Room correction. Τι να προτιμήσω και γιατι?

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
Το σεταπ μου ειναι δικαναλο
Ερωτήσεις:

1. Δεν σκέφτεσαι την πιθανότητα αναβάθμισης σε πολυκάναλο; Έστω σε δεύτερο χρόνο;

2. Έχεις σαμπ; Πόσα; Σκέφτεσαι να ενσωματωθούν αν δεν έχεις; Σκέφτεσαι (αν ήδη έχεις) το ενδεχόμενο να πάρεις επιπρόσθετα σαμπ, πιθανώς σε δεύτερο χρόνο;

3. Τι χώρος; Τι τετραγωνικά μέτρα; Κοινόχρηστος ή dedicated; Επίπεδο παντόφλας; Επίπεδο χρόνων αντήχησης; Απόσταση ακρόασης;

4. Το οποιοδήποτε σύστημα ισοστάθμισης, χρειάζεται μετρήσεις, εξοικείωση με κάποια θέματα. Έχεις μετρήσεις του χώρου σου και των μηχανημάτων; Έχεις καταλήξει σε ταργκετ κερβ; Σε τι στάθμες ακρόασης επιθυμείς να παίζει; Τι διορθώσεις περιμένεις από το σύστημα ισοστάθμισης;

5. Αργότερα τα υπόλοιπα..
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Ερωτήσεις:

1. Δεν σκέφτεσαι την πιθανότητα αναβάθμισης σε πολυκάναλο; Έστω σε δεύτερο χρόνο;

2. Έχεις σαμπ; Πόσα; Σκέφτεσαι να ενσωματωθούν αν δεν έχεις; Σκέφτεσαι (αν ήδη έχεις) το ενδεχόμενο να πάρεις επιπρόσθετα σαμπ, πιθανώς σε δεύτερο χρόνο;

3. Τι χώρος; Τι τετραγωνικά μέτρα; Κοινόχρηστος ή dedicated; Επίπεδο παντόφλας; Επίπεδο χρόνων αντήχησης; Απόσταση ακρόασης;

4. Το οποιοδήποτε σύστημα ισοστάθμισης, χρειάζεται μετρήσεις, εξοικείωση με κάποια θέματα. Έχεις μετρήσεις του χώρου σου και των μηχανημάτων; Έχεις καταλήξει σε ταργκετ κερβ; Σε τι στάθμες ακρόασης επιθυμείς να παίζει; Τι διορθώσεις περιμένεις από το σύστημα ισοστάθμισης;

5. Αργότερα τα υπόλοιπα..

1) Κωστα μου δεν το βλεπω...
2) εχει το καθε ηχειο απο 2 δεκαρια. Εξτρα δεν θα βαλω..
3) Τραπεζαρια σαλονι ενιαιος, μπολικα τετραγωνικα (50?) αλλα τα κουκια μετρημενα για τοποθετηση. στα 2,6 μετρα μαλλον.
4) Πρωτη επαφη ειχα απο φιλο που εφερε τα συμπραγκαλα και εκανε μια πρωτη να δουμε πως ακουγεται.
Επαιζε και το καλοριφερ! :)
Η ενταση θα ειναι μετρια και κατα τοπους προς το δυνατο για λιγο.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Αν κάποιος απλά θέλει να συνδέσει 2 ενεργά + μια πηγή με optical, δεν μπορεί να πάει σε αυτό;
Είμαι και 'γω σε παρόμοια αναζήτηση και προσπαθώ να αποφύγω την περίπτωση των "1700€".
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.452
Αν κάποιος απλά θέλει να συνδέσει 2 ενεργά + μια πηγή με optical, δεν μπορεί να πάει σε αυτό;
Είμαι και 'γω σε παρόμοια αναζήτηση και προσπαθώ να αποφύγω την περίπτωση των "1700€".
Αυτό δεν έχει Dirac
Post automatically merged:

Σας προτείνω να επικοινωνήσετε με mail με την Dirac, και να ρωτήσετε πότε θα βγει το version για υπολογιστή.
Ζητήστε κάποιο beta version μέχρι να βγει. Κάποιοι απο εδώ είχαν θετική αντιμετώπιση απο την εταιρία.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Πάλι όμως θα πω πως δεν υπάρχει "bit perfect" στην περίπτωση της ψηφιακής ισοστάθμισης καθώς το dirac θα κάνει resampling σε ό,τι αρχείο του δώσεις. Άρα ας μην ασχολείται κάποιος με αρχεία υπέρ υψηλής δειγματοληψίας αν σκοπεύει να πάει προς αυτή την κατεύθυνση.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.374
Reaction score
79.452
Πάλι όμως θα πω πως δεν υπάρχει "bit perfect" στην περίπτωση της ψηφιακής ισοστάθμισης καθώς το dirac θα κάνει resampling σε ό,τι αρχείο του δώσεις. Άρα ας μην ασχολείται κάποιος με αρχεία υπέρ υψηλής δειγματοληψίας αν σκοπεύει να πάει προς αυτή την κατεύθυνση.
Η ισοστάθμιση ειναι υποχρεωτική βάσει νόμου :biggrin: , τουλάχιστον μέχρι την συχνότητα Schroeder.
Δεν είναι διαπραγματεύσιμο.

Μετά από αυτό το δεδομένο, όσο καλύτερα αρχεία, και κυρίως όσο καλύτερες ηχογραφήσεις-mastering έχουν αυτά, τόσο καλύτερα θα ακούμε.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.308
Reaction score
93.831
Η ισοστάθμιση ειναι υποχρεωτική βάσει νόμου
Δεν αφήνει χρήμα η ορθοπεδική και το γυρίζουμε σιγά σιγά στην δικηγορία, ή είναι απλά συμπληρωματική για τα εξτραδάκια; :tongue: :roflmao: :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
1) Κωστα μου δεν το βλεπω...
Θα έλεγα "θες οφθαλμίατρο", αλλά να μην επιμείνω, οκ...
2) εχει το καθε ηχειο απο 2 δεκαρια. Εξτρα δεν θα βαλω..
Κι όμως, το χρειάζονται περισσότερο από όσο ίσως φαντάζεσαι, δες τι έπαθε ο Τζιοβάνι...
Είναι πολλά τα τετραγωνικά για 2 δεκάρια να τα βγάλουν όλα...

Τραπεζαρια σαλονι ενιαιος, μπολικα τετραγωνικα (50?) αλλα τα κουκια μετρημενα για τοποθετηση. στα 2,6 μετρα μαλλον.
Καλά είναι η απόσταση ακρόασης.
Rt 60 ζητήθηκε και απάντηση δεν βλέπω.
Να επιμείνω;
Πρωτη επαφη ειχα απο φιλο που εφερε τα συμπραγκαλα και εκανε μια πρωτη να δουμε πως ακουγεται.
Εσείς είδατε, εμείς να δούμε;
Ανέβασε κάνα διάγραμμα...

Και μετά τα διαγράμματα, πες τι περιμένεις από την ισοστάθμιση, αλλά να δούμε πως παίζει χωρίς.

Γενικά, τι σε ενοχλεί και θες να φτιάξει.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η ισοστάθμιση ειναι υποχρεωτική βάσει νόμου :biggrin: , τουλάχιστον μέχρι την συχνότητα Schroeder.
Δεν είναι διαπραγματεύσιμο.

Μετά από αυτό το δεδομένο, όσο καλύτερα αρχεία, και κυρίως όσο καλύτερες ηχογραφήσεις-mastering έχουν αυτά, τόσο καλύτερα θα ακούμε.
Δε διαφωνώ, απλά εξηγώ στον OP που τον απασχολεί το downgrading των αρχείων του.

Η ισοστάθμιση σε hardware όσο και σε software επίπεδο δουλεύει συνήθως στα 24/96, όπως και τα σύγχρονα crossover που αναφέρθηκε. Είναι προφανές πως οι κατασκευαστές θεωρούν πως έχουν αρκετό headroom ώστε να μην έχουμε αλλοίωση των 24/48 αρχείων, που είναι όσο ποιοτικά χρειάζεται.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.376
Reaction score
125.463
εχει το καθε ηχειο απο 2 δεκαρια. Εξτρα δεν θα βαλω..
Κι όμως, το χρειάζονται περισσότερο από όσο ίσως φαντάζεσαι, δες τι έπαθε ο Τζιοβάνι...
Είναι πολλά τα τετραγωνικά για 2 δεκάρια να τα βγάλουν όλα...
Ο Τζιοβάνι έβαλε 2 τεμάχια 16".
Σοφή επιλογή θεωρώ την ανωτέρω και για σένα.
Διότι θα πρέπει τα 2 σαμπ να υπερβαίνουν σε δυνατότητες τα 10-αρια σου.

Προσωπικά, σε χώρο 32 τμ κλειστό και ελεγχόμενο, έχω 11 τεμάχια 8" από τους δορυφόρους, και 4 τεμάχια 10" και 4 τεμάχια 12" από τα σαμπ.
Μέτρα συνολική επιφάνεια να δεις τι ωστικό κύμα υπάρχει διαθέσιμο... Στα 32τμ...
 

Μηνύματα
634
Reaction score
575
Θα έλεγα "θες οφθαλμίατρο", αλλά να μην επιμείνω, οκ...

Κι όμως, το χρειάζονται περισσότερο από όσο ίσως φαντάζεσαι, δες τι έπαθε ο Τζιοβάνι...
Είναι πολλά τα τετραγωνικά για 2 δεκάρια να τα βγάλουν όλα...


Καλά είναι η απόσταση ακρόασης.
Rt 60 ζητήθηκε και απάντηση δεν βλέπω.
Να επιμείνω;

Εσείς είδατε, εμείς να δούμε;
Ανέβασε κάνα διάγραμμα...

Και μετά τα διαγράμματα, πες τι περιμένεις από την ισοστάθμιση, αλλά να δούμε πως παίζει χωρίς.

Γενικά, τι σε ενοχλεί και θες να φτιάξει.
Rt60 . Δεν εχω ιδεα τι ειναι αυτο. Καναμε μια δοκιμη σπιτι και ακουσαμε και δεκα λεπτα ...μετα εγω εφυγα να παρω τα παιδια κι ο φιλος να παει στη δουλεια του.

Δεν περιμενα κατι πριν γιατι δεν ηξερα τι ειναι . Κατοπιν ειδα οτι σταματησε να παιζει το καλοριφερ και μειωθηκε κατα πολυ η αντηχηση. Ηταν λιγοτερο δυναμικο μαλλον σε μεσαια ενταση.

Ελπιζω σε καλυτερα αποτελεσματα με μετρησεις κανονικες και μετα θα γινει το ταμειο. Το θεμα ειναι οτι πες επειδη κατι δεν ξερω, πες οτι ειμαι μυστηριος, θα ηθελα μια συσκευη τετοια, αλλα να υποστηριζει και παραπανω αναλυση απο 96khZ χωρις να πουλησω και κανα νεφρο.
 

Μηνύματα
1.728
Reaction score
999
Από την στιγμή που τα ηχεία σου είναι ενεργά, το πιθανότερο είναι ότι χρησιμοποιούν εσωτερικό DSP για την υλοποίηση των crossover & EQ (αν είναι νέας τεχνολογίας).

Αυτό σημαίνει ότι χρησιμοποιούν ADC & DAC τα οποία έχουν μέγιστο ρυθμό δειγματοληψίας τα 48Khz ή 96Κhz σε κάποια ακριβά μοντέλα.

Οπότε δεν έχει νόημα να αγχώνεσαι για τον ρυθμό δειγματοληψίας του εξωτερικού Dac ή του DSP, γιατί ούτως ή άλλως αυτό οριοθετείτε από το εσωτερικό Dac των ηχείων σου.
Εχουμε καποιο σχεδιαγραμα να δουμε πως γινεται ?
Δεν το γνωριζα αυτο και εφοσον ισχυει σημαινει οτι καποια πληροφορια θα χανεται / αλλοιωνεται πολυ ή λιγο αναλογα με το μετατροπεα του ενεργου ηχειου ...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.491
Reaction score
30.691
Ελπιζω σε καλυτερα αποτελεσματα με μετρησεις κανονικες και μετα θα γινει το ταμειο. Το θεμα ειναι οτι πες επειδη κατι δεν ξερω, πες οτι ειμαι μυστηριος, θα ηθελα μια συσκευη τετοια, αλλα να υποστηριζει και παραπανω αναλυση απο 96khZ χωρις να πουλησω και κανα νεφρο.

Διαφορές (σαφώς υπαρκτές) εντοπίζω μεταξύ απλού red book και 24/48. Η οποία προφανώς προέρχεται από τη διαφορά των bits παρά τα έξτρα 4 khz της δειγματοληψίας. Με προσοχή και ιδανικές συνθήκες (ηχογράφηση, αλλά και ώρα της ημέρας -περιβάλλων θόρυβος, ρεύμα, ... διάθεση) κατορθώνω και τις εντοπίζω όταν πηγαίνουμε από τα 48 στα 88 ή 96 khz. Μετά απλώς αδυνατώ. Τουλάχιστον στο δεδομένο σετάπ μου.
Άρα μου φαίνεται ολίγον υπερβολή το να ανησυχούμε και να θεωρούμε ότι μας περιορίζει η εσωτερική δειγματοληψία του ADC (όταν η τελευταία είναι στα 24/96), το ότι εν ολίγοις μία διάταξη την οποία θα χρησιμοποιήσουμε προσπαθώντας να επιλύσουμε ένα καθ' όλα υπαρκτό (έως και εντονότατο) πρόβλημα, θα μας στερήσει την χαρά απόλαυσης αυτού που στην πράξη δεν καταφέρνουμε να ακούμε.
 



Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Καλά έκανες και το διόρθωσες διότι κάποια πράγματα πολλές φορές δεν εννοούνται ;).

Για μένα και τα λίγα τεστ που έχω κάνει (αφού είμαι τεμπέλης και βαριέμαι αφάνταστα τέτοια πράγματα) το συμπέρασμα είναι: τα 320 mp3 έχουν μεγάλη διαφορά με τα 120, 256 κτλ, τουλάχιστο ευδιάκριτη. Τα 320mp3 με τα flac έχουν διαφορά που με μεγάλη δυσκολία θα διακρίνεις. Τα 16/44.1 με τα 24/44.1 ή 24/48 έχουν διαφορά μικρή αλλά μπορείς άλλοτε δύσκολα άλλοτε πολύ δύσκολα να διακρίνεις. Από εκεί και πάνω μόνο οι νυχτερίδες … ίσως με ακριβά ακουστικά που δεν έχω να εντοπίζονται διαφορές αλλά και πάλι αμφιβάλλω (το τεστ το είχα κάνει με dt990 pro).

Σε όλα τα παραπάνω ο κρίσιμος παράγοντας είναι η ηχογράφηση, σε κάποιες ηχογραφήσεις οι διαφορές θα είναι αναγνωρίσιμες και σε κάποιες όχι.
 

Μηνύματα
15.008
Reaction score
20.739
Διαφωνώ
Αν εστιάσεις στοιχειωδώς το 320 από το σωστό flac ( δηλαδή όχι κατεβασμένο από κάποιον παπαρα που έκανε τα mp3 του flac για να παίζουν καλύτερα που να του απομαγνητιστει ο σκληρός) θα σε ενοχλήσει πολύ σύντομα
Αλλά ακόμα και αν δεν μπεις στη διαδικασία να συγκρίνεις και απλά ακούσεις ότι κάτσει , τα mp3 θα σε ξενισουν , θα ψάχνεις να δεις γιατί παίζει "κάπως ασυνήθιστα"

Κάποια στιγμή έπαιζα με usb που ξέχασε ο Ανδρέας στο αυτοκίνητο και είχε ένα demo με συλλογή από κομμάτια σε mp3 και flac. Παταγα να παίξει το επόμενο και έπαιζε ξανά το ίδιο κομμάτι αλλά κάπως καλύτερα , μια δύο τρεις μα τι στα διαλα γίνεται σταματάω σε ένα φανάρι και βλέπω στο player ότι το ένα κομμάτι είχε περιγραφή από κάτω mp3 320 και το άλλο επόμενο flac 16/44.
 


zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008
Εχουμε καποιο σχεδιαγραμα να δουμε πως γινεται ?
Δεν το γνωριζα αυτο και εφοσον ισχυει σημαινει οτι καποια πληροφορια θα χανεται / αλλοιωνεται πολυ ή λιγο αναλογα με το μετατροπεα του ενεργου ηχειου ...

1571069566525.png
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.867.135
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top