PS3 HDD Replacement Guide

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.640
Reaction score
94.590
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

Άντε πάλι!

Μας μούρλανες εχθές με το κινητό, σήμερα μία από τα ίδια με το ps3.

Εύγε πάντως! :607:

Έχω μία απορία: Αν δεν κάνουμε back up το παλιό σκληρό (επειδή ας πούμε είναι άδειος),

θα δουλέψει με το νέο σκληρό το ps3;

Λογικά όχι επειδή στο παλιό σκληρό είναι το λειτουργικό του ps3, σωστά;
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

Θα δουλέψει κανονικότατα.
Το λειτουργικό δεν είναι στον εσωτερικό σκληρό.
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
πολυ ωραιος οδηγος και κατατοπιστικος!!

μια διευκρίνηση όμως: αφου βάζεις καινούργιο δίσκο, καλο θα ήταν να εβαζες καποιον με 7200rpm, έχει μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα στο load/save (περιπου -30%).
επίσης απο θεμα χωρητικοτητας δεν υπαρχει πρόβλημα, ο μονος περιορισμος είναι ο δίσκος να είναι 2.5" με ύψος μέχρι 9.5εκ. τώρα για πανω απο 1gb δεν το έχω ψαξει να πω την αλήθεια, αφου ακόμα και κάποιοι 500αριδες δεν χωράνε οριακα...
μια άλλη πολυ καλή λύση (αλλα ακριβή) θα ήταν φυσικα και κάποιος SSD! :126:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

Γιάννο δεν διαφωνώ σε όσα αναφέρεις.
Αλλά.....
Ο guide μπήκε περισσότερο για να δουν τα μέλη την διαδικασία αντικατάστασης και όχι την διαδικασία επιλογής σκληρού.

Στο θέμα επιλογής σκληρού στις 7200.....

Στην πράξη οι διαφορές ενός 7200 με αυτόν που έβαλα θα είναι πολύ μικρότερες γιατί είναι δεδομένο πως ο καινούριος είναι γρηγορότερος του 60άρη της «μαμάς»
Από την άλλη, δεν μπορώ να ξέρω την θερμότητα που θα βγάζει ο 7200 και πως θα την διαχειριζόταν το PS3 και πιθανότατα να δούλευαν περισσότερο τα fanάκια με αποτέλεσμα περισσότερο θόρυβο.

Από την άλλη οι προδιαγραφές του PS3 μιλούν για 5400, οπότε «κλείδωσε» η απόφασή μου εκεί....


Στο θέμα σκληρού SSD, όπως σωστά ανέφερες, το κόστος ανεβαίνει δραματικά και ξεφεύγει από κάθε λογική.
Χώρια που ποτέ δεν ξέρεις πως θα αντιδράσει το μηχάνημα....
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.602
Reaction score
4.137
Είναι να μην πάρει φόρα αυτό το παιδί!


Το επόμενο thread είναι ρυθμίσεις για κάθε αμάξι σε κάθε έκδοση του grand turismo:111::137:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Re: PS3 HDD Replacement Guide

Είναι να μην πάρει φόρα αυτό το παιδί!


Το επόμενο thread είναι ρυθμίσεις για κάθε αμάξι σε κάθε έκδοση του grand turismo:111::137:

Μη μου βάζεις ιδέες.....
Δεν θα φταίω εγώ αν πέσει ο server μετά :138:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.741
Reaction score
83.518
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

Στην πράξη οι διαφορές ενός 7200 με αυτόν που έβαλα θα είναι πολύ μικρότερες γιατί είναι δεδομένο πως ο καινούριος είναι γρηγορότερος του 60άρη της «μαμάς»
Από την άλλη, δεν μπορώ να ξέρω την θερμότητα που θα βγάζει ο 7200 και πως θα την διαχειριζόταν το PS3 και πιθανότατα να δούλευαν περισσότερο τα fanάκια με αποτέλεσμα περισσότερο θόρυβο.
Συμφωνώ με τον Γιάννη στα παραπάνω.

Πριν λίγους μήνες ήμουν έτοιμος να αλλάξω κι εγώ τον σκληρό του PS3, αλλά τελικά το πούλησα και πήρα το PS3 Slim με τον 250άρη δίσκο. Η αλλαγή μου στοίχισε 60€, γιατί πούλησα σε πολύ καλή τιμή το παλιό, ενώ το καινούργιο αγοράστηκε με super έκπτωση.

Το νέο PS3 λοιπόν, είναι πιο γρήγορο σε χρόνους που οφείλονται στη λειτουργία του σκληρού, τουλάχιστον 25-30%.
Κι αυτό οφείλεται κυρίως στα 3-4 χρόνια που χωρίζουν τις γενιές των εγκατεστημένων σκληρών.

Το θέμα της μεγαλύτερης έκλυσης θερμότητας είναι ένας αρκετά σημαντικός παράγοντας, ιδιαίτερα στο MKI που δεν τα πάει καλά με τη ζέστη.
 


Μηνύματα
71
Reaction score
1
Συγχχαρητηρια εξαιρετικη παρουσιαση.Φευγω για αγορα σκληρου!!:114:
 

Μηνύματα
7.140
Reaction score
4
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

Α και ουσιαστικα ειναι και η μονη αναβαθμιση που μπορεις να κανεις οσο αφορα την ταχυτητα.
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

τελικα ρε παιδια σκληρος στις 5400 ή στις 7200?
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

τελικα ρε παιδια σκληρος στις 5400 ή στις 7200?

Σπύρο, την επιλογή μου την είδες.
Στο δικό σου PS3 δεν μπορώ να σου πω τι θα κάνεις.
Να ξέρεις πως με αλλαγή σκληρού (ακόμα και στις 5400), το PS3 θα γίνει γρηγορότερο αφού είναι δεδομένο πως ένας σκληρός δίσκος νεότερος κατά 4 έτη, θα είναι σίγουρα γρηγορότερος :126:
 

Μηνύματα
888
Reaction score
2
εαν κανεις ενα search στο ιντερνετ θα δεις οτι οσοι λενε για 7200 δεν ειχε κανεις προβλημα, ουτε με θερμοκρασιες, ουτε με τον ανεμιστηρα...
παντως μη νομιζεις οτι ενας 7200 καινουργιος βγαζει πιο πολυ θερμοτητα απο ενα παλιο 5400, σχεδον ιδιοι ειναι. ετσι κιαλλιως ολοι προοριζονται για laptops που εκει ειναι πραγματικα στριμωγμένοι!
απο κει και περα ο καθενας κανει οτι νομιζει :126:
 

Μηνύματα
71
Reaction score
1
Τελικα αγορασα το Σαββατο εναν WD SCORPIO 500GB ακολουθησα τα βηματα κανονικα και το ps3 δουλευει αψογα.Στις 5400 rpm δεν το ρισκαρα για 7200.
 


Μηνύματα
71
Reaction score
1
Σέυχαριστω πολυ.Δεν εχω αφησει το playstation store σε ησυχια το Σ/Κ κατεβασα οτι trailer,demo,theme υπάρχει και συνεχιζουμε.....
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

παιδια γεια εχω προβλημα δεν μπορω να κανω αλλαγη τον σκληρο δισκο του ps3 slim
ενω φορτωνω το backup σε εξωτερικο δισκο 750GB FAT32 οταν τον αλλαζω εχω 320GB 2,5 WD FAT32 και δεν κανει restor backup
 

Μηνύματα
6.785
Reaction score
152
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

εκπτωσεις εχουμε,Πλαισιο εχουμε,τωρα εχουμε και 500 γιγα σκληρο να παιρνει πολλλα....
απο τη Σαμσουνγκ,με 55 ευρω...

http://www.plaisio.gr/Laptop-Netboo...0GB-HDD-2-5-8MB-Cache-5400rpm-Sata-3-Gb-s.htm

ηρθε και η εξωτερικη θηκη απο Κινα για τον "μαμα" μονο με 2,85ε.

Απο Δευτερα η εγκατασταση.....
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: PS3 HDD Replacement Guide

εχει το Πλαίσιο αυτον το δίσκο... στα 57 ευρώ.

Θα τον πάρω να δοκιμάσω να δω ότι δουλεύει.
Ειναι 640 GB, 7200 rpm , με 64ΜΒ cache, και "πράσινος", αθόρυβος με χαμηλή καταναλωση και χαμηλή θερμοκρασία.

http://www.plaisio.gr/Computers/Har...B-HDD-3-5inches-64MB-Cache-7200RPM-SATA-3.htm

Western Digital Caviar Green WD6400AARS 640GB HDD 3.5" (64MB Cache, IntelliPower, Sata 3Gb/s)

 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.421
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top