Roon: Να το τολμήσω?


Μηνύματα
360
Reaction score
554
Να συνεχίσω και να πω ότι από το πρωί το έχω βάλει και δεν έχω σταματήσει να ακούω μουσική. O τρόπος που συνεχίζει να επιλέγει τραγούδια αφού τελειώσει η playlist είναι φοβερός. Νομίζω το κάνει όσο καλά το κάνει και το Spotify...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Μπορεί να το ενσωματώσουν στο επόμενο firmware update της μετρικ.

Στειλτους κάνα μέιλ.
Δεν υπάρχει περίπτωση, δεν ασχολούνται με κονσουμεριές αυτοί, είναι hardcore
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Πάρε ενα raspberry μαζι με κάποιο dac/transport HAT(100$-200$) και δοκίμασε το: https://www.ropieee.org/ που ειναι διανομη ξεκάθαρα για roon bridge λειτουργια, ή το Volumio που είναι music player διανομη και υποστηρίζει και roon bridge μεσω ενος plugin (one click...)
Η Metric έχει dac πάντως και πολύ καλά, απ ότι διαβάζω παντού. Δεν χρειάζεται εξωτερικό. Αρκεί ένα roon bridge.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Η Metric έχει dac πάντως και πολύ καλά, απ ότι διαβάζω παντού. Δεν χρειάζεται εξωτερικό. Αρκεί ένα roon bridge.
Ας πάρει ένα Transport hat για το raspberry (Allo DigiOne πχ) και ας το συνδεσει στην μέτρικ. Εγώ αναφέρθηκα στην roon bridge λειτουργία και πως να την προσθέσει στο συστημά του.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Πάρε ενα raspberry μαζι με κάποιο dac/transport HAT(100$-200$) και δοκίμασε το: https://www.ropieee.org/ που ειναι διανομη ξεκάθαρα για roon bridge λειτουργια, ή το Volumio που είναι music player διανομη και υποστηρίζει και roon bridge μεσω ενος plugin (one click...)
δεν παιζει φυσικα για κανενα λογο ν αλλαξω Interface γενικα ποσο μαλλον για το Roon, εχω ηδη στημενο MacBook Pro κλπ
 
  • Like
Reactions: PMC

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Η μετρικ χρειάζεται ανοιχτο υπολογιστή με το Software της και αυτό ανοιχτό για να δουλέψει ή κρατάει τις ρυθμίσεις μέσα της και απλά εκτελεί χρέη DAC;
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Η μετρικ χρειάζεται ανοιχτο υπολογιστή με το Software της και αυτό ανοιχτό για να δουλέψει ή κρατάει τις ρυθμίσεις μέσα της και απλά εκτελεί χρέη DAC;
Ειναι μια περιεργη κατασταση, δεν ειμαι σιγουρος, στην προηγουμενη βερσιον software Και hardware οχι, εκανε ενα saveboot mode Και ειχες ετοιμα τα settings , χωρις να ανοιξεις υπολογιστη, επαιζες κανονικα πχ phono κλπ.

Τωρα με νεο software Και νεο hardware, σιγουρα θελει να ανοιξεις υπολογιστη οπως επισης ΚΑΙ το προγραμμα της Metric οπωςδηποτε, φορτωνει ρυθμισεις τα παντα ολα, time delayw , crossovers, εξοδους κλπ, αλλιως δεν παιζει. αν το κλεισεις το προγραμμα αφου ανοιξεις , παιζει.
Αλλα δε νομιζω να παιζει μετα με κλειστο υπολογιστη, δε το δοκιμασα βεβαια.

Ασε που το player της μουσικης μου ειναι φυσικα μεσα απ τον ιδιο υπολογιστη, εκτος αν ακουγα πικαπ, oποτε δε θα τον εκλεινα ετσι κι αλλιως.
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Για ρίχτε εκεί μερικές δοκιμές γιατί εάν παίζει με κλειστό τον υπολογιστηρα και εκτελεί απλά χρέη DAC μέσω σύνδεσης usb τότε λύθηκε το πρόβλημα για ενσωμάτωση Roon (με κάποιο κόστος βέβαια)
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Ε τότε με ένα Roon endpoint, δίνει σήμα μέσω σύνδεσης usb στην κάρτα και λειτουργεί κομπλε η θέλει και Drivers για να δουλέψει το κομμάτι του DAC σε Linux;
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κωστα εισαι σιγουρος? αν δεν ανοιξω υπολογιστη και το προγγραμα, δεν παιζ.
Σωστά.

Μετά, αφού ανοίξεις τη μετρικ και παίζει, μπορείς να κλείσεις τον υπολογιστή.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Πουλήστε τις μετρικ σε κανένα στούντιο να ηρεμήσετε
Να την χ3σω την ποιότητα ήχου αν μου βγάζει την ψυχή
Σε μενα θα την πουλησει να εχω 32 καναλια να σκασετε. (Θα ακουω απο 2 βέβαια...)
Post automatically merged:

Το save boot δεν εχει ακομη υλοποιηθεί στο 3D. Υπομονη ειναι ακομη beta το software, σαν τα παλια βιντεο.
 







Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.303
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top