REAVON UBR-X100 και UBR-X200 4K Blu-ray Player


Μηνύματα
204
Reaction score
47
και εσωτερικά με άλλα δυο της ίδιας κατηγορίας του x100 κοντά στο χιλιάρικο.

το Pioneer ubp lx500
View attachment 222520

και το Panasonic dp-ub9000
View attachment 222519

και το Pioneer ubp lx500
Υπάρχει κάποιο media player που να προσφέρει το ίδιο αποτέλεσμα εικόνας με αυτό του Panasonic dp-ub9000;

Και επειδή το τελευταίο είναι δυσεύρετο, ποιες είναι οι εναλλακτικές;
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Υπάρχει κάποιο media player που να προσφέρει το ίδιο αποτέλεσμα εικόνας με αυτό του Panasonic dp-ub9000;

Και επειδή το τελευταίο είναι δυσεύρετο, ποιες είναι οι εναλλακτικές;
το 420 και το 424 εαν το βρεις, πολυ ανωτερα ολα απο καθε oppo λογω tone mapping /κινηση.
Ενα απο τα πολλα ενδεικτικα.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλημέρα chriskourou,
Αν θέλεις το συγκεκριμένο υπάρχει στο ebay, Amazon.de και φυσικά αν έχεις να διαθέσεις 1200-1300 ευρώ.
υπάρχει και το Panasonic dp-ub9004
Το Oppo 203 μόνο μεταχειρισμένο κανά +900 ευρώ
Το Reavon ubr100 800 ευρώ και το ubr200 1600 ευρώ
Το Pioneer lx500-800 είναι δυσεύρετα.
To Panasonic dp-ub820 φοράει τον ίδιο επεξεργαστή εικόνας με το 9000 κανά 500άρικο
Τώρα για media player κοίταξε τα Zappiti
 


Μηνύματα
204
Reaction score
47
Καλημέρα chriskourou,
Αν θέλεις το συγκεκριμένο υπάρχει στο ebay, Amazon.de και φυσικά αν έχεις να διαθέσεις 1200-1300 ευρώ.
υπάρχει και το Panasonic dp-ub9004
Το Oppo 203 μόνο μεταχειρισμένο κανά +900 ευρώ
Το Reavon ubr100 800 ευρώ και το ubr200 1600 ευρώ
Το Pioneer lx500-800 είναι δυσεύρετα.
To Panasonic dp-ub820 φοράει τον ίδιο επεξεργαστή εικόνας με το 9000 κανά 500άρικο
Τώρα για media player κοίταξε τα Zappiti
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Ισχύει ότι ψάχνω κυρίως media player γιατί δεν πρόκειται -συχνά τουλάχιστον- να νοικιάζω 4Κ δίσκους (δεν ξέρω αν δεν είναι απαραίτητο να νοικιάζω και μπορούν να παίξουν κανονικά μέσω USB βέβαια)..

Πέρυσι περίπου τέτοια εποχή, είχα πάρει το nvidia shield pro, με το οποίο δεν είχα βελτίωση εικόνας σε σχέση με τον MP της LG C9. Για το Panasonic dp ub9000+ έχω διαβάσει ότι το αποτέλεσμα είναι jaw dropping, δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να το τσεκάρω κάπου.

Αν τα MP ή τα BR players που προτείνονται παρέχουν εμφανώς αναβαθμισμένο αποτέλεσμα, θα το δω ως επένδυση και θα τα διαθέσω.

Χωρίς να ξέρω αν "εκεί" είναι το θέμα, μια πρόσθετη ερώτηση: Πρόσφατα κατέβασα την 4Κ των Harry Potter. Το αρχείο είναι κοντά στα 80 GB η απεικόνιση είναι τραγική. Η εικόνα δεν είναι καθαρή. Βλέπω κάτι "χιονάκια" παντού και το ίδιο μου έχει συμβεί και σε άλλες περιπτώσεις. Είναι θέμα επεξεργαστή αυτό ή είναι κάτι άλλο;
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Όχι
Είναι θέμα ρυθμίσεων της οθόνης η του μέσο προβολής
Μολισ καλιμπραρεις τα τεχνουργήματα θα εξαφανιστούν εφόσον έχεις τα σωστά μέσα αναπαραγωγής.
Αυτά που βλέπεις αυτή την στιγμή είναι καμμένο λευκό και μαύρο κλπ κλπ
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Όχι
Είναι θέμα ρυθμίσεων της οθόνης η του μέσο προβολής
Μολισ καλιμπραρεις τα τεχνουργήματα θα εξαφανιστούν εφόσον έχεις τα σωστά μέσα αναπαραγωγής.
Αυτά που βλέπεις αυτή την στιγμή είναι καμμένο λευκό και μαύρο κλπ κλπ
Δεν ξέρω. Γιατί βλέποντας πχ Game of Thrones σε 4Κ με τις ίδιες ρυθμίσεις και το ίδιο μέσο αναπαραγωγής, αυτό που βλέπω είναι αψεγάδιαστο.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Δεν ξέρω. Γιατί βλέποντας πχ Game of Thrones σε 4Κ με τις ίδιες ρυθμίσεις και το ίδιο μέσο αναπαραγωγής, αυτό που βλέπω είναι αψεγάδιαστο.
Έχω την εντύπωση ότι μιλάς για τον θόρυβο από το ISO της κάμερας ή και το εσκεμένα προστιθέμενο από τον director noise για vintage look...

 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Έχω την εντύπωση ότι μιλάς για τον θόρυβο από το ISO της κάμερας ή και το εσκεμένα προστιθέμενο από τον director noise για vintage look...

Σωστά, κάπως έτσι μοιάζει.

Ωστόσο, ενώ σε κάποιες ταινίες το vintage look μοιάζει ταιριαστό, σε κάποιες άλλες όπως το harry potter, δείχνει απλά μια κακή εικόνα.

Υπάρχουν λύσεις; Ή για να μείνουμε και στο θέμα της ενότητας, αλλάζει κάτι το μέσο αναπαραγωγής στην απεικόνιση;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Σωστά, κάπως έτσι μοιάζει.

Ωστόσο, ενώ σε κάποιες ταινίες το vintage look μοιάζει ταιριαστό, σε κάποιες άλλες όπως το harry potter, δείχνει απλά μια κακή εικόνα.

Υπάρχουν λύσεις; Ή για να μείνουμε και στο θέμα της ενότητας, αλλάζει κάτι το μέσο αναπαραγωγής στην απεικόνιση;
Μπορείς να κάνεις noise reduction.
Από διάφορα μέσα.
Το θέμα είναι πόσο καλός είναι ο αλγόριθμος του noise reduction της συσκευής, όσο χειρότερος, τόσο λιγότερο αποτελεσματικός θα είναι και τόσο περισσότερη ευκρίνεια/λεπτομέρεια θα χάνεται.

"Ιδανική" λύση είναι αναπαραγωγή από καλό PC με την χρήση madVR renderer και χρήση του denoise του που κάνει αρκετά καλή δουλειά με χαμηλή μείωση της αντιληπτής ευκρίνειας.
Θέλει όμως καλή κάρτα γραφικών :D

η άλλη λύση... να πας λίγο πιο πίσω την θέση θέασης σου, και να προσπαθήσεις να το βγάλεις από το μυαλό σου :D
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Μπορείς να κάνεις noise reduction.
Από διάφορα μέσα.
Το θέμα είναι πόσο καλός είναι ο αλγόριθμος του noise reduction της συσκευής, όσο χειρότερος, τόσο λιγότερο αποτελεσματικός θα είναι και τόσο περισσότερη ευκρίνεια/λεπτομέρεια θα χάνεται.

"Ιδανική" λύση είναι αναπαραγωγή από καλό PC με την χρήση madVR renderer και χρήση του denoise του που κάνει αρκετά καλή δουλειά με χαμηλή μείωση της αντιληπτής ευκρίνειας.
Θέλει όμως καλή κάρτα γραφικών :D

η άλλη λύση... να πας λίγο πιο πίσω την θέση θέασης σου, και να προσπαθήσεις να το βγάλεις από το μυαλό σου :D
Άρα η top λύση για ευκρινή εικόνα είναι ένα καλό PC (και όχι Mac;...) Αγόρασα πρόσφατα ένα lenovo legion 5 με την 3060, λογικά δε θα αρκεί.

Να πάω πιο πίσω δυστυχώς δεν είναι στις επιλογές μου. Έχω αλλάξει 3 τηλεοράσεις τα τελευταία 4 χρόνια για να ανέβω σε ίντσες.

Επομένως, εκτός από το PC, ξέρουμε ποιες συσκευές μπορούν να μας δώσουν την εικόνα που πρέπει; Τα blu ray players που αναφέρθηκαν κάνουν όμοια αναπαραγωγή αρχείων, με αυτή που κάνουν με τα δισκάκια;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Αυτό που θες εσύ είναι film/iso noise reduction.
Δεν έχω πουθενά δει να γίνονται εκτεταμένες δοκιμές αυτού στις συσκευές blu-ray και media players για να προτείνω κάποιο.
Μπορεί και το κορυφαίο κατά τα άλλα BR όπως το Panasonic DP-UB9000 ενώ κάνει τρομερή δουλειά στο tone mapping, να μην έχει καλό NR ή μη παραμετροποιήσιμο NR και να μην κάνει την δουλειά που θες.

υ.γ. αν μόνη δουλειά που αναθέσεις στο madVR είναι το noise reduction, πιθανότατα θα παίξει οκ ο υπολογιστής σου.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Μην παίζετε με την παραμόρφωση καλέ, παίξτε σωστά αυτό που περιέχει το αρχείο ή ο δίσκος.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πουθενά noise reduction/sharpness. :tongue:
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.451
Reaction score
5.550
Μην παίζετε με την παραμόρφωση καλέ, παίξτε σωστά αυτό που περιέχει το αρχείο ή ο δίσκος.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ πουθενά noise reduction/sharpness. :tongue:
Το σωστό είναι αυτό.
Αλλά αν το θέλει ο χρήστης τι να κάνεις ?

Βεβαίως, σε κάποια έργα το έχουν παρακάνει.
Δες π.χ. το Dark Waters (2019)... σαν να έχω βάλει μηχανή compact στα 12.800 ISO είναι :D
Προσωπικά το ανέχομαι γιατί το προτιμώ από την μείωση της οξύτητας της εικόνας. Άλλοι όχι.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ο κόκκος αυτός είναι χαρακτηριστικό της ταινίας, δε το πειράζουμε, έτσι ήθελε να το βλέπουμε ο σκηνοθέτης.

Αν ενοχλεί πολύ, σημαίνει ότι μάλλον έχουμε τσιμπήσει λίγο παραπάνω από όσο πρέπει το σαρπνες ή άλλα εργαλεία για αύξηση οξύτητας, που το κάνουν πιο εμφανές από όσο είναι κανονικά.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Θα έλεγα ότι με τον κόκο (ως φυσικό στοιχείο της εικόνας και όχι ως πρόβλημα αναπαραγωγής), δεν μπορεί να γίνει τίποτα.
Υπάρχουν τρόποι σε επαγγελματικό επίπεδο να μειωθεί αλλά αυτό θα επηρεάσει την εικόνα. Ανάλογα το ποσοστό του reduction μπορεί και να την χαλάσει.
Και μιλάμε για μηχανήματα όπου το Madvr είναι πολύ πολύ φθηνό.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top