Room treatment


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Τώρα ξέρεις τί μένει...dirac...να προσεγγίσεις μια καμπύλη κάτα Sean Olive (ομαλή 10db πτώση από 40hz-20khz)


*Αυτό βέβαια λογικά θα απαιτήσει και μετακίνηση των ηχείων σου σε σχέση με τον πίσω τοίχο λίγο, για να ισορροπήσεις κάπως την πτώση στους 100-120hz
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Έχεις κάποια ισοστάθμιση; Dirac; Dsp;
Θα βάλεις ή θα το κάνεις με το foobar ;
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Δεν έχω τίποτα προς το παρόν. Δουλεύω teac ud503 ---> crown xls1500 ----> chario delphinus. Βασικά θα μπει και ένας marantz 7011 και ένα diy 18-άρι sub με mini dsp. Ότι ισοστάθμιση θα κάνει ο avr θα είναι για τις ταινίες. Για μουσική θα τη σιάξω την καμπύλη με peq vst plugin στον foobar προσωρινά και βλέπω. Το κακό μ' αυτόν τον τρόπο είναι ότι δεν θα μπορώ να το μετρήσω με το rew το αποτέλεσμα
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Αξιώθηκα να πάω χτες το απόγευμα μια βόλτα από τον @Georgesod .
Κατ΄ αρχήν με λυπήθηκε και δεν με πλάκωσε στα αντρικά τραγούδια :)

Πολύ τον ζήλεψα τον μπαγάσα.
Μονοκατοικία, κάνει ότι γουστάρει !!
Έχει φτιάξει το δωμάτιο του με τις μπασοπαγίδες του, την ΤV του και το απολαμβάνει όσο λίγοι.
Στα του ήχου, τα Τσάριο κελαηδάνε. Θεωρητικά θα κάναμε και μετρήσεις αλλά... ξεχαστήκαμε.
Λίγο οι μπίρες, λίγο η πίτσα, δε βαριέσαι άλλη φορά.
Του άφησα επίτηδες το μικρόφωνο για να ξαναπάω :D:D

Από βελτιώσεις περιμένει το σαμπ σύντομα, οπότε τότε θα έχει πιο πολύ ενδιαφέρον για να δούμε μετρήσεις.
Ξέρει τι πρέπει να κάνει και πως να το κάνει. Έχει βάλει ρότα να γίνει και πολυκάναλος.

Εδώ είναι που φεύγει ένας αναστεναγμός.... αααχ βαααχ
τι τραβάμε και εμείς οι παντρεμένοι δήθεν μικροαστοί στα διαμερίσματα..:cry::cry:

Λευτεριά στα ντεσιμπέλ

:superman::superman::superman:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Σιγά μωρέ φτωχικά πράματα. Άμα δεν έχεις ηχεία με 50 χιλιάρικα δεν λέει :cautious: Ή τίποτα s3v ή πιο καλά τα s5v .( Πως θα γίνει να τ' ακούσουμε αυτά ρε συ και που;). Πήγα να κάνω μια μέτρηση σήμερα με όλες τις μπασοπαγίδες βαλμένες πάνω αλλά έκατσε στραβή. Έλειπε το usb καλώδιο από μέσα :(
 



Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ti έτσι ξερά ούτε μία φωτό;:banned:
Ναι θα θελα να βγάλω καμιά να δείξω πόσο γαμάτα :roflmao: έστησα τα πάνελ, αλλά δυστυχώς η κάμερα απ' το κωλοκινητό τα 'φτυσε. Άμα τα σιάξω όλα μαζί με το πολυκάναλο και το sub - τέρας θα πάρω κανα κινητό δανεικό να τραβήξω.... :D
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Αξιώθηκα να πάω χτες το απόγευμα μια βόλτα από τον @Georgesod .
Κατ΄ αρχήν με λυπήθηκε και δεν με πλάκωσε στα αντρικά τραγούδια :)[...]
Μαλακία... Έπρεπε να σε "κεράσει" 2-3 άσματα από το γνωστό κολασμένο thread να φύγεις από εκεί έρποντας...:D:D:D

Τουλάχιστον, περάσατε καλά!:thumbsup:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Up
Μόλις έβαλα τον 7012 στο ρεύμα και άρχισα να παίζω. Σε μουσική καταρχήν σαν προ στον 2002 με rca. Με 1,4 sensitivity παίζει πολύ καλά ενώ με ,75 βγάζει θόρυβο... Οπότε μάλλον έτσι θα τον αφήσω. Mέσω teac 503 passthrough βγάζει λίγο θόρυβο και στα 0db και πολύ περισσότερο στα +6. Σαν προ τώρα παίζει πάρα πολύ καλά ένα κλικ πιο κάτω από το 503 (δεν το περίμενα.....)


Output έχει 1,2v οπότε καλούτσικα είμαι
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Up
Μόλις έβαλα τον 7012 στο ρεύμα και άρχισα να παίζω. Σε μουσική καταρχήν σαν προ στον 2002 με rca. Με 1,4 sensitivity παίζει πολύ καλά ενώ με ,75 βγάζει θόρυβο... Οπότε μάλλον έτσι θα τον αφήσω. Mέσω teac 503 passthrough βγάζει λίγο θόρυβο και στα 0db και πολύ περισσότερο στα +6. Σαν προ τώρα παίζει πάρα πολύ καλά ένα κλικ πιο κάτω από το 503 (δεν το περίμενα.....)


Output έχει 1,2v οπότε καλούτσικα είμαι
με audyssey ή χωρίς
dynamic volume on/off?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μουσική είπαμε. Direct



Οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ στον 666 για την απόκτηση του σβαρτς σε τέτοια προνομιακή τιμή. Επίσης την "τούρτα" έτσι για το γαμώτο της φάσης καθώς και τον πρόεδρο των Η.Π.Α :roflmao::fuckyou:

Οπότε θα μπει για τα l,r ο 1500 και ο 2002 στο θεριό..... :o
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Μουσική είπαμε. Direct
καλά ρε! μη βαρά! :p:roflmao:

Επίσης την "τούρτα" έτσι για το γαμώτο της φάσης καθώς και τον πρόεδρο των Η.Π.Α :roflmao::fuckyou:
αυτά δεν πάνε μαζί:o:o
άλλαξε το σε Κιμ :roflmao::roflmao:
 


Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Ναι Μήτσε είμαι αιρετικός.... :roflmao: Βασικά ίσα που τα σύνδεσα να δω πως παίζει ο 7012. Ίσως πιο μετά κάνω κίνηση και πάρω dirac. Αφού αξιωθώ να ανέβω πάνω στον Μάριο επιτέλους να φτιάξω επιτέλους το sub....
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Τελικά ενώ στη μουσική τα πάει καλά σε ταινίες γ@μιέται. Πολύ σαβούρα ακούγεται και θέλω να ελπίζω ότι είναι το hdmi που κουβαλάει σαβούρα από το pc και όχι η αδυναμία του crown να παίξει σωστά από rca... >:(

Πάντως από το teac με rca παίζει τέλεια. Ούτε κιχ δεν ακούγεται....

O 666 λαμβάνει; Για κάνε μια δοκιμή ρε συ με τον τελικό πως ακούγεται στις ταινίες
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Τελικά ενώ στη μουσική τα πάει καλά σε ταινίες γ@μιέται. Πολύ σαβούρα ακούγεται και θέλω να ελπίζω ότι είναι το hdmi που κουβαλάει σαβούρα από το pc και όχι η αδυναμία του crown να παίξει σωστά από rca... >:(

Πάντως από το teac με rca παίζει τέλεια. Ούτε κιχ δεν ακούγεται....

O 666 λαμβάνει; Για κάνε μια δοκιμή ρε συ με τον τελικό πως ακούγεται στις ταινίες
ακούει roger

έκανες εργοστασιακά και ξανά ρύθμιση να φανταστώ έτσι?
dynamic volume?on/off?
εγώ πχ..το έχω στο off
στο οn μου γ@μει τον προσανατολισμό και την λεπτομέρεια στο εφέ
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Όχι δεν έκανα reset. Απλά σύνδεσα τα 2 μπροστινά και το κεντρικό κατευθείαν σε τελικούς. και σε direct το ίδιο ακούγεται πολύ σαβούρα....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.639
Reaction score
77.062
Όχι δεν έκανα reset. Απλά σύνδεσα τα 2 μπροστινά και το κεντρικό κατευθείαν σε τελικούς. και σε direct το ίδιο ακούγεται πολύ σαβούρα....
φτιάξε καλέ τον πύργο του Άιφελ και βάλε να σου το στρώσει το Audyssey
αυτό έχει από το μαγαζί τις ρυθμίσεις που του έκανα :o

ξεκίνα! περιμένω:thumbsup:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top