Roon


Μηνύματα
673
Reaction score
670
Είναι αυτό που έχει Ντιράκ, και τουλάχιστον 4 εξόδους.
Και υπαρχει καποιο δοκιμασμενο απο εσενα η από τα αλλα τα παιδια εδω μεσα που να κανει καλα τη δουλεια του? Συγκεκριμμενη εταιρια εννοω. Αν εχετε καποιο λινκ θα βοηθουσε.
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Και υπαρχει καποιο δοκιμασμενο απο εσενα η από τα αλλα τα παιδια εδω μεσα που να κανει καλα τη δουλεια του? Συγκεκριμμενη εταιρια εννοω. Αν εχετε καποιο λινκ θα βοηθουσε.
Βεβαίως...trinnov!!!
Να έχεις υπόψιν σου, ότι το ακριβό, στο τέλος μπορεί να είναι φτηνότερο.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Και υπαρχει καποιο δοκιμασμενο απο εσενα η από τα αλλα τα παιδια εδω μεσα που να κανει καλα τη δουλεια του? Συγκεκριμμενη εταιρια εννοω. Αν εχετε καποιο λινκ θα βοηθουσε.
Υπάρχει αυτό. Η εταιρία αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Βεβαίως...trinnov!!!
Να έχεις υπόψιν σου, ότι το ακριβό, στο τέλος μπορεί να είναι φτηνότερο.
Εξυπνάδες..

Είναι πάρα πολλά τα μέλη που έχουν κάποιο minidsp και δουλεύουν εξαίσια, είτε σε μικρά σεταπ είτε σε μεγάλα με dedicated χώρο όπως ο wizzy.
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Είναι αυτό που έχει Ντιράκ, και τουλάχιστον 4 εξόδους.
Eυχαριστω κατ αρχην για τις απαντησεις ολονων και για τα λινκ με τις προτασεις. Απ΄οτι καταλαβα για να βαλω εχτρα Sub πανω στο δικαναλο μου λετε οτι πρεπει να βαλω και minidsp με room correction (Dirac)? Αυτη η λειτουργια ειναι απαραιτητη για την ρυθμιση της τοποθετησης των subs? Γιατι αν αντιληφθηκα καλα το όλο ζητημα, το Dirac live αυτο ειναι. Η μηπως κανω λαθος?
Δεν μπορω να βαλω Dsp χωρις dirac? Μαλλον οχι....μην πεσετε να με φατε....κουβεντα κανουμε και μαθαινουμε. Εγω τουλαχιστον ;)
Υπάρχει αυτό. Η εταιρία αντιπροσωπεύεται στην Ελλάδα.
Απο ποιον? Δεν μπορω να βρω το λινκ
 
Last edited:

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Αυτό που σου πρότεινε ο wizzy είναι δυστυχώς η μοναδική λύση σε "λογικά" χρήματα για κάποιον που θέλει να στήσει σύστημα 2.2 αξιόλογα και δεν έχει ιδιαίτερες γνώσεις. Σε κάθε περίπτωση απαιτείται διάβασμα και "κόπος" ακόμα και με το SHD γιατί το 2.2 είναι πολύ πιο περίεργο από το 2.0. Μη περιμένεις plug & play καταστάσεις. Αν δεν έχεις την όρεξη για τα παραπάνω, πλήρωσε κάποιον να στο ρυθμίσει χωρίς να ρωτάς πολλά- πολλά.
 


Μηνύματα
397
Reaction score
446
1. Προενισχυτης : Pass Labs XP-20
2. Τελικος : Pass Labs XA-30.5 (Class A)
3 2ος Τελικος : PS AUDIO - GCA 500-EX (Class D)
4. Ηχεία¨ Sonus Faber Cremona M
5 Πικαπ: SME 20/3 - SME V - Linn Krystal
6. Phono : Linn Uphorik
7. DAC : Audio GD NFB-28
8 Streamer: Lumin D2

Zητω συγγνωμη από τους διαχειριστες αν ειναι εκτος θεματος αλλα απλα απαντησα στον φιλο. Με την απαντηση μου θελω να δειξω οτι δεν εχω καποιο φθηνο αναλογικο συστημα και ετσι δεν εντυπωσιαζομαι ευκολα από τα ψηφιακά. Βεβαια μεχρι τωρα δεν ειχα βαλει streamer στην αλυσιδα και επαιζα μόνο με το DAC από την Usb του υπολογιστη. Ο ηχος μεσω toy DAC παραμενει αξιόλογος, ειδικα με DSD και SACD αρχεια αλλα νομιζω ότι με το streamer ανεβηκε σκαλοπατι!
Ευχαριστω
επειδή ο άνθρωπος έχει ήδη προενισχυτή, υπάρχει κάποια άλλη συσκευή της minidsp (εκτός του SHD) για roomcorrection, αν θέλει να κρατήσει τον προενισχυτή του;
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Εξυπνάδες..

Είναι πάρα πολλά τα μέλη που έχουν κάποιο minidsp και δουλεύουν εξαίσια, είτε σε μικρά σεταπ είτε σε μεγάλα με dedicated χώρο όπως ο wizzy.
Γιατί το λες;
Αν δεις τα μηχανήματα που διαθέτει ο Alex200, φαντάζεσαι πως έχει την οικονομική δυνατότητα για να αγοράσει την κορυφή.
Γιαυτό και το έγραψα και όχι για κανένα άλλο λόγο.
 

Μηνύματα
393
Reaction score
201
επειδή ο άνθρωπος έχει ήδη προενισχυτή, υπάρχει κάποια άλλη συσκευή της minidsp (εκτός του SHD) για roomcorrection, αν θέλει να κρατήσει τον προενισχυτή του;
Αυτή είναι μια λύση "plug & play". Είναι discontinued model, αλλά ενδεχομένως να τον βρεις μεταχειρισμένο

Lyndorf RP-1
 

Μηνύματα
673
Reaction score
670
Γιατί το λες;
Αν δεις τα μηχανήματα που διαθέτει ο Alex200, φαντάζεσαι πως έχει την οικονομική δυνατότητα για να αγοράσει την κορυφή.
Γιαυτό και το έγραψα και όχι για κανένα άλλο λόγο.
Χμμμμ....δεν θα το λεγα αλλα τελος παντων. Αν δεις το ντακ που εχω δεν ειναι ακριβο αλλα επειδη μου αρεσε ο ηχος του το κρατησα από την αρχη. Και εχω ακουσει αρκετα από τοτε αλλα οχι στο συστημα μου οποτε δεν μπορω να συγκρινω αμεσα. Αν επαιρνα καλο ηχο με λιγοτερα χρηματα θα το ειχα κανει. Ειχα ξεκινησει με ενα συστημα των 3000 ευρω το 2016 αν θυμαμαι καλα και η πρωτη δοκιμη ηταν απολυτως απογοητευτικη. Και αποφασισα να ακολουθησω την συμβουλη φιλου και να προσπαθησω σε πιο ψηλη κατηγορία. Και αυτο ηταν η καταστροφη.
Η πιο σημαντικη παντως αναβαθμιση που εχω κανει τον τελευταιο καιρο ειναι με το Roon. Εχω παιξει με καλωδια, στηριξεις, βασεις κλπ και όλα ηταν απολυτως απογοητευτικα. Ειδικα τα καλωδια....αστα μην παρουμε το λογο απο το αλλο θρεντ.
Λοιπον ....αυτο με το minidsp με ψηνει αλλα με χαλαει που δεν ειναι μονο αυτο και θελει αλλα 2 15αρια sub απο πισω (γιατι αν δεν ειναι 15 αλλα 12 ο kvstasear θα με φαει) και δεν ξερω που στο διαολο θα μπουν. Προβλημα....
επειδή ο άνθρωπος έχει ήδη προενισχυτή, υπάρχει κάποια άλλη συσκευή της minidsp (εκτός του SHD) για roomcorrection, αν θέλει να κρατήσει τον προενισχυτή του;
Γιατι? Αν παρω αυτο τοτε καταργειται ο προ που εχω? Δεν θα ηθελα κατι τετοιο
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Μια χαρά 12" συμμαζεμενα υπάρχουν, νομίζω στην ομαδική αγορά που οργανώνει γνωστός εγκάθετος, έχει και τέτοια.

Δεν είμαι καθόλου αντίθετος με τα μικρά κεφ, αν δεν ακούς σε πολύ ψηλές στάθμες. Βέβαια είναι τσιμπημένη η τιμή τους, αλλά το θέμα χώρου, το λύνουν με τη μία.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Αυτή είναι μια λύση "plug & play". Είναι discontinued model, αλλά ενδεχομένως να τον βρεις μεταχειρισμένο

Lyndorf RP-1
@alex200 Αυτή η συσκευή είναι εξαιρετικά δυσεύρετη ως μεταχειρισμένη, διότι αυτοί που την έχουν, συνήθως, δεν την πουλούν.
Γιατι? Αν παρω αυτο τοτε καταργειται ο προ που εχω? Δεν θα ηθελα κατι τετοιο
Το SHD, λειτουργεί και ως προενισχυτής (μεταξύ άλλων). Κάνεις δεν σου "απαγορεύει" να εξακολουθήσεις να χρησιμοποιείς τον προενισχυτή σου. Απλώς, σε περίπτωση που διατηρήσεις τον προενισχυτή σου, στην ουσία θα προσθέσεις άλλη μια - πολύ χρήσιμη! - συσκευή στο rack σου.
 
Last edited:



Μηνύματα
673
Reaction score
670
Και όμως :biggrin:
Δηλαδη? Σαρκασμος ηταν αυτο αν κρινω από το πρασινο ανθρωπακι. Δημητρη εισαι εναντιον του προ που εχω η μου φαινεται? Κατι ξερεις που δεν ξερουν οι αλλοι.....
Γι' αυτό πρέπει να μένει κάποιος ..."παράνομος" με 0 ή 1 sub...
Επειδή η ..."νομιμότητα" ακολουθείται από πιο σκληρούς νόμους
Κατι τετοιο υποπτευομαι....
 





Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top