Roger Waters


vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
ολο κοροιδευετε... εαν δεν με βοηθησετε ο σκυλος να παει στη θεση του θα αλλαξω ηχεια, θα παρω διαζυγιο και θα φτιαψω dedicated listening room
 




Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Λοιπόν το άκουσα κι εγώ εμπεριστατωμένα. Στο δικό μου σύστημα ο σκύλος όχι μόνον ακούστηκε από πίσω, αλλά πήγε και στο δωμάτιο και μου έφερε τις παντόφλες. :137:

...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
για την ωρα αλλαξα θεση στα ηχεια βελτιωσα λιγο τον χωρο και κατι γινεται...
υπαρχει μαγαζι που πουλαει ηχοαποροφητικα (πχ minitraps κλπ)?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
όχι δεν υπάρχει. υπάρχουν όμως πολλά μαγαζιά που πουλάν σκύλους, πάνε σε πετ σοπ μάι φρέντ!
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
όχι δεν υπάρχει. υπάρχουν όμως πολλά μαγαζιά που πουλάν σκύλους, πάνε σε πετ σοπ μάι φρέντ!
το θεμα εχει παρα πολυ ουσια. ελαχιστοι ασχοληθηκαν ουσιαστικα.
κριμα. γενικα η πλακα εχει ...πλακα... αλλα και η βοηθεια εαν ξερουμε κατι.... εχει αλλη χαρη.

να ανοιξω αλλο θεμα?
ειναι τα ηλεκτροστατικα καταληλα για σπιτι χωρις dedicated room?
ποιος παραγοντας στο στησιμο τους επηρεαζει πιο πολυ την στερεοφωνικη εικονα? η μη καλη αναπαραγωγη των εφε (q sound) σημαινει και μη καλη αναπαραγωγη της σκηνης σε πλατος-βάθος?
το πισω κυμα καλο ειναι να διαμορφωνεται απο ηχοαπροφητικα η και ανακλαστικα?
και αλλες ερωτησεις σε ενα τεχνικο θεμα που λιγοι νομιζω ειναι ικανοι εδω μεσα να προσεγγισουν.

και να ξερεις γιατρε οτι δεν αγοραζουμε ποτε απο πετ σοπ.
υπαρχουν τοσα κακομοιρα που ψαχνουν για σπιτι που ειναι ντροπη να πληρωνουμε για σκυλο....

Νικος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Βρε συ, μύγα σε τσίμπησε ή σκύλος σε δάγκωσε?

Εγώ πάντως είμαι κατά του σκύλου σε διαμέρισμα στην πόλη, μόνο στο χωριό όπου υπάρχει αυλή να τρέχει και να παίζει, να ξέρεις. Γι'αυτό και δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με σκυλάκια... Αντίθετα, συχνάζω σε πετ σόπς και αγοράζω ψαράκια! Με τα ενυδρεία την έχω καταβρεί!

Όσο για το στήσιμο των ηχείων έχουν ήδη γραφεί πάρα πολλά, κάνε ένα ψαξιματάκι και θα βρεις αυτά που ζητάς.

Χονδρικά το "πίσω κύμα" όπως λες (η αντανάκλαση πίσω από τη θέση ακρόασης) καλό είναι να απορροφάται από μια παχιά παχιά κουρτίνα, πάνω από 200gr/m3, με κάλυψη μήκους καλή, ώστε να έχει μπόλικες δίπλες, πχ 1,8:1 (αν ο τοίχος είναι 1 μέτρο χρησιμοποιείς 1,8 μέτρα κουρτίνα).

Αντίθετα, όλες οι υπόλοιπες επιφάνειες καλό είναι να μην έχουν απορρόφηση αλλά διάχυση και ακόμα καλύτερα ισοφασική διάχυση από σπέσιαλ ντιφιούζορς. Σε προβληματικούς χώρους μπορούν να κάνουν θαύματα οι συνηχητές. Όπως προείπα, έχουν γραφεί πολλά πράγματα στο παρελθόν, ψάξε και δες....

Η άμεση (απλή) αντανάκλαση προκαλεί προβλήματα, η διάχυση όχι. Έτσι, αν έχεις μεγάλες ανακλαστικές επιφάνειες θα έχεις πρόβλημα.

Στο συγκεκριμένο θέμα, η μη καλή αναπαραγωγή των εφέ του δίσκου του ρότζερ σημαίνει προβλήματα φάσης ή φάσης και χώρου. Αυτή η "φάση" δεν έχει καμιά απολύτως σχέση με τη φάση του ρεύματος στην μπρίζα, τα έχεις μάλλον λίγο θολά στο μυαλό σου...

Αν στην θέση ακρόασης δεν ισαπέχεις από τα 2 ηχεία (με ακρίβεια χιλιοστού και βγάλε) έχεις διαφορά φάσης... πχ...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
εμ ειδες?
για αυτο τσιτωνω...εχετε τοσα πολλα να πειτε και αναλωνεστε σε αστειακια...

το εχω ψαξει πολυ τοσο διαβαζοντας οσο και δοκιμαζοντας στον χωρο μου.
μετρησα ξαναμετρησα μαλωσα με την γυναικα και τελικα αλλαξα θεση στα ηχεια.

στην τρεχουσα θεση ειδα πως βαζοντας μαξιλαρια πισω απο τα ηχεια και σκεπαζοντας τα με κουρτινες το αποτελεσμα γινεται πολυ καλυτερο.

στα ξενα φορουμ επικρατει η αποψη πως το πισω κυμα πρεπει να "αποροφαται" κατα καποιο τροπο, με φυτα κουρτινες η αποροφητες.
το τελευταιο "πειραμα"



οσο για την διαφορα φασης στο ρευμα και φασης στον ηχο το καταλαβα, απλως ψαχνω ΚΑΙ τις φασεις στο ρευμα μηπως εκει παιζει κατι...

ευχαριστω
Νικος
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Πίσω από τα ηχεία χρειάζεται διαχυτές, πίσω από το κεφάλι σου στη θέση ακρόασης χρειάζεται κουρτίνες.
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Πίσω από τα ηχεία χρειάζεται διαχυτές, πίσω από το κεφάλι σου στη θέση ακρόασης χρειάζεται κουρτίνες.
γιατι διαχυτες? "αποροφητες" νομιζω ωστε απλως να "υποβαθμιζουν" λιγο το οπισθιο κυμα το οποιο συμβαλει στην εικονα.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Roger Waters

Νίκο επίτρεψε μου δύο ερωτήσεις :
1) Το επόμενο δεκαπενθήμερο θα είσαι εντός Αθηνών;
2) Έχεις διαθέσιμο χρόνο να συναντηθούμε για να ακούσεις :
α) Τα Summit
β) Τα Purity
γ) Κάτι άλλο αφάνταστα ενδιαφέρον;;;;

Ίσως έτσι βγάλεις και συμπέρασμα για τις πραγματικές δυνατότητες των ηχείων αυτών σε σχέση με την στερεοφωνική εικόνα που μπορούν να δημιουργήσουν !
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
κ.Βασίλη θα ήθελα πάαρα πολυ να γίνει αυτό. ισως έχω και εγώ κατι που θα ειχε νόημα να ακουσουμε.
Νικος
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
γιατι διαχυτες? "αποροφητες" νομιζω ωστε απλως να "υποβαθμιζουν" λιγο το οπισθιο κυμα το οποιο συμβαλει στην εικονα.
Συνηθισμένο λάθος ακόμη και σε μαγαζιά που πουλάνε ηχεία. Άκου τι σου λέει ο Κωσταυτιάς. Αν μπορείς να τα στήσεις έτσι, go for it.

...
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Ερώτημα:
Τις κουρτίνες από πίσω, κλειστές ή ανοιχτές;
Νίκο, εσύ πώς τα είχες τα δικά μου;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Καθώς ο χώρος μου όπως θυμάσαι είναι τυπικό σαλόνι, πίσω από τα ηχεία έχω κουρτίνες. Είναι πολύ λεπτές όμως, άσε που συνήθως τις τραβάω. Έχω αρκετά έπιπλα στον χώρο και πίσω από την θέση ακρόασης (που είναι μεγάλος τριθέσιος) έχει πολύ μεγάλο κενό, όσο η απόσταση ακρόασης, που οδηγεί και σε άλλον χώρο. Κανονικά αν μπορείς, πίσω από τα ηχεία κενό, απόσταση 1,5 μέτρο από τον τοίχο και πίσω από την θέση ακρόασης όπως το είπε ο Κώστας, κουρτίνα, εννοείται κλειστή. Πιο σημαντικό θεωρώ την απόλυτη συμμετρία των δύο ηχείων σε σχέση με τους πλαϊνούς και πίσω τοίχους.

...
 


Μηνύματα
436
Reaction score
0
Προς το παρόν, τα έχω στο 1,5 μέτρο. Θα δω και στο 1,80.

Νίκο, όπως ξέρεις, είναι φύσει αδύνατον να μπει κουρτίνα πίσω από τη θέση ακρόασης. Ίσως να βάλω απορροφητικό υλικό στον πίσω τοίχο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top