσφαλμένο αφού το δικό μου με το τελευταίο firmware δηλ. το 01-17-090201-15-POP-403 συνεχίζει να δουλεύει κανονικότατα με τον ανεμιστήρα να κάνει σωστά αυτό που πρέπει.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
3
Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Τι να σου πω ρε φίλε έτσι μου είπανε από το ελληνικό support team του μηχανήματος άλλωστε τελικά δεν χρειάζεται αφού μια χαρά δουλευει και χωρίς ανεμιστήρα.
 

Μηνύματα
443
Reaction score
0
Αν έχει δίσκο μέσα και μάλιστα της παλιάς σειράς των 3,5" είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή η θερμότητα θα βγάλει πρόβλημα.
Οι φίλοι που το έχουν υποστηρίζουν ότι δεν έχουν πρόβλημα και δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί τους αφού κι εγώ ο ίδιος διαπίστωσα ότι το καπάκι λειτουργεί σαν απαγωγέας θερμότητας και μάλιστα με επιτυχία όσον αφορά τον επεξεργαστή όμως. Μάλιστα όταν δοκίμασα να το βγάλω τελείως γιατί νόμιζα ότι θα είναι καλύτερα τα κολλήμματα ήταν πάρα πολύ συχνά.
Αν όμως μπει μέσα δίσκος 3,5" στις 7200 στροφές θεωρώ ότι η παραπάνω θερμότητα δημιουργεί φθορά που κάποια στιγμή θα βγει με διάφορες μορφές με πιο συνηθισμένη τη φθορά στο σκληρό ( οι ίδιοι οι κατασκευαστές δίνουν όρια θερμοκρασίας της λειτουργίας τους.)
Με τον ένα ή τον άλλο τρόπο ο καθένας κάνει τις επιλογές του. Στο κάτω κάτω ο χρόνος θα δείξει. Άλλωστε η τεχνολογία εξελίσσεται τόσο γρήγορα που το καλαμπόκι σε 1-2 χρονάκια θα είναι παρελθόν όπως κάτι αντίστοιχα Kiss, snazzio και άλλα που μας έμειναν στολίδια και στην καλύτερη περίπτωση αντικατέστησαν upscaling DVD των 60€
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Ξερει κανεις να μου πει τι εξωτερικο δισκο USB μπορει να δεχτει το popcornhour? Συνδεω ενα WD 80GB 2.5" και οταν αρχιζει να παιζει η ταινια κολλαει το Popcorn μετα απο κανα 2λεπτο περιπου.
Υπαρχει προβλημα συμβατοτητας ή δεν μπορω να τοποθετω δισκους 2.5"? Μηπως εχω κανει λαθος καποια ρυθμιση?
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα ο δίσκος σου? Δοκίμασες άλλον?
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Μήπως έχει κάποιο πρόβλημα ο δίσκος σου? Δοκίμασες άλλον?
Η αληθεια ειναι οτι δεν δοκιμασα καποιον αλλον. Ξερω οτι ειναι παλαιας κατασκευης και μαλλον εχει φαει τα ψωμια του, αλλα αναρωτηθηκα αν μπορει να παιξει με 2.5" ή ο εξωτερικος πρεπει να εχει δικια του παροχη ρευματος
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Ο δικός μου 2.5άρης παίζει μια χαρά πάντως χωρίς επιπλέον τροφοδοσία.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Ο δικός μου 2.5άρης παίζει μια χαρά πάντως χωρίς επιπλέον τροφοδοσία.
Αρα μαλλον φταιει η παλαιοτητα του δισκου ή ακομα και η τεχνολογια. Μηπως να παρω ενα Seagate αντι για WD ή δεν εχει σημασια?
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Δεν πρέπει να φταίει ούτε η παλαιότητα, ούτε η τεχνολογία απ'τη στιγμή που ξεκινάει να δείχνει video. Πιο πιθανό είναι να έχει "χτυπήσει" ο δίσκος σου. Τη στιγμή που κολλάει το video έχεις παρατηρήσει αν κάνει κάποιον θόρυβο ο δίσκος?

Δεν παίζει κανένα ρόλο η μάρκα ή ο τύπος του δίσκου.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Οταν κολλαει .... απλως κολλανε και τα δυο. Ουτε θορυβος ουτε τιποτα. Σαν να εχουν μπει σε κατασταση stale. Μηπως εχω κανει καποια λαθος ρυθμιση στο καλαμποκακι? Παντως ο δισκος εχει φαει ωρες λειτουργιας χωρις να μου εχει παρουσιασει προβλημα. Ισως κανω κανα format..... να ισιωσει.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Εχω παρόμοιο πρόβλημα αλλά μόνο σε hd ταινίες όπου κολλάει και το δικό μου σύστημα. Δοκίμασα με seagate με εξωτερική τροφοδοσία αλλά δεν έγινε τίποτα το ίδιο αποτέλεσμα... σαν να χάνει τη σύνδεση του δίσκου
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Εχω παρόμοιο πρόβλημα αλλά μόνο σε hd ταινίες όπου κολλάει και το δικό μου σύστημα. Δοκίμασα με seagate με εξωτερική τροφοδοσία αλλά δεν έγινε τίποτα το ίδιο αποτέλεσμα... σαν να χάνει τη σύνδεση του δίσκου
Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι το ειδος της ταινιας. Εχει καποιος αλλος το ιδιο προβλημα? :104:
Υπαρχει η πιθανοτητα να εχουμε κανει λαθος ρυθμισεις? :111:
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.944
Reaction score
3.759
Απάντηση: Popcorn Hour A-110

Εάν κολλάει σε τυχαίες στιγμές κατά τη διάρκεια αναπαραγωγής μπορεί να είναι απλά πρόβλημα υπερθέρμανσης. Θα πρότεινα να δοκιμάσετε να αναπαράγετε το πρόβλημα με το PCH ανοιχτό και έναν ανεμιστήρα να κυκλοφορεί τον αέρα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.735
Μηνύματα
2.874.249
Members
37.940
Νεότερο μέλος
greemlin
Top