Samsung 8k QE75Q950R


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Τι εννοείς όχι στην Sony, αυτή δείχνει ωραίο το σκουπιδαριό των Ελληνικών καναλιών; Και δεν μιλάω από άποψη περιεχόμενου αλλά από ποιότητα εικόνας.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Καλημέρα. Λοιπόν η δοκιμή-αντιπαρέθεση έγινε εχθές το απόγευμα. Διστυχώς επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου περί της περιορισμένης φωτεινότητας της OLED. Τι εννοώ, η εικόνα της Sansung είχε περισσότερο punch, στο μάτι μου ήταν πιο εντυπωσιακή. Και μιλάμε για μια τηλεόραση του 2015. Οι ρυθμίσεις της Samsung:
οπίσθιος φωτισμός στο 18/20, contrast 75/100, φωτεινότητα 55/100 και χρώμα 55/100. Με μια καλύτερη ρύθμιση, η OLED πλησίασε πολύ αλλά χρειάστηκε να την "πιέσω": φωτισμός OLED 90/100, contrast 90/100, φωτεινότητα 60/100 και χρώμα 58/100. Είναι λοιπόν φανερό οτι η OLED πρέπει να φτάσει πιο κοντά στα όριά της. Και αυτό την "φθείρει" περισσότερο. Εκεί που τα πάει πολύ καλά είναι η κίνηση με σαφώς καλύτερη εικόνα από την Samsung. Αρχίζω να συνειδητοποιώ ότι πρωταρχικό ρόλο στην επιλογή μιας τηλεόρασης πρέπει να παίζει η χρήση της και όχι τα οποιαδήποτε tests που έχουν κάνει αν τον κόσμο. Τι να το κάνω εγώ να παίζει φανταστικά υλικό HDR, 4Κ από πηγές blueray UHD ή αντίστοιχα αρχεία, κάρτες δοκιμών και όλα αυτά τα φανφαρονικά όταν η εικόνα από απλά σήματα SDR και HD είναι απλά παραδεκτή; Γιατί θα πρέπει να την βλέπω σε ένα σκοτεινό δωμάτιο όταν ζω σε μια χώρα που το 90% του χρόνου έχει ήλιο; Και βάζοντας και τον παράγοντα χρήματα που στοιχίζει ρίχνει ακόμα περισσότερο αυτόν τον λόγο. Δεν ξέρω, θα περιμένω και τον calibrator μήπως αλλάξει η ολική της απόδοση (φοβάμαι πως όχι, μετά τέτοιου είδους ρυθμίσεις η φωτεινότητα συνήθως μειώνεται ακόμα) και θα αποφασίσω. Νομίζω έχω το διακαίωμα επιστροφής από τον νόμο αν δεν μείνω ικανοποιημένος. Ξέρετε μέχρι πόσες ημέρες μετά από την αγορά;
Φιλικά,
Γιάννης
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
η OLED πλησίασε πολύ αλλά χρειάστηκε να την "πιέσω": φωτισμός OLED 90/100, contrast 90/100, φωτεινότητα 60/100 και χρώμα 58/100.
Απορώ πώς αντέχετε τόσο φως. Το ότι την τσιτώσατε τόσο, δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό, αλλά μάλλον ότι λειτουργεί ως έγχρωμο φωτιστικό. :biggrin:

Η Oled, όταν χρειάζεται (σε περιεχόμενο HDR) αλλάζει αυτόματα τις ρυθμίσεις της (πχ φωτισμός oled 100/100). Σε οποιοδήποτε άλλο περιεχόμενο, η ρύθμιση ISF Φωτεινό, με επί μέρους φωτισμό oled 70/100, contrast 70/100, φωτεινότητα 50/100 και χρώμα 50/100 να συμπεριφέρονται πιο σωστά χρωματικά, χωρίς να χρειάζεται να μπει κανείς σε υπομενού -εκτός αν το κάνει καλιμπράτορας.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Όπως ξέρετε όλοι, η εικόνα, ο ήχος και η αντίληψη περί αυτών είναι υποκειμενική. Δεν αντιλέγω ότι το σωστό είναι μερικές διαφορετικό από το αυτό που σε ευχαριστεί. Στον ήχο, για παράδειγμα, εμένα μου αρέσει το άκουσμα των ενισχυτών της Pioneer από το 1980 με τα ασημένια τέρατα με τις μπλε οθόνες. Ευχαριστιέται το αυτί μου από τον ήχο που βγάζουν αυτά τα μηχανήματα άσχετα αν μέσα τους τρέχουν 2 χιλιόμετρα καλώδια και άλλοι τόσοι διακόπτες και ποτενσιόμετρα. Έτσι παρόμοια είναι και η εικόνα που ζητά το μάτι μου να δει. Είπα στην αρχή ότι αυτό που με ξένισε είναι η εντύπωση ότι ηλιόλουστα πλάνα μου φαίνονται σαν απόγευμα σε σχέση με ότι έβλεπα πριν με την Samsung. Μου θυμίζει εικόνα βιντεοπροβολέα αλλά εκεί οι συνθήκες είναι τελείως διαφορετικές με σκοτεινό δωμάτιο, προσεγμένους πλαϊνούς τοίχους και περιβλάλλον. ΔΕΝ υποστιρίζω ότι η LG είναι μια μέτρια τηλεόραση, αντίθετα, είναι μια πολύ καλή τηλεόραση που κατατάσεται στην υψηλή κατηγορία ποιότητας και απόδοσης. Απλά δεν μου αρέσει το "αποστειρωμένο" περιβάλλον (χώρου και σημάτων) που αυτή χρειάζεται για να αναδείξει όλες τις αρετές της. Κάτι που σαφώς η Samsung (τεχνολογίας QLED) δεν απαιτεί ιδιαίτερα. Και μου την "σπάει" που reviewers και άλλοι που τις τεστάρουν δεν χρησιμοποιούν υλικό που "τρέχει" στα σπίτια σχεδόν όλων μας. Και τα καταστήματα και οι εκθέσεις επίσης που στην προτροπή μου να παίξουν οι τηλεοράσεις σήματα από καθημερινά Ελληνικά κανάλια "κωλώνουν" με δικαιολογίες κακής κεραίας, κακού σήματος και άλλες υπεκφυγές. Ούτε την προηγούμενη Sansung την είχα "τσιτώσει" ιδιαίτερα. Παρόλλα αυτά και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας είδαν την διαφορά και παραξενεύτηκαν αρνητικά...
Γιάννης
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466


κοιτάξτε τις δύο οθόνες στα 7 και στα 15 λεπτά περίπου...Στα 7 λέει ότι δείχνουν SDR περιεχόμενο ενώ στα 15 HDR.
 
Last edited:


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Δεκτόν... Εκτός αν κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο κομμάτι... Θα έχω περισσότερες λεπτομέρειες μετά το καλιμπράρισμα. Μπορείς να μου πεις τα settings που έχεις με την εικόνα των φωτογραφιών;
Γιάννης
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Όπως ξέρετε όλοι, η εικόνα, ο ήχος και η αντίληψη περί αυτών είναι υποκειμενική. Δεν αντιλέγω ότι το σωστό είναι μερικές διαφορετικό από το αυτό που σε ευχαριστεί. Στον ήχο, για παράδειγμα, εμένα μου αρέσει το άκουσμα των ενισχυτών της Pioneer από το 1980 με τα ασημένια τέρατα με τις μπλε οθόνες. Ευχαριστιέται το αυτί μου από τον ήχο που βγάζουν αυτά τα μηχανήματα άσχετα αν μέσα τους τρέχουν 2 χιλιόμετρα καλώδια και άλλοι τόσοι διακόπτες και ποτενσιόμετρα. Έτσι παρόμοια είναι και η εικόνα που ζητά το μάτι μου να δει. Είπα στην αρχή ότι αυτό που με ξένισε είναι η εντύπωση ότι ηλιόλουστα πλάνα μου φαίνονται σαν απόγευμα σε σχέση με ότι έβλεπα πριν με την Samsung. Μου θυμίζει εικόνα βιντεοπροβολέα αλλά εκεί οι συνθήκες είναι τελείως διαφορετικές με σκοτεινό δωμάτιο, προσεγμένους πλαϊνούς τοίχους και περιβλάλλον. ΔΕΝ υποστιρίζω ότι η LG είναι μια μέτρια τηλεόραση, αντίθετα, είναι μια πολύ καλή τηλεόραση που κατατάσεται στην υψηλή κατηγορία ποιότητας και απόδοσης. Απλά δεν μου αρέσει το "αποστειρωμένο" περιβάλλον (χώρου και σημάτων) που αυτή χρειάζεται για να αναδείξει όλες τις αρετές της. Κάτι που σαφώς η Samsung (τεχνολογίας QLED) δεν απαιτεί ιδιαίτερα. Και μου την "σπάει" που reviewers και άλλοι που τις τεστάρουν δεν χρησιμοποιούν υλικό που "τρέχει" στα σπίτια σχεδόν όλων μας. Και τα καταστήματα και οι εκθέσεις επίσης που στην προτροπή μου να παίξουν οι τηλεοράσεις σήματα από καθημερινά Ελληνικά κανάλια "κωλώνουν" με δικαιολογίες κακής κεραίας, κακού σήματος και άλλες υπεκφυγές. Ούτε την προηγούμενη Sansung την είχα "τσιτώσει" ιδιαίτερα. Παρόλλα αυτά και τα υπόλοιπα μέλη της οικογένειας είδαν την διαφορά και παραξενεύτηκαν αρνητικά...
Γιάννης

είσαι ειδική περίπτωση.
εμενα ας πούμε με ξενερώνει να δειχνη τίτλους και να υπάρχει διαρροή φωτός γύρω από τα γράμματα η σκοτεινη σκηνη και να μην μπορείς να διακρίνεις μεσα στο σκοτάδι το οποιο
αν ανεβάσεις τη φωτεινότητα υπερβολικά να γκριζαρη.

στο βίντεο που ανέβασες ότι και να παίζει πάντα η οled παιζη καλύτερα ποτε με μικρή και ποτε με μεγάλη διαφορα imfo πάντα.
 


Μηνύματα
204
Reaction score
47
Έχεις δίκιο όσο αφορά το punch των samsung και εμένα μου φάνηκε "κάπως" αυτό όταν αντικατέστησα μια samsung του 2015 (ούτε καν της σειράς Q δλδ) με την Oled B6 55". Παρά ταύτα όμως η επόμενη μου τηλεόραση μετά τη Β6 ήταν η C8 πάλι στις 55 και η μεθεπόμενη (προ μηνός) η C9 στις 65" . Η τελευταία αγορά μάλιστα, ενώ πήγαινα με χίλια για samsung, μιας και ήθελα να πάω σε 75 ίντσες, τελικά δεν μπόρεσα να θυσιάσω την εικόνα των Oled.

Θέλω να πω πως εκτός από το καλιμπράρισμα που σίγουρα θα σε πάει πιο κοντά σε αυτό που θέλεις, είναι κ θέμα συνήθειας.
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Έχει setting να μετατρέπει τα το SDR σε HDR; Δεν την έχω πολυψάξει ακόμα, το περασμένο Σαββάτο την έβαλα στο έπιπλο... Εσύ τι settings έχεις;
 

Μηνύματα
160
Reaction score
111
Έχει setting να μετατρέπει τα το SDR σε HDR; Δεν την έχω πολυψάξει ακόμα, το περασμένο Σαββάτο την έβαλα στο έπιπλο... Εσύ τι settings έχεις;
Μπορεις να διαλεξεις στα settings>picture mode>hdr effect

Προσωπικα δεν μ αρεσει, αλλα σιγουρα η εικονα εχει ποιο πολυ punch αμα αυτο ειναι που θες
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Μπορεί να με "ξενίζει" και το μέγεθός της...Πάντως τα παιδιά μου δεν καλοείδαν την εικόνα της σε standard πρόγραμμα από τα Ελληνικά κανάλια. Στο youtube βέβαια έμειναν με το στόμα ανοιχτό! Γενικά οι μεγάλες οθόνες δεν συγχωρούν ατέλειες στην ποιότητα εικόνας. Και δεν βλέπουμε μόνο από UHD Blueray ή youtube 4K υλικό. Η πλειοψηφία του υλικού είναι τα (αισχρά μερικές φορές) Ελληνικά κανάλια, διστυχώς...
Γιάννης
Αν επιτρέπεται σε τι απόσταση βλέπετε? Γιατί τα παραπάνω είναι κάτι που με προβληματίζουν και εμένα στις 65 ίντσες...
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Τα πανελ στις τηλεορασεις samsung συνεχιζουν να ειναι αχταρμας διαφορων εταιρειων , η διορθωθηκε αυτο?
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.278
Reaction score
93.717
Δεκτόν... Εκτός αν κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο κομμάτι... Θα έχω περισσότερες λεπτομέρειες μετά το καλιμπράρισμα. Μπορείς να μου πεις τα settings που έχεις με την εικόνα των φωτογραφιών;
Γιάννης
20200311_010407.jpg

20200311_010430.jpg

20200311_010448.jpg

20200311_010524.jpg
 


jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.005
Reaction score
1.466
Τα πανελ στις τηλεορασεις samsung συνεχιζουν να ειναι αχταρμας διαφορων εταιρειων , η διορθωθηκε αυτο?
Θεωρητικά διορθώθηκε... Τα QLED πάνελ είναι δικά της (ή εταιρίας που της έχει εμπιστοσύνη) Εξ ου και η ευρεία γωνία θέασης και το παραδεκτό μαύρο.
Αν επιτρέπεται σε τι απόσταση βλέπετε? Γιατί τα παραπάνω είναι κάτι που με προβληματίζουν και εμένα στις 65 ίντσες...
Η απόσταση είναι περίπου 4-5 μέτρα αλλά δεν κουράζει ούτε ενοχλεί. Το panel είναι 4Κ οπότε ούτε λόγος για pixel grid
Απλά μερικές φορές "ξεμπροστιάζει" αυτό που δείχνουν τα κανάλια...
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Η απόσταση είναι περίπου 4-5 μέτρα αλλά δεν κουράζει ούτε ενοχλεί. Το panel είναι 4Κ οπότε ούτε λόγος για pixel grid
Απλά μερικές φορές "ξεμπροστιάζει" αυτό που δείχνουν τα κανάλια...
Εγώ είμαι στα 3,20 μέτρα, άρα εφόσον δεν θα βλέπω πάντα 4Κ, είναι ένα θέμα....Thx πάντως...
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Δεν μιλαω για θεμα αξιοπιστιας των πανελ αλλα για θεμα calibration και ποιοτητα εικονας
Δεν μπορεις να κανεις copy paste τα settings της εικονας σε αλλο πανελ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.601
Μηνύματα
2.865.593
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top