Preamplifier τα φώτα σας to rme με μπέρδεψε

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Το σύστημά μου είναι
nad c275bee τελικός.
Nad c165bee preamp
Atc scm 19v2 ηχεια βασης
Dac rme adi dac 2 fs
Πηγή ηυ με το λειτουργικό daphile hifi

Το ερώτημα είναι αξίζει να καταργήσω τον nad c165bee κ να εκτελεί χρέη preamp k dac μονο το rme?

Ας πούμε οτι δεν ενδιαφέρομαι για πικαπ κ κασετόφωνο οπότε ας πάρουμε δεδομένο οτι θα εχω μονο ψηφιακες πηγές
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
καπου σας εχει παρει το ματακι μου στο youtube Mr. Bassman , ομορφο συστημα
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Aν δεν υπάρχουν αναλογικές πηγές ο NAD απλά δεν χρειάζεται. Το RME είναι υπεραρκετό.

Y.Γ. Eνσωματώστε SUB
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Θεωρητικα ο προ του RME ειναι μακραν καλυτερος.

Ωραια τα ηχεια σου αλλα φημολογειται οτι χωρις σαμπ χανεις ηχητικες πληροφοριες...
 


bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
καμία ιδεά πως θα ανάβει ο τελικός αυτόματα.... ο προ nad τον ανάβει με 12v trigger το rme το κάνει αυτό;η κουμπακι κλι κλικ
 

Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
κλικ κλικ. Εκτός και αν ενσωματώσετε sub που να έχει trigger τα σωστά έχουν. Θα κάνετε και μεγάλο δώρο στα ATC αν προβείτε σ' αυτή την κίνηση.
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
τελικά το rme αποδεικνύεται ένα πολυ-εργαλείο.. 1 κιλό μηχάνημα και σκοτώνει. δεν μπορώ να το συνειδητοποίησω ότι τρώει τον nad c165 bee.... με λίγο αντιπαραβολή που έχω κάνει έως τώρα δεν ακούω τον nad Να είναι καλύτερος... για Αυτό και ρωτάω γνώμες. πάντως το σίγουρο είναι ότι με το rme απευθείας γλιτώνω κυκλώματα να μεσολαβούν.....
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Το RME ειδικά αυτό που έχετε είναι overkill για πολλούς. Έχει crossfeed συν ότι σηκώνει ακουστικά με απαιτήσεις. Έχει ΕQ που πολλοί pro ονειρεύονται και εξαιρετικό ρολόι. Αν κάποιος καίγεται για έξτρα σύνδεση πηγής μπορεί να πάει στο ADI-2-Pro FS R BE
 
Last edited:

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Το άκουσες με τον προ και χωρίς αυτόν; Τι σου αρέσει περισσότερο; Τι σου κάθεται καλύτερα στο αυτί. Τώρα ότι και να λέμε εμείς είναι απλά να λέμε. Εγώ πχ ψάχνω προ γιατί και τα δύο DAC που έχω (είχα) ένα Audiolab M-DAC+ και ένα Soekris dac1421 όταν τους έβαλα πάνω προενισχυτή (Tsakiridis Alexander, LAB12 pre 1) έπαιξαν καλύτερα, για μένα, τα Focal (Sub 6 solo 6be).
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Το άκουσες με τον προ και χωρίς αυτόν; Τι σου αρέσει περισσότερο; Τι σου κάθεται καλύτερα στο αυτί. Τώρα ότι και να λέμε εμείς είναι απλά να λέμε. Εγώ πχ ψάχνω προ γιατί και τα δύο DAC που έχω (είχα) ένα Audiolab M-DAC+ και ένα Soekris dac1421 όταν τους έβαλα πάνω προενισχυτή (Tsakiridis Alexander, LAB12 pre 1) έπαιξαν καλύτερα, για μένα, τα Focal (Sub 6 solo 6be).
Λοιπόν θα προσπαθήσω να μαι σύντομος. Απο τότε που πήρα τα atc ακουω διαφορά στον ήχο ακόμα κ αν αλλαξω παρόχο....

Ειχα windows pc με sotm usb tx exp κ το teac ud 501. Αποφάσισα να αλλαξω dac μετα απο περιπου 6 με 7 χρόνια. Πήρα Λοιπόν το rme.... οταν το έβαλα επάνω κατάλαβα οτι τα απόλυτα ουδετερα κ αναλυτικά ηχεια εμπλεξαν με ενα πολύ αναλυτικό dac. Τεραστια διαφορα με το teac.

Μετά διαποστωσα οτι η sotm usb exp καρτα δεν έκανε καμία απολυτως διαφορά. Το εψαξα κ σε αλλα forum γενικά το rme εχει απο οτι κατάλαβα κορυφαία υλοποίηση ρολόι και usb

Μετα πηρα τον rme και τον καρφωσα σε ενα xtz a2 300 ενος φιλου που δεν ειχε προ κ κατάλαβα οτι to rme κρύβει και άλλα κολπα

Μετά πήρα το rme και το εβαλα σε ενα παλιό αλλα κορυφαίο σετ alchemist forcetti φιλου οπου ο προ του έκανε νερα λογω ηλικίας και παλι εντυπωσιαστηκαμε.

Οταν Λοιπόν τονε έβαλα σε μένα η αλήθεια είναι οτι σε σχεση με τον nad δεν ακουσα διαφορά....

Μιλαμε παντα για μουσική απο usb και μετα rme σε τελικο εναντιον το ιδιο αλλα με τον προ πριν του τελικου....

Δεν μπορώ να οω οτι εξαντλησα την δοκιμή αλλα ακουσα αρκετες ώρες κ διαφορ δεν κατάλαβα....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Δεν είναι ακριβώς συγκρίσιμο αυτό που κάνεις. Καταργείς μια συσκευή από το σύστημα σου, προενισχυτή, και δεν κάνεις απλά Α-Β nad με rme.
 

Μηνύματα
483
Reaction score
282
Δεν είναι ακριβώς συγκρίσιμο αυτό που κάνεις. Καταργείς μια συσκευή από το σύστημα σου, προενισχυτή, και δεν κάνεις απλά Α-Β nad με rme.
Νομίζω ότι το ζητούμενό του είναι αν με τον προ ακούει κάποια διαφορά. Οπότε αναγκαστικά καταργεί τον προ.
Λοιπόν θα προσπαθήσω να μαι σύντομος. Απο τότε που πήρα τα atc ακουω διαφορά στον ήχο ακόμα κ αν αλλαξω παρόχο....

Ειχα windows pc με sotm usb tx exp κ το teac ud 501. Αποφάσισα να αλλαξω dac μετα απο περιπου 6 με 7 χρόνια. Πήρα Λοιπόν το rme.... οταν το έβαλα επάνω κατάλαβα οτι τα απόλυτα ουδετερα κ αναλυτικά ηχεια εμπλεξαν με ενα πολύ αναλυτικό dac. Τεραστια διαφορα με το teac.

Μετά διαποστωσα οτι η sotm usb exp καρτα δεν έκανε καμία απολυτως διαφορά. Το εψαξα κ σε αλλα forum γενικά το rme εχει απο οτι κατάλαβα κορυφαία υλοποίηση ρολόι και usb

Μετα πηρα τον rme και τον καρφωσα σε ενα xtz a2 300 ενος φιλου που δεν ειχε προ κ κατάλαβα οτι to rme κρύβει και άλλα κολπα

Μετά πήρα το rme και το εβαλα σε ενα παλιό αλλα κορυφαίο σετ alchemist forcetti φιλου οπου ο προ του έκανε νερα λογω ηλικίας και παλι εντυπωσιαστηκαμε.

Οταν Λοιπόν τονε έβαλα σε μένα η αλήθεια είναι οτι σε σχεση με τον nad δεν ακουσα διαφορά....

Μιλαμε παντα για μουσική απο usb και μετα rme σε τελικο εναντιον το ιδιο αλλα με τον προ πριν του τελικου....

Δεν μπορώ να οω οτι εξαντλησα την δοκιμή αλλα ακουσα αρκετες ώρες κ διαφορ δεν κατάλαβα....
Άμα δεν ακούς διαφορά ή σου αρέσει σκέτο το RME μην ψάχνεσαι. Ο καθένας ακούει διαφορετικά.
 

bassman

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
524
Reaction score
57
Δεν είναι ακριβώς συγκρίσιμο αυτό που κάνεις. Καταργείς μια συσκευή από το σύστημα σου, προενισχυτή, και δεν κάνεις απλά Α-Β nad με rme.
Το καταλαβαίνω αλλά πως να το κάνω ναναι απόλυτα συγκρίσιμο?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Θα μπορούσε να γίνει μόνο αν το ίδιο Dac τροφοδοτούσε το εκάστοτε τμήμα προενίσχυσης. Στην περίπτωση σου, να υπήρχε έξοδος του τμήματος DAC του RME. Αυτό για να μην αδικηθεί σαν προ ο Nad. Επιπλέον έχεις ένα καλώδιο διασύνδεσης και επαφές.
Πολύ δύσκολο να μην ακουστεί καλύτερα το <<όλα σε ένα>>.
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.009
Αν εξαιρεθούν όσοι έχουν κάποια βλαβη ή εκφύλιση στην λειτουργια της ακοής, όλοι οι υπολοιποι ακούν το ιδιο.
Νομίζεις αγαπητέ μου.
Εδώ , κάποιοι θέλουν να μας πείσουν ότι ακούν πιατίνια από σαμπς , ονόματα δεν λέμε υπολήψεις δεν θίγουμε. :tongue: :lolsign:
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top