Popcorn Hour A-410

Μηνύματα
255
Reaction score
48
από cloudmedia.com το αγόρασε ο φίλος σου;
τους είχε σημειώσει κάτι στην παραγγελία σε σχέση με τη μεταφορά ή ότι έκαναν το έκαναν από μόνοι τους οι Κινέζοι;
Ναι απο cloudmedia εγινε η αγορα.Μεσολαβησα εγω μιας και ειχα κανει πιο πριν την αγορα του Α400.Και στις δυο περιτωσεις αγορας,στις σημειωσεις ζητησα αποστολη με EMS για να αποφυγω την δευτερη επιλογη η οποια ειναι UPS αν δεν κανω λαθος.Το λαμβανουν υπόψιν τους παντως και το στελνουν οπως τους υπεδειξα.Θα σου προτεινα να στειλεις ενα μυνημα στις πωλησεις τους,ζητωντας gift coupon επειδη δεν προλαβες το coupon STERIODS.Θα σου δωσουν 10$.Δεν ειναι πολλα,αλλα γιατι να μην τα γλιτωσεις.Αν οχι στο πρωτο σου μυνημα,σιγουρα στο δευτερο θα σου στειλουν coupon.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Eίμαι πλέον και εγώ κάτοχος του Α410 οπότε ας μοιραστώ τις πρώτες μου εντυπώσεις.Ήρθε σε 12 μέρες από cloudmedia (χωρίς τελωνείο, με EMS).

Με δυσκόλεψε λίγο στο στήσιμο του δικτύου σε NFS shared folder από NAS Qnap 419P και αυτό γιατί δεν συνδέεται σε folder με κενό στο όνομα, πχ HD MOVIES, με ονομασία HDMOVIES όλα κανονικά! Αυτό μόνο σε NFS. Συνδέθηκε σε βιντεοπροβολέα optoma HD 82 μέσω Pionner LX73 και κυριολεκτικά έδωσε ρέστα. Άριστη,ποιότητα εικόνας ότι καλύτερο έχω δει σε media player με κίνηση ομαλότατη σε 24p. Σε χιλιάρι δίκτυο δεν αντιμετώπισε πρόβλημα σε κανένα ΒD ISO. 3D δεν έχω οπότε δεν μπορώ να κάνω δοκιμές. Βέβαια full menu δεν υποστηρίζεται λόγω cinavia.

Μεγάλο ατού το NMJ όπου στήνει την media βιβλιοθήκη χωρίς την ανάγκη υπολογιστή. Υπάρχει και εφαρμογή σε ipad και android. Επίσης υπάρχουν και εφαρμογές remote control όπως αυτή όπου χειρίζεσαι το player και κάνεις navigation χωρίς την ανάγκη να ανοίξεις την τηλεόραση.

Ο ήχος του από RCA είναι επίσης άριστος λόγω του ESS sabre DAC, σε σημείο που κοντράρει στα ίσια το ξεχωριστό Wolfson DAC που έχω σε σύνδεση από toslink! To μόνο πρόβλημα είναι σε αρχεία flac 24/192 όπου
ακούγεται ένας θόρυβος - γρατζούνισμα όπως στα παλιούς δίσκους αλλά όπως διάβασα στο επίσημο forum είναι κάποιο bug του αλγόριθμου και θα διορθωθεί σε επόμενο firmware (το οποίο δεν είναι το ίδιο με του Α400).

Στα αρνητικά κάποια κόλπα που μου κάνει με την HDMI σύνδεση, κάποια στιγμιαία απώλεια στην εικόνα (blink) όταν κάνεις navigation στο μενού, αλλά διορθώνεται αν κλείσω και ξανανοίξω το ενισχυτή. Υποθέτω κάτι με το firmware και την συνεργασία με τον Pioneer έχει να κάνει. Όπως καταλάβατε το firmware θέλει ακόμη δουλίτσα αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Popcorn είναι το μηχάνημα με αρχικό firmware (για Α410)

Συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και θεωρώ ότι για τα λεφτά του (220ευρώ ) είναι άριστη επιλογή!
 

Μηνύματα
255
Reaction score
48
Στα αρνητικά κάποια κόλπα που μου κάνει με την HDMI σύνδεση, κάποια στιγμιαία απώλεια στην εικόνα (blink) όταν κάνεις navigation στο μενού, αλλά διορθώνεται αν κλείσω και ξανανοίξω το ενισχυτή. Υποθέτω κάτι με το firmware και την συνεργασία με τον Pioneer έχει να κάνει. Όπως καταλάβατε το firmware θέλει ακόμη δουλίτσα αλλά μην τα θέλουμε και όλα δικά μας! Popcorn είναι το μηχάνημα με αρχικό firmware (για Α410)

Συνολικά είμαι πολύ ευχαριστημένος και θεωρώ ότι για τα λεφτά του (220ευρώ ) είναι άριστη επιλογή!
Πρεπει να το δεις αυτο χωρις τον ενισχυτη ενδιαμεσα.Και γω ειχα θεματα με το yamaha και τον HD87 με το popcorn A400 αλλα μολις εβαλα ενα switcher και δινω απο το 1 hdmi στον ενισχυτη και την αλλη εξοδο στον 87 και δεν τα εκανε αυτα.
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Πρεπει να το δεις αυτο χωρις τον ενισχυτη ενδιαμεσα.Και γω ειχα θεματα με το yamaha και τον HD87 με το popcorn A400 αλλα μολις εβαλα ενα switcher και δινω απο το 1 hdmi στον ενισχυτη και την αλλη εξοδο στον 87 και δεν τα εκανε αυτα.
Αν ανοίξω πρώτα το popcorn και μετά τον ενισχυτή δεν το κάνει, Πάντως θα το δοκιμάσω με το switch.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
με SMB σε δίκτυο είναι όλα εντάξει; γιατί να προτιμήσει κανείς NFS αντί SMB;

Στις προδιαγραφές του βλέπω ότι παίζει DSD. Ξέρει κανείς αν αυτά τα αρχεία θα τα βλέπει μόνο από USB ή και από δίκτυο σε κάποιο NAS. Ρωτώ γιατί ο ΟΝΚΥΟ που έχω ενώ και αυτός το έχει στις προδιαγραφές του δεν το βλέπει το .dsf στο NAS μέσω DLNA (έχω ανοίξει σχετικό ticket και στη synology και στην ΟΝΚΥΟ.
 

Μηνύματα
255
Reaction score
48
με SMB σε δίκτυο είναι όλα εντάξει; γιατί να προτιμήσει κανείς NFS αντί SMB;

Στις προδιαγραφές του βλέπω ότι παίζει DSD. Ξέρει κανείς αν αυτά τα αρχεία θα τα βλέπει μόνο από USB ή και από δίκτυο σε κάποιο NAS. Ρωτώ γιατί ο ΟΝΚΥΟ που έχω ενώ και αυτός το έχει στις προδιαγραφές του δεν το βλέπει το .dsf στο NAS μέσω DLNA (έχω ανοίξει σχετικό ticket και στη synology και στην ΟΝΚΥΟ.
Νομιζω επαιξα με το Α400 dsd μεσω δικτυου.Απο το δισκο σε usb σιγουρα ναι και κατα 90% εβαλα να παιξει και μεσω δικτυου
 





Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
το VXP ειναι επεξεργασια εικονας και κινησης? ειναι φιξ ρυθμισμενο η ειναι ρυθμισιμο? ειναι δηλ κατι σαν τις επεξεργασιες που εκτελει darbiee και frame interpolation?
 

Μηνύματα
255
Reaction score
48
το VXP ειναι επεξεργασια εικονας και κινησης? ειναι φιξ ρυθμισμενο η ειναι ρυθμισιμο? ειναι δηλ κατι σαν τις επεξεργασιες που εκτελει darbiee και frame interpolation?
Οχι δεν ειναι fix μπορεις να το προσαρμοσεις στα γουστα σου απο το 1-10 ποσο θα παρεμβαινει.Ναι ειναι επεξεργασιας οπως το περιγραφεις
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
Λοιπόν, έφυγε την Τετάρτη από την μακρινή Κίνα και την Παρασκευή το είχα στα χέρια μου!

Posting DatePosting TimeDrop-off Point
29-Jan-201419:58Pick Up Service (Kowloon and New Territories)

Date #LocationDelivery Status
29-Jan-2014Hong KongItem posted and is being processed.
29-Jan-2014Hong KongThe item left Hong Kong for its destination on 29-Jan-2014
31-Jan-2014GreeceArrived and is being processed.
31-Jan-2014GreecePending customs inspection.
31-Jan-2014GreeceIn transit.
31-Jan-2014GreeceDelivered.

Τελική τιμή 235 ευρώ, χωρίς δασμούς.

Σεταρίστηκε πολύ εύκολα πάνω στο δίκτυο, είδε αμέσως το NAS (Synology DS212j) και έπαιξε ότι υπήρχε εκεί άνετα χωρίς κανένα πρόβλημα. Παίζει και αρχεία τύπου .iso και τύπου BDMV χωρίς όμως τα μενού μόνο την ταινία. Θα έλεγα ότι αν είναι πλήρες αντίγραφο του δίσκου το .iso τότε παρατήρησα κάποια προβλήματα στους υπότιτλους, στο ένα (Avatar) έδειχνε τους Ελληνικούς με ένα περίεργο ροζ background και περίεργα γράμματα. Το καλό είναι ότι δέχεται αρχείο .srt για εξωτερικούς υπότιτλους. Σε ένα άλλο rip full ISO (Godfather) δεν μου έδινε την επιλογή των ελληνικών υποτίτλων...σε αυτό όμως κρατώ μια επιφύλαξη μήπως έκανα κάτι λάθος κατά το ripping γιατί δοκίμαζα διάφορα προγράμματα για ripping χθες και τα έχω μπερδέψει στο μυαλό μου. Με σωστό ripping πάντως που πλέον κάνω (DVDfab9) παίζει μια χαρά ταινία με HD ήχο και ενσωματωμένους ελληνικούς υπότιτλους.

Στη μουσική προτιμώ το δικό του DAC από αυτό του ONKYO (TX-NR818). Παίζει τα πάντα και DSD (.dsf και .dff αρχεία από το δίκτυο, ενώ αν τα δώσει στον ΟΝΚΥΟ μέσω HDMI τότε ο ΟΝΚΥΟ τα αναγνωρίζει ως PCM στα 176 KHz).

To jukebox θέλει λίγη εξοικείωση να μάθεις τα κόλπα του. Δεν έχει μεγάλη ποικιλία σε υπότιτλους όταν κατεβάζεις υπότιτλο από το search του μηχανήματος. Επίσης στα μουσικά άλμπουμ δεν σου δίνει τη δυνατότητα να ψάξεις και μόνος σου για ένα αλμπουμ για το οποίο δεν βρήκε εξώφυλλο ενώ υπάρχει αυτή η δυνατότητα στο κομμάτι των ταινιών. Θα έλεγα ότι η αντίστοιχη λειτουργία του med6003xd που είχα στα χέρια μου τελευταία ήταν πιο φιλική.

Ως εικόνα δεν νομίζω ότι είδα κάποια διαφορά σε HD υλικό σε σχέση με το DUNE Smart που έχω. Το ίδιο παίζουν. Ίσως σε χαμηλής ποιότητας υλικό από DVD να έχει διαφορά λόγω του VXP (έτσι γράφουν και έξω) αλλά να πω την αλήθεια δεν έκανα Α - Β σύγκριση των δύο σε αυτό το κομμάτι.

Γενικά είναι καλή κατασκευή αντίστοιχη του Dune και ανώτερη του πλαστικού med χωρίς βέβαια το τελευταίο να υστερεί σημαντικά σε κάτι στη λειτουργία του. Λίγο κάποια σπασίματα σε κίνηση στην εικόνα που είδα με το med λίγο ο καλύτερος DAC που ήθελα να δοκιμάσω για να έχω μια καλή λύση (χωρίς να έχω πολλά κουτάκια γύρω-γύρω) τώρα που πλέον όλα στο σπίτι μου θα είναι άυλα έτσι κατέληξα στο A-410.

Δεν μου άρεσε το φως του πληκτρολογίου, είναι πολύ δυνατό στο σκοτάδι και ανάβει με το πατήσεις ένα οποιοδήποτε κουμπί. Θα προτιμούσα να έχει κουμπί ξεχωριστό για τον έλεγχο του φωτισμού από το χρήστη.
Επίσης δεν αναγνώρισε ένα εξωτερικό BD ROM που του σύνδεσα (LG BE14NU40) που ήλπιζα ότι τουλάχιστον θα έπαιζε κάποια audio CD...κάθομαι τώρα και τα ripάρω όλα να τελειώνω και με αυτά.

Ευχαριστημένος είμαι με την επιλογή πάντως, ειδικά στη μουσική παίζει συνέχεια ως analog πηγή στον ΟΝΚΥΟ.

Ρωτάτε ότι θέλετε, και αν κάποιος θέλει να το δει - ακούσει από κοντά πριν βάλει παραγγελία το σπίτι μου είναι ανοικτό.
 

Μηνύματα
151
Reaction score
18
Σε ευχαριστουμε για την ωραια παρουσιαση του μηχανηματος.Και εγω το καλοκοιταζω καμποσο καιρο και με ενδιαφερει η αποψη σου για το πως παιζει απο το δικτυο.Αυτη την ωρα βλεπω απο SYNOLOGY 413J με NETGEAR 550 & med6003xd.Απο το τελευταιο τι θα κερδισω παραπανω;
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
Σε ευχαριστουμε για την ωραια παρουσιαση του μηχανηματος.Και εγω το καλοκοιταζω καμποσο καιρο και με ενδιαφερει η αποψη σου για το πως παιζει απο το δικτυο.Αυτη την ωρα βλεπω απο SYNOLOGY 413J με NETGEAR 550 & med6003xd.Απο το τελευταιο τι θα κερδισω παραπανω;
Αν καταλαβαίνω σωστά την ερώτηση θα έλεγα το μόνο που σίγουρα θα κερδίσεις είναι το DAC για ακρόαση μουσικής σε σχέση με τα άλλα δύο που αναφέρεις.
Στην εικόνα για HD υλικό όπως είπα δεν νομίζω ότι θα δεις σπουδαία διαφορά (για το med αναφέρομαι που το έχω δει) αν και είμαι σίγουρος ότι ένας έμπειρος reviewer και με κατάλληλο εξοπλισμό κάτι θα δει...τώρα προς τα που θα γέρνει η ζυγαριά τι να σου πω δεν ξέρω.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Καλοθέατο και καλοδούλευτο melina!
Σχετικά με το jukebox για τις ταινίες,είναι γρήγορο στην αναζήτηση ή αργει αρκετά σε σχέση με το Mede8er?Ακόμη στα info με τις περιλήψεις,συντελεστές κλπ βγάζει και τα τεχνικά χαρακτηριστικά της ταινίας 720p,1080p,dts,d.d 5.1,aac κλπ?
Αποθηκεύονται στο φάκελλο της ταινίας τα covers και τα info που βρίσκει ή κάπου αλλού?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.940
Reaction score
41.206
Ευχαριστώ Λεωνίδα.
Γρήγορο είναι γενικά δεν έχει θέμα με ταχύτητα στο γενικότερο χειρισμό αλλά και στην εύρεση πληροφοριών στο διαδίκτυο.
Τα σχετικά της κάθε ταινίας τα βάζει:
σε bdmv δομή φακέλου ή στο αντίστοιχο του dvd δεν βάζει τίποτα
σε mkv αρχείο μέσα στο φάκελο της ταινίας έχω δει κάποιες εικόνες να βάζει
γενικά έχει ένα db folder που αποθηκεύει τα πάντα

έχει όλες τις τεχνικές πληροφορίες της ταινίας αλλά δεν τις δείχνει όλες μαζί αλλά σε ξεχωριστό tab που είναι στην ίδια εικόνα (σταθερό το background της εικόνας), πρέπει να πατήσεις στο file info tab για να δεις τα τεχνικά. Επίσης αν έχεις δει έστω και λίγο από κάποια ταινία εμφανίζει ακόμη ένα tab με όνομα last watched scene όπου μπορείς να πας κατευθείαν σε αυτή και να παίξεις την ταινία.
 

Μηνύματα
11.602
Reaction score
1.457
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες!
Οταν έχεις χρόνο δοκίμασε αν θες και μερικά avi αρχεία σε μέτρια ανάλυση και πες μας αν σε σχέση με Dune & Mede8er βλέπεις διαφορές λόγω και του VXP.Είναι αρκετά σημαντικό αυτό για όσους έχουν παλιές ταινίες που δεν έχουν βγει σε HD έκδοση.
Ακόμη κάτι που ξέχασα πριν,στις ταινίες αν ο τίτλος είναι σε γαλλικά,γερμανικά,σουηδικά κλπ δηλ για μια μη αγγλόφωνη ταινία βρίσκει covers και info ή πρέπει να έχουμε στα αγγλικά τον τίτλο?Ψάχνει με βάση το όνομα του φακέλλου της ταινίας ή με βάση το όνομα του αρχείου της ταινίας?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.283
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top