Room correction. Τι να προτιμήσω και γιατι?

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Το σεταπ μου ειναι δικαναλο κι ενεργο. Διαβαζω κι ακουω πολλα χωρις να μπορω να κρινω ακομα ποιο ειναι καταλληλο για μενα συνδυαζοντας υψηλη ποιοτητα και τιμη.

Δωστε κατευθυνσεις για να καταληξω!

Η τιμη παιζει το ρολο της και θα προτιμουσα αν υπαρχει λυση να μην κανω υποβαθμιση στη δειγματολειψια απο τα 192 που υποστηριζει το dac μου.

Επισης, εκτος αν ειναι αστειο το κοστος, θα ηθελα να ειναι κεντρικη η ρυθμιση και να δουλευει με ολες τις πηγες μου.

Μια αλλη απορια ειναι αν πρεπει να συνδυασω 2 προιοντα για πληρες αποτελεσμα. π.χ. miniDSP 4x10 Hd + Dirac....

Ευχαριστω
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Τι κοστος εχει αυτο αν γνωριζεις?
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Με το SHD δεν χρειάζεσαι άλλο dac και κάνει περίπου 1700 ευρώ.
Αν πάρεις το SHD studio κάνει λίγο κάτω από χιλιάρικο αλλά δουλεύει μόνο σε ψηφιακό επίπεδο άρα δεν ξέρω αν μπορεί να φιλοξενήσει όλες τις πηγές σου.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Γύρω στα 1200 νομίζω πάνω κάτω
Τηλεφωνείς στο αντιπροσωπο η κοιτάς στο site της minidsp
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Τόσα κάνει, ρώτησα εγώ πρόσφατα, 1700κάτι το SHD. Μου κλείνει το μάτι καιρό τώρα...
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Ενδιαφέρον..... Αν το πάμε για dsp του φτωχού έχουμε κανέναν άσσο στο μανίκι παιδιά; έστω κι αν πέσουμε από το 192 σε ανάλυση...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Το σεταπ μου ειναι δικαναλο κι ενεργο. Διαβαζω κι ακουω πολλα χωρις να μπορω να κρινω ακομα ποιο ειναι καταλληλο για μενα συνδυαζοντας υψηλη ποιοτητα και τιμη.

Δωστε κατευθυνσεις για να καταληξω!

Η τιμη παιζει το ρολο της και θα προτιμουσα αν υπαρχει λυση να μην κανω υποβαθμιση στη δειγματολειψια απο τα 192 που υποστηριζει το dac μου.

Επισης, εκτος αν ειναι αστειο το κοστος, θα ηθελα να ειναι κεντρικη η ρυθμιση και να δουλευει με ολες τις πηγες μου.

Μια αλλη απορια ειναι αν πρεπει να συνδυασω 2 προιοντα για πληρες αποτελεσμα. π.χ. miniDSP 4x10 Hd + Dirac....

Ευχαριστω
Μπορείς να εξηγήσεις τη σχέση μεταξύ του DAC σου και της δειγματοληψίας του με το σύστημα ισοστάθμισης χώρου; Δεν κατάλαβα πώς συνδέονται αυτά τα δύο.
 

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Ναι όντως, για γράψε όλη τη συνδεσμολογία σου και τα μηχανήματα.
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Το Mini DSP 2x4 HD ας πουμε θα συνδεθει μεταξυ προ και τελικων.

Τα flac μου που ειναι στα 705 γινονται downsampling για να τα παιξει μεχρι 192 το ντακ μου και μετα το μινι dsp θα τα παει στα 96 που υποστηριζει.
Πολυ κατω δεν παει το πραγμα ετσι?
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.720
Reaction score
10.535
Το Mini DSP 2x4 HD ας πουμε θα συνδεθει μεταξυ προ και τελικων.
Όχι
Είναι λάθος.
Το μίνι είναι προενισχυτής από μόνο του.
Τα flac μου που ειναι στα 705 γινονται downsampling για να τα παιξει μεχρι 192 το ντακ μου και μετα το μινι dsp θα τα παει στα 96 που υποστηριζει.
Πολυ κατω δεν παει το πραγμα ετσι?
Ναι, πάει κάτω.
ΑΝ το θεωρείς σημαντικό.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Δεν υπάρχει λόγος να σε απασχολεί αυτό αφού ο αλγόριθμος της ψηφιακής ισοστάθμισης θα κάνει resampling. Τα υψηλά sample rates, από 24/48 και άνω, είναι η χαϊεντιά των ψηφιακών.

Έχεις flac περισσότερο από 24/192 που έτσι κι αλλιώς είναι χαμένα gb?
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Εχω ...
Το σκεφτομαι μηπως με τρωει μετα. Απλα η διαφορα με το επομενο που μου φαινεται πιο μπανικο ειναι αρκετη.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.133
Τα flac μου που ειναι στα 705 γινονται downsampling για να τα παιξει μεχρι 192 το ντακ μου και μετα το μινι dsp θα τα παει στα 96 που υποστηριζει.
Πολυ κατω δεν παει το πραγμα ετσι?
Κάπου σ' έχασα... το 705 είναι kbps, το 192 κ 96 είναι Khz... όχι;
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Το σεταπ μου ειναι δικαναλο κι ενεργο. Διαβαζω κι ακουω πολλα χωρις να μπορω να κρινω ακομα ποιο ειναι καταλληλο για μενα συνδυαζοντας υψηλη ποιοτητα και τιμη.

Δωστε κατευθυνσεις για να καταληξω!

Η τιμη παιζει το ρολο της και θα προτιμουσα αν υπαρχει λυση να μην κανω υποβαθμιση στη δειγματολειψια απο τα 192 που υποστηριζει το dac μου.
Ποια ηχεία έχεις?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.133
44.1 x 16 = 705.6 οι νυχτερίδες τα λατρεύουν ;)
44.1 Khz (44.1 χιλιάδες δείγματα το δευτερόλεπτο) x 16 bit (το κάθε δείγμα) = 705.6 χιλάδες bit το δευτερόλεπτο ή αλλιώς kbps.
Όταν λέει 192 & 96 ο jannos εννοεί kbps ή sampe rate;
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Dac: Coaxial and Optical: Up to 192KHz, 24-Bit
USB: Up to 192KHz, 32-Bit

Τα αρχεια μου φτανουν και σε 705 KHz και το mini dsp hdx4 εως 96 KHz.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
44.1 Khz (44.1 χιλιάδες δείγματα το δευτερόλεπτο) x 16 bit (το κάθε δείγμα) = 705.6 χιλάδες bit το δευτερόλεπτο ή αλλιώς kbps.
Όταν λέει 192 & 96 ο jannos εννοεί kbps ή sampe rate;
44.1 khz x 16 = 705.6 khz μπερδεύτηκες με το 16, δεν εννοούσα bits απλός πολλαπλασιαστής. Είναι αρχεία με 16 φορές την "ανάλυση" του cd. Τα dac σήμερα φτάνουν μέχρι 48khz x 16 = 768Khz.
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Από την στιγμή που τα ηχεία σου είναι ενεργά, το πιθανότερο είναι ότι χρησιμοποιούν εσωτερικό DSP για την υλοποίηση των crossover & EQ (αν είναι νέας τεχνολογίας).

Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιούν ADC & DAC τα οποία έχουν μέγιστο ρυθμό δειγματοληψίας τα 48Khz ή 96Κhz σε κάποια ακριβά μοντέλα.

Οπότε δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι για τον ρυθμό δειγματοληψίας του εξωτερικού Dac ή του DSP, γιατί ούτως ή άλλως αυτό οριοθετείτε από το εσωτερικό Dac των ηχείων σου.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.882
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top