Roister silk 100 ανακατασκευή

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Λοιπόν παίδες.. έχω τα silk 100 και δυστυχώς με εγκατέλειψαν σκίστηκαν και το ένα δεν παίζει καθόλου... Σκέφτηκα την αλλαγή γουφερ με master audio pa 08/8.. ξέρει κανείς αν αξίζει? Αλλιώς κάποιο άλλο γουφερ...
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Λοιπόν παίδες.. έχω τα silk 100 και δυστυχώς με εγκατέλειψαν σκίστηκαν και το ένα δεν παίζει καθόλου... Σκέφτηκα την αλλαγή γουφερ με master audio pa 08/8.. ξέρει κανείς αν αξίζει? Αλλιώς κάποιο άλλο γουφερ...
Δεν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ των μεγαφώνων. Το καθένα μπαίνει για όπου σχεδιάστηκε και μόνο.
Ιδίως αυτό το master audio που σκέφτεσαι δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το 8ιντσο midwoofer της Vifa που φοράει το ηχείο σου.
Η αλλαγή της ανάρτησης σε τέτοιες μονάδες είναι δουλειά ρουτίνας.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Φιλοσοφική απορία που έχω από παλιά, μιας που κάθε 10 χρόνια περίπου, άλλαζα το foam:
Αν αντί για foam αντικατασταθεί η ανάρτηση με το άλλο υλικό που δεν πολυμερίζεται (τόσο συχνά μάλλον), κατά πόσο και πως μπορεί να επηρεαστεί η απόδοση του woofer?
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Φιλοσοφική απορία που έχω από παλιά, μιας που κάθε 10 χρόνια περίπου, άλλαζα το foam:
Αν αντί για foam αντικατασταθεί η ανάρτηση με το άλλο υλικό που δεν πολυμερίζεται (τόσο συχνά μάλλον), κατά πόσο και πως μπορεί να επηρεαστεί η απόδοση του woofer?
Αλλάζουν τα μηχανικά χαρακτηριστικά του και συνεπώς συντονισμός και ευαισθησία. Με λίγα λόγια έχεις ένα διαφορετικό μεγάφωνο, για διαφορετική σχεδίαση καμπίνας και κατά προέκταση κροσόβερ.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Αλλάζουν τα μηχανικά χαρακτηριστικά του και συνεπώς συντονισμός και ευαισθησία. Με λίγα λόγια έχεις ένα διαφορετικό μεγάφωνο, για διαφορετική σχεδίαση καμπίνας και κατά προέκταση κροσόβερ.
thanks PeterMeni
:drinks:
Συμπερασματικά δηλαδή, μόνο αν κάποιος το τολμήσει μπορεί πρακτικά να δει αν άλλαξε πολύ ή λίγο ο ήχος, σωστά?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
thanks PeterMeni
:drinks:
Συμπερασματικά δηλαδή, μόνο αν κάποιος το τολμήσει μπορεί πρακτικά να δει αν άλλαξε πολύ ή λίγο ο ήχος, σωστά?
Εν μέρη όπως το λες είναι.
Σίγουρα θα πρέπει να αυξήσεις την εν σειρά αντίσταση στο crossover του tweeter, για να έρθουν στα ίσα τους οι περιοχές των δύο μεγαφώνων.
Από εκεί και πέρα με τις μηχανικές αλλαγές θα θέλει επανα-συντονισμό η καμπίνα, δεν είναι εύκολο να αλλάξεις τα λίτρα, και ο σωλήνας ανάκλασης χαμηλών θα θέλει μείωση μήκους, που γίνεται εύκολα.

Δεν χρειάζεται να δυσκολεύουμε τη ζωή μας. Με λίγη προσοχή, βασικά να μην βλέπει τα μεγάφωνα ήλιος, και επειδή τα σύγχρονα foam αντέχουν περισσότερο, θα σε βγάλουν 15 χρόνια οι νέες αναρτήσεις.
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Εν μέρη όπως το λες είναι.
Σίγουρα θα πρέπει να αυξήσεις την εν σειρά αντίσταση στο crossover του tweeter, για να έρθουν στα ίσα τους οι περιοχές των δύο μεγαφώνων.
Από εκεί και πέρα με τις μηχανικές αλλαγές θα θέλει επανα-συντονισμό η καμπίνα, δεν είναι εύκολο να αλλάξεις τα λίτρα, και ο σωλήνας ανάκλασης χαμηλών θα θέλει μείωση μήκους, που γίνεται εύκολα.

Δεν χρειάζεται να δυσκολεύουμε τη ζωή μας. Με λίγη προσοχή, βασικά να μην βλέπει τα μεγάφωνα ήλιος, και επειδή τα σύγχρονα foam αντέχουν περισσότερο, θα σε βγάλουν 15 χρόνια οι νέες αναρτήσεις.
Ευχαριστώ και πάλι, βέβαια για τα τεχνικά είμαι τελείως άσχετος.
Αναφερόμουν στα παλιά ηχεία μου, που από το 2006 τα έχει ο κουμπάρος, οπότε όταν χρειαστεί refoaming θα του πω να βάλει το ίδιο υλικό.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Τα συγκεκριμένα γουφερ πόσα βατ είναι αν γνωρίζει κάποιος? Απλώς η επισκευή θα αργήσει και τα χρειάζομαι άμεσα.. για την ίδια καμπίνα για τους γνώστες σε τι άλλο γουφερ θα μπορούσα να πάω?
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Φιλοσοφική απορία που έχω από παλιά, μιας που κάθε 10 χρόνια περίπου, άλλαζα το foam:
Αν αντί για foam αντικατασταθεί η ανάρτηση με το άλλο υλικό που δεν πολυμερίζεται (τόσο συχνά μάλλον), κατά πόσο και πως μπορεί να επηρεαστεί η απόδοση του woofer?
όχι,μόνο foam,αλλάζεις τα χαρακτηριστικά του μεγάφωνου,αλλάζοντας υλικό.Πάρε τηλ την rois,μπορει να έχουν καινούργιο κα το κόστος να είναι ίδιο με το κόστος επισκευής
Τα συγκεκριμένα γουφερ πόσα βατ είναι αν γνωρίζει κάποιος? Απλώς η επισκευή θα αργήσει και τα χρειάζομαι άμεσα.. για την ίδια καμπίνα για τους γνώστες σε τι άλλο γουφερ θα μπορούσα να πάω?
Τα δικά του και μόνο τα δικά του
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
όχι,μόνο foam,αλλάζεις τα χαρακτηριστικά του μεγάφωνου,αλλάζοντας υλικό.Πάρε τηλ την rois,μπορει να έχουν καινούργιο κα το κόστος να είναι ίδιο με το κόστος επισκευής
Εγώ ρώτησα πληροφοριακά για το ίδιο θέμα σε άλλη μάρκα ηχείων, τι να την κάνω την Rois?
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τα συγκεκριμένα γουφερ πόσα βατ είναι αν γνωρίζει κάποιος? Απλώς η επισκευή θα αργήσει και τα χρειάζομαι άμεσα.. για την ίδια καμπίνα για τους γνώστες σε τι άλλο γουφερ θα μπορούσα να πάω?
Η αντικατάσταση της ανάρτησης σε ένα 8ιντσο μεγάφωνο είναι 20-25 ευρώ. Δεν υπάρχει σε αυτά τα χρήματα κάποιο καινούριο woofer αξιοπρεπές. Και να βρεθεί κάποιο που να αποδίδει ικανοποιητικά στα λίτρα αυτά θα θέλει κάποιες αλλαγές στο κροσόβερ και μάλλον επανα-συντονισμό του σωλήνα, άρα και επιπλέον κόστος.
Συν ότι η πατούρα στη πρόσοψη θα είναι διαφορετική από το σασί του καινούριου.
 
Last edited:
  • Like
Reactions: m_v

m_v

Μηνύματα
249
Reaction score
24
Εγώ ρώτησα πληροφοριακά για το ίδιο θέμα σε άλλη μάρκα ηχείων, τι να την κάνω την Rois?
Η Rois είναι η κατασκευάστρια των Roister, οπότε μάλλον θα μπορούν να σου δώσουν πληροφορίες και κατευθύνσεις.
Θεωρώ ότι η αντικατάσταση του κώνου ή και ανάρτησης είναι η καλύτερη λύση.
Τα καταστήματα είναι κλειστά οπότε θα είναι δύσκολο να βρεις άμεσα μεγάφωνο.
Ο καλύτερος απ' όσους έχω δοκιμάσεισε επισκευές μαγαφώνων είναι ο Μιλανάκης, Αριστείδου 8.
Tip που έμαθα από τον Μιλανάκη, 1-2 φορές το χρόνο περνάμε τις αναρτήσεις με εναιώρημα (ή γέλη) σιλικόνης, έχω κάποια KEF από το 90 και αναρτήσεις είναι ακόμα ΟΚ.
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Αγαπητοί συμφορουμίτες μην μπερδεύεστε, στο νήμα παραβλήθηκα και ρώτησα πληροφορίες για την επόμενη αλλαγή ανάρτησης σε άλλη μάρκα ηχείων (INFINITY από το 1977 περίπου), αν αντί για foam μπορεί να μπει το άλλο υλικό που είναι σαν μουσαμάς και δεν χαλάει όπως το foam. Δεν με ενδιαφέρει κάτι από Roister.
Πάντως σας ευχαριστώ για τον καλοσύνη σας να βοηθήσετε.
 

Μηνύματα
77
Reaction score
19
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΟΥ SITE. ΔΙΑΒΑΖΩ ΠΟΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ . ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΗΧΟ ΓΕΝΙΚΑ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΗΧΕΙΑ ΚΑΙ ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ , ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΟΥΤΕ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΩ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΔΕΙΞΩ ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΛΛΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ . Ο ΣΚΟΠΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΕΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ ΕΝΑ ΖΕΥΓΑΡΗ, ΗΧΕΙΩΝ ROISTER LS 100, Ε ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΜΕΓΑΦΩΝΑ VIFA ,ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΙΜΙΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ . ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΦΩΤΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝΟΙΞΑ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΤΟ CROSS ΕΙΧΕ ΠΗΝΙΑ ΑΕΡΟΣ... ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΧΩΡΑΕΙ ΑΛΛΑΓΗ ,ΕΚΤΟΣ ΕΑΝ ΜΕΤΡΗΘΗ ΤΟ ΠΗΝΙΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΜΕΤΑΒΛΗΘΗ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ.. ΠΕΡΝΟΥΝ ΡΕΥΜΑΤΑ,, ΙΚΑΝΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΖΗΜΙΑ ΕΑΝ Η ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΗΧΕΙΟΥ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΛΟΓΙΣΤΑ ... ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ PEAK, ΑΛΟΓΙΣΤΑ ΣΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΨΑΛΙΔΙΣΜΟ ,, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΕΝΥΣΧΗΤΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΑ ΗΧΕΙΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΜΕ ΠΑΝΤΑ ΤΣΙΤΑ... ΝΑ ΤΑ ΚΑΨΟΥΜΕ , ΓΙΑ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΑΥΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΠΥΚΝΩΤΕΣ ΦΩΡΑΕΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΥΣ PHILIPS,, 8,3mf+3.3mf ΜΚΤ .. ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΟ ΓΙΑ MKT ΠΥΚΝΩΤΕΣ , ΠΟΥ ΣΑΦΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΥΛΕΚΡΤΟΛΥΤΙΚΟΥΣ ,,ΟΤΙ ΑΛΛΑΖΩΝΤΑΣ ΣΕ ΜΚΠ ΔΕΝ ΞΕΦΕΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΕΔΙΑΣΗ ΛΟΓΟ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ, ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑΞΑ ΣΕ ΜΚΠ , ΚΑΛΩΔΙΑ ΟΙ ΦΩΤΟ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΤΡΟΜΕΡΗ ΟΞΕΙΔΩΣΗ ΤΟΣΟΣΕ ΚΑΛΩΔΙΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΣ ΒΙΔΕΣ ,,< H ΕΤΑΙΡΙΑ ΛΟΓΟ ΚΟΣΤΟΥΣ/? ΕΙΧΕ ΒΑΛΕΙ ΒΙΔΕΣ , ΟΞΥΔΩΜΕΝΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΧΑΛΚΙΝΕΣ ΡΟΔΕΛΕΣ ΟΛΑ ΧΑΛΙΑ , ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΜΑΥΡΟ ΧΑΛΙ Η ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΗ . ΕΒΑΛΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΧΟΝΤΡΟ ΚΑΛΩΔΙΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΦΕΝΕΤΑΙ ΣΕ ΦΩΤΟ ΜΗΝ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙΠΟΤΑ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ, 1 ΕΥΡΟ ΤΟ ΜΕΤΡΟ ΠΕΡΙΠΟΥ, ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΡΕΣΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΡΑΜΟΡΦΩΣΕΙΣ, ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΟΙ ΧΑΜΗΛΕΣ ΣΥΧΝΟΤΗΤΕΣ, ΕΠΙΣΗΣ ΤΑ ΚΟΥΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΑ ΑΛΛΑ ΕΞΥΠΝΑ ΔΗΛΑΔΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΙΑ ΤΕΧΝΙΚΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΣΑΝ ΜΕΓΑΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΠΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΕΒΑΨΕ ΜΕΣΑ ΤΗΝ ΚΑΜΠΙΝΑ ΜΕ ΠΙΣΑ, ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΠΙΣΟΧΑΡΤΟ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΠΟΡΕΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΩΣΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Η ΠΙΣΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΜΟΝΟΤΗΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΕΒΑΛΑΝ 1,5 ΠΟΝΤΟ ΑΦΡΟΛΕΞ . ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΕΙΧΑ ΛΟΓΟ ΠΥΚΝΩΤΩΝ ΚΑΘΑΡΟΤΕΡΗ ΑΤΑΚΑ ΠΙΟ ΣΤΑΚΑΤΑ ΚΑΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟ ΤΕΜΠΟ ΜΕ ΒΑΘΟΣ , ΚΑΙΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΛΩΔΙΟΝ ΑΝΟΙΞΑΝ ΤΗΝ ΕΙΚΩΝΑ ΓΕΝΙΚΑ ΤΑ ΜΕΣΑΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΑΝ , ΣΕ ΥΨΗΛΕΣ ΕΝΤΑΣΕΙΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ ΤΟΝ ΔΙΑΧΩΡΗΣΜΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΒΕΛΤΙΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΙΚΩΝΑ ΛΟΓΟ BASS REFLEX ΕΙΧΑΝ ΕΝΤΟΝΟ ΜΠΑΣΟ ΑΛΛΑ ΑΚΑΘΟΡΙΣΤΟ, ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ , ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΧΕΔΙΑΣΕΙΣ CROSS ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΥΛΙΞΩ ΚΑΝΕΝΑ ΠΗΝΙΟ , ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ. ΚΑΙ ΧΑΡΗΚΑ ΠΟΥ ΑΝΑΒΙΩΣΑ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟ ΗΧΕΙΟ ΑΠΟ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ
IMG_1838.JPG
IMG_1839.JPG
IMG_1841.JPG
IMG_1844.JPG
IMG_1846.JPG
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top