Power sound audio subwoofers

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
και αυτος 15 χρονια ενα sub εχει μωρε....τωρα του ηρθε να βαλει 2-3 10αρακια :gotcha: και μας ταχει ζαλισει μαζι με τον αλλον :laugh:
Βρε συ, τώρα το είδα τι έγινε το ''μέλος'' κάτω απ'το kefalas δεν είσαι μέλος πια;:lolsign:asxeto!
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Δεν πρόκειται να κάτσω να δω το βιντεάκι του άσχετου, δεν θα με κάνει σοφότερο. Καλύτερα να δω τον καθηγηταρά του νταχάρη να μιλάει σε κατηχητικό για γεωπολιτική και απο κάτω 5-6 εκστασιασμένους καφενόβιους συνταξιούχος να τον θαυμάζουν.

Τα περί sub, τοποθέτησης και τα λοιπά τα έχουν εξηγήσει εδώ https://www.harman.com/sites/default/files/multsubs_0.pdf

Χρειαζόμαστε οσο περισσότερα subs οσα αντέχει η τσέπη μας, ο χώρος μας, η παντόφλα μας.
Οταν έχεις πολλά, δεν είναι απαραίτητο να είναι τεράστια (εκτός και αν έχεις χώρο -γήπεδο μπάσκετ), κάνουν και τα μικρότερα. Από την άλλη το πλεονέκτημα των πολλαπλών subs είναι η εξομάλυνση της απόκρισης σε πολλαπλές θέσεις και δευτερευόντως οι στάθμες.

Οποιος θέλει papers για διάβασμα, έχουμε.

Να βγει νόμος που να απαγορεύει την πώληση ενός σαμπ, παρά μόνο σε όποιον υπογράψει δήλωση νόμου 105 πως έχει και άλλο, με serial number.
Παραριές Γιωργίτσα μου και τσουρέκια Τερκενλής. :p:D

Όταν, μια δεκαετία πριν, πάλευες με τα δικάναλα και στο άκουσμα των sub έκανες εξορκισμό, είχα βάλει στον χώρο μου μια εξάδα sub, και ο χαρακτηρισμός "μπ0υρδέλ0" προσδίδει επιείκεια στο χάος που άκουγα. :confused:


Το ίδιο -μαθαίνω- ίσχυε στην περίπτωση συντοπίτη σου πολυιδιοκτήτη sub θηρίων που σήκωνε τη γειτονιά αλλά χαρά δεν έβλεπε.

Και στις 2 περιπτώσεις, χωρίς τη συμβολή του Καστρουνή θα ακούγαμε τ' @@@ μας.

Αυτό που χρειάζεται είναι ηχητική περιποίηση του χώρου και οπωσδήποτε ένας γνώστης για να το ρυθμίσει. Κι επειδή το 99% δεν πρόκειται να δώσει μία σε calibrator, καλύτερα 1 sub και αρρύθμιστο παρά 8 και αρρύθμιστα. Γλυτώνεις και λεφτά. Ή δίνεις ένα κλάσμα αυτών που θα ξόδευες για subs, ρυθμίζεις 1 και καλό και κάνεις πάρτυ. Μιλάω εκ πείρας. Τουλάχιστον το δικό μου hc ποτέ δεν έπαιξε καλύτερα από όσο τώρα με το ένα και καλό.

Αλλά αφού εσχάτως επιφοιτιστήκατε κι ανακαλύψατε το πολυκάναλο όπως ο Κολόμβος την Αμερική, ζητώ ταπεινά συγγνώμη για την διακοπή, συνεχίστε ελεύθερα. Στα πόσα sub είχαμε μείνει; :D

ΥΓ. Τουλάχιστον ο άλλος ο γιατρός έχει γράψει τόσα χιλιόμετρα, που ο λόγος του είναι ευαγγέλιο*.

*Αρκεί να έχεις τον Καστρουνή σου.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Εσυ εισαι στην περιπτωση που λεω πιο πανω (του ενος sub και μπροστα) που παιζει σχεδον χωρις eq κιολας
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μου αρέσει που όλοι έχετε την ιδια άποψη. Χαχα αστείο. Οι γιατροί κάτι έχουν πάθει με τα πολλά sub. Όλοι έχετε τις γυναίκες σας σούζα. Βγάλτε τις μάσκες. Μεταξύ μας είμαστε.

Εγώ το λέω τι παντόφλα τη τρώω. Ναι μεν αλλά....
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Τουλάχιστον το δικό μου hc ποτέ δεν έπαιξε καλύτερα από όσο τώρα με το ένα και καλό.
Ποιο έχεις τώρα;

Κοιτα, το "ένα και καλό" μπορεί όντως να δουλέψει, αλλά όχι με συμβατικό τρόπο, ούτε σε οποιονδήποτε χώρο. Νομίζω ξέρεις καλά πόσο το έχω παλέψει αυτό το θέμα (του ενός σαμπ).

Συμφωνώ με το φόβο σου, περί μαντάρας από σαμπ. Τον κουβαλάμε όλοι οι "παλιοί" στο σπορ, σα τη ρετσινιά του γεροξεκούτη ένα πράγμα, παιδικά τραύματα τα λέω γω, κι όντως, υπάρχουν.

Μπορεί όντως να γίνεται κουραστικό το πιπίλισμα των πολλαπλών σαμπ, αλλά οι σοβαρές μελέτες δεν επιδέχονται αμφισβήτησης ούτε από σένα ούτε από μένα, ποιοι είμαστε μεις που θα πούμε τι;

Προτείνω να φάτε όλοι μισή ωρίτσα να το δείτε καλά το παραπάνω pdf-άκι, αξίζει την προσοχή όλων μας.

Προσωπικά έχω μερικά παραδείγματα φίλων,που με ένα σαμπ το αποτέλεσμα ήταν αξιοθρήνητο, και στα 2 ή 3, η βελτίωση χαοτική. Επίσης, ξέρω πολλά συστήματα με ένα σαμπ, που παίζουν στο γάμο του Καραγκιόζη. Δυστυχώς όμως, η εμπειρία του καθενός μας, έχει πραγματικά μηδενική αξία μπροστά στις κατευθυντήριες γραμμές των κολοσσών του ήχου..

Η τοποθέτηση των σαμπ είναι ένας άθλος, θέλει πολύ γνώση. Κι αυτό, γιατί δεν ακούς το σαμπ, ακούς το χώρο. Δεν είναι σα το ηχείο, είναι τραγικά χειρότερα και δυσκολότερα.

Εγώ στη θέση του μέσου φίλου που θα πάει να πάρει 1 ή 3 σαμπ, θα έτρεμα. Δεν ξέρω κάτι πιο δύσκολο στον ήχο.. δε το βάζεις σε μια θέση και στη μπρίζα και οκ, παίζει... Θέλει ...τρόπο.

Συνεχώς βλέπω φωτογραφίες από σπίτια με σαμπ, και καταλαβαίνω πόσο λάθος τοποθέτηση έχουν τα 9 στα 10. Ε, αυτό, δε σώζεται. Καλύτερα να μην είχε σαμπ...

Συνεχώς μαθαίνουμε, και μεγάλη πηγή γνώσης είναι και τα λάθη μας, αρκεί να τα αναγνωρίζουμε. Νομίζω πάντως πιο ασφαλές να διαβάζεις τις οδηγίες της Χάρτμαν, της Νιούμαν και της τζένελεκ, παρά να βασίζεσαι στην "εμπειρία" σου. Μπορεί στο τέλος η εμπειρία αυτή να είναι απλώς ένα βαρίδι, που κάποτε θα πρέπει να το πετάξεις, σα το σύνθετο.:p

Διάβασμα θέλει. Και λάθη θα γίνουν πολλά. Ειδάλλως τον καλιμπράτορα, και ξερό ψωμί. 8-)

Τον ειδικό. Σε όλα. Όπως καλή ώρα ο ντίζης, που έβαλε έναν ειδικό να του στήσει χώρο. 8-)

Τόσο απλά.:drinks:
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Κοιτα, το "ένα και καλό" μπορεί όντως να δουλέψει,....
οποτε μην λεμε με την μια βαλε πολλα sub στον κοσμο.

ας βαλουμε πρωτα 1 να δουμε και παμε στο δευτερο κ.λ.π.

θα ελεγα οτι 2 ειναι υπερακετα για τους καναπεδες μας
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
οποτε μην λεμε με την μια βαλε πολλα sub στον κοσμο.

ας βαλουμε πρωτα 1 να δουμε και παμε στο δευτερο κ.λ.π.

θα ελεγα οτι 2 ειναι υπερακετα για τους καναπεδες μας
Εσύ βρε κεφτέ που ακούς με τον καναπέ, βάλε 2 σαμπ στον πάτο του καναπέ σου και χέσε μας τώρα!

Άντε να πούμε, μιλάνε όλοι, μιλάει κι ο καναπές.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Ποιο έχεις τώρα;
SVS PB-13

Διάβασμα θέλει. Και λάθη θα γίνουν πολλά. Ειδάλλως τον καλιμπράτορα, και ξερό ψωμί. 8-)

Τον ειδικό. Σε όλα. Όπως καλή ώρα ο ντίζης, που έβαλε έναν ειδικό να του στήσει χώρο. 8-)

Τόσο απλά.:drinks:
Κάποιοι, ονόματα δεν λέμε, και μετά από διαβασμα, μόνο με τον ειδικό έκαναν δουλειά. :whistling:

Κι εγώ μαζί τους. :thumbsup:

Διαβάζω ό,τι μπορώ, αλλά στο δια ταύτα, αντί να τα κάνω κώlo μαθαίνοντας και -κυρίως- παθαίνοντας, φωνάζω τον καλιμπράτορα και τέλος. Σέβομαι απεριόριστα τις γνώσεις που έχεις αποκομίσει και μοιράζεσαι, αλλά για τον "απλό χρήστη" -εμού συμπεριλαμβανομένου- είναι πρακτικά αδύνατη η μεταφορά τους σε πρακτικές συνθήκες. Άντε να γίνω large και να πω ότι όσοι μπορούν να τις μεταφέρουν σε πράξη περιορίζονται στα δάκτυλα του ενός χεριού.

Να μην ξεχάσω: όσο περνάει ο χρόνος, τόσο λιγότερος διαθέσιμος υπάρχει*. Προτιμώ να τον περνάω απολαμβάνοντας, αντί να παιδεύομαι. :wink:

Ω, ρε πστ μου, σαν τον Καφάτο ακούστηκε αυτό...:roflmao:
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
Γιατρέ γιατρέ γιατρέ έχω θέση στη γυψοσανίδα του κρυφού να βάλω 4 δεκαιντσα στις γωνιές να κοιταν σακατ
Μέχρι εκεί φτάνω και μπορεί να την βγαλω αναιμακτα.
Δηλαδη 4 τέτχοια θέλουν μόνο συχνοτικη ρύθμιση και τίποτα αλλο;
Αν πρέπει να ευθυγαμιστουν φασικα αποκλείεται να παίζουν καλά σε όλο το χώρο πάντως
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Βάλε τα κ φώναξε κάστρουνη
Να σου ρυθμισει όχι μόνο τα Σάμπ αλλά όλο το σύστημα
Και ήχο και εικόνα
Και σε σχέση με όλους τους άλλους που κάνουν την ίδια δουλειά χρεώνει τσάμπα για την δουλειά του .
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Να μην ξεχάσω: όσο περνάει ο χρόνος, τόσο λιγότερος διαθέσιμος υπάρχει*. Προτιμώ να τον περνάω απολαμβάνοντας, αντί να παιδεύομαι. :wink:
:hi:
Έτσι ακριβώς!
[DOUBLEPOST=1543695596][/DOUBLEPOST]
Γιατρέ γιατρέ γιατρέ έχω θέση στη γυψοσανίδα του κρυφού να βάλω 4 δεκαιντσα στις γωνιές να κοιταν σακατ
Σύμφωνα με την Χάρμαν, αυτή η λύση δουλεύει.
Το διάβασες το PDF;
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Για μια ακόμη φορά:

Screenshot_20181201-222141.png


Αυτά από το γκρουπ Χάρμαν. Εμένα μη με λογαριάζετε, δείτε τι λένε οι "ειδικοί", στο κάτω κάτω της γραφής, κι εγώ μόνο αυτό κάνω.. ;)

Διαβάστε και τις περιγραφές στις εικόνες, έχουν νόημα. Οι 4 γωνίες, έχουν συγκεκριμένο πλεονέκτημα. Μετρημένα κουκιά.


ΥΓ. Οι "ειδικοί" που βλέπω, προτείνουν διάφορες λύσεις για σαμπ, κι έχουν διαφορές μεταξύ τους στα σημεία. Μόνο σε ένα πράγμα δεν έχουν καμία μα καμία απολύτως διαφορά: κανείς τους δεν προτείνει ένα μόνο σαμπ. Κανείς.
Τώρα, τι θα αποφασίσετε σεις για πάρτη σας, δε ξέρω.
You know better.. ;)
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top