Roon

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Η ποιότητα αναπαραγωγής για εμένα δεν είναι κριτήριο, εχω και το Audirvana και παίζει και αυτό άριστα.
Δηλαδή σε σένα η αναπαραγωγή ενός Φλακ από οντιρβάνα και ρουν είναι επακριβώς όμοια, χωρίς καμία αντιληπτή διαφορά;

Προσωπικά, άκουσα σαφή, σαφέστατη βελτίωση της αναπαραγωγής μέσω ρουν, σε σχέση με το foobar που ως τότε χρησιμοποιούσα.

Για τα ίδια ριπαριαμενα Φλακ από σκληρό.

Γιατί; Δε ξέρω, βαργιεμαι να το ψάξω, αλλά το ρουν παίζει καλύτερα από το φουμπαρ, τουλάχιστον αυτό "άκουσα" έκπληκτος (δε το περίμενα ούτε για πλάκα) όταν έβαλα ρουν.

Περίμενα πως απλώς είναι ένα ακόμα άριστο σοφτγουερ αναπαραγωγής, καθώς δε μπορεί να είναι κουφός όλος αυτός ο κόσμος που το χρησιμοποιεί.

Υπ'οψιν πως ήμουν εντελώς "βέβαιος" πως το φουμπαρ έπαιζε εντελώς άριστα, και δεν υπήρχε περίπτωση να ακούσω οποιαδήποτε διαφορά στον ήχο με τη χρήση ρουν ή άλλου σοφτγουερ, δηλαδή ήμουν προκατειλημμένος για το αντίθετο από αυτό που λέω, άρα (υποθέτω) πως μάλλον δεν είναι πλασεμπο εφεκτ, αλλά δεν αποκλείω το να είναι.

Ο εγκέφαλός μας, παίζει περίεργα παιχνίδια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δηλαδή σε σένα η αναπαραγωγή ενός Φλακ από οντιρβάνα και ρουν είναι επακριβώς όμοια, χωρίς καμία αντιληπτή διαφορά;
Δεν έχω αρκετή περιέργεια για να οργανώσω blind test με την κόρη να αλλάζει το software.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Δεν έχω αρκετή περιέργεια για να οργανώσω blind test με την κόρη να αλλάζει το software.
Α, ναι, ούτε γω.

Γι'αυτό λέω πως δεν αποκλείω διόλου να πρόκειται περί πλασεμπο.

Χωρίς blind test δεν έχει ουσία καμία σύγκριση και "ακουστική εντύπωση", δεδομένο.
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Εβαλα το τριμηνο trial του roon.
Εγκατασταση σε mac, ethernet συνδεση με 30αρα vdsl (50αρα που πιανει 30).
Το μεγαλο προβλημα ηταν τα συνεχη dropouts.
Ειχα λιγοτερο απο 50% πιθανοτητα να καταφερω να ακουσω αυτο που ηθελα απο το tidal.
Την ιδια στιγμη, γυριζα σε audirvana και ακουγα κανονικα το ιδιο αλμπουμ.
Το αλλο μεγαλο προβλημα ηταν η συνεργασια με το dirac.
Μεσω Au lab και blackhole, στα περισσοτερα αλμπουμ (αλλα οχι ολα) υπηρχε παραμορφωση στην αναπαραγωγη, ενω το audirvana παιρνει κατευθειαν το plugin και ειναι πολυ σταθερο.
Ισως να εχω καποιες λαθος ρυθμισεις, δεν το εψαξα και παρα πολυ, αλλα και παλι...
Το user interface δεν μπορω να πω οτι μου αρεσε περισσοτερο απο του audirvana. Εχει πραγματι καποια ωραια features, αλλα το audirvana μου φαινεται πιο πρακτικο. Αυτο ειναι κυριως θεμα συνηθειας βεβαια.
Αυτο που με προβληματισε πιο πολυ, ηταν το θεμα της ηχητικης αποδοσης. Οπως λεει και ο @costas EAR , το roon ακουγεται αμεσως “καλυτερο” ή πιο σωστα εντυπωσιακοτερο. Πιο μπασατο, με μεγαλυτερο αερα.
Που δημιουργει το ερωτημα: τι διαολο μετραμε με το rew και τι διορθωνουμε με το dirac? Αν το software αναπαραγωγης εισαγει τοσο ακουστη διαφορα, τοτε θα πρεπει αυτος ο παραγοντας να μπαινει πριν τη διορθωση για να λαμβανεται υποψιν.
Επισης σημαινει οτι κατι ειναι λαθος. Ειτε το roon ειτε τα υπολοιπα (audirvana, foobar κλπ)
Για μενα, υπηρχαν πρακτικα προβληματα και δεν προκειται να το κρατησω. Αλλα και χωρις αυτα δε νομιζω οτι αξιζει τα (πολλα) χρηματα. Αν μου δουλευε ομως, μπορει και να το κρατουσα. Τι χαϊενταδες ειμαστε αλλωστε?;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το μεγαλο προβλημα ηταν τα συνεχη dropouts.
Θύμισέ μου ποιο dac χρησιμοποιείς
Είναι όλες οι εμπλεκόμενες συσκευές με Ethernet στο δίκτυο;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Με τα dropouts που λες, είχα και γω σημαντικό πρόβλημα στο ίντερνετ στριμινγκ, δηλαδή στο τινταλ μέσω ρουν, που πρακτικά δεν έπαιζε όταν είχα την παλιά σύνδεση ίντερνετ, ενώ μέσω Nvidia shield το τινταλ κουτσά στραβά έπαιζε, με μερικές (λίγες) διακοπές.

Για κάποιον λόγο, το ρουν απαιτεί καλή σύνδεση στο ίντερνετ και στο εθερνετ του οικιακού δικτύου, ίσως να έχει σχέση με τα msec καθυστέρησης, όχι με την ταχύτητα.

Έχω εδώ και λίγο πάνω από 1 χρόνο μια άριστη σύνδεση ίντερνετ χαμηλής ταχύτητας (point to point με πιάτο σε κάποιον πάροχο) με ταχύτητα σύνδεσης 20/5 και δουλεύουν όλα ρολόι.

Μπορούν να μου δώσουν μέχρι 150/50 αλλά δε μου χρειάζεται, μου αρκεί το 20/5 όσο "λίγο" κι αν φαίνεται.

Πλέον το τινταλ δουλεύει τέλεια από ρουν, κι ας βλέπουν νετφλιξ στην τηλεόραση, κι ας έχω 3 παιδιά μέσα στο wi-fi να κάνουν τα δικά τους, δεν εμφανίζεται ποτέ κανένα πρόβλημα.

Βέβαια άλλαξα όλο τον εξοπλισμό για το δίκτυο εθερνετ του σπιτιού, με ας πούμε "καλές" συσκευές, χωρίς τίποτα να είναι ιδιαίτερα ακριβό.

Υπ'οψιν πως σε χρήση roon server έχω ένα απλό server της qnap, αυτόν που συστήνει η ίδια η ρουν στο σάιτ της, όπου είναι αποθηκευμένες ταινίες και μουσική σε 6 σκληρούς, δηλαδή 2 σε 1, δεν πήρα dedicated συσκευή για roon server.



Αυτο που με προβληματισε πιο πολυ, ηταν το θεμα της ηχητικης αποδοσης. Οπως λεει και ο @costas EAR , το roon ακουγεται αμεσως “καλυτερο” ή πιο σωστα εντυπωσιακοτερο. Πιο μπασατο, με μεγαλυτερο αερα.
Εδώ έχω μια "δοκιμή" που έκανα στα γρήγορα να σου πω, και μάλιστα επέλεξα περιεχόμενο πολυκαναλης παραγωγής, όπου θεωρώ πως έχει περισσότερη σημασία το οποιοδήποτε αποτέλεσμα και περισσότερες πιθανότητες κάτι να πάει στραβά.

Στον SACD δίσκο των pink Floyd, με υλικό 5.1 και σε απλή αναπαραγωγή χωρίς upmixing, έκανα μια σύγκριση μεταξύ oppo 203 και roon, καθώς το έχω ριπάρει σε σκληρό δίσκο στο σέρβερ.

Το oppo συνδέεται με hdmi στον Trinnov, και το roon μέσω ethernet.

Το λοιπόν, με άμεση σύγκριση, μια το ένα να παίζει το δισκάκι και μια το άλλο από το σκληρό μέσω ρουν, δεν κατάλαβα διαφορά, και είχα εστιάσει την προσοχή μου στο μπάσο, με αυτό το δίσκο που έχει τρομερό μπάσο, και βεβαίως στην ίδια στάθμη αναπαραγωγής, γιατί και γω αυτό νόμιζα ότι είχε σημαντικά καλύτερη απόδοση μέσω ρουν.
Ε, δεν κατάλαβα διαφορά.

Οπότε, διαπιστώθηκε σε μένα με απόλυτη βεβαιότητα πως το ρουν παίζει σε ίδια στάθμη, αυτό είναι βέβαιο, και χωρίς αντιληπτή (από μένα) διαφορά σε 5.1 (αυτό δεν είναι βέβαιο, θέλει blind test).
Αλλά αν δε το ακούω εγώ, ποιος θα το ακούσει; :lol:

Το συμπέρασμα που έβγαλα έτσι, είναι πως ότι διαφέρει (αντιληπτά) από αυτό που παίζει το ρουν, μάλλον έχει κάποιο πρόβλημα, γιατί το ρουν δεν έχει.

Επίσης, το oppo παίζει όπως το ρουν. ;)
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Ο ορθολογισμός και η λογική μου, με κάνουν να λέω bits are bits.
Ωστόσο, αν όντως το πρόγραμμα αναπαραγωγής παίζει όντως ρόλο στον ήχο, τότε γιατί δεν παίζει και ο σέρβερ και το ντακ, αλλά και όλη η αλυσίδα των συσκευών στη διαδρομή του ψηφιακού σήματος? :idk:
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Θύμισέ μου ποιο dac χρησιμοποιείς
Είναι όλες οι εμπλεκόμενες συσκευές με Ethernet στο δίκτυο;
Hypex DLCP.
Μία ειναι η εμπλεκομενη συσκευη, το mac mini, που ειναι με ethernet συνδεδεμενο, αλλα με 5μετρο καλωδιο.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Hypex DLCP.
Μία ειναι η εμπλεκομενη συσκευη, το mac mini, που ειναι με ethernet συνδεδεμενο, αλλα με 5μετρο καλωδιο.
Άβυσσος η ψυχή των ψηφιακών. Ισως κατι στο configuration/settings του Roon. :idk:
Σε μένα δεν κανει ποτέ dropouts
 

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Ο ορθολογισμός και η λογική μου, με κάνουν να λέω bits are bits.
Ωστόσο, αν όντως το πρόγραμμα αναπαραγωγής παίζει όντως ρόλο στον ήχο, τότε γιατί δεν παίζει και ο σέρβερ και το ντακ, αλλά και όλη η αλυσίδα των συσκευών στη διαδρομή του ψηφιακού σήματος? :idk:
Στην πράξη, εκτός του σέρβερ που δεν γνωρίζω, όλα τα υπόλοιπα παίζουν ρόλο!8-)
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ο ορθολογισμός και η λογική μου, με κάνουν να λέω bits are bits.
Ωστόσο, αν όντως το πρόγραμμα αναπαραγωγής παίζει όντως ρόλο στον ήχο, τότε γιατί δεν παίζει και ο σέρβερ και το ντακ, αλλά και όλη η αλυσίδα των συσκευών στη διαδρομή του ψηφιακού σήματος? :idk:
Και μόνο για να κάνω τη ζωή μου ευκολότερη... συνεχίζω να λέω ... bits are bits
Δεν έχω πια το roon στημένο για να δοκιμάσω, αλλά ακόμη και αν έχει διαφορά, είμαστε σίγουροι πως το κάνει επειδή είναι καλύτερος player και έχει σημασία ή τρέχει κανέναν "ψυχοακουστικό αλγόριθμο" και "ομορφαίνει" τα πράγματα;;;
 


ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
...αν έχει διαφορά, είμαστε σίγουροι πως το κάνει επειδή είναι καλύτερος player και έχει σημασία ή τρέχει κανέναν "ψυχοακουστικό αλγόριθμο" και "ομορφαίνει" τα πράγματα;;;
Μαλλον το δευτερο!
Η διαφορα με foobar2000 ειναι οντως εμφανης, λες και μπηκε "loudness" στο roon κατα την αμεση εναλλαγη
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.658
Όχι δεν τρέχει κανένα αλγόριθμο loudness και δε περνάει από dsp το σήμα.

Σκέτο νετο σοφτγουερ αναπαραγωγής είναι.

Και ναι πολλοί λένε ότι παίζει καλύτερα.

Δεν είναι χαζοί αυτοί στις εκθέσεις Χάι Ενδ που όλοι ανεξαιρέτως δουλεύουν ρουν (είτε με τινταλ είτε και με δικά τους αρχεία από σκληρό).
Η διαφορα με foobar2000 ειναι οντως εμφανης
Αυτό το νομίζω και γω.

Απλώς κρατάω μικρό καλάθι μεταξύ του τι νομίζω πως ακούω και του τι ισχύει, λόγω πλασεμπο εφεκτ.

Δηλαδή ναι, είμαι βέβαιος 2000% σίγουρος πως το ακούω, αλλά δε κόβω το χέρι μου κιόλας πως η διαφορά που όντως ακούω, είναι υπαρκτή. Έτσι είναι το πλασεμπο. ;)

Χωρίς μετρήσεις και blind test, δε δέχομαι τίποτα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
..........................................................................

Εδώ έχω μια "δοκιμή" που έκανα στα γρήγορα να σου πω, και μάλιστα επέλεξα περιεχόμενο πολυκαναλης παραγωγής, όπου θεωρώ πως έχει περισσότερη σημασία το οποιοδήποτε αποτέλεσμα και περισσότερες πιθανότητες κάτι να πάει στραβά.

Στον SACD δίσκο των pink Floyd, με υλικό 5.1 και σε απλή αναπαραγωγή χωρίς upmixing, έκανα μια σύγκριση μεταξύ oppo 203 και roon, καθώς το έχω ριπάρει σε σκληρό δίσκο στο σέρβερ.

Το oppo συνδέεται με hdmi στον Trinnov, και το roon μέσω ethernet.

Το λοιπόν, με άμεση σύγκριση, μια το ένα να παίζει το δισκάκι και μια το άλλο από το σκληρό μέσω ρουν, δεν κατάλαβα διαφορά, και είχα εστιάσει την προσοχή μου στο μπάσο, με αυτό το δίσκο που έχει τρομερό μπάσο, και βεβαίως στην ίδια στάθμη αναπαραγωγής, γιατί και γω αυτό νόμιζα ότι είχε σημαντικά καλύτερη απόδοση μέσω ρουν.
Ε, δεν κατάλαβα διαφορά.

Οπότε, διαπιστώθηκε σε μένα με απόλυτη βεβαιότητα πως το ρουν παίζει σε ίδια στάθμη, αυτό είναι βέβαιο, και χωρίς αντιληπτή (από μένα) διαφορά σε 5.1 (αυτό δεν είναι βέβαιο, θέλει blind test).
Αλλά αν δε το ακούω εγώ, ποιος θα το ακούσει; :lol:

......................................................................................
οκ, κατάλαβα,

όσον αφορά το ποιος θα το ακούσει δεν ξέρω,

αλλά άμα δεν το άκουσες εσύ,
εγώ δεν πρόκειται,
καθώς και την αναβάθμιση να κάνω στο σύστημα (αν και όταν), θα είμαι κάμποσες κατηγορίες πιο κάτω
και επίσης ούτε "αυτί" έχω
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.693
Για δες εδώ...
 

Μηνύματα
484
Reaction score
585
συνεχίζει μέσω ethernet τις διακοπές με θόρυβο παραμόρφωσης παρόλο που :

όλα έχουν καρφωτές ip
επανεκκίνηση σε ρούτερ, μόντεμ (είναι διαφορετικά), switch.
παίζει από rock σε mini dell pc

Ευτυχώς ακούω σχετικά χαμηλά, δεν είναι ότι καλύτερο για τα ηχεία....
Είναι σα κόλλημα στο ψηφιακό σήμα. Έβγαλα το καλώδιο ethernet ενώ έπαιζε και σταμάτησε η μουσική μετά 4-5" . Τόσο αντέχει το buffer. Για αυτό πιστεύω δεν είναι θέμα dropout.
Νόμιζα ότι είχε να κάνει με το δίκτυο στο σπίτι αλλά δείχνει να είναι θέμα software του roon. Δεν είχα αποσυνδέσεις σε συσκευές ως τώρα.

Το γύρισα σε usb και ησύχασα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top