Project ''Projectορας''

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.956
Reaction score
41.243
Πάρε Dirac
Αυτό θα είχε ενδιαφέρον σε μελλοντική κίνηση αναβάθμισης.
Μην ξεχνάμε το λόγο απόδοση-κόστος, με ενσωματωμένο το σύστημα ισοστάθμισης και με ένα μικρόφωνο των 100 ευρώ, άντε και μια εφαρμογή των 20 ευρώ, μπορεί κάποιος να φέρει αποτέλεσμα σαν το παραπάνω σε ένα αφρόντιστο χώρο.
[DOUBLEPOST=1520795541][/DOUBLEPOST]
Η φώναξε τον καστρουνη να ξεμπερδεύεις ...
Από τι να ξεμπερδέψω; από την ενασχόληση με το χόμπι μας;
με τον Μανώλη μιλήσαμε στο τηλέφωνο και έδωσε τις οδηγίες που ήθελα την κατάλληλη στιγμή.
Εσύ το βρίσκεις απαράδεκτο το παραπάνω αποτέλεσμα;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.592
Το παιχνίδι με την φάση να το παίζεις με smoothing 1/12 και μεγάλο zoom στα ντιμπι, ώστε να μπορείς να το φέρεις σωστα (εκεί που παίζουν πιο δυνατά τα ηχεία+ Sub στην συχνότητα cross).
 

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
Αυτό θα είχε ενδιαφέρον σε μελλοντική κίνηση αναβάθμισης.
Μην ξεχνάμε το λόγο απόδοση-κόστος, με ενσωματωμένο το σύστημα ισοστάθμισης και με ένα μικρόφωνο των 100 ευρώ, άντε και μια εφαρμογή των 20 ευρώ, μπορεί κάποιος να φέρει αποτέλεσμα σαν το παραπάνω σε ένα αφρόντιστο χώρο.
[DOUBLEPOST=1520795541][/DOUBLEPOST]

Από τι να ξεμπερδέψω; από την ενασχόληση με το χόμπι μας;
με τον Μανώλη μιλήσαμε στο τηλέφωνο και έδωσε τις οδηγίες που ήθελα την κατάλληλη στιγμή.
Εσύ το βρίσκεις απαράδεκτο το παραπάνω αποτέλεσμα;
Καταρχάς δεν το είπα για να στην πω
Το αποτέλεσμα δεν είναι δουλειά μου να το σχολιάσω
Απλά προτιμώ αντι να παιδεύομαι να βλέπω καμμία ταινεια η οτι άλλο μου αρέσει να κάνω
Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό μου ...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.956
Reaction score
41.243
Το παιχνίδι με την φάση να το παίζεις με smoothing 1/12 και μεγάλο zoom στα ντιμπι, ώστε να μπορείς να το φέρεις σωστα (εκεί που παίζουν πιο δυνατά τα ηχεία+ Sub στην συχνότητα cross).
κάτι τέτοιο δηλαδή;

Screen Shot 2018-03-11 at 21.20.08.jpg

[DOUBLEPOST=1520796225][/DOUBLEPOST]
Καταρχάς δεν το είπα για να στην πω
Το αποτέλεσμα δεν είναι δουλειά μου να το σχολιάσω
Απλά προτιμώ αντι να παιδεύομαι να βλέπω καμμία ταινεια η οτι άλλο μου αρέσει να κάνω
Ελπίζω να κατάλαβες το σκεπτικό μου ...
Μα ούτε εγώ στην είπα, απλά μου κάνει εντύπωση να θεωρεί κάποιος παίδεμα το να ασχοληθεί με το σύστημα του ενώ ψάχνεται διαρκώς να αγοράσει τις καλύτερες επιλογές για τα λεφτά του και λόγω αυτής της απασχόλησης είναι και ενεργό μέλος εδώ μέσα. Αν με ενδιέφεραν μόνο οι ταινίες (και όχι το σύστημα και το πως παίζει) φαντάζομαι θα ήμουν σε κανά φόρουμ αμιγώς κινηματογραφικό και όχι εδώ μέσα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.592
κάτι τέτοιο δηλαδή;
Κάτι τέτοιο, ναι. Να βλέπεις καλά σε ποια ρύθμιση της φάσης είναι η μεγαλύτερη ένταση στην συχνότητα κρος. Ή η μεγαλύτερη ακύρωση, όποτε το γυρνάς 180 μοίρες.
Αλλά να βλέπεις καλά.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
χαμος βλεπω :roflmao:

RTA για ελεγχο φασης οποιος εχει προβλημα .....
.....που δεν ειναι εκει το προβλημα αλλα τελος παντων :)

ολα καλα....:party:

Εβαλα να ακούσω αυτό που έφτιαξα. Το μπάσο ήταν υπερβολικό σε μεγάλες στάθμες, το έκοψα κάμποσα db :laugh:
δεν ακους και καλα να παθεις :p:D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.906
Reaction score
77.522
Κάτι τέτοιο, ναι. Να βλέπεις καλά σε ποια ρύθμιση της φάσης είναι η μεγαλύτερη ένταση στην συχνότητα κρος. Ή η μεγαλύτερη ακύρωση, όποτε το γυρνάς 180 μοίρες.
Αλλά να βλέπεις καλά.
με ή χωρίς το Audyssey?
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.592
με ή χωρίς το Audyssey?
Δεν καταλαβαίνω αν το Audyssey ειναι της εμπιστοσύνης σε αυτο το θέμα, ή θέλει χέριασμα.

Λέγε βρε ΚΚ
 
Last edited:

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
απαντηθηκε ηδη dimi μου ...

Εν ολίγοις ο κατασκευαστής λέει ότι αφήνεις το sub phase (εφόσον υπάρχει) στο 0. Οπως και δίνει κάποια οδηγία για την ένταση. .
με τον Μανώλη μιλήσαμε στο τηλέφωνο και έδωσε τις οδηγίες που ήθελα την κατάλληλη στιγμή.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.956
Reaction score
41.243
καμία σχέση Κώστα το θέμα που μίλησα με τον Μανώλη με αυτό που ρωτάει ο dimi, αν ξέρεις απαντάς.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
https://www.minidsp.com/applications/dsp-basics/fir-vs-iir-filtering
Από τις μετρήσεις που είδα στο νήμα σου Νταχάρη συν αυτές εδώ, είμαι σίγουρος ότι το Audy παίζει με IIR φίλτρα.
Τα IIR τα έφαγα με το κουτάλι με το minidsp, προκαλούν ολίσθηση φάσης.
Θέλουν άπειρες μετρήσεις για να πάρεις καλό αποτέλεσμα ή να τα χρησιμοποιήσεις με σύνεση. Στις χαμηλές συχνότητες (σαμπ ή ισοστάθμιση μπάσων) είναι άψογα αλλά και πάλι θέλουν λίγο τρόπο.
ΔΕΝ είναι rocket science απλός έχουν κάποιους βασικούς κανόνες χρήσης.

0 φάση στο σαμπ παίζει μόνο αν είναι ανάμεσα από τα ηχεία ή αν έχεις δυο , ένα δίπλα από κάθε ηχείο.
Το Dirac με τα FIR τα κάνει όλα μόνο του.
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Καλό αυτό ;)
Αλλά... όλα χρησιμοποιούν συνδυασμούς.
Επίσης έχει να κάνει με το μέγεθος των φίλτρων. Δεν μπορούμε να ξερουμε αλλά δύσκολα θα βάλει fir στα μπάσα, κυρίως γιατί χρειάζονται μεγάλα φίλτρα άρα θα ξεμείνει από επεξεργαστή ή από χωρητικότητα ή θα πέσει πολύ delay στον ήχο.
Καταλήγουμε στην ποιότητα του σοφτγουερ σε συνδυασμό με τις δυνατότητες του χαρντγουερ να τρέξει φίλτρα.

Στις χαμηλές το προτιμότερο είναι iir φίλτρα και μετά fir για την φάση.
Το Audy υποπτεύομαι ότι τρέχει μόνο iir στις χαμηλές και κρατάει τα Fir για τις μεσαίες και πάνω για να φέρει και τα υπόλοιπα κανάλια.

Όταν λέμε όλα εννοούμε και το dirac και όλα τα υπόλοιπα που λένε ότι τρέχουν fir φιλτρα
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.956
Reaction score
41.243
Το θέμα πάντως με τη φάση που αναφέρθηκε παραπάνω το θεωρείτε εύκολο να γίνει από ένα τέτοιο σύστημα; με τα λίγα που καταλαβαίνω μου φαίνεται εξαιρετικά δύσκολο. Καθώς αυτό δεν μπορεί να προκύψει από κάποιο υπολογιστικό μοντέλο από πριν θα έπρεπε αφού έκανε τις όποιες διορθώσεις το σύστημα μετά να σου ζητάει να τρέξεις έξτρα μετρήσεις και σε κάθε μέτρηση με κάθε ηχείο να μπορεί να παίζει με τη μεταβλητή φάση του sub ώστε να δει ποια τιμή είναι καλύτερη για το καθένα χωριστά και όλα μαζί και μετά να αποφασίζει που θα το βάλει. Το θεωρώ απίθανο αν όχι αδύνατον. Δεν ξέρω τι είχε στο μυαλό του o @Dimifoot όταν έλεγε αν πειράζει τη φάση το audyssey.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.906
Reaction score
77.522
εγω υποπτευομαι οτι παιζει μονο με fir και δινει περισσοτερ βαση στα χαμηλα :D
τότε πως το εξηγείς να χάνει τη φάση του sub?:idk:
[DOUBLEPOST=1520843181][/DOUBLEPOST]
τότε πως το εξηγείς να χάνει τη φάση του sub?:idk:
εκτός και αν τη χάνει μόνο όταν σκαλίζεις το app..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
τότε πως το εξηγείς να χάνει τη φάση του sub?:idk:
Έχει αφασία. :D

Μόνο το LR-24dB/oct έχει κάπως σωστή φάση στο κρος, και πολύ αμφιβάλλω αν υλοποιείται τέτοιο με τον av processor του.8-)

Φιρ δε σημαίνει "σωστές φάσεις", μη μπερδεύεστε με τα πσηφιακά, είναι του σατανά.:p
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.536
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top