Power sound audio subwoofers


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
γιατί....δεν πάνε μαζί αυτά?
Πάνε, χέρι χέρι.

Απλώς το πρώτο, δεν μας απασχολεί, λύνεται και με ένα δυνατό σαμπ. Πλέον είναι φτηνά τα βατ, κι αντέχουν τα μεγάφωνα, οπότε η στάθμη δεν είναι πρόβλημα.

Οι ακυρώσεις, είναι.


Οι στάθμες, και ιδιαίτερα οι στάθμες σε πολύ χαμηλές συχνότητες (εκεί είναι το πρόβλημα), δε εξαρτώνται από την απόκριση του σαμπ (χαχαχαχαχα, καλό, ε; Κι όμως.. η γη γυρίζει), αλλά από τον όγκο του δωματίου. Όσο πιο μικρός, τόσο πιο εύκολα θα δονηθεί. Όσο πιο μεγάλος, βράσε ρύζι.
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Έχουμε υποσχεθει σύνθετα ,κρυσταλλιερες ρολόγια ,ταξίδια, κουζινικα καινούργια,λακαριστα έπιπλα ωραία χρώματα στους τοίχους κρυφά κανάλια για να μην φαίνονται τα καλώδια για να πετάξουμε ένα σαμπ σε μια γωνιτσα και τώρα μας πετάς μια οκτάδα στο ταβάνι?

Μήπως....
είσαι δικηγόρος και ψάχνεις πελατεια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Έχουμε υποσχεθει σύνθετα ,κρυσταλλιερες ρολόγια ,ταξίδια, κουζινικα καινούργια,λακαριστα έπιπλα ωραία χρώματα στους τοίχους κρυφά κανάλια για να μην φαίνονται τα καλώδια για να πετάξουμε ένα σαμπ σε μια γωνιτσα και τώρα μας πετάς μια οκτάδα στο ταβάνι?

Μήπως....
είσαι δικηγόρος και ψάχνεις πελατεια.
Εμ, όταν λέω για εντοιχισμό, να μη φαίνονται καθόλου, σφυρίζετε κλέφτικα.:p
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
4 Presonus νομιζω οτι μπορουν να βολευτουν , και θα ειναι ποιο βολικα απο το 90% των περιπτωσεων που βλεπω ως ανεκτες απο το ετερο ημισυ...., δηλαδη ανεχονται τις κολωνες μπροστα και οχι δυο μικροτερα με τη συνοδια του αντιστοιχου ζευγαριου?
Στα αλλα δυο πισω θα κολλησουμε, που στην τελικη 10ιντσα ειναι και προτιμοτερα απο τα τεραστια κουτια των 12-15ιντσων που συνηθως χρησιμοποιουνται...
Κρατω ομως μια μικρη; :D:unsure: επιφυλαξη για τις που χαμηλες 15-25hz στους σεικεροσινεφιλους:whistling:
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και ενα sub φτανει αν εχει καλη εξοδο και καλη θεση μπροστα που να μην παρουσιαζει προβληματα συχνοτητων.......αντε 2 το πολυ ....;)

γιατι μιλατε για χωρους που εχουν 2-3 ατομα !!!!!!!!
....ακομα και αυτα τα 2-3 ατομα δεν εχουν αυτο που πρεπει σε χρονους και ας εχουν πολλα sub

παω να φτιαξω μια 0.09 ohm να ατμισω γιατι με συγχύσατε:p :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
και ενα sub φτανει αν εχει καλη εξοδο και καλη θεση μπροστα που να μην παρουσιαζει προβληματα συχνοτητων.....
Αυτό το πράγμα δεν υπάρχει, εκτός κι αν έχει καρδιοειδή λοβό.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
4 Presonus νομιζω οτι μπορουν να βολευτουν , και θα ειναι ποιο βολικα απο το 90% των περιπτωσεων που βλεπω ως ανεκτες απο το ετερο ημισυ...., δηλαδη ανεχονται τις κολωνες μπροστα και οχι δυο μικροτερα με τη συνοδια του αντιστοιχου ζευγαριου?
Στα αλλα δυο πισω θα κολλησουμε, που στην τελικη 10ιντσα ειναι και προτιμοτερα απο τα τεραστια κουτια των 12-15ιντσων που συνηθως χρησιμοποιουνται...
Κρατω ομως μια μικρη; :D:unsure: επιφυλαξη για τις που χαμηλες 15-25hz στους σεικεροσινεφιλους:whistling:

Δεν είναι μόνο το αισθητικό κομμάτι. δεν είναι εύκολο να έχεις γύρο γύρο έστω και μικρά μαύρα κουτάκια. αυτά έστω και μικρά καταλαμβάνουν κάποιο χώρο στον οποίο θα μπορούσε να αξιοποιηθεί αλλιώς από το έτερον ήμισυ. + ότι θες πρίζες κοντά + τα καλώδια από το avr. Δεν είχα προβλέψει τουλάχιστον εγώ να περάσω καλώδια για sub.

Αλλά στέκομαι στο τελευταίο που είπες. Σαν κυρίως ασχολία είναι οι ταινίες σε πρώτη φάση. Τα 4 πχ presonus θα μου βγάλουν το output του svs pb13? ιδικά σε σκηνές μου έχουμε να κάνουμε με εκρήξεις και πολύ χαμηλές συχνότητες που κάνει γκέλι ο κώλος στο καναπέ?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
Τα 4 πχ presonus θα μου βγάλουν το output του svs pb13? ιδικά σε σκηνές μου έχουμε να κάνουμε με εκρήξεις και πολύ χαμηλές συχνότητες που κάνει γκέλι ο κώλος στο καναπέ?
Χαχαχαχαχα, εννοείται βρε!
Θα σου βγάλουν τ'άντερα...
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Δεν είναι μόνο το αισθητικό κομμάτι. δεν είναι εύκολο να έχεις γύρο γύρο έστω και μικρά μαύρα κουτάκια. αυτά έστω και μικρά καταλαμβάνουν κάποιο χώρο στον οποίο θα μπορούσε να αξιοποιηθεί αλλιώς από το έτερον ήμισυ. + ότι θες πρίζες κοντά + τα καλώδια από το avr. Δεν είχα προβλέψει τουλάχιστον εγώ να περάσω καλώδια για sub.

Αλλά στέκομαι στο τελευταίο που είπες. Σαν κυρίως ασχολία είναι οι ταινίες σε πρώτη φάση. Τα 4 πχ presonus θα μου βγάλουν το output του svs pb13? ιδικά σε σκηνές μου έχουμε να κάνουμε με εκρήξεις και πολύ χαμηλές συχνότητες που κάνει γκέλι ο κώλος στο καναπέ?
Εγώ πάντως περιμένω να φάω την πρώτη κλωτσια στο στήθος απο τα main ή το κεντρικό και μετά τα sub να κάνουν αυτό που πρέπει.
 


Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Χαχαχαχαχα, εννοείται βρε!
Θα σου βγάλουν τ'άντερα...
έχεις καταλάβει ότι είμαι εύκολος στις αλλαγές των μηχανημάτων. λες να πάρει άλλο ένα 13αρι ο zizik και να πάρω τα 4 presonus?
Θα μου μείνουν και λεφτά να πάρω καυλώδια. χαχαχαχ

τα φοβάμαι. Μου ακούγονται μικράκια. Λίγα watt μικρό woofer.... Θα μου μείνουν και λεφτά να πάρω καυλώδια. χαχαχαχ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
έχεις καταλάβει ότι είμαι εύκολος στις αλλαγές των μηχανημάτων. λες να πάρει άλλο ένα 13αρι ο zizik και να πάρω τα 4 presonus?
Θα μου μείνουν και λεφτά να πάρω καυλώδια. χαχαχαχ

τα φοβάμαι. Μου ακούγονται μικράκια. Λίγα watt μικρό woofer.... Θα μου μείνουν και λεφτά να πάρω καυλώδια. χαχαχαχ
η επόμενη απορία μετά τα 4 sub είναι αν και εφόσον
δεν τοποθετηθούν ανά 2 αλλά σε 4 γωνίες....πως θα τα δει και θα τα ρυθμίσει σωστά ο marantz :unsure:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.103
Reaction score
124.658
έχεις καταλάβει ότι είμαι εύκολος στις αλλαγές των μηχανημάτων. λες να πάρει άλλο ένα 13αρι ο zizik
Δώστου το.
Ντέφ'να γίνει.
[DOUBLEPOST=1543661621][/DOUBLEPOST]
η επόμενη απορία μετά τα 4 sub είναι αν και εφόσον δεν τοποθετηθούν ανά 2 αλλά σε 4 γωνίες....πως θα τα δει και θα τα ρυθμίσει σωστά ο marantz :unsure:
Δε χρειάζονται ουσιαστικά καμία ρύθμιση.
Φτιάξε μόνο τη στάθμη.
Κι ο όποιος μάραντζ όλα μαζί θα τα διαχειριστεί σαν ένα, στάθμη θα φτιάξει.
Για πιο "εξειδικευμένη" ρύθμιση, χρειάζονται πιο εξειδικευμένα εργαλεία.
Ένας καλιμπράτορας κανονικά πρέπει να πάρει σχεδιάγραμμα απόκρισης ξεχωριστά από το καθένα, να βρει μια κοινή συχνότητα που κανένα δεν έχει θέμα ακύρωσης ή ιδιοσυντονισμού, να φέρει τα 3 σε φάση με το πρώτο με μια μέτρηση τόνου, και μετά όλα μαζί να συμπεριφερφθούν ως ένα σαμπ, που θα το φέρει σε φάση με τους δορυφόρους.
Ευκολάκι είναι, 5 λεπτά δουλειά.
Εξελιγμένοι av με διακριτές εξόδους για 4 σαμπ, αυτό κάνουν.
Στο τέλος εφαρμόζεις μια ισοσταθμιση για το τάργκετ κερβ, με ενιαία ρύθμιση σε όλα τα σαμπ. Σηκώνεις μπάσο..
 
Last edited:

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ένα σαμπ απαγορεύεται. Νόμος.
καλα τραγουδα εσυ....

η επόμενη απορία μετά τα 4 sub είναι αν και εφόσον
δεν τοποθετηθούν ανά 2 αλλά σε 4 γωνίες....πως θα τα δει και θα τα ρυθμίσει σωστά ο marantz :unsure:
παρε ενα minidsp και καντα ανα 2 :p:D

Και αυτος 4 ειχε...τα ειχε με ρυθμιση με minidsp...
....και ο marantz που πηρε του τα εβγαλε ετσι !!!!

no smothing το γραφημα..



παω γιατι εχει τσιπουρακι :party:
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Δώστου το.
Ντέφ'να γίνει.
[DOUBLEPOST=1543661621][/DOUBLEPOST]
Δε χρειάζονται ουσιαστικά καμία ρύθμιση.
Φτιάξε μόνο τη στάθμη.
Κι ο όποιος μάραντζ όλα μαζί θα τα διαχειριστεί σαν ένα, στάθμη θα φτιάξει.
Για πιο "εξειδικευμένη" ρύθμιση, χρειάζονται πιο εξειδικευμένα εργαλεία.
Ένας καλιμπράτορας κανονικά πρέπει να πάρει σχεδιάγραμμα απόκρισης ξεχωριστά από το καθένα, να βρει μια κοινή συχνότητα που κανένα δεν έχει θέμα ακύρωσης ή ιδιοσυντονισμού, να φέρει τα 3 σε φάση με το πρώτο με μια μέτρηση τόνου, και μετά όλα μαζί να συμπεριφερφθούν ως ένα σαμπ, που θα το φέρει σε φάση με τους δορυφόρους.
Ευκολάκι είναι, 5 λεπτά δουλειά.
Εξελιγμένοι av με διακριτές εξόδους για 4 σαμπ, αυτό κάνουν.
Στο τέλος εφαρμόζεις μια ισοσταθμιση για το τάργκετ κερβ, με ενιαία ρύθμιση σε όλα τα σαμπ. Σηκώνεις μπάσο..
Τα πετάς τα ωραία έτσι ξεκάρφωτα μέσα σε άσχετα νήματα και μετά ψαχνόμαστε.

Κάνε ένα στίκυ σχετικά με ρύθμιση πολλών σαμπ, είναι πολύ ενδιαφέρον τόπικ και χρήσιμο για ολοένα και περισσότερους.
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Δώστου το.
Ντέφ'να γίνει.
[DOUBLEPOST=1543661621][/DOUBLEPOST]
Δε χρειάζονται ουσιαστικά καμία ρύθμιση.
Φτιάξε μόνο τη στάθμη.
Κι ο όποιος μάραντζ όλα μαζί θα τα διαχειριστεί σαν ένα, στάθμη θα φτιάξει.
Για πιο "εξειδικευμένη" ρύθμιση, χρειάζονται πιο εξειδικευμένα εργαλεία.
Ένας καλιμπράτορας κανονικά πρέπει να πάρει σχεδιάγραμμα απόκρισης ξεχωριστά από το καθένα, να βρει μια κοινή συχνότητα που κανένα δεν έχει θέμα ακύρωσης ή ιδιοσυντονισμού, να φέρει τα 3 σε φάση με το πρώτο με μια μέτρηση τόνου, και μετά όλα μαζί να συμπεριφερφθούν ως ένα σαμπ, που θα το φέρει σε φάση με τους δορυφόρους.
Ευκολάκι είναι, 5 λεπτά δουλειά.
Εξελιγμένοι av με διακριτές εξόδους για 4 σαμπ, αυτό κάνουν.
Στο τέλος εφαρμόζεις μια ισοσταθμιση για το τάργκετ κερβ, με ενιαία ρύθμιση σε όλα τα σαμπ. Σηκώνεις μπάσο..
τα κάνει όλα το audyssey :p;)
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.444
έχεις καταλάβει ότι είμαι εύκολος στις αλλαγές των μηχανημάτων. λες να πάρει άλλο ένα 13αρι ο zizik και να πάρω τα 4 presonus?
Στείλε τώρα να το στήσω Δευτέρα. Άντε, τελείωνε γιατί με αυτές τις μεγάλες μπούρδες δεν μπορεί να υπάρξει ομοιογένεια σε μικρούς χώρους.





Τελείωνεεεε!


Στείλε λογαριασμό.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top