Roon

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Η ιδέα ενός media player δεν είναι παράλογη. Σου πουλούν ένα hardware αξίας 300€ σε ένα όμορφο κουτί, μαζί σου δίνουν το λειτουργικό που είναι εξειδικευμένο και εύχρηστο, σου δίνουν τηλεχειρισμό κτλ και ζητούν από 1000€ και πάνω ανάλογα με τις λειτουργίες, το dac κτλ. Δεν είναι κακό ντιλ.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
Κάτι παίζει, που δε το ξέρω...
Πιθανότατα είναι θέμα υπολογιστικής ισχύος, αλλά και θορύβου από το πλήθος άλλων εφαρμογών που "τρέχουν" στον συνηθισμένο υπολογιστή, καθώς και θορύβου από τα ανεμιστηράκια.
Για τα ίνουος όλοι, διεθνώς, λένε τα καλύτερα λόγια. Επίσης και για τους αντίποδες.
Νομίζω, πάντως, ότι έχει δίκιο ο φίλος μας εδώ:
Αφού ο trinnov έιναι roon ready θα παίξεις μπάλα και απο το pc σου. Κατέβασε το trial του roon , συνέδεσε trinnov και pc στο ρουτερ , σεταρε το roon να βλεπει trinnov και είσαι έτoiμος. Δεν παιζει spotify το roon
 

Μηνύματα
634
Reaction score
767
ολοι οι servers ειναι pc optimised για ηχο. Melco, Antipodes, Aurender, Auralic κλπ κλπ. Η φιλοσοφία είναι βασικά ίδια σε όλα - καμία περιττή λειτουργία, μόνο audio dedicated λειτουργίες. Η διαφορά (τα βασικά λέμε εδώ) με ένα pc που απλά του φοράς έναν player και παίζεις αρχεία είναι χαώδης. Κανένα φιδόλαδο εδώ. Το ποιος είναι καλύτερος server vs cost τρέχα γύρευε
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.047
Reaction score
20.451
Μπήκα και διάβασα το γράφουν στο σάιτ του αντίποδα. Αυτοί έχουν πνιγεί στο φιδόλαδο.

Βαργιέμαι να τα κάνω κοπι πειστ, αλλά γίνεται της φιδολαδού το κάγκελο κει πέρα.

Διαβάστε τι γράφουν, με σκοπό τη διασκέδαση στο χέσιμο... Με το γέλιο, πέφτουν κατευθείαν! ;)
Αφτοδωνάς αρκεί ρε...

"Using an i7 has significant upsides and significant downsides for sound quality. But Antipodes tunes the CPU for audio by turning off the features that work against sound quality, and by setting the CPU clock speed at a level that enables it to run at its optimum precision."

:roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:

Άντε! Κι έχω έναν 386SX να μοσχοπουλήσω. Κι έναν πέντιουμ, δεθυμαμαιτί, μάλλον 133άρη. Κι έναν σελερόν 366 σλοτ 1.

Ρε μ@λ@κ@, σόρρυ κιόλας, σε λέω και ρε. Downsides φορ σάουντ κουώλιτυ ρε μαλ... Ο γιώτα εφτά.

Τη βλέπω τη δουλειά. Του χρόνου θα κυκλοφορούν και σετ nos ηλεκτρολυτικών για μάδερμπωρντ. Κοκκινόμαυρα MSI για death metal, κιτρινόμαυρα Asus για rock, μπλε-μαύρα MSI για jazz, γκριζόμαυρα Gigabyte για έντεχνο και πράσινα Supermicro για μπιτόνια χαουζάκια και disco.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.645

Σου πουλούν ένα hardware αξίας 300€ σε ένα όμορφο κουτί,
Δεν είναι 300, το υποτιμάς.
600 έχει από το πλαίσιο η πρόταση του φίλου.
Το μαμά έχει σασί όλο ψυκτρα, τροφοδοτικό σενιο, και είναι έτοιμο σεταεισμένο, με μάρκα στην ούγια. Μη το υποτιμάς τόσο...
[DOUBLEPOST=1557763570][/DOUBLEPOST]
Τη βλέπω τη δουλειά. Του χρόνου θα κυκλοφορούν και σετ nos ηλεκτρολυτικών για μάδερμπωρντ. Κοκκινόμαυρα MSI για death metal, κιτρινόμαυρα Asus για rock, μπλε-μαύρα MSI για jazz, γκριζόμαυρα Gigabyte για έντεχνο και πράσινα Supermicro για μπιτόνια χαουζάκια και disco.
Μια χαρά τη βλέπεις τη δουλειά, περι αυτού πρόκειται.
Ευκαιρία να βγάλουν λεφτά. Απλά πράγματα.
Κι όποιος τσιμπήσει, δεν είναι περίεργο...
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
Το δικό τους το ας πούμε "μαμά" είναι μια ιδέα που μου φαίνεται σχετικώς ενδιαφέρουσα, όπως ενδιαφέρων μου φαίνονται (και έχω) τα τηλέφωνα με λειτουργικό καθαρό αντροιντ, πίξελ θέλω, από τη γκουγκλ. Όχι να το στήνω μόνος μου.
Εγώ θα έλεγα ή μαμά ή ίνουος. Το τελευταίο το ανταγωνίζονται οι αντίποδες, μα έχει δίκιο ο ημίθεος που τα πήρε με τις κουτοπονηριές τους, αρκούν οι ισχυρισμοί τους για να χάνουν σε εκτίμηση.
Όμως! Τώρα θυμήθηκα τον Λύκο. Πα να βρω 2 λινκς να φέρω.
 




Μηνύματα
348
Reaction score
685
Μισό λεπτό ρε παιδιά , τι να το κάνει το streamer , αφού o trinnov είναι roon ready aka ...streamer ή για να το πούμε καλύτερα endpoint.

Απο εδώ : Your Trinnov is a Roon Ready device, which means that when the application is running on your network, the Trinnov should be identified as a usable endpoint by the application. This device cannot be used to host your Roon core. You will want to run Roon (or RoonServer) (or ROCK) on another computer,NAS, or NUC that meets your needs and our system requirements.

'Αρα θέλεις ένα server για το roon core πχ , nucleus ή στήνεις ένα ίδιο με τα μισά λεφτά , κοτσάρεις αν θές και τίποτα nas για αρχεία , φορτώνεις και το roon remote σε ένα τάμπλετ και είσαι έτοιμος
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Τι λες βρε χαμένε, όλα παίζουν ρόλο...
Ακόμα και το switch...
Νικο ασε τα switch αυτα ειναι προχωρημενα πραγματα. Ξεκινα απο τα βασικα και σε κανα δυο χρονια που θα καταλαβεις απο θορυβο δικτυου θα σου πω απο που να αγορασεις και οπτικη ινα SFP για πληρη γαλβανικη απομονωση...
Σε κανα δυο χρονια ομως...
 
  • Like
Reactions: vet

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Γαλβανικη απομόνωση έχει το 5ετιας κονβερτορακι μου. Γιατί θες αλλά δύο χρόνια να φτάσεις εκεί;
Αργά πας.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.047
Reaction score
20.451
Μάλλον άκυρος ο... Λύκος, δεν βλέπω να είναι roon ready, αλλά μιας και τόπα, εδώ είναι η ιστοσελίδα
https://wolfaudiosystems.com/
Στριμάρει και βίντεο. Πολύ ακριβά μηχανήματα
Ναι. Για παράδειγμα, αυτό εδώ το επίχρυσο κρεμμύδι το χρεώνουν 5900 ντάλλαρς. Έχει Gigabyte Z370N WiFi. Θέλουν και Z370. Μη τυχόν και του τη βαρέσει του ιδιοκτήτη να κάνει οβερκλοκ... :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.645
Αρα θέλεις ένα server για το roon core πχ , nucleus
Το ξέρω.
Αυτό λέω τόση ώρα...

Ένα σέρβερ θέλω, έτοιμο. Να μη στήνω τίποτα.

Έναν έτοιμο ρουν σέρβερ σε λογικά λεφτά, χωρίς φιδολαδα. Με απλά καλώδια ρεύματος.

Στα 1400 είναι λέει το νουκλεους το μικρό.
Το ινουος το μικρό είναι στο χιλιάρικο αν δεν κάνω λαθος.
Άλλη επιλογή έχουμε;
Κάτι χειροπιαστό έχουμε να κερδίσουμε από άλλο μηχάνημα;
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.645
Έναν έτοιμο ρουν σέρβερ σε λογικά λεφτά, χωρίς φιδολαδα. Με απλά καλώδια ρεύματος.
Στο ανωτέρω, να προσθέσω την επίσημη απάντηση της τρίνοβ που έλαβε ο Μιχάλης:

I would say there's no specific server to stream audio because it's only digital...every server will do the same.

Απλά και λογικά πράγματα λέει ο άνθρωπος.

Οκ?
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Το ξέρω.
Αυτό λέω τόση ώρα...

Ένα σέρβερ θέλω, έτοιμο. Να μη στήνω τίποτα.

Έναν έτοιμο ρουν σέρβερ σε λογικά λεφτά, χωρίς φιδολαδα. Με απλά καλώδια ρεύματος.

Στα 1400 είναι λέει το νουκλεους το μικρό.
Το ινουος το μικρό είναι στο χιλιάρικο αν δεν κάνω λαθος.
Άλλη επιλογή έχουμε;
Κάτι χειροπιαστό έχουμε να κερδίσουμε από άλλο μηχάνημα;
Κώστα συγγνώμη δε ξερω ποιο μοντελο εχεις αλλα κοιτώντας το manual του δεύτερου μοντέλου της Trinnov, ειδα οτι υποστηρίζει πρωτόκολλο uPnP. Αν αυτο ισχύει σου εχω καλα νεα.

ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ Server.... Με μια συνδρομή στο Tidal εισαι έτοιμος να παίξεις μουσική με απείρως καλυτερη ποιότητα απο οποιοδηποτε Amarra χρησιμοποιώντας ειτε την εφαρμογή της Bubble UPnP για Android η MConnect, LUMIN, Linn Kazzo για IPad.

( Για τις δυο τελευταίες δεν ειμαι σιγουρος γιατι μαλλον χρειάζονται το πρωτόκολλο OpenHome).

Μετα θα παρεις και δυο switchakia, θα τα συνδέσεις με οπτική ίνα μεταξύ τους και θα τα βάλεις μεταξύ του modem και του Trinnov.... και αν γίνεις και χαιεντας θα παρεις και το φτηνό Ethernet Cat8 της Wireworld και τελος....

Τα παραπανω ισχύουν για το μοντελο Altitude 16
 

Μηνύματα
634
Reaction score
767
Στο ανωτέρω, να προσθέσω την επίσημη απάντηση της τρίνοβ που έλαβε ο Μιχάλης:

I would say there's no specific server to stream audio because it's only digital...every server will do the same.

Απλά και λογικά πράγματα λέει ο άνθρωπος.

Οκ?
ε στριμαρε απο pc (οχι optimised) και οχι απο dedicated audio streamer. Μετα θα θες ν ακους απο πικαπ :p
 

Μηνύματα
348
Reaction score
685
Αυτό που ζητάς δλδ , σκέτο server στημένο για roon , μόνο ο nucleus το δίνει. Τρέχει και λειτουργικό ROCK... "ειδικό" για roon...:D:p

innuos - 900€ για dual core 2gb ram- 1tb ?? Αν τον ήθελες και για streamer οκ , αλλά μόνο για σέρβερ? not

Απο την άλλη , δεν νομίζω να είναι παίδεμα να φορτώσεις τα win10 (τζάμπα τα δίνουν :p) σε ένα intel nuc και ύστερα μέσω αυτής της σελίδας να κατεβάσεις το roon server στο nuc και το roon remote app στο τάμπλετ. ¨Ετοιμος. piece of cake.
Υπάρχει και η δυνατότητα να τρέξεις τον server απευθέιας απο έναν δυνατό nas. Ουκ έχω εμπειρία.

"has a built-in UPnP/DLNA compliant digital media renderer." σωστός ο gpol , άρα στριμαρει tidal και απο τις εφαρμογές που ανέφερε.

Με όλη αυτή την ζαλούρα βέβαια παλι για spotify τον βλέπω...
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.095
Reaction score
124.645
παλι για spotify τον βλέπω...
Όχι, ενδιαφέροντα όλα όσα γράψατε, χρειάζονται διερεύνηση.
Δηλαδή, παίζει να στριμάρω από το κινητό κατευθείαν στον τρίνοβ τινταλ, αυτό δε γίνεται και με σποτιφάι;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.031
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top