Roon: Να το τολμήσω?

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Καλησπέρα στην παρέα,

Θα κανονίσω αυτές τις μέρες μια καλή δοκιμή στο σπίτι, dCS NB, και σκέφτομαι την υπόθεση του Roon.

Το είχα δοκιμάσει παλαιότερα, αλλά δεν μέ έπεισε για τους εξής λόγους:
1) Ηταν ηχητικά υποδεέστερο στο σύστημά μου από το MUSIChi Suite
2) To UI μου φάνηκε "κάπως", ομολογώ όμως ότι δεν το περιεργάστηκα αρκετά (μόνο 4 μέρες)

Δεδομένου ότι το MUSIChi Suite σαν software έχει σταματήσει η εξέλιξή του, σκέφτομαι να μεταπηδήσω σε Roon (σε συνδιασμό με ενδεχόμενη αγορά του dCS θα έρθει κουστούμι).

Γνώμες;
 


D

Deleted member 35

Guest
Είμαι στην τρίτη ανανέωση αλλά δεν ξέρω αν θα συνεχίσω το χειμώνα.

Βέβαια είναι εξαιρετικό και δεν υπάρχει αντίστοιχο πρόγραμμα. Μόνο το Plex στις ταινίες συγκρίνεται. Αλλά θα σου γράψω κάποια προσωπικά υπέρ και κατά. Και ξεκινάω με τα αρνητικά.

1. Δεν έχει σχεδόν καμία υποστήριξη για κάτι άλλο πλην των Αγγλικών. Έχω εκατοντάδες Ελληνικά άλμπουμ τα οποία υπάρχουν κανονικά στο Discogs. Για λόγους πνευματικών δικαιωμάτων δεν έχουν συνεργαστεί με αποτέλεσμα η μισή μου βιβλιοθήκη να είναι άχρηστη.

2. Είναι πολύ αυστηρό στην αναγνώριση των άλμπουμ. Πχ μπορεί να έχω ένα τραγούδι το οποίο να είναι 3:52. Αν αυτό στη βάση που διαβάζει το έχει καταχωρημένο σαν 3:50 τότε το άλμπουμ είναι άγνωστο. Ας έχω σωστά tags κτλ. Επίσης έχει θέμα με πολύδισκα. Άλλα τα διαβάζει και άλλα όχι. Πάλι έχει σχέση με την online βάση του διότι όταν πάω να το κάνω χειροκίνητα μπορεί να μου εμφανίσει διάφορες εκδόσεις.

3. Αν και δεν έχω προσωπικά ασχοληθεί λένε πως έχει θέμα με την κλασική μουσική. Δεν ξέρω πως είναι δομημένα τα έργα της αλλά προφανώς δεν είναι απλά κομμάτια αλλά ένα σύνολο. Και όσο διαβάζω κάπου εκεί αποτυγχάνει.

4. Δεν έχει UPNP - DLNA αλλά το δικό του κλειστό πρότυπο. Προσωπικά δεν με αφορά διότι έχω Android και Airplay συσκευές που είναι συμβατές.

5. Τον τελευταίο καιρό έχουν παγώσει την ανάπτυξή του και ασχολούνται με το πώς θα διεισδύσει στη βιομηχανία κάτι που ομολογώ το καταφέρνουν αρκετά καλά.

Στα υπέρ τώρα.

1. Όταν δουλεύει ΔΟΥΛΕΥΕΙ. Στα album που αναγνωρίζει έχεις άπειρη πληροφορία. Σκέψου να έχεις μια wikipedia στα χέρια σου και όταν προσθέτεις υλικό η πληροφορία να ανανεώνεται δυναμικά.

2. Ανακαλύπτεις συνεχώς κρυμμένα διαμάντια καθώς οι συσχετίσεις των καλλιτεχνών είναι φοβερές. Με ελάχιστα κλικ μπορείς να ανακαλύψεις Metal συγκροτήματα που έχεις και δεν τα είχες ακούσει καθόλου. Και επιπλέον ποιες οι ρίζες τους ή οι διάδοχοί τους.

3. Αν ασχολείσαι με το Tidal θα έχεις και αυτό μαζί σαν να είναι ένα.

4. Το roon radio που θέλουν να το εξελίξουν. Ακούς 5 τραγούδια Hard Rock και μόλις τελειώσουν θα αρχίζει να παίζει σχετικά τραγούδια για πάντα. Ούτε να πετάξει στο άσχετο Μπετόβεν ούτε Φυλιώ Πυργάκη. Μόνο Hard Rock.

5. Δες το προηγούμενο 5. Πλέον βρίσκεις πολλές συσκευές που το υποστηρίζουν κανονικά και δεν εξαρτάσαι από τα "γενικά" πρότυπα αλλά έχεις το εξαιρετικό interface για έλεγχο. Πχ εγώ το έχω στον υπολογιστή μου. Κάθομαι μπροστά; Το ελέγχω από εκεί. Πάω στον καναπέ; Κινητό τηλέφωνο και ελέγχω την αναπαραγωγή χωρίς να σταματήσει στιγμή. Πάω στην αυλή; Βάζω και ακούω από το Tablet μου.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Τίποτα ακόμα, έχω λίγες μέρες που το χρησιμοποιώ, ακόμα είναι στο δωρεάν.
Το βλέπω για lifetime το σενάριο ..
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Τίποτα ακόμα, έχω λίγες μέρες που το χρησιμοποιώ, ακόμα είναι στο δωρεάν.
Το βλέπω για lifetime το σενάριο ..
Βλέπω ότι η ψηφιακή συλλογή σου είναι εκτενής. Από metadata πώς τα πήγαινες με τα αρχεία; Το Roon σου αναγνώρισε εύκολα τα albums?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Νομίζω εξαιρετικά, χωρίς να μπορώ να επιβεβαιώσω τυχόν αστοχίες.

Έχει αναγνωρίσει ο,τι έχω ψάξει για να ακούσω, και μου βγάζει κι άλλες επιλογές στο καθένα μέσω του τινταλ σε κάθε καλλιτέχνη, σα να έχω κι άλλους δίσκους διαθέσιμους ήδη!

Είναι εξαιρετικά ευχάριστο και οι πληροφορίες που βλέπω είναι πλούσιες κι ενδιαφέρουσες.

Η άμεση πρόσβαση σε όλους τους σκληρούς μου πακέτο με το στριμινγκ σε ενοποιημένο ευχάριστο περιβάλλον, είναι μοναδική.
 


D

Deleted member 35

Guest
Με τα ελληνικά πώς πάει;
Τι ακριβώς εννοείς; Ελληνικούς χαρακτήρες ή αναγνώριση; Στους χαρακτήρες φυσικά κανένα πρόβλημα. Στην αναγνώριση των άλμπουμ όμως υπάρχουν θέματα. Θα βρει αρκετά αλλά όχι όσο τα Αγγλόφωνα. Και φυσικά μην περιμένεις στην καμία λεπτομέρειες. Ούτε reviews, ούτε δεσμοί προς συναφή ούτε τίποτα. Αλλά αν έχεις εσύ μια σωστή βιβλιοθήκη μπορείς τουλάχιστον να παίξεις με τις ετικέτες και να έχεις ένα κάποιο αποτέλεσμα.

Έχω εγκατεστημένα και το Foobar και το Jriver και το Audirvana. Δε χρησιμοποιώ κανένα εκτός αν θέλω να βρω κάτι μέσα στα αρχεία μου και δε το γνωρίζω. Πχ πόσους υπό-φακέλους έχω στον Χ φάκελο.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Τελικά το έκανα το βήμα και έκανα ισόβια συνδρομή. Ετσι όπως τα υπολόγισα, σε τρισήμιση χρόνια θα έχω κάνει απόσβεση, κάτι που είναι εφικτό, αν σκεφτείς ότι το MUSIChi που έχω σαν software αναφοράς μετρά ήδη 4 χρόνια.

Ο κύριος λόγος που το έκανα ήταν:
1) Βοηθάει πολύ στην ανακάλυψη υλικού που έχεις ήδη, αλλά έχεις ξεχάσει ότι το έχεις
2) Δυνατότητα multiroom, ιδιαίτερα όταν θα αναβαθμίσω το nas μου και όλες οι συσκευές θα τραβάνε από εκεί
3) Πολλές επιλογές σε όλες τις τιμές για να στήσεις σύστημα multizone / multiroom.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
233
Πάρε NAS με μνήμη τουλάχιστον 8Gb για να μην τρέχεις αργότερα...
Αυτό και i5 επεξεργαστή και θα είμαι καλυμμένος για μία 5ετία τουλάχιστον. Πάει όμως και μια χήνα το μαλλί (χωρίς τους δίσκους) και ζορίζομαι
 



Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Είναι όντως λίγο αδύναμο.
Σε μένα το τρέχω σε ένα TS 453 pro και δε τραβάει ζόρι να στέλνει σε 3 σημεία
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Είναι όντως λίγο αδύναμο.
Σε μένα το τρέχω σε ένα TS 453 pro και δε τραβάει ζόρι να στέλνει σε 3 σημεία
Πόση μνήμη φοράει; Βλέπω ότι από μαμά έχει 2Gb με δυνατότητα επέκτασης στα 8. Ο ear με 3Gb στον 869L, έχει πρόβλημα, του βγάζει μήνυμα ανεπαρκούς μνήμης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Πιθανώς να παίζει ρόλο κι ο όγκος της μουσικής βιβλιοθήκης, εγώ έχω 4 τέρα γεμάτα, 138κ τραγούδια...
 
Last edited:

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
@rose.athens 8GB αλλά ποτε δεν έχει ξεπεράσει τα δυο γίγα το Roon. 4μιση TB τραγούδια έχει μέσα, αλλά έχω τη βιβλιοθήκη και το caching σε εξωτερικό SSD.

Το πλήθος σίγουρα παίζει ρόλο, τα δικά μου δεν είναι τόσα πολλά.


CBC82E6F-3092-4FE1-A1A3-2EB42213B1A8.jpeg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Δεν έχεις άδικο.
Εγώ τόσο καιρό παίζω ρουν με 3 γιγα συνολικής μνήμης!
Απλώς τερμάτισαν τα 3 αυτά γιγα και πήρα μήνυμα από τον σέρβερ για αυτό το θέμα...

Αν είχα έστω 4 γιγα ραμ, δε θα είχα δει τέτοιο μήνυμα..

Και στο επίσημο site του roon, είναι σαφέστατη η οδηγία για minimum requirements 4 g ram.

Προφανώς με 8 γιγα δε τίθεται κανένα θέμα, όσα και να έχεις, και πάει σφαίρα..
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ενδεχομένως με λίγο καλύτερη διαχείριση των εφαρμογών και services που τρέχουν, να βελτιωθεί η κατάσταση όσον αφορά τη μνήμη

Στο δικό μου σύστημα είδα αρκετή διαφορά από τη στιγμή που συνέδεσα τον SSD σαν cache και βάση δεδομένων για το Roon. Βέβαια είναι σε θύρα USB 3 και όχι προγενέστερη αν και δε θα υπάρχει πρόβλημα λογικά αφού σημασία έχει το access time στα ήδη υπάρχοντα δεδομένα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top