Receiver; Αξίζει;



Μηνύματα
954
Reaction score
518
Ika κολλησες φιλε ε;χααχα
Τωρα εχω τελικο και ηχεια. Οποτε δεν ειναι θεμα αργοτερα ισως παω σε ενεργα και σιγα σιγα το στησω προς το παρων ξεκιναω απο receiver η καποιον προ με ντακ.

Απλα ο προ που ειπε ο φιλος κεφαλας δεν εχει ντακ νομιζω. Δεν καταλαβα πως θα συνδεθει με λαπτοπ ...δεν εχει καθολου usb.
 



Μηνύματα
4.495
Reaction score
7.794
Ika κολλησες φιλε ε;χααχα
Τωρα εχω τελικο και ηχεια. Οποτε δεν ειναι θεμα αργοτερα ισως παω σε ενεργα και σιγα σιγα το στησω προς το παρων ξεκιναω απο receiver η καποιον προ με ντακ.

Απλα ο προ που ειπε ο φιλος κεφαλας δεν εχει ντακ νομιζω. Δεν καταλαβα πως θα συνδεθει με λαπτοπ ...δεν εχει καθολου usb.
με HDMI
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Μου ήρθε τι δεν μου πάει καλά ....

δλδ με hdmi από το μακβοοκ στον ενισχυτή για τον ηχο......αλλά και για την εικόνα;

εαν ναι μπορω να ρυθμίσω μόνο για τον ήχο και για την οθόνη να έχω άλλο καλώδιο Από άλλη έξοδο;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Μου ήρθε τι δεν μου πάει καλά ....

δλδ με hdmi από το μακβοοκ στον ενισχυτή για τον ηχο......αλλά και για την εικόνα;

εαν ναι μπορω να ρυθμίσω μόνο για τον ήχο και για την οθόνη να έχω άλλο καλώδιο Από άλλη έξοδο;
Μπορείς να βάλεις και δεύτερο καλώδιο εξόδου εικόνας, dual screen ή διπλές mirrored... η να πάρεις την έξοδο ( HDMI Out ) του ολοκλ. ενισχυτή ( av receiver ) και να την καρφώσεις στην οθόνη.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
Λοιπόν μάζεψα πληροφορίες και ήρθα ξανα.

λοιπον το σύστημα μου είναι 2.2.ωραια; Θέλω να παω σε 5.2 αλλα Για να ακούω μουσική. Σύμφωνα με όσα διαβάζω θα βελτιωθεί η απόκριση συχνοτήτων επειδή πλέον θα έχω 5 ηχεία και βάση του upmixer τύπου dts x ή του surround ai που έχει ο Yamaha a5200 θα έχει και ένα τρελό εφέ σε κάθε τραγούδι. Τα λεω σωστα; Γενικά όμως θα ναι αναβάθμιση;

υστερα όμως ο Yamaha δεν τα πάει καλα στα πολλα volt. Δλδ εάν το ενεργό ζητάει πανα από 2v έχει distortion σε Xlr. Rca δεν βάζω. Όποτε πρέπει να δω ποσά volt ζητά το ηχείο που θέλω να βάλω στα db που θέλω για να δω εάν μου κάνει.ψιλοχαζομαρα Ε;

τελος διαβάζω πολύ κακά λόγια για το τύπου ‘dirac’ που έχει η Yamaha ειδικά στα σαμπ. Εδώ δεν θα με πειράζε εάν μπορω manual να βάλω τιμές για delay, dB,pew και ότι αλλο χρειαστει.

γνώμες σκέψεις;
 

Μηνύματα
756
Reaction score
949
Συγνώμη αλλά πας να πάρεις πολυκάναλο ενισχυτή για να αναβαθμίσεις την μουσική?Μήπως αυτά τα λεφτά να τα ερηχνες να πάρεις καλύτερους τελικούς (αν χρηαιμοποιεις) η' καλύτερη πηγή?
 


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
Συγνώμη αλλά πας να πάρεις πολυκάναλο ενισχυτή για να αναβαθμίσεις την μουσική?Μήπως αυτά τα λεφτά να τα ερηχνες να πάρεις καλύτερους τελικούς (αν χρηαιμοποιεις) η' καλύτερη πηγή?
Το παιδί είπε πως θέλει να ακούει πλέον πολυκάναλη μουσική.
Που σημαίνει ότι θέλει AV Receiver / Surround Processor.
Πολυκάναλη με στερεοφωνικούς ενισχυτές απλά δεν.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.538
Reaction score
76.914
για να μην έχουμε παρεξηγήσεις καλό είναι να γνωρίζουμε ότι αν θέλουμε να ακούσουμε σωστά πολυκάναλη μουσική πρέπει ιδανικά

1.να έχουμε όμοια ηχεία παντού (ή μικρότερες-όμοιες σειρές της ίδιας εταιρίας αν υπάρχουν και με προϋπόθεση αν επιλέξουμε πιο μικρά surround....να είναι σε πιο κοντινές αποστάσεις από τα μεγάλα)
2. και σωστές αποστάσεις (να μην ξεφεύγουμε πολύ από τα υπόλοιπα...ούτε να έχουμε κολλημένα τα surround σαν ακουστικά )

αν δεν μπορούμε να τα έχουμε αυτά μην προχωράτε και λέτε ότι το 2κάναλο παιζ καλύτερα κλπ κλπ γνωστά
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
τι ορίζεις εσύ τώρα πολυκαναλη μουσική δεν κατάλαβα...
Δεν υπάρχουν πολλοί ορισμοί... ένας είναι.
Μουσική που διαθέτεις σε πολυκάναλο mix.
Δηλαδή SACD ή DVD-A ή Digital files με τραγούδια που έφυγαν σε πολυκάναλη μορφή από το στούντιο, είτε σε απλό Dolby Digital (AC-3) είτε DTS, είτε πιο μοντέρνα πρότυπα, Dolby TrueHD, Dolby Atmos, DTS-HD Master Audio, DTS-HD HRA, DTS: X.
Μπορείς να κάνεις και upmix με τους upmixers της Dolby & της DTS που πάλι είναι ωραίο το αποτέλεσμα αλλά σαφώς όχι το ίδιο καλό με originally surround mixed τραγούδια.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
μα εγώ άλλο λεω 2 σελίδες τώρα.
Ότι θέλω μέσω της επιλογής dts x ή surround ai να ακουω μουσικη που ειναι στερεο.
Υπάρχει λογική σε αυτό; θα ακούγονται από όλα τα ηχεία ; δεν αναφέρομαι σε κομμάτια που είναι ήδη σε surround απο το στουντιο. Προσπαθω να ρωτησω εαν θα ειναι καλυτερο ενα τετοιο αποτελεσμα απο αυτο που εχω τωρα και μεχρι τωρα ενας δεν ειπε ουτε ναι ουτε οχι.

Ύστερα μίλησα για τον Yamaha....παλι κανεις δεν ειπε τπτ.

daharis666 οι αποστασεις θα ειναι ιδιες στο 1.5μ περιπου με ιδια ηχεια.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.438
Reaction score
5.522
μα εγώ άλλο λεω 2 σελίδες τώρα.
Ότι θέλω μέσω της επιλογής dts x ή surround ai να ακουω μουσικη που ειναι στερεο.
Υπάρχει λογική σε αυτό; θα ακούγονται από όλα τα ηχεία ; δεν αναφέρομαι σε κομμάτια που είναι ήδη σε surround απο το στουντιο. Προσπαθω να ρωτησω εαν θα ειναι καλυτερο ενα τετοιο αποτελεσμα απο αυτο που εχω τωρα και μεχρι τωρα ενας δεν ειπε ουτε ναι ουτε οχι.

Ύστερα μίλησα για τον Yamaha....παλι κανεις δεν ειπε τπτ.

daharis666 οι αποστασεις θα ειναι ιδιες στο 1.5μ περιπου με ιδια ηχεια.
Σου απάντησα και σε αυτό (η τελευταία φράση για τους upmixers).

Θα ακούγονται από όλα τα ηχεία.
Αν χρησιμοποιείς τα Dolby Surround / DTS: Neural X / Auro3D δεν θα παίζουν τα ίδια τα ηχεία, θα προσπαθεί να χωρίσει τα όργανα σε διάφορα ηχεία, κλπ.
Κάποιες φορές σε κάποια tracks θα είναι γαμάτο, σε άλλα μέτρια, και σε άλλα σαν να ακούς κάτι λίγο πιο dimensional από απλό stereo.

Το μεγαλύτερο ζουμί είναι όταν θα έχεις πολυκάναλη πηγή, γιατί καλές οι τεχνολογίες, οι αλγόριθμοι, το AI, αλλά σαν ένα σωστό mix από καλό μηχανικό δεν είναι κανένα τους.
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
αξίζει ή όχι μόνο γι αυτό;

προφανώς είναι λίγο βάσανο ο Yamaha σε xlr. οποτε μετα τι μενει μονο Marantz?!ωστοσο για το gain τι θα κανω;τυχη;

διαβάσω ότι ο Marantz δεν ειναι τελειως ησυχος απο xlr oσο o Yamaha μεχρι τα 2v. και πως εχει τα θεματακια του και αυτος με μοντεμ και αλλες συσκευες επηρεαζεται.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top