Power sound audio subwoofers

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
μην συγκρίνεις τη συμπεριφορά του svs στον χώρο σου με βάση αυτή του βιντεο(δεν είδα τι ρυθμίσεις έκανε,πως επέλεξε και αν τη θέση της δοκιμής κλπ...πήγα κατευθείαν στις μετρήσεις)

άλλη κατηγορία-φιλοσοφία-προτερήματα η σχεδίαση dual opposed

το svs έβγαλε αυτό που δίνει και η εταιρία:)

το βίντεο για μένα άλλο έδειξε....
ότι σε έναν κλειστό τετραγωνισμένο χώρο συμπεριφέρονται καλύτερα τα dο από ένα front firing;)
Βλέπω τις καμπύλες των svs σε 2 διαφορετικούς χώρους να έχουν κοινά χαρακτηριστικά.

Ενώ το psa να διαφέρει.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Βλέπω τις καμπύλες των svs σε 2 διαφορετικούς χώρους να έχουν κοινά χαρακτηριστικά.

Ενώ το psa να διαφέρει.
οι χώροι που αναφέρεσαι είναι ο δικός σου και του βίντεο?
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Ναι.

Δεν ξέρω απλά τυχαίο ότι από τα περίπου 30 μέχρι τα 55 έχουν την ίδια συμπεριφορά?
οκ....
αλλά το ότι και ο χώρος σου...και ο χώρος στο βίντεο είναι τετραγωνισμένοι δεν σου λέει κάτι?
θα χε πλάκα να έβαζε το psa σε γωνία να βλέπαμε πως θα έπαιζε...;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
οκ....
αλλά το ότι και ο χώρος σου...και ο χώρος στο βίντεο είναι τετραγωνισμένοι δεν σου λέει κάτι?
θα χε πλάκα να έβαζε το psa σε γωνία να βλέπαμε πως θα έπαιζε...;)
Μα γιαυτό το λεω. Από την άλλη ο δικός μου είναι ένα απλό σαλόνι. Εκείνος έχει αίθουσα και όλο και κάτι φαίνεται να καλύπτει τους τοίχους του.

Και παρόλα αυτά το psa έχει διαφορά
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
ωραίο το psa, δυνατό και πιο οικονομικό
Πιο δυνατό το 16.
Κατά 10 ντεσιμπέλ στο χρήσιμο φάσμα, λόγω τρύπας, αναμενόμενο.
Δε ξέρω κατά πόσο είναι χρήσιμο αυτό, από ένα σαμπ, αλλά είναι η μόνη ουσιαστική διαφορά.
Τα υπόλοιπα είναι θεωρίες συνωμοσίας..

Αν πάρεις 3-4 σαμπ, όπως προβλέπεται, τότε η διαφορά αυτής της στάθμης δεν έχει πλέον κανένα νόημα, οπότε πάρε το φτηνότερο.

Ή το καλύτερο (χαμηλότερες ολικές παραμορφώσεις, αν βρεις γράφημα μέτρησης thd)
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
3-4 ειναι πολλα για σαλονια .........2 psa ειναι μια χαρα για τους χωρους μας
Δε διαφωνώ, όσον αφορά τις στάθμες.

Όσον αφορά τις αναμενόμενες ακυρώσεις, η θεωρία διαφωνεί, όχι εγώ... Με 2, δε σώζεται το πρόβλημα των boundaries, αν και παλεύεται σε πολύ μεγάλο βαθμό, αν έχεις δεξιότητες στη χρήση DSP αλλά και τη δυνατότητα τοποθέτησης εκεί που χρειάζεται, το οποίο δεν είναι πάντα τόσο εύκολο, αλλά πολύ πιο εύκολο από το πρώτο, διότι το πρώτο απαιτεί διάβασμα. :p
 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
φεραρι στο χωριο ποτε δεν θα τελικιασει....
τον πρωτο λογο εχει ο χωρος...και τον στερνο.....
Αν θες οτι λεει ο αυτιας.....στο σαλονι δεν θα δεις χαρα......
Πας σε <δικο> σου χωρο......στακαρεις συστοιχιες με σαμπακια......χαμηλοπαραμορφωτα...
και βλεπεις χαρα......
Ολα τα αλλα ειναι μισομετρα......σαν την φεραρι που παλευεις στο χωριο να δεις στο στροφομετρο πανω απο 6 χιλ στροφες...........
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Μα γιαυτό το λεω. Από την άλλη ο δικός μου είναι ένα απλό σαλόνι. Εκείνος έχει αίθουσα και όλο και κάτι φαίνεται να καλύπτει τους τοίχους του.

Και παρόλα αυτά το psa έχει διαφορά
το πως φρόντισε τον χώρο του και με βάση ποια τοποθέτηση και ποιο setup δεν το ξέρουμε

+το psa βρίσκεται δίπλα από τον καναπέ ,στο κέντρο του δωματίου ,ακτινοβολεί και από τις 2 πλευρές οπότε τυχών ακυρώσεις πάνε περίπατο
στην ίδια θέση το svs όπως και κανένα ff sub δεν έχει ελπίδες...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Για να το θέσω αλλιώς (πάντα μιλάμε με σωστή τοποθέτηση):

Σε οποιοδήποτε χώρο 25-55τμ (νομίζω καλύπτω το 99% των οικιακών χώρων ακρόασης) είναι απολύτως αδύνατο να παίξουν καλύτερα 2 svs 16-άρια ή 2 psa ή 2 οποιαδήποτε θέλετε πείτε, από 8 πρισόνους 10-άρια.

Α-δύ-να-το.

Δε το λέω γω, η θεωρία. ;)

Εγώ, απλώς βάζω και στοίχημα επί τούτου. :p
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Για να το θέσω αλλιώς (πάντα μιλάμε με σωστή τοποθέτηση):

Σε οποιοδήποτε χώρο 25-55τμ (νομίζω καλύπτω το 99% των οικιακών χώρων ακρόασης) είναι απολύτως αδύνατο να παίξουν καλύτερα 2 svs 16-άρια ή 2 psa ή 2 οποιαδήποτε θέλετε πείτε, από 8 πρισόνους 10-άρια.

Α-δύ-να-το.

Δε το λέω γω, η θεωρία. ;)

Εγώ, απλώς βάζω και στοίχημα επί τούτου. :p
Γιατρέ μου όσο πάνε και πληθαίνουν τα sub. Στα 25 τετραγωνικά που θα βάλεις 8 sub αν και μικρά δε λέω αλλά 8? σε σαλόνι?

Εγώ βάζω στοίχημα πώς μόλις τα παρουσιάσεις στη σύζυγο στο σαλόνι (οικιακός χώρος) ΤΗΣ έχεις πάρει πόδι σε κλάσματα :roflmao::o

Αν υπήρχε συγκεκριμένο δωμάτιο εκεί αλλάζει το θέμα και πίστεψέ με όταν έρθει αυτή η ώρα η θεωρία σου θα είναι η πρώτη που θα εφαρμοστεί ;);)
[DOUBLEPOST=1543653690][/DOUBLEPOST]Οπότε όπως λέει και ο Αργύρης παίζουμε με μισόμετρα μέχρι να βρεθεί ο χώρος :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.411
Eσύ Μήτσε τι βλέπεις;
Δεν πρόκειται να κάτσω να δω το βιντεάκι του άσχετου, δεν θα με κάνει σοφότερο. Καλύτερα να δω τον καθηγηταρά του νταχάρη να μιλάει σε κατηχητικό για γεωπολιτική και απο κάτω 5-6 εκστασιασμένους καφενόβιους συνταξιούχος να τον θαυμάζουν.

Τα περί sub, τοποθέτησης και τα λοιπά τα έχουν εξηγήσει εδώ https://www.harman.com/sites/default/files/multsubs_0.pdf

Χρειαζόμαστε οσο περισσότερα subs οσα αντέχει η τσέπη μας, ο χώρος μας, η παντόφλα μας.
Οταν έχεις πολλά, δεν είναι απαραίτητο να είναι τεράστια (εκτός και αν έχεις χώρο -γήπεδο μπάσκετ), κάνουν και τα μικρότερα. Από την άλλη το πλεονέκτημα των πολλαπλών subs είναι η εξομάλυνση της απόκρισης σε πολλαπλές θέσεις και δευτερευόντως οι στάθμες.

Οποιος θέλει papers για διάβασμα, έχουμε.

Να βγει νόμος που να απαγορεύει την πώληση ενός σαμπ, παρά μόνο σε όποιον υπογράψει δήλωση νόμου 105 πως έχει και άλλο, με serial number.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.422
Οταν έχεις πολλά, δεν είναι απαραίτητο να είναι τεράστια (εκτός και αν έχεις χώρο -γήπεδο μπάσκετ), κάνουν και τα μικρότερα. Από την άλλη το πλεονέκτημα των πολλαπλών subs είναι η εξομάλυνση της απόκρισης σε πολλαπλές θέσεις και δευτερευόντως οι στάθμες.
γιατί....δεν πάνε μαζί αυτά?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Γιατρέ μου όσο πάνε και πληθαίνουν τα sub. Στα 25 τετραγωνικά που θα βάλεις 8 sub αν και μικρά δε λέω αλλά 8? σε σαλόνι?
Ναι, συμφωνώ, σε σαλόνι είναι δύσκολα.
Θεωρητικά:
Θέσεις των 8 σαμπ για να μην ενοχλούν, ή έστω για να ενοχλούν το λιγότερο δυνατό:

1. Στις 8 γωνίες του δωματίου (4 κάτω και 4 πάνω)

2. Όλα στο ταβάνι (4 στις γωνιές, 4 στις μεσοτητες των τοίχων)

Οι υπόλοιπες δυνατές και ενδεδειγμένες θέσεις τοποθέτησης, δεν αφήνουν περιθώρια για να υλοποιηθούν σε "κοινόχρηστο σαλόνι".

Τα 4 είναι πιο εφικτή επιλογή, προφανώς.
Και τα 3 ακόμα πιο εφικτή. Έτσι πάει, το ξέρω.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν πρόκειται να κάτσω να δω το βιντεάκι του άσχετου, δεν θα με κάνει σοφότερο. Καλύτερα να δω τον καθηγηταρά του νταχάρη να μιλάει σε κατηχητικό για γεωπολιτική και απο κάτω 5-6 εκστασιασμένους καφενόβιους συνταξιούχος να τον θαυμάζουν.

Τα περί sub, τοποθέτησης και τα λοιπά τα έχουν εξηγήσει εδώ https://www.harman.com/sites/default/files/multsubs_0.pdf

Χρειαζόμαστε οσο περισσότερα subs οσα αντέχει η τσέπη μας, ο χώρος μας, η παντόφλα μας.
Οταν έχεις πολλά, δεν είναι απαραίτητο να είναι τεράστια (εκτός και αν έχεις χώρο -γήπεδο μπάσκετ), κάνουν και τα μικρότερα. Από την άλλη το πλεονέκτημα των πολλαπλών subs είναι η εξομάλυνση της απόκρισης σε πολλαπλές θέσεις και δευτερευόντως οι στάθμες.

Οποιος θέλει papers για διάβασμα, έχουμε.

Να βγει νόμος που να απαγορεύει την πώληση ενός σαμπ, παρά μόνο σε όποιον υπογράψει δήλωση νόμου 105 πως έχει και άλλο, με serial number.
:gotcha::gotcha::gotcha: XAXAXA καλό :roflmao::roflmao::roflmao:
[DOUBLEPOST=1543654825][/DOUBLEPOST]πάμε στο παρασύνθημα, μάθαμε κάτι από το βίντεο του κυρίου?? η απλά του προσθέτουμε views?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Να βγει νόμος που να απαγορεύει την πώληση ενός σαμπ, παρά μόνο σε όποιον υπογράψει δήλωση νόμου 105 πως έχει και άλλο, με serial number.
Σωστή η πρόταση νόμου!
Να υπερψηφιστεί πάραυτα! :drinks:


Κοίτα, το "πρόβλημα" ξεκίνησε με το "τελεία ένα" στη χρήση σαμπ, όπως αναφέρθηκε από τη γένεση των συστημάτων (2.1, 3.1, 5.1, 7.1, 7.1.4 κλπ).

Βλέπεις .1 και λες ένα είναι το σαμπ. Λάθος.

Εξ'αρχής ήταν λάθος η χρήση ενός σαμπ στο δικάναλο (2.1) διότι καταργούσε τις 2 πηγές χαμηλών συχνοτήτων (από τα 2 κυρίως ηχεία) και τα μάζευε σε ένα σαμπ, βέβαια με άλλα παράπλευρα ωφέλη.

Θα έπρεπε εξ'αρχής να ήταν 2.4 και να συνέχιζε έτσι (3.4, 5.4, 7.4 κλπ).

Αλλά που μυαλό..
Είναι και το έλλειμμα στη νομοθεσία που αναφέρεις.
Δεν υπάρχει χαΐρι...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.865.568
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top