Power sound audio subwoofers

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Για μια ακόμη φορά:

View attachment 111609

Αυτά από το γκρουπ Χάρμαν. Εμένα μη με λογαριάζετε, δείτε τι λένε οι "ειδικοί", στο κάτω κάτω της γραφής, κι εγώ μόνο αυτό κάνω.. ;)
η πρώτη περίπτωση έχει πολύ ενδιαφέρον μιας και σκέφτομαι στο έπιπλο πού θα φτιάξω
το sub να είναι στο κέντρο κάτω από το center ;)
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Καλέ ήρωας. :p

ankokdogιε, αργείς και θα ψωνίσω απ' αλλού. :D
αποκλείεται, πέφτει παντόφλα και δε το παραδέχεσαι. τελικά νομίζω η δική μου γυναίκα είναι πολύ χαλαρή.
με το ρυθμό που πάω σε 6 χρόνια μπορεί να έχω array ;)

από το 12 με 2 sub είσαι ... δε κάνεις εύκολα αλλαγές :p:roflmao:
[DOUBLEPOST=1543696641][/DOUBLEPOST]
Έτσι. Όχι όπου δουλεύει, όπου βολεύει. :D:D
τα ίδια πάλι, είπαμε μέχρι να έχουμε δικό μας κάνουμε συμβιβασμούς. σιγά σιγά όμως θα έρθει το αποτέλεσμα. ;)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
:rolleyes::rolleyes:


Παντόφλες υπάρχουν στους έγγαμους, στους σώγαμπρους, στους οικογενειάρχες.
Δεν είμαι, και δεν πρόκειται να γίνω ποτέ, τίποτα απ΄ αυτά. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
το sub να είναι στο κέντρο κάτω από το center
Αφού απευθύνεσαι σε μένα, θα σου πω:

Το σαμπ, πρέπει να είναι κολλητά στον τοίχο. Τέρμα πίσω στον τοίχο το μεγάφωνο, όσο πιο κοντά γίνεται στη γωνία με το δάπεδο, για μέγιστο boundary gain.
Για εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω διάστασης ύψους, το σαμπ πρέπει να βρίσκεται στο μέσο του ύψους του δωματίου, κολλητά στον τοίχο (θα χάσεις 3 ντεσιμπέλ gain).

Το κεντρικό ηχείο, πρέπει να βρίσκεται σε ίση απόσταση από σένα με τα κυρίως ηχεία, όπως και με τα πλαϊνά και πίσω ηχεία. Να κάθεσαι στο κέντρο ενός κύκλου. Δηλαδή, όλα πρέπει να έχουν την ίδια απόσταση ακρόασης.

Αν συμπίπτει η απόσταση ακρόασης με τοποθέτηση κολλητά στον τοίχο, τότε ναι, βάλε από κάτω το σαμπ. ;)
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.888
Reaction score
2.079
Το σαμπ, πρέπει να είναι κολλητά στον τοίχο. Τέρμα πίσω στον τοίχο το μεγάφωνο, όσο πιο κοντά γίνεται στη γωνία με το δάπεδο
Εννοείς ότι το μεγάφωνο πρέπει να βλέπει τοίχο και να είναι κολλημένο σ'αυτόν?
Η μπροστινή μπάφλα της καμπίνας δηλαδή να κοιτάει τοίχο και να είναι κολλημένη σ'αυτόν?
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αφού απευθύνεσαι σε μένα, θα σου πω:

Το σαμπ, πρέπει να είναι κολλητά στον τοίχο. Τέρμα πίσω στον τοίχο το μεγάφωνο, όσο πιο κοντά γίνεται στη γωνία με το δάπεδο, για μέγιστο boundary gain.
Για εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω διάστασης ύψους, το σαμπ πρέπει να βρίσκεται στο μέσο του ύψους του δωματίου, κολλητά στον τοίχο (θα χάσεις 3 ντεσιμπέλ gain).

Το κεντρικό ηχείο, πρέπει να βρίσκεται σε ίση απόσταση από σένα με τα κυρίως ηχεία, όπως και με τα πλαϊνά και πίσω ηχεία. Να κάθεσαι στο κέντρο ενός κύκλου. Δηλαδή, όλα πρέπει να έχουν την ίδια απόσταση ακρόασης.

Αν συμπίπτει η απόσταση ακρόασης με τοποθέτηση κολλητά στον τοίχο, τότε ναι, βάλε από κάτω το σαμπ. ;)
το κέντρο του κύκλου σε γενικές γραμμές το έχουμε, το sub να μπει κολλητά με το τοίχο γίνεται, αυτό με το μεγάφωνο εννοείς να μπει ανάποδα το sub να βλέπω ενισχυτή? αν και αντιαισθητικό γίνεται. να μπει στη μέση του ύψους του δωματίου πώς θα γίνει αυτό? και πώς θα είναι κάτω από το κεντρικό? αυτό δεν είναι εφικτό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
να μπει στη μέση του ύψους του δωματίου πώς θα γίνει αυτό? και πώς θα είναι κάτω από το κεντρικό? αυτό δεν είναι εφικτό
Ναι, είναι δύσκολο.
Θέλει μάλλον βάση στον τοίχο που να κρατήσει το σαμπ, ειδάλλως θέλει διπλή βάση για κεντρικό κάτω και σαμπ από πάνω.
Τελευταία επιλογή που μπορώ να σκεφτώ, να κάθεται το κεντρικό σε βάση, και να κρέμεται από το ταβάνι το σαμπ.
Σίγουρα είναι ένα θέμα αυτή η τοποθέτηση.
Το έχω και γω στο μυαλό για μένα, δε ξέρω αν θα το υλοποιήσω. Θα δείξει, θα το σκεφτώ.

αυτό με το μεγάφωνο εννοείς να μπει ανάποδα το sub να βλέπω ενισχυτή
Αν έχει μεγάλο βάθος η καμπίνα, ναι. Ειδάλλως, μιλάμε για λεπτομέρειες.. η οδηγία της Klein Hummel είναι τα 70-80cm μέγιστη επιτρεπόμενη απόσταση από το δομικό στοιχείο. Θεωρητικά μιλάμε για το κέντρο του μεγαφώνου, και παίζει ρόλο και η θέση των οπών ανάκλασης, διότι κι αυτά είναι πηγές.

Στο άλλο το παιδί στο νησί, όταν του πρότεινα το μεγάφωνο αντί να βλέπει μπροστά, να το στρέψει στη γωνία να κοιτάει τοίχο, έπαιξε (και μέτρησε) καλύτερα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ναι, είναι δύσκολο.
Θέλει μάλλον βάση στον τοίχο που να κρατήσει το σαμπ, ειδάλλως θέλει διπλή βάση για κεντρικό κάτω και σαμπ από πάνω.
Τελευταία επιλογή που μπορώ να σκεφτώ, να κάθεται το κεντρικό σε βάση, και να κρέμεται από το ταβάνι το σαμπ.
Σίγουρα είναι ένα θέμα αυτή η τοποθέτηση.
Το έχω και γω στο μυαλό για μένα, δε ξέρω αν θα το υλοποιήσω. Θα δείξει, θα το σκεφτώ.


Αν έχει μεγάλο βάθος η καμπίνα, ναι. Ειδάλλως, μιλάμε για λεπτομέρειες.. η οδηγία της Klein Hummel είναι τα 70-80cm μέγιστη επιτρεπόμενη απόσταση από το δομικό στοιχείο. Θεωρητικά μιλάμε για το κέντρο του μεγαφώνου, και παίζει ρόλο και η θέση των οπών ανάκλασης, διότι κι αυτά είναι πηγές.

Στο άλλο το παιδί στο νησί, όταν του πρότεινα το μεγάφωνο αντί να βλέπει μπροστά, να το στρέψει στη γωνία να κοιτάει τοίχο, έπαιξε (και μέτρησε) καλύτερα.
το κέντρο του μεγαφώνου είναι στους 67 από τον τοίχο. και ακριβώς στους 70 οι οπές.

όταν λες το παιδί από το νησί? μήπως λες για εμένα? θυμάμαι το είχαμε κάνει να το στρέψω στον άξονά του να κοιτάει το πλαϊνό τοίχο και είχε πάρει πολύ 80 με 100 hz.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Χαχαχαχαχα, ναι, εσύ είσαι βρε! Νόμιζα ότι ήταν άλλος.
Απαντάω σε πολλούς και καθημερινά, σχώρα με που ξεχνάω..:oops:

Ε, να, τα 70 είναι εντελώς στο όριο.
Μετρήσεις στις δυνατές θέσεις και επιλέγεις.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Χαχαχαχαχα, ναι, εσύ είσαι βρε! Νόμιζα ότι ήταν άλλος.
Απαντάω σε πολλούς και καθημερινά, σχώρα με που ξεχνάω..:oops:

Ε, να, τα 70 είναι εντελώς στο όριο.
Μετρήσεις στις δυνατές θέσεις και επιλέγεις.
κοίτα από τις επιλογές Χαρμαν που ανέβασες πιο πριν η μόνη που μπορεί να παίξει μελλοντικά είναι με 2 sub στα κέντρα του μπροστινού και πίσω τοίχου.

από τι στιγμή που θέλω να φτιάξω κάποιο έπιπλο για να ξελαφρώσω το στρίμωγμα μπροστά. Λέω να αφήσω κενό στη μέση του επίπλου και κολλητά στο τοίχο να βάλω το υπάρχων sub μέχρι να βάλω το αντίστοιχο στον πίσω. και επειδή μου έκανε ένα σκάσιμο το ταβάνι ίσως να είναι καλή ευκαιρία να βάλω και γυψοσανίδα. ;)
απλά όταν έρθει η ώρα θα σας χρειαστώ για τον τύπο και τι υλικό να μπει από μέσα παράλληλα με αναμονές που θα αφήσω για atmos ηχεία.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.521
στο άκουσμα των sub έκανες εξορκισμό
Ποτέ.
Ειχα σαμπ και στο δικάναλο, έστω και ΓΤΠ, απο το 2004.
Αυτό που χρειάζεται είναι ηχητική περιποίηση του χώρου και οπωσδήποτε ένας γνώστης για να το ρυθμίσει.
Συμφωνώ.
καλύτερα 1 sub και αρρύθμιστο παρά 8 και αρρύθμιστα. Γλυτώνεις και λεφτά.
Συμφωνώ μόνο ως προς τα λεφτά. Κατά τα άλλα, και ενα κακορυθμισμένο αρκεί για να τα κάνει μπρδέλο όλα. Ευτυχώς τα αξιοπρεπή σύγχρονα συστήματα ισοστάθμισης σώζουν κατά πολύ την κατάσταση.
Παραριές Γιωργίτσα μου και τσουρέκια Τερκενλής. :p:D
Επίσης. Με όλη μου την αγάπη.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.872
Reaction score
77.473
:rolleyes::rolleyes:


Παντόφλες υπάρχουν στους έγγαμους, στους σώγαμπρους, στους οικογενειάρχες.
Δεν είμαι, και δεν πρόκειται να γίνω ποτέ, τίποτα απ΄ αυτά. :p
να τον ακούτε τον ζιζίκο....κυκλοφορεί μόνο με παντοφλοζωάκια :roflmao:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.521
Εννοείται πως και χωρίς καθόλου σαμπ, μόνο με το ταπεινό δικάναλο, το αποτέλεσμα ειναι ΓΤΠ εάν δεν εφαρμοστεί γνώση. Όπως συνήθως δηλαδή. :p
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Για εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω διάστασης ύψους, το σαμπ πρέπει να βρίσκεται στο μέσο του ύψους του δωματίου, κολλητά στον τοίχο (θα χάσεις 3 ντεσιμπέλ gain).
Η εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω μήκους δεν σε ενδιαφέρει.
Για εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω διάστασης ύψους, το σαμπ πρέπει να βρίσκεται στο μέσο του ύψους του δωματίου, κολλητά στον τοίχο (θα χάσεις 3 ντεσιμπέλ gain).
Η εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω ύψους σε ενδιαφέρει.
Σε ωραίο άδειο ορθογώνιο σαλόνι έκανε την μελέτη η Harman !!.

Κανένας λογικός άνθρωπος δεν διαφωνεί με τις μελέτες.
Διαφωνούμε με την ιδιοκτήτρια του σαλονιού. Θα προσπαθήσει ο μουσαφίρης να βάλει σαμπ στο σαλόνι. Ακόμα και αν τον αφήσει η ιδιοκτήτρια θα τα βάλει όπου βολεύει.
Καβούρια στις τσέπες για να αγοράζουμε μηχανάκια δεν έχουμε.
Αν είναι να φωνάξουμε τον καλιμπράτορα κλαίμε που θα μας πιάσουν τον ποπό.

Αυτά τα ωραία που δημοσιεύουν οι εταιρείες δεν απευθύνονται στον μουσαφίρη - χομπίστα.
Τα γράφουν για τους επαγγελματίες.
Ούτε για το παιδί από το νησί, ούτε για τον παίδαρο από την Πρωτεύουσα.
Τα παιδιά, από την μελέτη θα κρατήσουν αυτό που τους βολεύει για να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους για αγορές και η ιδιοκτήτρια ό,τι δεν της χαλάει το φέγκ σούι.

Αν είναι κάποιος να ξοδέψει ένα κάρο λεφτά σε σαμπ και μαραφέτια ας το κάνει με τον σωστό τρόπο.
Να φωνάξει ενα καλιμπράτορα.
Να του πει τι ρουμ τριτμεντ χρειάζεται, γιατί ακόμα και αν τα 12 σαμπ του φτιάξουν τις χαμηλές υπάρχει ήχος και πάνω από τα 80Hz.
Να του πει πού να βάλει τα ηχεία.
Να του πει πόσα σαμπ χρειάζεται και που πρέπει να τα βάλει.
Να τα ρυθμίσει.

Αν αρχίσει να αγοράζει σαμπ και μαμπ γιατί έτσι του λέει η χάρμαν χαιρετίσματα.
Η χάρμαν ποτέ δεν του είπε τίποτα, στον καλιμπράτορα μιλούσε.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω μήκους δεν σε ενδιαφέρει.

Η εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω ύψους σε ενδιαφέρει.

Σε ωραίο άδειο ορθογώνιο σαλόνι έκανε την μελέτη η Harman !!.

Κανένας λογικός άνθρωπος δεν διαφωνεί με τις μελέτες.
Διαφωνούμε με την ιδιοκτήτρια του σαλονιού. Θα προσπαθήσει ο μουσαφίρης να βάλει σαμπ στο σαλόνι. Ακόμα και αν τον αφήσει η ιδιοκτήτρια θα τα βάλει όπου βολεύει.
Καβούρια στις τσέπες για να αγοράζουμε μηχανάκια δεν έχουμε.
Αν είναι να φωνάξουμε τον καλιμπράτορα κλαίμε που θα μας πιάσουν τον ποπό.

Αυτά τα ωραία που δημοσιεύουν οι εταιρείες δεν απευθύνονται στον μουσαφίρη - χομπίστα.
Τα γράφουν για τους επαγγελματίες.
Ούτε για το παιδί από το νησί, ούτε για τον παίδαρο από την Πρωτεύουσα.
Τα παιδιά, από την μελέτη θα κρατήσουν αυτό που τους βολεύει για να ικανοποιήσουν την ανάγκη τους για αγορές και η ιδιοκτήτρια ό,τι δεν της χαλάει το φέγκ σούι.

Αν είναι κάποιος να ξοδέψει ένα κάρο λεφτά σε σαμπ και μαραφέτια ας το κάνει με τον σωστό τρόπο.
Να φωνάξει ενα καλιμπράτορα.
Να του πει τι ρουμ τριτμεντ χρειάζεται, γιατί ακόμα και αν τα 12 σαμπ του φτιάξουν τις χαμηλές υπάρχει ήχος και πάνω από τα 80Hz.
Να του πει πού να βάλει τα ηχεία.
Να του πει πόσα σαμπ χρειάζεται και που πρέπει να τα βάλει.
Να τα ρυθμίσει.

Αν αρχίσει να αγοράζει σαμπ και μαμπ γιατί έτσι του λέει η χάρμαν χαιρετίσματα.
Η χάρμαν ποτέ δεν του είπε τίποτα, στον καλιμπράτορα μιλούσε.
δεν διαφωνεί νομίζω κάποιος για τον καλιμπρατορα.
και εγώ προσωπικά δεν έχω κάποιο ενδοιασμό στο να ξοδέψω κάποια χρήματα για την ορθή ρύθμιση τους συστήματος.

υπάρχουν όμως πολλά αλλά.

1. Κοινόχρηστος χώρος με ότι συνεπάγεται.
2. περιποίηση χώρου πέραν ίσως από ταβάνι δεν είναι εφικτό
3. η τοποθέτηση σε ιδανικά σημεία δεν είναι εφικτό τουλάχιστον σε όλα τα ηχεία.
4. τα έπιπλα και η διάταξή τους στο δωμάτιο μπορεί να αλλάξει
5. ένα audyssey έστω με το app είναι αρκετό για να γίνει αρκετό eq?

ένα σκαμπό άλλαξα όταν έκανα μετρήσεις και μου τα έβγαζε αλλού για αλλού για να τα φέρω σε φάση.....

Αυτά
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.392
Reaction score
79.521
Αν είναι κάποιος να ξοδέψει ένα κάρο λεφτά σε σαμπ και μαραφέτια ας το κάνει με τον σωστό τρόπο.
Να φωνάξει ενα καλιμπράτορα.
Δεν καταλαβαίνω γιατί επαναλαμβάνουμε τα προαπαιτούμενα.
  • Ο καλιμπράτορας είναι απολύτως απαραίτητος, απολύτως. Και κανονικά πρέπει να αποφασίζει και το τι θα αγορασθεί, όχι μόνο την ρύθμιση. Πλήρης υπηρεσία. Οταν τα έλεγα πριν μια βδομάδα ο Νταχάρης με έλεγε φασίστα.
  • Σε οικογενειακό σαλόνι ο αριθμός των σαμπ αποφασίζεται απο την σύζυγο, όχι απο την Χάρμαν. Εκεί δεν ισχύουν οι νόμοι της ηλεκτροακουστικής, αλλά οι νόμοι της παντόφλας. Διαπραγματευθείτε αν σας παίρνει.
  • Ενα σαμπ δεν αρκεί για ομαλή απόκριση σε περισσότερες απο μια θέσεις ακρόασης, μερικές φορές ούτε καν για αυτό. Δεν είναι θέμα στάθμης.
Παρακάτω;
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Δεν καταλαβαίνω γιατί επαναλαμβάνουμε τα προαπαιτούμενα.
  • Ο καλιμπράτορας είναι απολύτως απαραίτητος, απολύτως. Και κανονικά πρέπει να αποφασίζει και το τι θα αγορασθεί, όχι μόνο την ρύθμιση. Πλήρης υπηρεσία. Οταν τα έλεγα πριν μια βδομάδα ο Νταχάρης με έλεγε φασίστα.
  • Σε οικογενειακό σαλόνι ο αριθμός των σαμπ αποφασίζεται απο την σύζυγο, όχι απο την Χάρμαν. Εκεί δεν ισχύουν οι νόμοι της ηλεκτροακουστικής, αλλά οι νόμοι της παντόφλας. Διαπραγματευθείτε αν σας παίρνει.
Για να μαθαίνουν οι νέοι και να θυμούνται οι παλιοί.

Ενα σαμπ δεν αρκεί για ομαλή απόκριση σε περισσότερες απο μια θέσεις ακρόασης, μερικές φορές ούτε καν για αυτό. Δεν είναι θέμα στάθμης.
Δεν αρκεί, αλλά την λύση θα την δώσει ο επαγγελματίας.

Παρακάτω;
Στα πλαίσια ενός φόρουμ μπορούμε να συζητάμε άπειρες ώρες μεταξύ τυριού και αχλαδιού.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.599
Η εξάλειψη των ακυρώσεων λόγω μήκους δεν σε ενδιαφέρει.
Ναι, αλλά λιγότερο από τις ακυρώσεις λόγω ύψους.

Ο βασικός ιδιοσυντονισμός σε κάθε χώρο, είναι αυτός του ταβανιού.

Για 3 λόγους:

1. Είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια στο χώρο.

2. Είναι πιο κοντά στο κεφάλι σου από τις άλλες επιφάνειες, άρα την τρώς σε φουλ ένταση.

3. Είναι μετά βεβαιότητας ισχυρό δομικό όριο (μπετό) με έντονες ακυρώσεις και ιδιοσυντονισμούς, ενώ αντιθέτως πολλοί άλλοι τοίχοι είναι απλό τούβλο ή γυψοσανίδα. Τούβλο με μπετό, 2 ντεσιμπέλ μες το νερό η διαφορά, μπορεί και 3, εξαρτάται από το είδος του τούβλου.
3 ντεσιμπέλ, ως γνωστόν, διπλάσια ισχύς στους ενισχυτές για να βγει, ε; Χαχαχαχαχα



Και είναι μια άδεια επιφάνεια. Εντελώς άδεια.
Κανένας άλλος τοίχος δεν είναι τόσο άδειος...
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.335
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top