POWER BUY φορητού GPS

Μηνύματα
13.106
Reaction score
164
Γράψε από τι αρχίζει το όνομα αυτού που ψάχνεις. Αν θέλεις να βρεις όσα περιέχουν τη λέξη που έγραψες και όχι μόνο όσα αρχίζουν από αυτή, δίπλα στο πεδίο που γράφεις υπάρχει το σύμβολο με τα κυάλια. Πάτησέ το.
Έτσι είναι στο 6, κάτι παρόμοιο θα υπάρχει και στα PNA.
 

Μηνύματα
47
Reaction score
0
Ερώτηση: κοιτάω στα χρήσιμα πχ. για restaurants. Μου βγάζει όμως μόνο αυτά που είναι σε κοντινή απόσταση. Στις ρυθμίσεις λέει όμως ότι η ακτίνα αφορά όλο το χάρτη. Δοκίμασα και με ακτίνα 80km, αλλά μία απ' τα ίδια. Πώς γίνεται να βρούμε κάποιο σημείο που μας ενδιαφέρει άσχετο με την περιοχή στην οποία βρισκόμαστε;

δυστυχως το database δεν περιλαμβανει ολη την επικρατεια ....
περιλαμβανει αττικη με μεγαλη αναλυση και απο εκει και περα "το χαος"...
απο οσο ξερω σε μελλοντικη αναβαθμιση των favorites η NGI θα περιλαβει και αλλες περιοχες της χωρας με μεγαλυτερη αναλυση στον εν λογω τομεα...
 

Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Μα δεν αναφέρομαι σ' όλη την επικράτεια. Αναφέρομαι (για την ώρα) στην Αττική. Πχ. αν είμαι Γλυφάδα μπορώ να βρω κάποιο restaurant της περιοχής (Γλυφάδα και περίχωρα) αλλά όχι του κέντρου. Αντίστοιχα αν πάω κέντρο δεν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο restaurant της Γλυφάδας, αλλά μόνο όσα απέχουν 5-6 km απ' το σημείο που βρίσκομαι. Το ερώτημα είναι, εφόσον κάποιο restaurant της Γλυφάδας (παράδειγμα τώρα αυτό, μπορεί να είναι και βενζινάδικο) υπάρχει στη βάση δεδομένων του Destinator, πώς μπορώ να το βρω όταν κινούμε σε άσχετη (μακρινή) περιοχή;
 


Μηνύματα
47
Reaction score
0
Μα δεν αναφέρομαι σ' όλη την επικράτεια. Αναφέρομαι (για την ώρα) στην Αττική. Πχ. αν είμαι Γλυφάδα μπορώ να βρω κάποιο restaurant της περιοχής (Γλυφάδα και περίχωρα) αλλά όχι του κέντρου. Αντίστοιχα αν πάω κέντρο δεν μπορώ να βρω το συγκεκριμένο restaurant της Γλυφάδας, αλλά μόνο όσα απέχουν 5-6 km απ' το σημείο που βρίσκομαι. Το ερώτημα είναι, εφόσον κάποιο restaurant της Γλυφάδας (παράδειγμα τώρα αυτό, μπορεί να είναι και βενζινάδικο) υπάρχει στη βάση δεδομένων του Destinator, πώς μπορώ να το βρω όταν κινούμε σε άσχετη (μακρινή) περιοχή;
αφου επιλεξεις την κατηγορια που θελεις μεσα απο τα χρησιμα "κλικαρεις" το κουμπι <κοντα> που βρισκεται στο κατω μερος της οθονης και στην νεα οθονη επιλεγεις αντι για την επιλογη <τρεχουσα θεση> που ειναι default την επιλογη <αλλη διευθυνση> και επιλεγεις την περιοχη που σε ενδιαφερει...

επισης απο την επιλογη ακτινα επιλεγεις το range της ερευνας που θελεις να σου δειχνει...
 


Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
αφου επιλεξεις την κατηγορια που θελεις μεσα απο τα χρησιμα "κλικαρεις" το κουμπι <κοντα> που βρισκεται στο κατω μερος της οθονης και στην νεα οθονη επιλεγεις αντι για την επιλογη <τρεχουσα θεση> που ειναι default την επιλογη <αλλη διευθυνση> και επιλεγεις την περιοχη που σε ενδιαφερει...

επισης απο την επιλογη ακτινα επιλεγεις το range της ερευνας που θελεις να σου δειχνει...
Με την επιλογή του range έπαιξα κι εγώ αλλά κάτι δε μου καθόταν καλά γιατί ό,τι range και να'βαζα πάλι μου έβγαζε τα κοντινά μέρη μόνο. Μάλλον κάτι δεν έκανα σωστά, θα το ξαναδοκιμάσω.
 

Μηνύματα
2.489
Reaction score
1
Απάντηση: Re: POWER BUY φορητού GPS

Joseph ευχαριστω για την απαντηση.

...όμως με το σωβινισμό των Ιταλών είναι σχεδόν σίγουρο ότι το πακέτο που θα αγοράσεις θα έχει οδηγίες, αποκλειστικά στα Ιταλικά ...
Εχω παει ηδη δυο φορες Ιταλια και γνωριζω ακριβως τι εννοεις! Cariolides!!! Το παιζουν οτι δεν ξερουν αγγλικα για να σε κανουν να μιλας ιταλικα!

Προσωπικά θεωρώ ότι τα 149€ που κοστίζει το πακέτο των χαρτών της Ευρώπης δεν είναι κάτι τόσο ακριβό.
ΜΟΝΟ 149 ευρω για ολη την Ευρωπη? :shock:

Αυτό το οποίο θα ήθελα να μάθω είναι εάν σκοπεύεις να χρησιμοποιήσεις το gps για πλοήγηση με τα πόδια ή με αυτοκίνητο, διότι στην πρώτη περίπτωση τα πράγματα γίνονται, σαφώς φτηνότερα. Εάν τώρα σκοπεύεις να κινηθείς εντός μεγάλων Ιταλικών πόλεων με το αυτοκίνητό σου τότε, αλήθεια σου λέω, χωρίς το gps είναι πολύ δύσκολο να βρεις το δρόμο σου. Τρελή κίνηση, δαιδαλώδεις δρόμοι και το χειρότερο σχεδόν κανείς δε θα σταματήσει να σε βοηθήσει. Φοβούνται και τη σκιά τους.
Με τα ποδια τα πραγματα φυσικα ειναι ευκολοτερα, με εναν χαρτη και το μετρό και γενικα τα μεσα μεταφορας. Ομως το θελω γιατι θα εχω αυτοκινητο, οποτε χρειαζομαι τον χαρτη σιγουρα.
 

Μηνύματα
48
Reaction score
0
Ωραία. Αφού έγινε ένα ψιλομπάχαλο για ένα θέμα (μη θέμα κατά την άποψή μου) μήπως, λέω μήπως, κανείς γνωρίζει κανένα μηχανάκι αντιGPS? Κάτι δηλ. που να εξαφανίζει το στίγμα σου από αυτούς που θα βάζεις προεραιτικά στα antifavorites (καταλαβαίνετε...γυναίκα, πεθερά κλπ.)
Πάντως στη Σάμο με βρήκε ακριβώς σε πεζόδρομο 2,5μ φάρδους ανάμεσα απο τριόροφα με 12 δορυφόρους locked. Όταν λέω ακριβώς εννοώ όνομα δρόμου και η κορυφή του βέλους στο ύψος της εισόδου του φαρμακείου μου. Μετά από αυτό καταλαβαίνετε ότι επείγει η αναζήτηση του πρώτου!!
 

Μηνύματα
732
Reaction score
0
Ωραία. Αφού έγινε ένα ψιλομπάχαλο για ένα θέμα (μη θέμα κατά την άποψή μου) μήπως, λέω μήπως, κανείς γνωρίζει κανένα μηχανάκι αντιGPS? Κάτι δηλ. που να εξαφανίζει το στίγμα σου από αυτούς που θα βάζεις προεραιτικά στα antifavorites (καταλαβαίνετε...γυναίκα, πεθερά κλπ.)
Πάντως στη Σάμο με βρήκε ακριβώς σε πεζόδρομο 2,5μ φάρδους ανάμεσα απο τριόροφα με 12 δορυφόρους locked. Όταν λέω ακριβώς εννοώ όνομα δρόμου και η κορυφή του βέλους στο ύψος της εισόδου του φαρμακείου μου. Μετά από αυτό καταλαβαίνετε ότι επείγει η αναζήτηση του πρώτου!!
Στα 3όροφα σίγουρα είναι πιό εύκολο. Εγώ προσπαθώ ανάμεσα σε 6-7όροφα. Στη Θεσσαλονίκη βλέπεις σπανίζουν τα 3όροφα.
 

Μηνύματα
171
Reaction score
0
Παρέλαβα το μηχανάκι εχθές και το έχω στην μπρίζα για φόρτιση. Είναι το πρώτο GPS που παίρνω και ήταν φυσικό να εμπιστευθώ την άποψη των πιο έμπειρων, εδώ στο φόρουμ.
Ευχαριστώ τον Γιάννη για τον χρόνο του και όλους τους υπόλοιπους για τις χρήσιμες παρατηρήσεις-επισημάνσεις...!
Καλές διαδρομές!!!
 


Μηνύματα
732
Reaction score
0
Παρέλαβα το μηχανάκι εχθές και το έχω στην μπρίζα για φόρτιση. Είναι το πρώτο GPS που παίρνω και ήταν φυσικό να εμπιστευθώ την άποψη των πιο έμπειρων, εδώ στο φόρουμ.
Ευχαριστώ τον Γιάννη για τον χρόνο του και όλους τους υπόλοιπους για τις χρήσιμες παρατηρήσεις-επισημάνσεις...!
Καλές διαδρομές!!!
Καμιά εντύπωση; Ελπίζω να το έχεις βγάλει από τον φορτιστή μέχρι τώρα. :)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Ωραία. Αφού έγινε ένα ψιλομπάχαλο για ένα θέμα (μη θέμα κατά την άποψή μου) μήπως, λέω μήπως, κανείς γνωρίζει κανένα μηχανάκι αντιGPS? Κάτι δηλ. που να εξαφανίζει το στίγμα σου από αυτούς που θα βάζεις προεραιτικά στα antifavorites (καταλαβαίνετε...γυναίκα, πεθερά κλπ.)
Πάντως στη Σάμο με βρήκε ακριβώς σε πεζόδρομο 2,5μ φάρδους ανάμεσα απο τριόροφα με 12 δορυφόρους locked. Όταν λέω ακριβώς εννοώ όνομα δρόμου και η κορυφή του βέλους στο ύψος της εισόδου του φαρμακείου μου. Μετά από αυτό καταλαβαίνετε ότι επείγει η αναζήτηση του πρώτου!!

Kαλορίζικο Νίκο και καλά χιλιόμετρα!!!:cool_4: :happy_4:
Και δεν θα χρειαστείς anti-GPS......:crazy_3:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Παρέλαβα το μηχανάκι εχθές και το έχω στην μπρίζα για φόρτιση. Είναι το πρώτο GPS που παίρνω και ήταν φυσικό να εμπιστευθώ την άποψη των πιο έμπειρων, εδώ στο φόρουμ.
Ευχαριστώ τον Γιάννη για τον χρόνο του και όλους τους υπόλοιπους για τις χρήσιμες παρατηρήσεις-επισημάνσεις...!
Καλές διαδρομές!!!


Νίκο, καλά χιλιόμετρα και καλές διαδρομές!! :crazy_3: :cool_4:
Περιμένουμε σχόλια-φωτογραφίες!! :cool_4:
 


Μηνύματα
2.886
Reaction score
50
Ερώτηση: κάθε φορά που το ανοίγω, όσο ψάχνει για σήμα, με πετάει συνέχεια στο ίδιο σημείο, το οποίο δεν είναι αυτό που είχα κλείσει τη συσκευή τελευταία φορά (εκτός αν τύχει και βρίσκομαι στο συγκεκριμένο σημείο). Το θέμα είναι ότι όπου και να την ανοίξω, όσο δεν έχει βρει σήμα, με βγάζει σαν να το είχα κλείσει στο ίδιο συγκεκριμένο σημείο. Κουφό;
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Το χρησιμοποιώ 2 μέρες τώρα συνέχεια και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος!!!

Μια ερώτηση μόνο...

Πως βάζω εναλλακτικές διαδρομές;;;
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top