S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
To ιδανικό το ξέρουμε, αλλά σιγά μη γεμίσουμε τρίδρομα για height και surround back.

Θα βάλω δηλαδή S2V π.χ. σε θέση surround back και θα καταλάβω ότι παίζει S2V και όχι τρίδρομο S3H/S3V;
Εγώ αμφιβάλλω αν καταλάβω ότι παίζει ίδιας σειράς ηχείο και όχι οποιοδήποτε άλλο στη συγκεκριμένη θέση. Να καταλάβω ότι είναι δίδρομο και όχι το αντίστοιχο τρίδρομο εγώ το αποκλείω.
To mid-woofer από το δίδρομο S2 επειδή οι υποχρεώσεις του ιδίου σε συνάρτηση με την αντίστοιχη ηχειακή υλοποίηση είναι πιο εκτεταμένες ως προς το εύρος απόκρισης,αναμένεται να είναι ζυγισμένο με διαφορετική ποιότητα απόσβεσης στο θεμελιώδη του συντονισμό σε σχέση με αμιγή woofer από το τρίδρομο S3.
...

Φυσικά για μουσική δε θέλω να ξανακούσω από 2 ηχεία, είναι απαράδεκτο.
Έχουμε υποχρέωση να γνωρίζουμε το ορθόν,έχουμε δικαίωμα να κάνουμε αυτό που μας βολεύει και μας αρέσει...;)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ολα ισωμα μην τα κανουμε,δεν ειναι ολα τα διδρομα ιδια,δεν ειναι ολα τα κρος ποιντ ιδια,δεν εχουν ολα τα μεγαφωνα ιδιες δυνατοτητες αναπαραγωγης,και η adam δεν ειναι τζενελεκ ουτε νοημαν,σε καποια ειναι χειροτερη και απο αλλες ...
Η διαφημιση του ριμπον, ως προτερημα, εχει καποια θεματα σε κρος χαμηλοτερα, λογω τεχνικων δυσκολιων,δεν μπορεις να το κοψεις χαμηλα τελος.
Μεγαφωνο μιντμπας δε μπορεις να το κοψεις ψηλα ,αναλογως ιντσων τελος...
Οποιοι συμβιβασμοι ακουγονται,οποτε σε μεγαλες ιντσες το τριδρομο ειναι μονοδρομος τελος.
Τα τουιτερ εχουν τη δυνατοτητα να κοπουν χαμηλοτερα, οποτε τετοια διδρομα εχουν καλυτερη ανοχη στις μεγαλες ιντσες αλλα απλα καλυτερη οχι τρελλα πραγματα τελος.
Τα διδρομα οκταιντσα της adam παιζουν χειροτερα απο υποδιαιστερα της ιδιας ακομη και οικονομικοτερης σειρας,απολυτα καλυτερα ειναι τα 5 ιντσα ,αλλα αυτο ισχυει και για αλλες εταιριες τελος...
Εαν θες να πουλησεις γενικα κανεις συμβιβασμους ....
Ειχα ανεβασει ενα βιντεακι της genelec με ολα τα διδρομα της εξαιρετικα φυσικα αλλα τουιτερ και αλλα κρος ποιντ φυσικα...
Ολα τα διδρομα της presonus παιζουν παραπλησια παρα το χαμηλο κοστος αποκτισης τους το ιδιο ομως ισχυει και για αλλα οπως τα yamaha hs ..
Eιχα επισης ακουσει υλοποιησεις της αdam ,οπως επισης και τις παθητικες υλοποιησεις τις monitor audio, και στα διδρομα 5ιντσα μονο μπορουσα να το πω αυτο μιλωντας μονο για μεσουψηλες συχνοτητες -περιεχομενο ομοιοτητες.Θα ελεγα οτι ισως το ποιο χρωματισμενο μου εχει μεινει το adam ax8 αν εχει καποιο νοημα η ακουστικη προσωπικη εκτιμηση ...
Δεν αναφερομαι για σταθμες ουτε για χαμηλο περιεχομενο...μονο μεσουψηλα...
Αυτα απο μενα τελος...:D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Εδώ όλοι.
Εσύ ακούς double mono? :gotcha:
μα φυσικά..πως αλλιώς θα θαύμαζα το κεντράρισμα των ηχείων:fuckyou::roflmao:
[DOUBLEPOST=1554220223][/DOUBLEPOST]Κώστα όπως είπες...''μία''

Από την άλλη, αν απλώς επιθυμείς να σου βρω μια ταινία που να γίνεται στο πίσω ηχείο της εκδιδομένης το σιδηρούν κιγκλίδωμα, μπορώ να σου βρω.
και αν αρχίσουμε να κοιτάζουμε μία μία τις ταινίες θα απογοητευτούμε...και θα καταντήσει κάτι σαν τους τίτλους auro 3d

δεν υπάρχει η πληροφορία που νομίζεις εκεί πίσω σε θέμα εφέ...το γιατί δεν ξέρω....σίγουρα σου δημιουργεί μια αίσθηση βάθους (κάτι σαν φαντομ) αλλά μέχρι εκεί...

έχω 3 χρόνια που πήγα από 7.1 σε 5.1 και ομολογώ ότι δεν έγινε και τίποτα

όσοι έχουν 7 μπορούν να το επιβεβαιώσουν ;)


Υ.Γ. Μ Η Π Α Ρ Α Χ Α Ρ Α Σ Ε Τ Ε Τ Ο Ν Η Μ Α Κ Α Ι Μ Η Μ Α Λ Ω Ν Ε Τ Ε Γ Ι Α Π Α Π Α Ρ Ι Ε Σ Χ Ω Ρ Ι Σ Ο Υ Σ Ι Α
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ολα ισωμα μην τα κανουμε,δεν ειναι ολα τα διδρομα ιδια,δεν ειναι ολα τα κρος ποιντ ιδια,δεν εχουν ολα τα μεγαφωνα ιδιες δυνατοτητες αναπαραγωγης,και η adam δεν ειναι τζενελεκ ουτε νοημαν,σε καποια ειναι χειροτερη και απο αλλες ...
Η διαφημιση του ριμπον, ως προτερημα, εχει καποια θεματα σε κρος χαμηλοτερα, λογω τεχνικων δυσκολιων,δεν μπορεις να το κοψεις χαμηλα τελος.
Μεγαφωνο μιντμπας δε μπορεις να το κοψεις ψηλα ,αναλογως ιντσων τελος...
Οποιοι συμβιβασμοι ακουγονται,οποτε σε μεγαλες ιντσες το τριδρομο ειναι μονοδρομος τελος.
Τα τουιτερ εχουν τη δυνατοτητα να κοπουν χαμηλοτερα, οποτε τετοια διδρομα εχουν καλυτερη ανοχη στις μεγαλες ιντσες αλλα απλα καλυτερη οχι τρελλα πραγματα τελος.
Τα διδρομα οκταιντσα της adam παιζουν χειροτερα απο υποδιαιστερα της ιδιας ακομη και οικονομικοτερης σειρας,απολυτα καλυτερα ειναι τα 5 ιντσα ,αλλα αυτο ισχυει και για αλλες εταιριες τελος...
Εαν θες να πουλησεις γενικα κανεις συμβιβασμους ....
με μέτρηση στα 4m:o βλέπω σχεδόν τις ίδιες μεταβολές στο κρος πόιντ των 3khz του ρίμπον (ίσως στο 3h να είναι και λίγο εντονότερη )

εδώ το s2v


και εδώ το s3h

 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
δεν υπάρχει η πληροφορία που νομίζεις εκεί πίσω σε θέμα εφέ...το γιατί δεν ξέρω....σίγουρα σου δημιουργεί μια αίσθηση βάθους (κάτι σαν φαντομ) αλλά μέχρι εκεί...
Μία χαρά πληροφορία υπάρχει, φτάνει να έχει γίνει mastering σε 7.1 και όχι 5.1

Και δεν στο λέω ως θεατής αλλά ως παραγωγός και Post Production Manager.
Παρόν και σε όλη τη διαδικασία παραγωγής της ταινίας μέσα στο studio, από ήχο, εικόνα και ότι άλλο θες.
Περισσότερες από 50 μεγάλου μήκους έχω κάνει, τη διάολο.

Επίσης στο δισκάκι μπαίνει μέσα ότι πληρώσεις. Το ότι υπάρχει ήχος 7.1 στο cinema δεν συνεπάγεται ότι θα μπει και στο δίσκο. Εκεί μπαίνει ότι πληρώνεις σε δικαιώματα.
 

Μηνύματα
6.574
Reaction score
5.135
μα φυσικά..πως αλλιώς θα θαύμαζα το κεντράρισμα των ηχείων:fuckyou::roflmao:
[DOUBLEPOST=1554220223][/DOUBLEPOST]Κώστα όπως είπες...''μία''

και αν αρχίσουμε να κοιτάζουμε μία μία τις ταινίες θα απογοητευτούμε...και θα καταντήσει κάτι σαν τους τίτλους auro 3d

δεν υπάρχει η πληροφορία που νομίζεις εκεί πίσω σε θέμα εφέ...το γιατί δεν ξέρω....σίγουρα σου δημιουργεί μια αίσθηση βάθους (κάτι σαν φαντομ) αλλά μέχρι εκεί...

έχω 3 χρόνια που πήγα από 7.1 σε 5.1 και ομολογώ ότι δεν έγινε και τίποτα

όσοι έχουν 7 μπορούν να το επιβεβαιώσουν ;)
Όχι, πρέπει να βάλεις τέρατα surround back, γιατί έτσι πρέπει.
Και που είσαι, να είναι και τρίδρομα γιατί αν τα main σου είναι τρίδρομα και τα SR back δίδρομα, θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. :D

Σοβαρά τώρα, όπως τα λες ακριβώς είναι.
Ασήμαντη είναι η πληροφορία στα surround back, όπως και στα Atmos, για να χρειάζονται να είναι όλα ίδια με τα main.

S2V και πολύ είναι συνοδεία των τριών S3H μπροστά.
Και σε timbre και σε spl μια χαρά θα ταιριάξουν.
 


Μηνύματα
6.574
Reaction score
5.135
Μία χαρά πληροφορία υπάρχει, φτάνει να έχει γίνει mastering σε 7.1 και όχι 5.1

Και δεν στο λέω ως θεατής αλλά ως παραγωγός και Post Production Manager.
Παρόν και σε όλη τη διαδικασία παραγωγής της ταινίας μέσα στο studio, από ήχο, εικόνα και ότι άλλο θες.
Περισσότερες από 50 μεγάλου μήκους έχω κάνει, τη διάολο.

Επίσης στο δισκάκι μπαίνει μέσα ότι πληρώσεις. Το ότι υπάρχει ήχος 7.1 στο cinema δεν συνεπάγεται ότι θα μπει και στο δίσκο. Εκεί μπαίνει ότι πληρώνεις σε δικαιώματα.
Πληροφορία τέτοιας ποσότητας και ποιότητας που να σου επιτρέψει να αντιληφθείς διαφορά μεταξύ τρίδρομου S3V και δίδρομου S2V στη θέση surround back;

Και δεν μιλάμε για σπόρο ηχείο το S2V με 7’’ γούφερ με 300W ενισχυτή και 50W για το tweeter, με max spl 120dB.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Μία χαρά πληροφορία υπάρχει, φτάνει να έχει γίνει mastering σε 7.1 και όχι 5.1

Και δεν στο λέω ως θεατής αλλά ως παραγωγός και Post Production Manager.
Παρόν και σε όλη τη διαδικασία παραγωγής της ταινίας μέσα στο studio, από ήχο, εικόνα και ότι άλλο θες.
Περισσότερες από 50 μεγάλου μήκους έχω κάνει, τη διάολο.

Επίσης στο δισκάκι μπαίνει μέσα ότι πληρώσεις. Το ότι υπάρχει ήχος 7.1 στο cinema δεν συνεπάγεται ότι θα μπει και στο δίσκο. Εκεί μπαίνει ότι πληρώνεις σε δικαιώματα.
τι να σου πω...δεν λέω ότι δεν έχεις δίκιο...στην πράξη όμως όπως την έζησα δεν με ενθουσίασε αυτό που άκουσα
και όχι μόνο εγώ

επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ...
στις ταινίες (για μουσική δεν ξέρω) δεν λέω ότι δεν δημιουργεί καλύτερη ''αίσθηση''

απλά συγκριτικά με ένα σωστό 5.1 η διαφορά στα εφέ με την είσοδο 2 επιπλέον ηχείων δεν με έπεισε ως προς την ανάγκη αυτή..πάντα με βάση τις ηχογραφήσεις ταινιών που είχα ακούσει.....

σίγουρα όταν αποκτήσω τον χώρο η τοποθέτηση θα είναι 7.1...ίσως και 9 (που τώρα τελευταία που ασχολήθηκα διάβασα πολύ καλές κριτικές από άτομα που είχαν 7.1 )
 
Last edited:


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Βάλτε λίγο το Blade Runner 2049 και τα ξαναλέμε. :p
α να τος και σε ψάχναμε...κάνε καλέ μια αλλαγή τα back sur με τα rear να μας πεις διαφορές:p:party:

και γρήγορα γιατί θα κλείσουν σπίτια σε λίγο:p:roflmao:
[DOUBLEPOST=1554225867][/DOUBLEPOST]
Όχι, πρέπει να βάλεις τέρατα surround back, γιατί έτσι πρέπει.
Και που είσαι, να είναι και τρίδρομα γιατί αν τα main σου είναι τρίδρομα και τα SR back δίδρομα, θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. :D
τσάμπα γαργαλιέστε και οι δύο:laugh:...
αμάν:angel:
[DOUBLEPOST=1554226064][/DOUBLEPOST]
Έχεις βάλει τα crystalator για surround back μήπως;:D
όχι μαρή....τις χρησιμοποιώ ως σουρπράιζ εφέ...:laugh::roflmao:
αν πριν δω ταινία δεν τσεκάρω την πόρτα και τα 2 συρταράκια ότι είναι κλειστά...θα με ειδοποιήσουν σε ανύποπτη στιγμή στην ταινία....ανάλογα με το εφέ:fuckyou::lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.696
σίγουρα όταν αποκτήσω τον χώρο η τοποθέτηση θα είναι 7.1...ίσως και 9
Βασικά, αν έχεις μικρούς δορυφόρους, βολικούς, ως αναβάθμιση, αντί για καβλώδια, μπορείς να προσθέτεις ηχεία μέχρι να σβήσει ο ήλιος: (δες 5.1.4 αριστερά και 24.1.10 δεξιά):

Screenshot_20190402-202845.png


Πολλά ίδια μικρά ηχεία, στάθμες απεριόριστες... ;)

Για όλα τα διαθέσιμα σετάπ, εδώ.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Βασικά, αν έχεις μικρούς δορυφόρους, βολικούς, ως αναβάθμιση, αντί για καβλώδια, μπορείς να προσθέτεις ηχεία μέχρι να σβήσει ο ήλιος: (δες 5.1.4 αριστερά και 24.1.10 δεξιά):

View attachment 122790

Πολλά ίδια μικρά ηχεία, στάθμες απεριόριστες... ;)

Για όλα τα διαθέσιμα σετάπ, εδώ.
ρε Κώστα...έλεος:o:roflmao:
μέχρι ένα νεφρό μπορώ να δώσω :cry::lol:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
με μέτρηση στα 4m:o βλέπω σχεδόν τις ίδιες μεταβολές στο κρος πόιντ των 3khz του ρίμπον (ίσως στο 3h να είναι και λίγο εντονότερη )

εδώ το s2v


και εδώ το s3h

Ας προσέξουμε όμως στις δύο ανωτέρω αποκρίσεις - που πρέπει να έχουν παρθεί με τα ρυθμιστικά σε θέση ΄΄flat΄΄ - τη διαφορετική μορφή που παίρνει στην καθεμία παράσταση η καμπή γύρω από το κάτω όριο απόκρισης πριν την υποχώρηση...:D
Βασικά, αν έχεις μικρούς δορυφόρους, βολικούς, ως αναβάθμιση, αντί για καβλώδια, μπορείς να προσθέτεις ηχεία μέχρι να σβήσει ο ήλιος: (δες 5.1.4 αριστερά και 24.1.10 δεξιά):

View attachment 122790

Πολλά ίδια μικρά ηχεία, στάθμες απεριόριστες... ;)

Για όλα τα διαθέσιμα σετάπ, εδώ.
Τα εργαστήρια Dolby μας επεξεργάζονται...κανονικώς και με το νόμο.:p

Καμία εκ των προτεινόμενων διαμορφώσεων δεν προβλέπει περισσότερες υποβαθύφωνες μονάδες από μια (1).

Μήπως επειδή θα ήταν ευχερέστερη η προώθηση πολλών μικρών ηχείων με τους ανταποκρινόμενους για το setup επεξεργαστές;

Από την άλλη βεβαίως,ας φανταστούμε πόσο ωραία θα φτιαχνόταν η νοητή ηχόσφαιρα - τουλάχιστον πάνω από τη ζώνη Schroeder - με τόσες διάσπαρτες πηγές άμεσου ήχου...;)
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ας προσέξουμε όμως στις δύο ανωτέρω αποκρίσεις - που πρέπει να έχουν παρθεί με τα ρυθμιστικά σε θέση ΄΄flat΄΄ - τη διαφορετική μορφή που παίρνει στην καθεμία παράσταση η καμπή γύρω από το κάτω όριο απόκρισης πριν την υποχώρηση...:D

Τα εργαστήρια Dolby μας επεξεργάζονται...κανονικώς και με το νόμο.:p

Καμία εκ των προτεινόμενων διαμορφώσεων δεν προβλέπει περισσότερες υποβαθύφωνες μονάδες από μια (1).

Μήπως επειδή θα ήταν ευχερέστερη η προώθηση πολλών μικρών ηχείων με τους ανταποκρινόμενους για το setup επεξεργαστές;

Από την άλλη βεβαίως,ας φανταστούμε πόσο ωραία θα φτιαχνόταν η νοητή ηχόσφαιρα - τουλάχιστον πάνω από τη ζώνη Schroeder - με τόσες διάσπαρτες πηγές άμεσου ήχου...;)
τι να την κάνεις όμως την ηχόσφαιρα χωρίς μπάσα..:laugh:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.696
Ένα κανάλι υποβαθυφώνου, όχι ένα υποβαθύφωνο. :)
Πες τα ρε Ζιζίκο....

Μιλάμε για το .1 κανάλι του φορμά.

Το bass management των δορυφόρων, είναι ένα άλλο θέμα, που νομίζω το έχουμε εξαντλήσει. ;)

Από την άλλη βεβαίως,ας φανταστούμε πόσο ωραία θα φτιαχνόταν η νοητή ηχόσφαιρα - τουλάχιστον πάνω από τη ζώνη Schroeder - με τόσες διάσπαρτες πηγές άμεσου ήχου...;)
Εδώ είναι το "ζουμί". ;)
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
με μέτρηση στα 4m:o βλέπω σχεδόν τις ίδιες μεταβολές στο κρος πόιντ των 3khz του ρίμπον (ίσως στο 3h να είναι και λίγο εντονότερη )

εδώ το s2v


και εδώ το s3h

Αλλα λογια να αγαπιομαστε....
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.065
Ένα κανάλι υποβαθυφώνου, όχι ένα υποβαθύφωνο. :)
εγώ παλουκάρι είμαι από χωριό...τα σχεδιάκια βλέπω
...μια κούτα έχει...μία καταλαβαίνω:p:D
[DOUBLEPOST=1554230446][/DOUBLEPOST]
Αλλα λογια να αγαπιομαστε....
δηλαδή
[DOUBLEPOST=1554230546][/DOUBLEPOST]
bass management των δορυφόρων
και εδώ όμως δεν θα έπρεπε να δίνει μια κατεύθυνση η dolby ως προς αυτό?
μας έχει μουρλάνει μόνο με τις μοίρες των ηχείων
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Δηλαδη ξαναδιαβασε τι εχω γραψει,ποιο απλα δε γινεται συγνωμη, ελεος με αυτες τις αποκρισεις συχνοτητας μονο...:o
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top